Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2013 r.
18:22
Edytuj ten wpis

Unipol Wschód: Nie zapłacili pracownikom i zwinęli żagle

0 10 A A
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Unipol Wschód z Lublina winny jest pracownikom pół miliona złotych. Po kolejnej kontroli inspekcji pracy spółka... przeniosła się do Warszawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To jeden z najbardziej drastycznych przypadków łamania prawa pracy, z jakim miał ostatnio do czynienia Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.

– Chodzi o firmę Unipol Wschód działającą w branży budowlanej i zatrudniającą ponad 200 pracowników – informuje Paweł Łyczkowski z OIP Lublin. – Łącznie w 2012 i 2013 wpłynęło do nas ponad 50 skarg pracowników dotyczących zaległości w wypłacaniu należności ze stosunku pracy.

Efektem były cztery kontrole przeprowadzone przez lubelską inspekcję pracy. Pod koniec 2012 roku inspektorzy stwierdzili, że Unipol nie wypłacił 182 pracownikom łącznie 332 tys. zł. Były to zaległe wynagrodzenia za wrzesień i październik.

– Inspektor pracy wydał nakazy zapłaty z rygorem natychmiastowej wykonalności i nałożył karę grzywny – wyjaśnia Łyczkowski.

Ale pracownicy wciąż skarżyli się na Unipol. Ostatnia kontrola, przeprowadzona w stycznia 2013 r. również wykazała zaległości płacowe za 2012 rok. Tym razem firma była winna 153 pracownikom łącznie 498 tys. zł.

– Nakazaliśmy natychmiast uregulować zaległości. I zawiadomiliśmy prokuraturę o popełnieniu przestępstwa uporczywego naruszania uprawnień pracowniczych – dodaje Paweł Łyczkowski.

Problem w tym, że w styczniu 2013 roku Unipol Wschód… zmienił siedzibę, przenosząc firmę do Warszawy.

– Pracodawca nie tylko łamie prawo nie wypłacając pensji, ale też postępuje niemoralnie unikając kontaktu z pracownikami – przyznaje Włodzimierz Biaduń, p.o. okręgowego inspektora pracy w Lublinie. I tłumaczy: To kredytowanie działalności własnej firmy kosztem ludzi.

Włodzimierz Biaduń podkreśla, że to przypadek trudny, ale nie beznadziejny. – Pomagamy pracownikom Unipolu pisać skargi do sądu pracy. Firma nie ucieknie od odpowiedzialności. Wcześniej czy później będzie musiała zapłacić pracownikom, niezależnie od miejsca siedziby.

Z szefami firmy Unipolu nie udało nam się skontaktować.

Milionowe zaległości

W 2012 roku w województwie lubelskim firmy nie wypłaciły pracownikom łącznie 7,5 mln zł. Największe zaległości były w branży budowlanej: 3,2 mln zł, przetwórstwa przemysłowego 1,6 mln zł i transportowej 1,2 mln zł. – Udało nam się wyegzekwować 4,4 mln zł. A w tym roku zaległości płacowe sięgają już pół miliona złotych – dodaje Biaduń.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 listopada 2013 o 11:01
0

Ciekawe..ale sama nie wiem.

Heh znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizuj
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
Ryszard / 22 listopada 2013 o 16:11
0

WitamaPanstwa, Firma Unipol juz dziala na rynku niemieckim pod dwona innymi nazwami ,jedna jest na corke  Dudka a druga na Dudka i  zaczynaja robic to samo co w Unipolu  czyli oszukiwac ludzi. Najlepsze jest to , ze  w obu spolkach pracuje tam polowa starych pracownikow. Z powazaniem oszukany pracownik

