Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2017 r.
11:42

Ukraińca chętnie zatrudnię. W Lubelskiem już 75 tys. pracowników ze Wschodu

387 83 A A

W naszym regionie legalnie pracuje już 75 tysięcy Ukraińców. Nie tylko w rolnictwie czy gastronomii. Coraz częściej poszukiwani są ukraińscy specjaliści m.in. w branży informatycznej i administracji. – Są sumienni, wykształceni i mają wysokie kwalifikacje - przyznają lubelscy przedsiębiorcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do Lublina przyjechałam na studia doktoranckie. Na początku pracowałam w biurze podróży, teraz w biurze rekrutacji UMCS – opowiada Natalia Drevinska-Sobiecka. – W pracy nigdy nie usłyszałam żadnych negatywnych komentarzy na temat mojej narodowości. Ale pracuję na uczelni, gdzie ludzie nie myślą stereotypami. Wiem, że w innych branżach nastawienie do ukraińskiego pracownika jest różne.

Olga Palamarchuk w Lublinie mieszka od trzech lat. – Chciałabym tu zostać, bo odpowiadają mi i studia, i praca. Teraz szukam praktyk w spedycji, co ułatwiłoby mi później znalezienie pracy w logistyce, którą studiuję – mówi Olga.

Sumienni i wykształceni

Polscy pracodawcy coraz bardziej cenią ukraińskich pracowników. – O fachowców jest trudno, więc przedsiębiorcy sięgają po pracowników z rynku wschodniego. A Ukraińcy są dobrze wykształceni i mają wysokie kwalifikacje. Znają też języki obce i są bardzo sumienni – mówi Dariusz Jodłowski, prezes Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan” . – Brakuje specjalistów m.in. w branży budowlanej. Sam szukam ludzi na stanowisko projektanta i konstruktora.

Ukraińcom łatwo też znaleźć pracę w hotelarstwie czy gastronomii. – Rynek lubelski stracił bardzo dużo pracowników, którzy wyjechali do Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Tę lukę zagospodarowali Ukraińcy – tłumaczy Jodłowski.

Rąk do pracy brakuje

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie w Lubelskiem pracuje już blisko 75 tysięcy Ukraińców. – Ich liczba rośnie z roku na rok – mówi Barbara Adamczyk-Sosnowy, naczelnik Wydziału Pośrednictwa Pracy w WUP w Lublinie. – Najczęściej pracują w rolnictwie, leśnictwie, w branży budowlanej i transportowej.

– Branża transportowa przeżywa kryzys w całej Polsce. Polscy kierowcy albo decydują się na pracę za granicą albo nie odpowiadają im warunki, które proponujemy – tłumaczy Adam Kaszubowski, dyrektor lubelskiego oddziału firmy transportowej Warbus.

Pod koniec ubiegłego roku Warbus miał ogromny problem ze znalezieniem pracowników. – Zaczęliśmy rozważać zatrudnienie Ukraińców – przyznaje Kaszubowski.

Tysiące ofert pracy

W ubiegłym roku przy OPZZ powstał Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce. Od czerwca ubiegłego roku działa też ogólnopolski portal pracadlaukrainy.pl.

– To była reakcja na sytuację na rynku pracy – przyznaje Ula Worobec, dyrektor ds. marketingu i rozwoju. – Na początku swoje profile zakładały głównie osoby szukające pracy. Teraz coraz częściej zgłaszają się sami pracodawcy. Co ciekawe, Ukraińcy znajdują zatrudnienie już nie tylko jako budowlańcy, sprzątaczki czy opiekunki do dzieci. Są coraz częściej poszukiwani w branży informatycznej czy administracji – dodaje Worobec.

Na studia do Lublina

Na lubelskich uczelniach studiuje ponad 6 tysięcy zagranicznych studentów, większość to Ukraińcy. Z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy wynika, że UMCS zajmuje pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych w kształceniu studentów z Ukrainy (w roku akademickim 2015/2016 - 1265 osób).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 83

