Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2017 r.
17:34

Ustawili krzesła, żeby samochody nie wjeżdżały na chodnik. Akcja w centrum Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 35 A A
Organizatorzy akcji liczą na to, że Ratusz ustawi na miejskim chodniku przeszkody, które uniemożliwią kierowcom jazdę wśród pieszych.
Organizatorzy akcji liczą na to, że Ratusz ustawi na miejskim chodniku przeszkody, które uniemożliwią kierowcom jazdę wśród pieszych. (fot. Maciej Kaczanowski)

Tak, to już desperacja – przyznają piesi aktywiści, którzy ustawiali w środę krzesła, by utrudnić wjazd samochodów na chodnik Krakowskiego Przedmieścia przed jednym z banków. Auta jeżdżą tędy od dawna, a kierowcy są bezkarni. – Stąd desperacja – mówią piesi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krzesełkowa akcja to nowy pomysł, choć sam problem jest stary. Mowa o uczęszczanym chodniku, po którym codziennie jeżdżą kierowcy parkujący w podcieniach banku Pekao SA. Ruch jest tu duży, bo obok jest jeden z ważniejszych przystanków w centrum Lublina. Piesi, chociaż teoretycznie są u siebie, muszą schodzić z drogi samochodom.

– Kierowcy na tym chodniku stanowią zagrożenia, bo są tu małe dzieci, wystarczy chwila nieuwagi, zbytni pośpiech i dojść może do tragedii. Straż Miejska twierdzi, że nic nie może z tym zrobić. Zgadzamy się z nią, bo to jest teren prywatny – mówi Krzysztof Lipka, jeden z aktywistów Pieszego Lublina, którzy wczoraj przyszli z krzesłami przed bank.

– Teren w podcieniach jest prywatny, należy do banku. Nie mamy podstaw do podejmowania tu interwencji – przyznaje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Oczywiście w drodze do podcieni samochody przejeżdżają po miejskim chodniku, ale w tej sytuacji strażnicy nie mają uprawnień do zatrzymywania pojazdów w ruchu. Kiedy już auto się zatrzyma, znajduje się na gruncie prywatnym. I koło się zamyka. – Mandaty możemy nakładać tylko wobec kierowców parkujących na chodniku obok zatoki przystankowej – stwierdza Gogola. – Zdarzają się takie interwencje, ale to sporadyczne sytuacje.

O tym „nierozwiązywalnym” problemie pisaliśmy już w kwietniu. – Po artykule w „Dzienniku Wschodnim” przez kilka tygodni był spokój – mówi Lipka. Później wszystko wróciło do „normy”.

Organizatorzy akcji liczą na to, że Ratusz ustawi na miejskim chodniku przeszkody, które uniemożliwią kierowcom jazdę wśród pieszych. W ten sposób udało się rozwiązać problem na Sądowej przed siedzibą Urzędu Skarbowego, gdzie zamiast parkować równolegle, kierowcy stawali skośnie, zabierając pieszym niemal cały chodnik. Pomogło ustawienie dużych donic na kwiaty.

Piesi aktywiści napisali w tej sprawie oficjalne pismo do Ratusza. Drugie pismo składają do banku. W nadziei, że może się zawstydzi.