Avatar
Barbara Ubryk / 26 lutego 2013 o 07:54
0
Socjalizm już w Polsce był i się nie przyjął.Teraz jest krwawy kapitalizm i jak się coś komuś nie podoba to wolna droga,może sobie wyjechać gdzie tylko chce.
Avatar
on / 25 lutego 2013 o 13:10
0
332 tysiace
182 pracownikow
2 miesiace zalegosci

czyli 912zl miesiecznie

nie ma w Polsce takiej placy, to jest ponizej minimalnej
ktos tu mocno klamie
albo jest idiota
Avatar
bbj89 / 25 lutego 2013 o 12:49
0
Gdzie był wtedy rząd? Gdzie prawo? Ileż można tolerować rozpustę bogaczy? Ileż można iść bogaczom na rękę kosztem nas ... uczciwie pracujących ludzi którzy są filarem społeczeństwa! Hańba!

16 marca 1932 roku na ulicę wyszło ponad 300 tysięcy robotników w Polsce protestować! Historia zatacza koło!

16 marca 2013 roku wychodzimy na ulicę wszyscy protestować przeciwko obecnym rządom które nic nie mają wspólnego z demokracją! To nasz patriotyczny obowiązek walczyć o wolną praworządną Polskę! Przygotowujemy sztandary, flagi, transparenty! Jest już nas blisko 10 tysięcy w różnych częściach Polski! Wszyscy razem pokażmy Tuskowi ... on nam chciał zrobić Irlandię, a my mu zrobimy BUŁGARIĘ! Przyłącz się ... udostępniaj, rozpowszechniaj!

Wolna Polska liczy na Ciebie!
Gdzie był wtedy rząd? Gdzie prawo? Ileż można tolerować rozpustę bogaczy? Ileż można iść bogaczom na rękę kosztem nas ... uczciwie pracujących ludzi którzy są filarem społeczeństwa! Hańba!

16 marca 1932 roku na ulicę wyszło ponad 300 tysięcy robotników w Polsce protestować! Historia zatacza koło!

16 marca 2013 roku wychodzimy na ulicę wszyscy protestować przeciwko obecnym rządom które nic nie mają wspólnego z demokracją! To nasz patriotyczny obowiązek walczyć o wolną praworządną Polskę! Przy... rozwiń
Avatar
zet / 25 lutego 2013 o 11:41
0
Stare przekute w nowe!!

http://www.gowork.pl/opinie_czytaj2,2177,0,0
Avatar
mosquito / 25 lutego 2013 o 10:31
0
no i gdzie są te ćwoki z "solidarności" regionalnej ? ...
Avatar
gość / 25 lutego 2013 o 10:21
0
A co ma do tego przeliczanie ceny na 1 km? To jak powiedzieć dlaczego mamy droższy czy tańszy metr sześcienny wody niż w innym kraju. To także tak samo jak mówić jeden samochód, bez mówienia czy nowy czy stary, czy osobowy czy ciężarowy itp.

Kilometr budowy drogi zależy od wielu czynników, głównie od terenu w jakim się buduje i cen materiałów. Przecież po to sie robi kosztorys inwestorski, żeby ocenic ile to według średnich cen wyniesie. A potem się zamawiający cieszy, że firma wygrała za mniej niż połowę. I co zrobi? Oszuka. Jak nie na materiałach, to na ludziach itp.
A co ma do tego przeliczanie ceny na 1 km? To jak powiedzieć dlaczego mamy droższy czy tańszy metr sześcienny wody niż w innym kraju. To także tak samo jak mówić jeden samochód, bez mówienia czy nowy czy stary, czy osobowy czy ciężarowy itp.

Kilometr budowy drogi zależy od wielu czynników, głównie od terenu w jakim się buduje i cen materiałów. Przecież po to sie robi kosztorys inwestorski, żeby ocenic ile to według średnich cen wyniesie. A potem się zamawiający cieszy, że firma wygrała za mniej niż połowę. I co zrobi? Oszuka. Ja... rozwiń
Avatar
CenNIK / 25 lutego 2013 o 09:48
0
Jeżeli jest tak jak piszesz czyli, że firmy wygrywają przetargi zaniżając koszty o 40-50% to jakim cudem mamy jedne z nadroższych w UE ceny km dróg i autostrad, że i innych inwestycjach nie wspomnę?

