Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2017 r.
6:50

Trolejbusem na Czechów. Nowa pętla i trakcja trolejbusowa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A

Miasto ogłosiło przetarg na budowę trakcji trolejbusowej na Czechów. Wraz z nią powstanie nowa pętla komunikacji miejskiej mająca zastąpić tę przy ul. Paderewskiego. Pętla będzie na końcu ul. Choiny, którą przy okazji czeka przebudowa. Nie tylko ją

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Roboty mogą potrwać nawet do sierpnia 2019 roku. To maksymalny termin wyznaczony przez miasto, a firmy, które będą gotowe wykonać prace szybciej, mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ocenie ofert. Termin jest odległy, bo do zrobienia jest bardzo dużo.

• Nowa sieć trolejbusowa będzie przedłużeniem tej, która kończy się dzisiaj obok szpitala przy Chodźki. Trakcja ma być stąd poprowadzona ul. Chodźki, al. Smorawińskiego do ronda Kamińskiego, następnie przez ul. Szeligowskiego i Choiny do granicy Lublina, gdzie powstanie nowa pętla wyposażona w budynek z toaletami, parking (także rowerów) i samoobsługową stację naprawy rowerów.

Co będzie ze starą pętlą przy Paderewskiego (na zdjęciu?) – Nie ma jeszcze decyzji, ale będziemy zabiegać, aby choć w pewnym zakresie została utrzymana i mogła stanowić alternatywę krótszej trasy – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego.

Na Czechów skierowane miałyby zostać dwie linie trolejbusowe kończące teraz trasę obok szpitala przy Chodźki. Mowa o linii 156 z Felina oraz 160 z os. Poręba. – Dodatkowo będzie analizowana opcja wydłużenia linii nr 154, przy czym nie ma jeszcze „twardych” decyzji w tym zakresie – zastrzega Fisz.

• Sieć i pętla są tylko częścią dużego zlecenia obejmującego też m.in. przebudowę dróg i skrzyżowań. Największa zmiana zajdzie na ul. Choiny, która między skrzyżowaniem z ul. Zelwerowicza a granicą miasta stanie się drogą dwujezdniową. Na granicy z gminą Niemce zaplanowano rondo. Powstać ma także skrzyżowanie typu „cygaro” łączące ul. Choiny, Pienińską i bezimienną drogę do Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”. Od skrzyżowania do nowej pętli ma biec dwukierunkowa droga dojazdowa dla samochodów i rowerów.

• Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na przejściu przez ul. Choiny na wysokości skrzyżowania z ul. Śliwińskiego. Szereg innych sygnalizacji czeka przebudowa, a przy okazji włączane będą one do centralnego Systemu Zarządzania Ruchem.

• Od nowa zbudowana zostanie ul. Chodźki, wymieniony będzie asfalt na odcinku al. Smorawińskiego, gdzie powstanie też pas do skrętu w prawo w ul. Chodźki. Rowerzyści dostaną wydzielone trasy, przez co na skrzyżowaniach trzeba będzie uwzględnić nie tylko przejścia dla pieszych, ale również przejazdy rowerowe.

• W ramach tej inwestycji zamontowane zostaną też nowe wiaty przystankowe z oświetleniem zasilanym przez panele słoneczne z akumulatorem zapewniającym zasilanie przez co najmniej 10 godzin po zapadnięciu zmroku. Pojawią się również wyświetlacze pokazujące czas pozostały do przyjazdu autobusu lub trolejbusu. Będą zamontowane na następujących przystankach: Skrzypcowa 02, Żywnego 02, Śliwińskiego 02, Młodej Polski 02, Żelazowej Woli 02, Chodźki - szpital 01, Chodźki - szpital 02.