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 18:35
+1
To wstyd i żenada tak na chodniku ,na krześle .......................fuj
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 18:32
+1
– Prymitywi na krzesłach ,a tym bardziej na chodniku stanowią zagrożenia, bo są tu małe dzieci, wystarczy chwila nieuwagi, zbytni pośpiech i dojść może do tragedii.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 18:30
+1
Pożyteczni idioci. Samochód w oczy kuje, a jak rowerami szaleją na chodnikach to jest OK.
Avatar
Gość / 20 września 2017 o 18:27
+1
Głupie te protesty,jest wolność i można parkować na prywatnym terenie,a że aby tego dokonac potrzebny jest przejazd chodnikiem to bez znaczenia.Za siedzenie na krzesłach bez pozwolenia na prywatnym terenie należy się mandat.Tak wogóle to powinni ich spałować i byłby spokój.
Avatar
aaa / 22 września 2017 o 21:23
0
nie chcę się odnosić akurat do tej sytuacji, może faktycznie ma to sens, rzadko tamtędy chodzę, więc nie wiem, jak naprawdę sprawa wygląda. być może cały czas samochody tam jeżdżą, a być może wjeżdża raptem 5 dziennie, więc nie ma co z tego robić wielkiego halo. ale tak czy inaczej, abstra***ąc od tej akurat akcji, coraz bardziej zaczynają mnie wq*wiać wszyscy "aktywiści", "działacze" itp. element. czy ci ludzie nie mają swojego życia? nie mają się czym zająć? non stop każda taka akcja sprowadza się do utrudnienia życia innym. ciekawe, czy sami są tacy święci - może przech chodnik akurat tu nie przejeżdżają, ale za to w innym miejscu robią coś, co przeszkadza komuś innemu.
nie chcę się odnosić akurat do tej sytuacji, może faktycznie ma to sens, rzadko tamtędy chodzę, więc nie wiem, jak naprawdę sprawa wygląda. być może cały czas samochody tam jeżdżą, a być może wjeżdża raptem 5 dziennie, więc nie ma co z tego robić wielkiego halo. ale tak czy inaczej, abstra***ąc od tej akurat akcji, coraz bardziej zaczynają mnie wq*wiać wszyscy "aktywiści", "działacze" itp. element. czy ci ludzie nie mają swojego życia? nie mają się czym zająć? non stop każda taka akcja sprowadza się do utrudnienia życia i... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 12:08
0
Pytanie do straży miejskiej: A po chodniku można jeździć? Skoro parkują pod bankiem to musieli przejechać przez chodnik. Trzeba więc postawić tablicę, że nie można jeździć po chodniku i sypać mandaty. Zresztą, chyba kodeks drogowy zabrania jazdy po chodniku.
Avatar
erty / 21 września 2017 o 11:24
0
Czytelnik napisał:
Musi być możliwość dojazdu do np. Banku czy do urzędu skarbowego ... donice na sądowej , zmiana w sposobie parkowania : wzdłuż ulicy zamiast prawie Prostopadle , co dawało możliwość zaparkowania większej liczbie kierowców, to zle pomysły.
Po pierwsze nie ma żadnego "MUSI być możliwośc dojazu". Osoby poruszające się na wózkach mają wyznaczone miejsca dla inwalidów i  po to są one szerokie i wygodne, żeby mogły wsiąść na wózek. Po drugie "MOŻLIWOŚĆ zaparkowania większej liczby samochodów" - prawda jest taka, że nawet jak zrobimy tam dodatkowe 100 miejsc to i tak to będzie za mało. Zapełnią się one i trzeba będzie znów robić dodatkowe 100 miejsc. To ślepy zaułek. Tylko rotacja na małej liczbie miejsc - tj. droga cena za postój powyżej godziny - spowoduje, że ludzie tam pracujący nie będą okupować miejsc przez całe 8 godzin i przyjadą komunikacją miejska. Dodatkowo jeśli stworzymy nowe miejsca parkingowe to do tych miejsc będzie chciało przyjechać więcej kierowców, więc zwiększą sie korki. Z powodu korków i braku miejsc spora liczna ludzie jedzie tam trolejbusami czy rowerami, albo parkije dalej i idzie piechotą. Pamiętajmy, że korki i problemy parkingowe to nie wina za wąskich ulic czy braku miejsc, ale ZBYT DUŻEJ LICZBY AUT
