Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 listopada 2014 r.
19:00
Edytuj ten wpis

Urząd miasta zapyta o ciepło ze śmieci i prąd ze ścieków

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
2 6 A A

Na opinie w sprawie zakładu przetwarzającego odpady będzie czekać od piątku Urząd Miasta Lublin, który zapowiedział społeczne konsultacje na ten temat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wytwarzanie energii w taki sposób planuje elektrociepłownia MEGATEM-EC działająca na terenie dawnej Fabryki Samochodów. Rozpoczynające się w piątek konsultacje potrwają trzy tygodnie, do 18 grudnia.

Nowy blok elektrociepłowni zasilany ma być paliwem alternatywnym wytwarzanym z odpadów komunalnych oraz osadami z oczyszczalni ścieków. - Inwestycja jest na wstępnym etapie uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i sanepidem - informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Łącznie w ciągu roku spalanych może tu być nawet 125 tys. ton takich odpadów. Według informacji Urzędu Miasta moc cieplna bloku ma wynieść 30 MW, zaś elektryczna ok. 8,6 MW. - W ramach bloku zostanie zastosowany optymalny system oczyszczania spalin - dodaje Bobowska.

W ramach konsultacji każdy może złożyć do tego projektu swoje uwagi pisemnie, elektronicznie lub ustnie w Wydziale Ochrony Środowiska (ul. Zana 38, tel. 81 466 26 22) w godz. 7.30-15. To do Ratusza będzie należeć wydanie decyzji środowiskowej.

Niedawno budowę własnej elektrociepłowni na odpady zapowiedziały także władze miasta, które prowadzą w tej sprawie rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Właśnie ten bank miałby wyłożyć niezbędne pieniądze na tę inwestycję.

Zaprojektowanie takiego zakładu w ciągu przyszłego roku deklarował niedawno w rozmowie z nami prezydent miasta, Krzysztof Żuk. Prąd i ciepło ze śmieci zamierza wytwarzać również Bydgoszcz, gdzie budowa zakładu już trwa, niedawno postawiono komin, a cała inwestycja ma być gotowa najpóźniej pod koniec przyszłego roku. Bydgoski zakład będzie kosztować 500 milionów złotych, z czego połowa będzie pochodzić z funduszy unijnych.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
popieram / 28 listopada 2014 r. o 09:14

Spalarnia śmieci w centrum miasta ! Proponuje też wykorzystać teren na podzamczu na kompostownie ! Trzeba też coś wymyślić na czubach, tam mieszka najwięcej ludzi - może jakieś Regionalne centrum śmieci.....

problem podzamcza rozwiązany...

Avatar
~nikt / 28 listopada 2014 r. o 09:11

Spalarnia śmieci w centrum miasta ! Proponuje też wykorzystać teren na podzamczu na kompostownie ! Trzeba też coś wymyślić na czubach, tam mieszka najwięcej ludzi - może jakieś Regionalne centrum śmieci.....

Avatar
jOOj / 28 listopada 2014 r. o 08:59

Do "t" oczywiście wszystko wina komunistów i "ruskich"...! Jak długo zakompleksieni i nieudolni polacy będą swoją głupotę, lenistwo, warcholstwo itp  tłumaczyć komunizmem a wszystkie porażki gospodarcze działaniem "kremlowskiej agentury" Czy "t" wie co to jest ekonomia...? To nauka która decyduje że przedsiębiorstwo wybiera najbardziej ekonomiczne technologi a obecnie najbardziej ekonomiczny w energetyce zawodowej jest niestety ( tu się zgadzam z przedmówcą) węgiel i gaz. Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii i popieram takie inwestycje jak opisana w art. Też uważam że energetyka rozproszona z OZE jest jedyną drogą do uniezależnienia energetycznego kraju ale jak można wyciągać tak głupie wnioski że Polacy kochają Putina i dlatego chcą jego gazu...? Wszelkie OZE i inne alternatywne źródła energii są na razie droższe niż konwencjonalne ale to inwestycja na przyszłość. 