• Przy okazji miasto wykonać ma nową sieć wodociągową i kanalizację sanitarną. – Z odgałęzieniami do 12 przyległych posesji – informuje Magdalena Bożko, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Kiedy dowiemy się, ile to wszystko może kosztować? Termin składania i otwarcia ofert został wyznaczony na 23 sierpnia, ale jest mało prawdopodobne, by nie został on przesunięty, bo przy tak dużych przetargach wykonawcy zgłaszają zazwyczaj wiele szczegółowych pytań co do dokumentacji i na każde z nich trzeba odpowiedzieć na piśmie. Przy dużych zleceniach są wręcz setki takich pytań.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 17:36
+1
"Lepsze" jest wrogiem "dobrze". Trasa kolejowa przez Puławy i Dęblin była w porządku, to musieli rozgrzebać to na dwa lata bez wyraźnych korzyści [poza zdefraudowanymi korzyściami]. Za to skierowali pociągi na właśnie taką trasę, której zdecydowanie bardziej przydałaby się modernizacja... Dlatego się zastanawiam - czy aby na pewno potrzebne jest to wszystko akurat na Czechowie?
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 17:32
+1
"Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na przejściu przez ul. Choiny na wysokości skrzyżowania z ul. Śliwińskiego." - tylko po co? Czyli dwa lata w ogóle nie da się dojechać z tej strony na Czechów, bo będzie wszystko na raz rozgrzebane, a potem szpetna linia trakcyjna będzie psuć krajobraz. Oświetlenie na panele słoneczne? Takie jak zrobiliście przy stacjach rowerowych, m.in. właśnie przy pętli na Paderewskiego - w cieniu pod drzewami? Tylko podpowiem, że wystarczy przestawić panel, nie trzeba wycinać drzew. Ja trolejbusów nie lubię, jeżdżą wolno, hamują i ruszają tak, że można się porzygać od nabytej tym sposobem choroby "morskiej". Niby miło, że gdzieś w dalekiej przyszłości efektem będzie lepsze połączenie z odległymi zakątkami miasta, ale nie powiem, by było najszybsze i najbardziej komfortowe. Co za problem skierować na tę trasę po prostu autobusy, przecież takowe też przejeżdżają trasą koło szpitala.
"Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na przejściu przez ul. Choiny na wysokości skrzyżowania z ul. Śliwińskiego." - tylko po co? Czyli dwa lata w ogóle nie da się dojechać z tej strony na Czechów, bo będzie wszystko na raz rozgrzebane, a potem szpetna linia trakcyjna będzie psuć krajobraz. Oświetlenie na panele słoneczne? Takie jak zrobiliście przy stacjach rowerowych, m.in. właśnie przy pętli na Paderewskiego - w cieniu pod drzewami? Tylko podpowiem, że wystarczy przestawić panel, nie trzeba wycinać drzew. Ja trolejbusów nie lubi... rozwiń
Avatar
bombardier / 18 lipca 2017 o 10:50
+1
na calym cywilizowanym swiecie (pomijajac jakies ekstremalne przypadki jak Salzburg w Austrii czy jakies misciny w usa czy jakies miestaczka w Alpach) odchodzi sie od trolejbusow. Trajtki zostaly tylko w krajach bylego ZSRR w Rosji,  na Biłousi. W UK, Francji od nowa buduja sytemy tramwajowe. Olsztyn wybudował sobie system tramwajowy od zera, niedługo ta droga pojdzie pewnie Rzeszów...a Lublin transport ala Ukraina.... wpada to w korki nie ma odzielnej trakcji ...dla mnei to nonsens, tramwaj nie jest wcale lepsza alternatywa od autobusu.
Avatar
19 / 18 lipca 2017 o 10:18
+1
Tak się wyciąga kasę! - dzis na druty, jutro na stacje ładujące
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 09:17
+1