Po pierwsze nie ma żadnego "MUSI być możliwośc dojazu". Osoby poruszające się na wózkach mają wyznaczone miejsca dla inwalidów i  po to są one szerokie i wygodne, żeby mogły wsiąść na wózek. Po drugie "MOŻLIWOŚĆ zaparkowania większej liczby samochodów" - prawda jest taka, że nawet jak zrobimy tam dodatkowe 100 miejsc to i tak to będzie za mało. Zapełnią się one i trzeba będzie znów robić dodatkowe 100 miejsc. To ślepy zaułek. Tylko rotacja na małej liczbie miejsc - tj. droga cena za postój powyżej godziny... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 10:07
0
gdy "teren prywatny" to Straż Miejska nie interweniuje. Pod moim blokiem - teren prywatny Wspólnoty Mieszkaniowej- auta wjeżdżają na trawnik więc gdy zgłaszam to wykroczenie to Strażnicy nie reagują. Chyba gdy teren prywatny to osoba prywatna ma prawo prosić o interwencję?
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 09:17
0
gdzie jest powiedziane , że klient ma wjechać pod same drzwi banku ?
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 09:02
0
A ja myślę że słupków tam nie ma nieprzypadkowo. Pewnie chodzi o dojazd do banku.
Avatar
aaa / 22 września 2017 o 21:23
0
nie chcę się odnosić akurat do tej sytuacji, może faktycznie ma to sens, rzadko tamtędy chodzę, więc nie wiem, jak naprawdę sprawa wygląda. być może cały czas samochody tam jeżdżą, a być może wjeżdża raptem 5 dziennie, więc nie ma co z tego robić wielkiego halo. ale tak czy inaczej, abstra***ąc od tej akurat akcji, coraz bardziej zaczynają mnie wq*wiać wszyscy "aktywiści", "działacze" itp. element. czy ci ludzie nie mają swojego życia? nie mają się czym zająć? non stop każda taka akcja sprowadza się do utrudnienia życia innym. ciekawe, czy sami są tacy święci - może przech chodnik akurat tu nie przejeżdżają, ale za to w innym miejscu robią coś, co przeszkadza komuś innemu.
nie chcę się odnosić akurat do tej sytuacji, może faktycznie ma to sens, rzadko tamtędy chodzę, więc nie wiem, jak naprawdę sprawa wygląda. być może cały czas samochody tam jeżdżą, a być może wjeżdża raptem 5 dziennie, więc nie ma co z tego robić wielkiego halo. ale tak czy inaczej, abstra***ąc od tej akurat akcji, coraz bardziej zaczynają mnie wq*wiać wszyscy "aktywiści", "działacze" itp. element. czy ci ludzie nie mają swojego życia? nie mają się czym zająć? non stop każda taka akcja sprowadza się do utrudnienia życia i... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 12:08
0
Pytanie do straży miejskiej: A po chodniku można jeździć? Skoro parkują pod bankiem to musieli przejechać przez chodnik. Trzeba więc postawić tablicę, że nie można jeździć po chodniku i sypać mandaty. Zresztą, chyba kodeks drogowy zabrania jazdy po chodniku.
Avatar
erty / 21 września 2017 o 11:24
0
Czytelnik napisał:
Musi być możliwość dojazdu do np. Banku czy do urzędu skarbowego ... donice na sądowej , zmiana w sposobie parkowania : wzdłuż ulicy zamiast prawie Prostopadle , co dawało możliwość zaparkowania większej liczbie kierowców, to zle pomysły.
Po pierwsze nie ma żadnego "MUSI być możliwośc dojazu". Osoby poruszające się na wózkach mają wyznaczone miejsca dla inwalidów i  po to są one szerokie i wygodne, żeby mogły wsiąść na wózek. Po drugie "MOŻLIWOŚĆ zaparkowania większej liczby samochodów" - prawda jest taka, że nawet jak zrobimy tam dodatkowe 100 miejsc to i tak to będzie za mało. Zapełnią się one i trzeba będzie znów robić dodatkowe 100 miejsc. To ślepy zaułek. Tylko rotacja na małej liczbie miejsc - tj. droga cena za postój powyżej godziny - spowoduje, że ludzie tam pracujący nie będą okupować miejsc przez całe 8 godzin i przyjadą komunikacją miejska. Dodatkowo jeśli stworzymy nowe miejsca parkingowe to do tych miejsc będzie chciało przyjechać więcej kierowców, więc zwiększą sie korki. Z powodu korków i braku miejsc spora liczna ludzie jedzie tam trolejbusami czy rowerami, albo parkije dalej i idzie piechotą. Pamiętajmy, że korki i problemy parkingowe to nie wina za wąskich ulic czy braku miejsc, ale ZBYT DUŻEJ LICZBY AUT