Chyba, że miałeś na myśli podwykonawców ale ci nie są objęci ustawą o zamówieniach publicznych, a tylko umową z generalnym wykonawcą...

Jak to pięknie brzmi, że zla jakoś jest wynikiem zaniżonych cen, a nie zawyżonych kosztorysów inwestorskich i pospolitego złodziejstwa części generalnych wykonawców.
Avatar
dymin / 25 lutego 2013 o 07:29
0
Tak będzie się coraz częściej działo, jak szefowie firm budowlanych nie wyjdą z obłędu wygrywania za wszelką cenę. Spece od zarządzania bez trzeźwego spojrzenia.

Większość przetargów wygrywana jest za 40-50 % kosztorysu inwestorskiego. Często wartość materiałów przekracza kwotę, za którą firma wygrywa przetarg. Trzeba być bardzo naiwnym, żeby twierdzić, że da się tak wykonać robotę bez oszukiwania.
Avatar
Gość / 23 listopada 2013 o 11:01
0

Ciekawe..ale sama nie wiem.

Heh znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizuj
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
Ryszard / 22 listopada 2013 o 16:11
0

WitamaPanstwa, Firma Unipol juz dziala na rynku niemieckim pod dwona innymi nazwami ,jedna jest na corke  Dudka a druga na Dudka i  zaczynaja robic to samo co w Unipolu  czyli oszukiwac ludzi. Najlepsze jest to , ze  w obu spolkach pracuje tam polowa starych pracownikow. Z powazaniem oszukany pracownik

Avatar
Barbara Ubryk / 26 lutego 2013 o 07:54
0
Socjalizm już w Polsce był i się nie przyjął.Teraz jest krwawy kapitalizm i jak się coś komuś nie podoba to wolna droga,może sobie wyjechać gdzie tylko chce.
Avatar
on / 25 lutego 2013 o 13:10
0
332 tysiace
182 pracownikow
2 miesiace zalegosci

czyli 912zl miesiecznie

nie ma w Polsce takiej placy, to jest ponizej minimalnej
ktos tu mocno klamie
albo jest idiota
Avatar
bbj89 / 25 lutego 2013 o 12:49
0
Gdzie był wtedy rząd? Gdzie prawo? Ileż można tolerować rozpustę bogaczy? Ileż można iść bogaczom na rękę kosztem nas ... uczciwie pracujących ludzi którzy są filarem społeczeństwa! Hańba!

16 marca 1932 roku na ulicę wyszło ponad 300 tysięcy robotników w Polsce protestować! Historia zatacza koło!

16 marca 2013 roku wychodzimy na ulicę wszyscy protestować przeciwko obecnym rządom które nic nie mają wspólnego z demokracją! To nasz patriotyczny obowiązek walczyć o wolną praworządną Polskę! Przygotowujemy sztandary, flagi, transparenty! Jest już nas blisko 10 tysięcy w różnych częściach Polski! Wszyscy razem pokażmy Tuskowi ... on nam chciał zrobić Irlandię, a my mu zrobimy BUŁGARIĘ! Przyłącz się ... udostępniaj, rozpowszechniaj!

Wolna Polska liczy na Ciebie!
Gdzie był wtedy rząd? Gdzie prawo? Ileż można tolerować rozpustę bogaczy? Ileż można iść bogaczom na rękę kosztem nas ... uczciwie pracujących ludzi którzy są filarem społeczeństwa! Hańba!

16 marca 1932 roku na ulicę wyszło ponad 300 tysięcy robotników w Polsce protestować! Historia zatacza koło!