Brak wyobraźni, potrzeba matką wynalazku a przy obecnym boomie na pojazdy elektryczne sprawne i tanie baterie do samochodów są kwestią kilku lat. A więc za kilka lat (max kilkanaście) taniej będzie przerobić te trolejbusy na zasilanie bateryjne niż konserwowac te druty. Nie ma więc sensu obecnie inwestować w coś co za chwile będzie archaizmem.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 08:13
+1
I znów drutowanie miasta? Przecież te trakcje wyglądają koszmarnie.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 07:36
+1
Niech mpk lepiej kupi autobusy, bo te trupiaste jelcze i stare mercedesy to wyciągneli chyba ze złomowiska !!
Avatar
Ekspert / 19 lipca 2017 o 11:40
0
Przestańcie z tymi tramwajami nikt prywatnych kamienic w centrum nie bedzie wyburzał.A trolejbusy to jeszcze kilkadziesiąt lat w świetności.Elektryki są fajne ale jako dodatek i obecna supertechnologia produkcji ogniw jest jeszcze i będzie w polu.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 21:50
0
Ciekawe ile nowych bloków się zmieści na byłym rondzie
Avatar
Opo / 18 lipca 2017 o 19:07
0
Tez nie widzę sensu dalszej rozbudowy trakcji trolejbusowej. Az się prosi żeby zbudować linie tramwajowa z czechowa przez centrum na jana pawla. Jakby zrobic dwie estakady: z prusa na dolna 3maja i z sowinskiego na filaretow, moznaby uniknac 2 najwiekszych roznic wysokosci po drodze. Przynajmniej powstalby srodek komunikacji na miare nowoczesnego miasta wielkosci Lublina,  a nie autobus pod drutem. 30 minut z jednego konca miasta na drugi i połowa ludzi zostawilaby samochody pod domem i przesiadla sie do km. Urzednicy marnuja szanse na realne podniesienie jakosci komunikacji w miescie, bo za pare lat moze juz nie byc tak duzych dotacji na tramwaje...teraz byłaby szansa zrobic to za 15-20% wkladu własnego i na długie lata
Tez nie widzę sensu dalszej rozbudowy trakcji trolejbusowej. Az się prosi żeby zbudować linie tramwajowa z czechowa przez centrum na jana pawla. Jakby zrobic dwie estakady: z prusa na dolna 3maja i z sowinskiego na filaretow, moznaby uniknac 2 najwiekszych roznic wysokosci po drodze. Przynajmniej powstalby srodek komunikacji na miare nowoczesnego miasta wielkosci Lublina,  a nie autobus pod drutem. 30 minut z jednego konca miasta na drugi i połowa ludzi zostawilaby samochody pod domem i przesiadla sie do km. Urzednicy marnuja szanse na realn... rozwiń
Avatar
Ekspert / 19 lipca 2017 o 11:40
0
Przestańcie z tymi tramwajami nikt prywatnych kamienic w centrum nie bedzie wyburzał.A trolejbusy to jeszcze kilkadziesiąt lat w świetności.Elektryki są fajne ale jako dodatek i obecna supertechnologia produkcji ogniw jest jeszcze i będzie w polu.
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 21:50
0
Ciekawe ile nowych bloków się zmieści na byłym rondzie
Avatar
Opo / 18 lipca 2017 o 19:07
0
Tez nie widzę sensu dalszej rozbudowy trakcji trolejbusowej. Az się prosi żeby zbudować linie tramwajowa z czechowa przez centrum na jana pawla. Jakby zrobic dwie estakady: z prusa na dolna 3maja i z sowinskiego na filaretow, moznaby uniknac 2 najwiekszych roznic wysokosci po drodze. Przynajmniej powstalby srodek komunikacji na miare nowoczesnego miasta wielkosci Lublina,  a nie autobus pod drutem. 30 minut z jednego konca miasta na drugi i połowa ludzi zostawilaby samochody pod domem i przesiadla sie do km. Urzednicy marnuja szanse na realne podniesienie jakosci komunikacji w miescie, bo za pare lat moze juz nie byc tak duzych dotacji na tramwaje...teraz byłaby szansa zrobic to za 15-20% wkladu własnego i na długie lata