Po pierwsze nie ma żadnego "MUSI być możliwośc dojazu". Osoby poruszające się na wózkach mają wyznaczone miejsca dla inwalidów i  po to są one szerokie i wygodne, żeby mogły wsiąść na wózek. Po drugie "MOŻLIWOŚĆ zaparkowania większej liczby samochodów" - prawda jest taka, że nawet jak zrobimy tam dodatkowe 100 miejsc to i tak to będzie za mało. Zapełnią się one i trzeba będzie znów robić dodatkowe 100 miejsc. To ślepy zaułek. Tylko rotacja na małej liczbie miejsc - tj. droga cena za postój powyżej godziny... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 10:07
0
gdy "teren prywatny" to Straż Miejska nie interweniuje. Pod moim blokiem - teren prywatny Wspólnoty Mieszkaniowej- auta wjeżdżają na trawnik więc gdy zgłaszam to wykroczenie to Strażnicy nie reagują. Chyba gdy teren prywatny to osoba prywatna ma prawo prosić o interwencję?
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 09:17
0
gdzie jest powiedziane , że klient ma wjechać pod same drzwi banku ?
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 09:02
0
A ja myślę że słupków tam nie ma nieprzypadkowo. Pewnie chodzi o dojazd do banku.
Avatar
Wuwu / 21 września 2017 o 08:47
0
undefined napisał:
milicja niech ruszy dupska i wali mandaty jeżdżącym po chodniku!
 wystarczy że tą sprawą straż miejska zajmie się.  Słowa rzecznika Gogoli delikatnie mówiąc są nieprawdą że SM nic nie może zrobić. Zgadza się że Straż miejska nie może zatrzymać pojazdu. Ale czy tak jest do końca prawda? Skoro jest 2-óch strażników w patrolu i widzą wjeżdżający na chodnik pojazd, jeden wchodzi przed pojazd jako zwykły pieszy i zatrzymuje się nic nie robiąc- ma do tego prawo, stać rozglądać się na chodniku. Kierowca zapewne zatrzyma się już aby nie rozjechać tego pieszego w końcu on jest gościem na chodniku. W tym czasie drugi patrolujący strażnik ma już peeeeeełne prawo do wylegitymowania  i nałożenia mandatu na kierującego który już nie jest w ruchu. Proste prawda?
 wystarczy że tą sprawą straż miejska zajmie się.  Słowa rzecznika Gogoli delikatnie mówiąc są nieprawdą że SM nic nie może zrobić. Zgadza się że Straż miejska nie może zatrzymać pojazdu. Ale czy tak jest do końca prawda? Skoro jest 2-óch strażników w patrolu i widzą wjeżdżający na chodnik pojazd, jeden wchodzi przed pojazd jako zwykły pieszy i zatrzymuje się nic nie robiąc- ma do tego prawo, stać rozglądać się na chodniku. Kierowca zapewne zatrzyma się już aby nie rozjechać tego pieszego w końcu on jest gościem na chodniku.... rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 08:28
0
"nic się nie da zrobić" to w rzeczywistości "nikomu się nie chce"; tak to już jest
Avatar
Gość / 21 września 2017 o 08:06
0
Za rok wybory i różne czubki chcą zaistnieć w przestrzeni publicznej.
Avatar
Czytelnik / 21 września 2017 o 07:38
0
Musi być możliwość dojazdu do np. Banku czy do urzędu skarbowego  choćby  dla takich osób, które z Trudem sie poruszają ale nie maja dokumentów na swoje inwalidztwo, choć ono jest jakoś tam widoczne... donice na sądowej , zakaz w opisywanym w art. Miejscu, zmiana w sposobie parkowania : wzdłuż ulicy zamiast prawie Prostopadle , co dawało możliwość zaparkowania większej liczbie kierowców, to zle pomysły. 
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Glinnik: Kopał ziemniaki, znalazł granat [zdjęcia]
galeria