Do "t" oczywiście wszystko wina komunistów i "ruskich"...! Jak długo zakompleksieni i nieudolni polacy będą swoją głupotę, lenistwo, warcholstwo itp  tłumaczyć komunizmem a wszystkie porażki gospodarcze działaniem "kremlowskiej agentury" Czy "t" wie co to jest ekonomia...? To nauka która decyduje że przedsiębiorstwo wybiera najbardziej ekonomiczne technologi a obecnie najbardziej ekonomiczny w energetyce zawodowej jest niestety ( tu się zgadzam z przedmówcą) węgiel i gaz. Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii i popieram tak... rozwiń

Avatar
kopalnie / 28 listopada 2014 r. o 08:42

Cytaty choćby takie:

"Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń (chodzi o Kompanię Węglową) rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.”

albo takie coś

"Jak prezes JSW chce postawić firmę na nogi? M.in. przez obniżenie kosztów pracy. – Nie można dostawać czternastu pensji rocznie tylko dlatego, że jest się górnikiem. Koszty pracy to połowa wszystkich kosztów działalności JSW. Dlatego w przyszłym roku nie chcemy wypłacać czternastek, a w kolejnych latach uzależnimy ich wypłatę od efektów pracy. To uczciwe podejście. Prowadzimy rozmowy o zmianach ze związkami zawodowymi, ale to nie jest łatwe – mówił prezes JSW. Wskazał, że czternasta pensja przekłada się na wydatek 230 mln zł rocznie, deputat węglowy dla pracowników to 140 mln zł, a deputat dla emerytowanych górników – 68 mln zł."

Cytaty choćby takie:

"Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń (chodzi o Kompanię Węglową) rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.”

albo takie coś

"Jak prezes JSW chce postawić firmę na nogi? M.in. przez obniżenie kosztów pracy. – Nie można dostawać czternastu pensji rocznie tylko dlatego, że jest się górnikiem. Koszty pracy to połowa wszystkich kosztów działalności JSW. Dlatego w przyszłym roku nie c... rozwiń

Avatar
Górnik / 28 listopada 2014 r. o 06:55

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nasze ciepło.

Jakiekolwiek inne źródła pozyskania ciepła i prądu w Polsce nie mają szans. Szczególnie tanie i tworzone na miejscu.

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie wiele wiesz o górnictwie i górnikach. Proponowałbym powściągliwość :)

wypowiedzi wnioskuję, że nie wiele wiesz o górnictwie i górnikach. Proponowałbym powściągliwość :)

rozwiń
Avatar
t / 27 listopada 2014 r. o 20:43

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nasze ciepło.

Jakiekolwiek inne źródła pozyskania ciepła i prądu w Polsce nie mają szans. Szczególnie tanie i tworzone na miejscu.

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nas... rozwiń

Avatar
popieram / 28 listopada 2014 r. o 09:14

Spalarnia śmieci w centrum miasta ! Proponuje też wykorzystać teren na podzamczu na kompostownie ! Trzeba też coś wymyślić na czubach, tam mieszka najwięcej ludzi - może jakieś Regionalne centrum śmieci.....

problem podzamcza rozwiązany...

Avatar
~nikt / 28 listopada 2014 r. o 09:11

Spalarnia śmieci w centrum miasta ! Proponuje też wykorzystać teren na podzamczu na kompostownie ! Trzeba też coś wymyślić na czubach, tam mieszka najwięcej ludzi - może jakieś Regionalne centrum śmieci.....