Tez nie widzę sensu dalszej rozbudowy trakcji trolejbusowej. Az się prosi żeby zbudować linie tramwajowa z czechowa przez centrum na jana pawla. Jakby zrobic dwie estakady: z prusa na dolna 3maja i z sowinskiego na filaretow, moznaby uniknac 2 najwiekszych roznic wysokosci po drodze. Przynajmniej powstalby srodek komunikacji na miare nowoczesnego miasta wielkosci Lublina,  a nie autobus pod drutem. 30 minut z jednego konca miasta na drugi i połowa ludzi zostawilaby samochody pod domem i przesiadla sie do km. Urzednicy marnuja szanse na realn... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 17:36
+1
"Lepsze" jest wrogiem "dobrze". Trasa kolejowa przez Puławy i Dęblin była w porządku, to musieli rozgrzebać to na dwa lata bez wyraźnych korzyści [poza zdefraudowanymi korzyściami]. Za to skierowali pociągi na właśnie taką trasę, której zdecydowanie bardziej przydałaby się modernizacja... Dlatego się zastanawiam - czy aby na pewno potrzebne jest to wszystko akurat na Czechowie?
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 17:32
+1
"Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na przejściu przez ul. Choiny na wysokości skrzyżowania z ul. Śliwińskiego." - tylko po co? Czyli dwa lata w ogóle nie da się dojechać z tej strony na Czechów, bo będzie wszystko na raz rozgrzebane, a potem szpetna linia trakcyjna będzie psuć krajobraz. Oświetlenie na panele słoneczne? Takie jak zrobiliście przy stacjach rowerowych, m.in. właśnie przy pętli na Paderewskiego - w cieniu pod drzewami? Tylko podpowiem, że wystarczy przestawić panel, nie trzeba wycinać drzew. Ja trolejbusów nie lubię, jeżdżą wolno, hamują i ruszają tak, że można się porzygać od nabytej tym sposobem choroby "morskiej". Niby miło, że gdzieś w dalekiej przyszłości efektem będzie lepsze połączenie z odległymi zakątkami miasta, ale nie powiem, by było najszybsze i najbardziej komfortowe. Co za problem skierować na tę trasę po prostu autobusy, przecież takowe też przejeżdżają trasą koło szpitala.
"Nowa sygnalizacja świetlna powstanie na przejściu przez ul. Choiny na wysokości skrzyżowania z ul. Śliwińskiego." - tylko po co? Czyli dwa lata w ogóle nie da się dojechać z tej strony na Czechów, bo będzie wszystko na raz rozgrzebane, a potem szpetna linia trakcyjna będzie psuć krajobraz. Oświetlenie na panele słoneczne? Takie jak zrobiliście przy stacjach rowerowych, m.in. właśnie przy pętli na Paderewskiego - w cieniu pod drzewami? Tylko podpowiem, że wystarczy przestawić panel, nie trzeba wycinać drzew. Ja trolejbusów nie lubi... rozwiń
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 14:54
0
154 i 156 jak najbardziej na Czechów - super!. Linię 160 można zostawić przy Chodźki, bo trasę i tak ma już dosyć długą, a z Paderewskiego na Kunickiego jeżdżą 17 i 29
Avatar
Bżdzioch / 18 lipca 2017 o 12:59
0
Postuluję zlikwidować komunikację i utwożyć Bżdziochpasy po których będę tylko ja mógł się poruszać.Ja tu jestem w tym miescie najważniejszy i moje 19 letni blachosmród.I basta z komentami.                                             o
Avatar
Gość / 18 lipca 2017 o 12:02
0
Co to k.. jest...tylko Czechów będzie miał wyświetlacze.
Avatar
finansowanie kredyty lokaty i obligacje / 18 lipca 2017 o 11:57
0
Czechów centrum południe  Taka powinna być trasa tramwaju A nie ciągle troljebusy
Avatar
gość / 18 lipca 2017 o 11:44
0
W Gdyni jakoś nie biadolą na trajtki,ale tam jest inna mentalność
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 0 0

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 3 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 8 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 5

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 33 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.