Glinnik: Kopał ziemniaki, znalazł granat [zdjęcia] 0 0

W Glinniku (gm. Abramów) podczas zbioru ziemniaków mieszkańcy znaleźli granat z zapalnikiem z czasów II wojny światowej

Udany debiut Patryka Rojka w barwach Górnika Łęczna

Udany debiut Patryka Rojka w barwach Górnika Łęczna 0 0

Mimo, że od początku sezonu minęło zaledwie 10 kolejek w Górniku Łęczna występy między słupkami zaliczyli już wszyscy bramkarze bo w ostatnim, wygranym 2:1 meczu z Olimpią Elbląg debiut w barwach łęcznian zaliczył Patryk Rojek i wydatnie pomógł Górnikowi w wygranej

Lublin: Pokłóciła się z chłopakiem, nasłała na niego bandytów

Lublin: Pokłóciła się z chłopakiem, nasłała na niego bandytów 0 1

Świąteczna impreza mogła zakończyć się tragedią. Mieszkanka Lublina pokłóciła się ze swoim partnerem, po czym nasłała na niego dwóch recydywistów – ustalili śledczy. Skatowany mężczyzna trafił do szpitala

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje 7 2

Tragiczny wypadek podczas wycinki drzew. Zginął 19-latek.

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie 0 12

Do Lublina przyjedzie wicepremier Beata Szydło

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala 0 0

Mężczyzna włożył rękę do maszyny wykopującej ziemniaki. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu 5 0

W środę odbędą się jeszcze trzy mecze Pucharu Polski. W okręgu lubelskim w ramach trzeciej rundy Polesie Kock zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 16). A w Zamościu do rozegrania są już półfinały

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti
29 września 2018, 19:00

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 29 września o godz. 19 w Klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią Deep i Zbyszek Kowalczyk. - To będzie rockowo-bluesowa eksplozja! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze?

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze? 1 3

O możliwym złamaniu przepisów przez prezydenta Zamościa i zastępcę prezydenta Lublina alarmuje komisarzy wyborczych Fundacja Wolności. Podejrzewa podwójne finansowanie kampanii

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut

Urodziła córkę, zawinęła w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut 86 12

Po porodzie zawinęła córkę w ręczniki i schowała w szufladzie. Dziecko konało kilkanaście minut. Weronika B. – studentka z Lublina – miała w środę stanąć przed sądem. Jest oskarżona o zabójstwo.

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka
galeria

Tragiczny wypadek. Ciągnik zgniótł 68-latka 1 7

W miejscowości Kaczórki doszło do tragicznego wypadku. Ciągnik zgniótł 68-latka

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera 9 5

W poniedziałek trzęsienie ziemi, a w środę trzeba grać kolejny mecz. W ramach trzeciej rundy Pucharu Polski LZPN Motor zmierzy się na wyjeździe z Granitem Bychawa. Początek spotkania zaplanowano na godz. 16.15

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump
film

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump 1 10

Waszyngton, USA. - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, aby udało nas się wspólnie utworzyć stałą bazę amerykańską w Polsce, którą nazwiemy „Fort Trump” - żartował Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA. - Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych – dodał prezydent Polski.

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie 5 20

Wizz Air zawiesza kolejną trasę z lubelskiego lotniska. Od listopada nie będzie już latać do Sztokholmu Skavsta. W tym roku z rozkładu portu w Świdniku zniknęły już połączenia do Liverpoolu, Doncaster Sheffield, Tel Awiwu. Zimą nie polecimy też do Kijowa i Mediolanu, a wiosną do Londynu Stansted.