Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lutego 2017 r.
17:54

Ukraińcy skazani za "hajlowanie" na Majdanku

Autor: Zdjęcie autora jsz
218 23 A A
Majdanek, fot. Dorota Awiorko
Majdanek, fot. Dorota Awiorko

Po pół roku więzienia w zawieszeniu i niewielkie grzywny. Na takie kary sąd skazał dwóch Ukraińców za "hajlowanie" na terenie Muzeum na Majdanku. Mężczyźni dostali też zakaz wstępu na teren dawnego obozu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok w tej sprawie zapadł w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód. Proces dotyczył wydarzeń z maja ub.r. 19-letni Andrij L. i jego 24-letni kolega Yevhenii S. mieszkali wówczas w Lublinie. Pracowali w magazynie jednego z marketów. W dzień wolny od pracy wybrali się do Muzeum na Majdanku. Zwiedzając teren dawnego obozu koncentracyjnego byli wyjątkowo rozbawieni. Przed Pomnikiem Walk i Męczeństwa zaczęli wykonywać gesty faszystowskiego pozdrowienia i robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Skandaliczne zachowanie młodych mężczyzn zwróciło uwagę ochroniarza, który obserwował przekaz z kamer monitoringu. Przedstawiciele muzeum zawiadomili policję. Andrij L. i jego starszy kolega zostali zatrzymani jeszcze tego samego dnia. Spędzili w celi 48 godzin. Prokurator zarzucił im publiczne propagowanie faszyzmu oraz znieważenie Pomnika Walk i Męczeństwa.

Obaj mężczyźni przyznali się do winy. Chcieli dobrowolnie poddać się karze, co pozwoliłoby uniknąć procesu. Najczęściej oznacza to również łagodniejszy wyrok. Prokurator skierował do sądu wniosek o ukaranie obu Ukraińców bez przeprowadzania rozprawy. Nastolatek i jego kompan uzgodnili ze śledczymi kary po 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Zgodzili się również na zapłacenie po 1500 zł grzywny. Przystali także na zakaz wstępu na teren Muzeum na Majdanku.

Sąd nie przystał na wniosek śledczych, którzy w tej sytuacji musieli skierować przeciwko Ukraińcom akt oskarżenia. Obu mężczyznom groziło do 2 lat pozbawienia wolności. Wymierzono im jednak łagodniejsze wyroki niż sami proponowali. Sąd skazał każdego z nich na 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obaj mężczyźni nie mogą w tym czasie odwiedzać Muzeum na Majdanku. Muszą również zapłacić po 1500 zł grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj więcej o:

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 10:40
0
Te pozytywne komentarze o UKRAIŃCACH pod tym artykułem moi drodzy to na pewno Ukraińcy którzy na tyle opanowali nasz język że próbują ich tłumaczyć!!!Bydło hajdamackie zawsze pozostanie bydłem i to się już nie zmieni!!!Piewcy naszego pojednania z tą dziczą to dla Mnie Antypolacy i powinni być zarżnięci kiedyś przez te HORDY!!!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 10:33
0
Bydło udowadnia że przez wieki nie rozwinęło się w żaden sposób!!!VIK IDIOTO bez nich damy sobie radę a polscy Przedsiębiorcy wreszcie podniosą płacę!!!Takich i podobnych zachowań możemy spodziewać się mnóstwo,to jest Swołocz i już!!!
Avatar
VIK / 16 lutego 2017 o 17:42
0
jkh napisał:
Oni ratują nasz rynek pracy, powinniśmy im dziękować i całować po rękach. Gdyby nie oni to gospodarka by sie zawaliła i w ogóle nic by nie było.
Bredzisz matole. 1. Ukraińcy zaniżają Polakom zarobki i de facto likwidują perspektywy na wzrost płac w przyszłości. Mało tego - Polacy i Polki wręcz tracą pracę przez nich. 2. Ukraińcy nie płacą w Polsce podatków. W świetnej większości pracują nielegalnie. Jedynie ok 170 tys płaci składki do ZUS i podatki. Co robi 800 tys, które "legalnie" wjechało do Polski dzięki pozwoleniom na pracę, zresztą często wystawianym na podstawie przekrętów (patrz kontrola NIK na Podkarpaciu) - a tej pracy zgodnie z dokumentami nie podjęło polskie służby odpowiedzialnie nie mają pojęcia. Kolejna kwestia to ilu Ukraińców przebywa w Polsce nielegalnie. Z pewnością to spore liczby. 3. Ukraińcy wyprowadzają z Polski duże pieniądze na Ukrainę. Pieniądze, które powinni zarabiać Polacy i wydawać w Polsce nakecając konsumpcję, co daje wzrost gospodarczy i kolejne miejsca pracy. 4. Następna kwestia to potężny przemyt mrówczany na całej ścianie wschodniej, z tabunami ukraińskich przemytników. Traci na nim wielkie pieniądze i Skarb Państwa ale i polscy uczciwi przedsiębiorcy oraz rolnicy. 5. Od 2-3 lat notuje się w Polsce wzrost zakażeń HIV. Dziwnym zbiegiem okoliczności zbiega się to z napływem ukraińskich imigrantów oraz faktem, o którym najwyraźniej nie wszyscy wiedzą iż 14 % Ukraińców/Ukrainek to nosiciele HIV. Ukraina jest najbardziej za-HIV-ionym krajem w całej Europie.
Bredzisz matole. 1. Ukraińcy zaniżają Polakom zarobki i de facto likwidują perspektywy na wzrost płac w przyszłości. Mało tego - Polacy i Polki wręcz tracą pracę przez nich. 2. Ukraińcy nie płacą w Polsce podatków. W świetnej większości pracują nielegalnie. Jedynie ok 170 tys płaci składki do ZUS i podatki. Co robi 800 tys, które "legalnie" wjechało do Polski dzięki pozwoleniom na pracę, zresztą często wystawianym na podstawie przekrętów (patrz kontrola NIK na Podkarpaciu) - a tej pracy zgodnie z dokumentami nie podj... rozwiń
Avatar
.. / 16 lutego 2017 o 17:32
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Trochę srogie te wyroki, za wygłupy więzienie? Grzywna i zakaz by wystarczyły. To młodzi ludzie, z czasem dojrzeją.
To jak widać potomkowie i czciciele, a więc potencjalnie i naśladowcy ludobójców. Wywalić to ścierwo z Polski i zakazać wjazdu na 100 lat. Ty z kolei wielbicielu nazistów zamknij się w psychiatryku.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:30
0
Przede wszystkim powinni zostać (po wyegzekwowaniu bardzo wysokiej kary pieniężnej) wydaleni z Polski z dożywotnim zakazem ponownego wjazdu.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 13:27
0
Żadnego rynku nie ratują tylko wypychają słabszych i 50+ z rynku pracy . Niekontrolowany napływ to katastrofa. Nie ma efektu wzrostu płac tylko odwrotnie. Nabija to kieszenie różnym worserwisom.
Avatar
jkh / 16 lutego 2017 o 12:00
0
Oni ratują nasz rynek pracy, powinniśmy im dziękować i całować po rękach. Gdyby nie oni to gospodarka by sie zawaliła i w ogóle nic by nie było.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 10:28
0
Być może dlatego byli rozbawieni bo ich dziadkowie w czasie wojny tu pracowali a przez hajlowanie oddawali swoim przodkom cześć.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 08:02
0
Gonić bandersynów. Swoją droga sieć obiegło zdjęcie Żyda z flaga na plecach obsikującego barak. Czyżby pan ochroniarz nie dojrzał z kamerki?
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 03:13
0
DZIWNE ŻE NIE DOSTALI ZAKAZU WJAZDU DO POLSKI
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 10:40
0