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 r. o 12:05
Mój narzeczony od roku szuka pracy. Ma studia, lata doświadczenia, szkolenia, CV bez skazy. Ale jest jeden szkopuł - nie chce pracować za pieniądze, które mu oferują. Także ten, proszę nie pierdzielić, że chodzi o kompetencje. Chodzi o to, że oni są tańsi. I sytuację mamy analogiczną jak z Polakami w UK.
Avatar
zed / 8 lutego 2017 r. o 14:48
Dlaczego artykuł ilustrujecie zdjęciami sympatycznych pań z ładnymi buziami ? Dajcie zdjęcie dobrze zbudowanego Ukraińca w sile wieku, o mongoidalno-kozackich rysach twarzy. Odbiór będzie zupełnie inny. Manipulatorzy.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 13:06
Zatrudniam za 40% tego co żądają nasi ?!I czym się analfabetko chwalisz ?,,Zasówaj,,po rozum,bo wstyd! A post jest proukraiński !
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 10:32
Czym się tu chwalić? Tu trzeba płakać!
Avatar
Lublinianka / 10 lutego 2017 r. o 09:41
Nie mamy. Bo Brytyjczycy nie muszą z kraju emigrować bo pracy dla nich nie ma. To różnica.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 r. o 11:16
stereotypy to wy wielbiciele bandery ,cwana sciera.
Avatar
Oksana / 9 lutego 2017 r. o 00:09
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
A ja co sobote pukam niezle laski z ukrainy'kilkoa wpadlem ale to nic...wymiana polsko-ukrainska byla
To teraz się przebadaj POZYTYWNY gościu.
Avatar
u ha ha / 8 lutego 2017 r. o 22:36
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
a ja lubię Ukrainki, w paszczu 20 zloty
a ukraińskiego HIVa też lubisz ?
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 r. o 14:29
Kto wypisuje takie bzdury że brakuje rak do pracy ? Chętni są tylko nie za tysiąc kilkaset złotych za 12 godzin i soboty. Czas zacząć uczciwiej płacić a nie zapychać rynek niewolnikami z ukrainy co do ich rzetelności miałbym duże ale bo fachowcami to oni na ogół nie są pojęcie jakości jest dla nich mocno względne owszem są wyjątki ale te też się cenią. A już szczytem hipokryzji jest wieś nie płacąca podatków żyjąca z dopłat (w połowie z naszych kieszeni a nie z łuni jak to wichura mówi) zatrudniająca tylko i wyłącznie na czarno czy to Polaka czy ukraińca.
Avatar
Gość / 8 lutego 2017 r. o 14:04
Nie dziwi was i to niezależnie od opcji politycznej miłość naszych polityków do Ukraińców i Ukrainy???
Avatar
Adrian29 / 11 czerwca 2018 r. o 23:43
jestem sadownikiem, dlatego w sezonie potrzeuję więcej rąk do pracy. w naszym kraju jest coraz mniej chętnych, dzięki ******pracowici.pl/ zdecydowałem się na zatrudnienie pracowników z ukrainy.
Avatar
davv / 7 marca 2018 r. o 15:55
Są agencje pracy, dużo firm zwłaszcza produkcyjnych z takiej obsługi korzysta. Myśmy zaczęli niedawno współpracę z nowym biurem nazywają się Worksol, na worksol.pl można ich ofertę znaleźć. Pierwsze wrażenie jest okej, dużo nam pomogli w kwestii obcokrajowców bo dopiero od tego roku zatrudniamy ludzi z Ukrainy i ułatwia nam to życie, bo w Polsce rąk do pracy zaczęło brakował w pewnym momencie.
Avatar
adamm / 2 stycznia 2018 r. o 15:40
Cieszą się pracownicy z Ukrainy dużą popularnością ale też trzeba im oddać że w większości przypadku dobrze pracują i też sporo potrafią. Na pewno w kazdym razie tak jest u mnie w branży budowlanej. Co do zatrudniania ludzi ze wschodu to dużo się dowiedziałem przez pośredników z Worksol, na stronie worksol.pl też jest sporo tekstów na ten temat.
Avatar
Arek / 10 kwietnia 2017 r. o 16:01
Dobrze organizują prace obcokrajowców w Polsce ludzie z biura Worksol – worksol.pl. Mogę ich polecić zwłaszcza jak ktoś potrzebuje ludzi z Ukrainy czy Białorusi. Można jasno im określić preferencje dotyczące wieku, doświadczenia, kwalifikacji i pod tym kątem są w stanie znaleźć pracowników.
Avatar
Gość / 12 lutego 2017 r. o 15:08
No ME to faktycznie dobry kierunek, bo biorą bez super wymagań i fajne skzolenia zawsze wrzucają
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 r. o 19:33
Teraz w Media expert biora niemal każdego, więc niech tam idą jak szukają. Sam tu robię i jest całkiem spoczko i przyjaźnie, mimo ze czasami męcząco.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 14:50
Sądzę, że adepci zasadniczej szkoły zawodowej, zastosowaliby słowo "zasuwaj".
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 13:06
Zatrudniam za 40% tego co żądają nasi ?!I czym się analfabetko chwalisz ?,,Zasówaj,,po rozum,bo wstyd! A post jest proukraiński !
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 10:32
Czym się tu chwalić? Tu trzeba płakać!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 r. o 10:14
Sama zatrudniam ukaińców w firmie. Polakom od dobrobytu to w d upach się poprzewracało. Ukrainiec zasówa 12 godzin dziennie za 40℅ tego ile żądają nasi i git. Taka prawda.
Zobacz wszystkie komentarze 83

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2022 wyniki szkół. Zamość

Matura 2022 wyniki szkół. Zamość

Wiemy która szkoła w Zamościu może pochwalić się stuprocentową zdawalnością tegorocznej matury. Wiemy też, gdzie egzamin poszedł najgorzej. Sprawdź jakie wyniki egzaminów na poziomie podstawowym otrzymywali uczniowie poszczególnych szkół w Zamościu.

Matura 2022 wyniki szkół. Chełm

Matura 2022 wyniki szkół. Chełm

Wiemy czy absolwenci chełmskich szkół mają po tegorocznej maturze powody do zadowolenia. Ilu uczniów zdało egzamin w poszczególnych szkołach w Chełmie? Jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym? Sprawdź!