16 marca 2013 roku wychodzimy na ulicę wszyscy protestować przeciwko obecnym rządom które nic nie mają wspólnego z demokracją! To nasz patriotyczny obowiązek walczyć o wolną praworządną Polskę! Przy... rozwiń
Avatar
zet / 25 lutego 2013 o 11:41
0
Stare przekute w nowe!!

http://www.gowork.pl/opinie_czytaj2,2177,0,0
Avatar
mosquito / 25 lutego 2013 o 10:31
0
no i gdzie są te ćwoki z "solidarności" regionalnej ? ...
Avatar
gość / 25 lutego 2013 o 10:21
0
A co ma do tego przeliczanie ceny na 1 km? To jak powiedzieć dlaczego mamy droższy czy tańszy metr sześcienny wody niż w innym kraju. To także tak samo jak mówić jeden samochód, bez mówienia czy nowy czy stary, czy osobowy czy ciężarowy itp.

Kilometr budowy drogi zależy od wielu czynników, głównie od terenu w jakim się buduje i cen materiałów. Przecież po to sie robi kosztorys inwestorski, żeby ocenic ile to według średnich cen wyniesie. A potem się zamawiający cieszy, że firma wygrała za mniej niż połowę. I co zrobi? Oszuka. Jak nie na materiałach, to na ludziach itp.
A co ma do tego przeliczanie ceny na 1 km? To jak powiedzieć dlaczego mamy droższy czy tańszy metr sześcienny wody niż w innym kraju. To także tak samo jak mówić jeden samochód, bez mówienia czy nowy czy stary, czy osobowy czy ciężarowy itp.

Kilometr budowy drogi zależy od wielu czynników, głównie od terenu w jakim się buduje i cen materiałów. Przecież po to sie robi kosztorys inwestorski, żeby ocenic ile to według średnich cen wyniesie. A potem się zamawiający cieszy, że firma wygrała za mniej niż połowę. I co zrobi? Oszuka. Ja... rozwiń
Avatar
CenNIK / 25 lutego 2013 o 09:48
0
Jeżeli jest tak jak piszesz czyli, że firmy wygrywają przetargi zaniżając koszty o 40-50% to jakim cudem mamy jedne z nadroższych w UE ceny km dróg i autostrad, że i innych inwestycjach nie wspomnę?

Chyba, że miałeś na myśli podwykonawców ale ci nie są objęci ustawą o zamówieniach publicznych, a tylko umową z generalnym wykonawcą...

Jak to pięknie brzmi, że zla jakoś jest wynikiem zaniżonych cen, a nie zawyżonych kosztorysów inwestorskich i pospolitego złodziejstwa części generalnych wykonawców.
Avatar
dymin / 25 lutego 2013 o 07:29
0
Tak będzie się coraz częściej działo, jak szefowie firm budowlanych nie wyjdą z obłędu wygrywania za wszelką cenę. Spece od zarządzania bez trzeźwego spojrzenia.

Większość przetargów wygrywana jest za 40-50 % kosztorysu inwestorskiego. Często wartość materiałów przekracza kwotę, za którą firma wygrywa przetarg. Trzeba być bardzo naiwnym, żeby twierdzić, że da się tak wykonać robotę bez oszukiwania.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 0

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 0 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 1 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i....
film

Jechali rowerami przez przejście, zauważyli policję i.... 15 15

Niewiele zabrakło a skończyłoby się mandatem. Rowerzyści mieli szczęście

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek
galeria

Dwa transfery Motoru Lublin i trzy gole w sparingu z Victorią Sulejówek 0 0

Drugi sparing i pierwsze zwycięstwo Motoru Lublin. Podopieczni Mariusza Sawy pokonali w sobotę trzecioligowca z grupy pierwsze – Victorię Sulejówek 3:0. Gospodarze powinni jednak zdobyć zdecydowanie więcej bramek.

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 8 5

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 6 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 21 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 1

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 16 5

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 4 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 23 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!