Avatar
jOOj / 28 listopada 2014 r. o 08:59

Do "t" oczywiście wszystko wina komunistów i "ruskich"...! Jak długo zakompleksieni i nieudolni polacy będą swoją głupotę, lenistwo, warcholstwo itp  tłumaczyć komunizmem a wszystkie porażki gospodarcze działaniem "kremlowskiej agentury" Czy "t" wie co to jest ekonomia...? To nauka która decyduje że przedsiębiorstwo wybiera najbardziej ekonomiczne technologi a obecnie najbardziej ekonomiczny w energetyce zawodowej jest niestety ( tu się zgadzam z przedmówcą) węgiel i gaz. Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii i popieram takie inwestycje jak opisana w art. Też uważam że energetyka rozproszona z OZE jest jedyną drogą do uniezależnienia energetycznego kraju ale jak można wyciągać tak głupie wnioski że Polacy kochają Putina i dlatego chcą jego gazu...? Wszelkie OZE i inne alternatywne źródła energii są na razie droższe niż konwencjonalne ale to inwestycja na przyszłość. 

Do "t" oczywiście wszystko wina komunistów i "ruskich"...! Jak długo zakompleksieni i nieudolni polacy będą swoją głupotę, lenistwo, warcholstwo itp  tłumaczyć komunizmem a wszystkie porażki gospodarcze działaniem "kremlowskiej agentury" Czy "t" wie co to jest ekonomia...? To nauka która decyduje że przedsiębiorstwo wybiera najbardziej ekonomiczne technologi a obecnie najbardziej ekonomiczny w energetyce zawodowej jest niestety ( tu się zgadzam z przedmówcą) węgiel i gaz. Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii i popieram tak... rozwiń

Avatar
kopalnie / 28 listopada 2014 r. o 08:42

Cytaty choćby takie:

"Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń (chodzi o Kompanię Węglową) rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.”

albo takie coś

"Jak prezes JSW chce postawić firmę na nogi? M.in. przez obniżenie kosztów pracy. – Nie można dostawać czternastu pensji rocznie tylko dlatego, że jest się górnikiem. Koszty pracy to połowa wszystkich kosztów działalności JSW. Dlatego w przyszłym roku nie chcemy wypłacać czternastek, a w kolejnych latach uzależnimy ich wypłatę od efektów pracy. To uczciwe podejście. Prowadzimy rozmowy o zmianach ze związkami zawodowymi, ale to nie jest łatwe – mówił prezes JSW. Wskazał, że czternasta pensja przekłada się na wydatek 230 mln zł rocznie, deputat węglowy dla pracowników to 140 mln zł, a deputat dla emerytowanych górników – 68 mln zł."

Cytaty choćby takie:

"Jak informował w połowie września Taras, spośród 14 jej kopalń (chodzi o Kompanię Węglową) rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.”

albo takie coś

"Jak prezes JSW chce postawić firmę na nogi? M.in. przez obniżenie kosztów pracy. – Nie można dostawać czternastu pensji rocznie tylko dlatego, że jest się górnikiem. Koszty pracy to połowa wszystkich kosztów działalności JSW. Dlatego w przyszłym roku nie c... rozwiń

Avatar
Górnik / 28 listopada 2014 r. o 06:55

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nasze ciepło.

Jakiekolwiek inne źródła pozyskania ciepła i prądu w Polsce nie mają szans. Szczególnie tanie i tworzone na miejscu.

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie wiele wiesz o górnictwie i górnikach. Proponowałbym powściągliwość :)

wypowiedzi wnioskuję, że nie wiele wiesz o górnictwie i górnikach. Proponowałbym powściągliwość :)

rozwiń
Avatar
t / 27 listopada 2014 r. o 20:43

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nasze ciepło.

Jakiekolwiek inne źródła pozyskania ciepła i prądu w Polsce nie mają szans. Szczególnie tanie i tworzone na miejscu.

będą wszyscy na "nie".

wg większości Polaków prąd można robić tylko z trującego, drogiego i dotowanego z naszych podatków węgla wydobywanego przez przepłacanych górników.

Musi być drogo i nieracjonalnie. Górnicy muszą mieć b. dobre pensje i wczesne emerytury, choć nie ma to żadnego ekonomicznego uzasadnienia.

wg większości Polaków ciepło można robić albo z węgla, albo z rosyjskiego gazu. Chodzi o to, żeby Putin nie stracił przychodów. Polacy bardzo kochają Putina i Rosję i chcą, żeby Rosja miała dużo pieniędzy za nas... rozwiń