Matura 2022 wyniki szkół. Lublin

Matura 2022 wyniki szkół. Lublin

Ilu uczniów poszczególnych szkół w Lublinie zdało egzamin maturalny? Jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym? Znamy statystykę.

Cztery lubelskie uczelnie się dogadały. Tak skorzystają na tym studenci i pracownicy
galeria

Cztery lubelskie uczelnie się dogadały. Tak skorzystają na tym studenci i pracownicy

Cztery szkoły wyższe z Lublina zacieśniają współpracę w ramach Związku Uczelni Lubelskich. Od nowego roku akademickiego uruchomią wspólnie cztery inicjatywy adresowane do studentów i pracowników naukowych.

Czy wojna doprowadzi do głodu w Afryce?

Czy wojna doprowadzi do głodu w Afryce?

Wojna w Ukrainie zagroziła bezpieczeństwu żywnościowemu państw Afryki, które są silnie uzależnione od importu m.in. zbóż i wrażliwe na podwyżki. Na całym kontynencie ceny żywności rosną nawet o kilkadziesiąt procent, pojawiły się też obawy o dostępność pieczywa.

Za mało łóżek i lekarzy, za duże kolejki. Chorych na białaczkę walka z czasem

Za mało łóżek i lekarzy, za duże kolejki. Chorych na białaczkę walka z czasem

Hematologów w Polsce jest za mało, podobnie jak łóżek hematologicznych dla pacjentów – przyznają wprost lekarze. Właśnie dlatego dostać się na oddziały szpitalne leczące osoby z białaczką wcale nie jest tak łatwo, jak być powinno.

32-letni ksiądz oskarżony o kilkukrotny gwałt

32-letni ksiądz oskarżony o kilkukrotny gwałt

Jest akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu księdzu Sebastianowi M., byłemu wikariuszowi parafii w Drelowie (powiat bialski). Prokuratura zarzuca mu zgwałcenie młodej kobiety.

Będą kuli w Wojciechowie. W weekend XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali
8 lipca 2022, 10:00

Będą kuli w Wojciechowie. W weekend XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali

Ponad 30 mistrzów kowalstwa z całej Polski i z zagranicy odwiedzi w dniach 8-10 lipca Wojciechów, podczas 19. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Kowali, tradycyjnie będących zwieńczeniem warsztatów organizowanych w tym roku od 28 czerwca. Będzie można poznać tajniki rzemiosła i obserwować zmagania w Konkursie Kowalstwa Artystycznego. W programie znalazło się wiele atrakcji.

Matura 2022. Oto szkoły z najlepszymi wynikami w miastach i powiatach Lubelskiego

Matura 2022. Oto szkoły z najlepszymi wynikami w miastach i powiatach Lubelskiego

Które szkoły w regionie mogą pochwalić się najwyższą, a które najniższą zdawalnością tegorocznych matur? Gdzie najlepiej przygotowali do egzaminów na poziomie podstawowym, a gdzie najlepiej wypadły rozszerzenia? Sprawdziliśmy.

Matura 2022. Wyniki szkół w Białej Podlaskiej

Matura 2022. Wyniki szkół w Białej Podlaskiej

Wiemy jak z tegoroczną maturą poradzili sobie uczniowie w Białej Podlaskiej. Która za szkół może pochwalić się 100-procentową zdawalnością?

Lex deweloper znów chce do centrum Lublina. Tak mają wyglądać bloki
galeria

Lex deweloper znów chce do centrum Lublina. Tak mają wyglądać bloki

Trzy bloki mające łącznie 133 mieszkania zamierza zbudować przy Dolnej 3 Maja jeden z lubelskich deweloperów. Złożył już oficjalny wniosek o zgodę na inwestycję w trybie ustawy zwanej „lex deweloper”. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych.

Od kilku miesięcy mają za oknem sznur ciężarówek. "Jeśli nic się nie zmieni, będziemy blokować drogę krajową"

Od kilku miesięcy mają za oknem sznur ciężarówek. "Jeśli nic się nie zmieni, będziemy blokować drogę krajową"

Hałas, zalegające śmieci i problemy z wyjazdem z posesji. Na te problemy skarżą się mieszkańcy gminy Zalesie w powiecie bialskim. A wszystko przez kilkunastokilometrowe kolejki ciężarówek oczekujących po kilku dni na odprawę graniczną w Koroszczynie.

Zawodowa ale prawdziwa mama mówi jak to jest, kiedy masz dzieci młodsze niż wnuki

Zawodowa ale prawdziwa mama mówi jak to jest, kiedy masz dzieci młodsze niż wnuki

Nigdy nie wybieraliśmy dzieci, to one do nas trafiały. I decydowały, jak się chcą do nas zwracać – mówią zastępczy rodzice, którzy przyznają, że czasami ich życie jest jak taniec na linie. Wczoraj blisko pół setki rodzin zastępczych z powiatu opolskiego wspólnie spędzało czas. Organizatorzy liczą, że takie akcje zachęcą kolejne osoby by stworzyły dziewczynkom i chłopcom domy w zastępstwie biologicznych matek i ojców.