Te pozytywne komentarze o UKRAIŃCACH pod tym artykułem moi drodzy to na pewno Ukraińcy którzy na tyle opanowali nasz język że próbują ich tłumaczyć!!!Bydło hajdamackie zawsze pozostanie bydłem i to się już nie zmieni!!!Piewcy naszego pojednania z tą dziczą to dla Mnie Antypolacy i powinni być zarżnięci kiedyś przez te HORDY!!!
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 10:33
0
Bydło udowadnia że przez wieki nie rozwinęło się w żaden sposób!!!VIK IDIOTO bez nich damy sobie radę a polscy Przedsiębiorcy wreszcie podniosą płacę!!!Takich i podobnych zachowań możemy spodziewać się mnóstwo,to jest Swołocz i już!!!
Avatar
VIK / 16 lutego 2017 o 17:42
0
jkh napisał:
Oni ratują nasz rynek pracy, powinniśmy im dziękować i całować po rękach. Gdyby nie oni to gospodarka by sie zawaliła i w ogóle nic by nie było.
Bredzisz matole. 1. Ukraińcy zaniżają Polakom zarobki i de facto likwidują perspektywy na wzrost płac w przyszłości. Mało tego - Polacy i Polki wręcz tracą pracę przez nich. 2. Ukraińcy nie płacą w Polsce podatków. W świetnej większości pracują nielegalnie. Jedynie ok 170 tys płaci składki do ZUS i podatki. Co robi 800 tys, które "legalnie" wjechało do Polski dzięki pozwoleniom na pracę, zresztą często wystawianym na podstawie przekrętów (patrz kontrola NIK na Podkarpaciu) - a tej pracy zgodnie z dokumentami nie podjęło polskie służby odpowiedzialnie nie mają pojęcia. Kolejna kwestia to ilu Ukraińców przebywa w Polsce nielegalnie. Z pewnością to spore liczby. 3. Ukraińcy wyprowadzają z Polski duże pieniądze na Ukrainę. Pieniądze, które powinni zarabiać Polacy i wydawać w Polsce nakecając konsumpcję, co daje wzrost gospodarczy i kolejne miejsca pracy. 4. Następna kwestia to potężny przemyt mrówczany na całej ścianie wschodniej, z tabunami ukraińskich przemytników. Traci na nim wielkie pieniądze i Skarb Państwa ale i polscy uczciwi przedsiębiorcy oraz rolnicy. 5. Od 2-3 lat notuje się w Polsce wzrost zakażeń HIV. Dziwnym zbiegiem okoliczności zbiega się to z napływem ukraińskich imigrantów oraz faktem, o którym najwyraźniej nie wszyscy wiedzą iż 14 % Ukraińców/Ukrainek to nosiciele HIV. Ukraina jest najbardziej za-HIV-ionym krajem w całej Europie.
Bredzisz matole. 1. Ukraińcy zaniżają Polakom zarobki i de facto likwidują perspektywy na wzrost płac w przyszłości. Mało tego - Polacy i Polki wręcz tracą pracę przez nich. 2. Ukraińcy nie płacą w Polsce podatków. W świetnej większości pracują nielegalnie. Jedynie ok 170 tys płaci składki do ZUS i podatki. Co robi 800 tys, które "legalnie" wjechało do Polski dzięki pozwoleniom na pracę, zresztą często wystawianym na podstawie przekrętów (patrz kontrola NIK na Podkarpaciu) - a tej pracy zgodnie z dokumentami nie podj... rozwiń
Avatar
.. / 16 lutego 2017 o 17:32
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Trochę srogie te wyroki, za wygłupy więzienie? Grzywna i zakaz by wystarczyły. To młodzi ludzie, z czasem dojrzeją.
To jak widać potomkowie i czciciele, a więc potencjalnie i naśladowcy ludobójców. Wywalić to ścierwo z Polski i zakazać wjazdu na 100 lat. Ty z kolei wielbicielu nazistów zamknij się w psychiatryku.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 17:30
0
Przede wszystkim powinni zostać (po wyegzekwowaniu bardzo wysokiej kary pieniężnej) wydaleni z Polski z dożywotnim zakazem ponownego wjazdu.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 13:27
0
Żadnego rynku nie ratują tylko wypychają słabszych i 50+ z rynku pracy . Niekontrolowany napływ to katastrofa. Nie ma efektu wzrostu płac tylko odwrotnie. Nabija to kieszenie różnym worserwisom.
Avatar
jkh / 16 lutego 2017 o 12:00
0
Oni ratują nasz rynek pracy, powinniśmy im dziękować i całować po rękach. Gdyby nie oni to gospodarka by sie zawaliła i w ogóle nic by nie było.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 10:28
0
Być może dlatego byli rozbawieni bo ich dziadkowie w czasie wojny tu pracowali a przez hajlowanie oddawali swoim przodkom cześć.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 09:23
-1
I po co był ten sąd? W sądach brak pracowników, a tu proszę. Sąd znalazł czas dla dwóch debili, zza wschodniej granicy. Ukarać sąd za niepotrzebną rozrzutność pieniędzy podatników. Wystarczyło prawidłowe, dobrowolne poddanie się karze.
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 08:02
0
Gonić bandersynów. Swoją droga sieć obiegło zdjęcie Żyda z flaga na plecach obsikującego barak. Czyżby pan ochroniarz nie dojrzał z kamerki?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 12 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!