Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 maja 2019 r.
13:55

"W Lublinie był pomysł łuku triumfalnego albo wieży milenijnej. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu"

0 15 A A

Było w Lublinie kilka inicjatyw wzniesienia czegoś niezwykłego. Był pomysł łuku triumfalnego, albo pomysł wieży milenijnej, ale głównym ich przekazem był jakiś kompleks wobec innych metropolii. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jakiś czas temu jeden z moich wykładów na kierunku Architektura Krajobrazu poświęciłem kategorii, ale zarazem zjawisku landmarku. Dziś chciałbym może go powtórzyć, ale tym razem radnym i włodarzom naszego miasta.

Wieża Eiffla i Manneken Pis

Angielskie słowo landmark ma wiele znaczeń. W architekturze, urbanistyce a nawet w turystyce słowo to oznacza jakiś charakterystyczny obiekt, który jednoznacznie kojarzy się z tym i tylko tym jedynym miejscem, w którym stoi.
Landmark ma wielkie znaczenie w odbiorze i ocenie miasta przez przybyszów. Pozostaje w ich pamięci jak pocztówka utrwalająca dobre, ale czasem bardzo złe wrażenia. Każdy, kto trochę podróżuje, bez trudu może wymienić całą listę landmarków.

Koloseum, wieża Eiffla, Big Ben, statua Wolności, opera w Sydney, Pałac Kultury – to te ogromne budowle, które poznajemy zwykle zanim przed nimi staniemy. Właściwie, to jedziemy do nich, aby je zobaczyć. Ten rodzaj landmarku jest rodzajem etykiety.

Są też landmarki rozmiarów mniejszych jak: Neptun w Gdańsku, Syrenka w Kopenhadze czy brukselski, mierzący 40 cm, siusiający chłopiec zwany Manneken Pis. Wymienione przykłady landmarków należą do kategorii powszechnych symboli kulturowych.

Efekt Bilbao

Wartość atrakcyjnego landmarku dla miasta jest przeogromna, gdyż tworzy w powszechnym odbiorze jego markę. Jest taki publicystyczny termin – efekt Bilbao. Co to jest? Stolica hiszpańskiej Baskonii. Bogata, z wdzięcznym imieniem i ponurą historią terroru separatystów. Miasto z wyglądu odpychające mimo potencjalnie pięknego położenia.

To miasto postanowiło zagrać o najwyższą stawkę, aby przełamać ciążące na nim przekleństwo i wyraziło gotowość przyjęcia w depozyt ogromnej kolekcji sztuki nowoczesnej z nowojorskiego muzeum Guggenheima, które może pokazać tylko małą część swoich zbiorów w niezwykłym budynku autorstwa Wrighta.

Warunek był taki: wypożyczymy wam kolekcję sztuki na zawsze, ale wasz budynek musi być odlotowy. Konkurs wygrał Frak Gehry. Na skraju portowego doku, w otoczeniu starych budynków fabrycznych i portowych, wylądował obiekt jak z kosmosu. Niepodobny do niczego w Bilbao, w Hiszpanii i na świecie. Wynik? W ciągu pierwszego roku działania muzeum odwiedziło prawie milion turystów z całego świata. Rozbudowano lotnisko, powstało prawie tysiąc restauracji i ponad setka hoteli. Nazwano to efektem Bilbao.

Co ma do powiedzenia Lublin

Pora zajrzeć do Lublina. Miast o podobnej skali i charakterze jest bez liku. Są takie, które geografia i historia potraktowała życzliwie i takie, które są atrakcyjne inaczej, albo beznadziejnie nieatrakcyjne. Lublin jest raczej w tej środkowej grupie.

Co Lublin ma do powiedzenia przybyszom?

W wymiarze uniwersalnym ma mit Unii Lubelskiej i Majdanka. To dwie pieśni z przeszłości; pieśń o wielkości i chwale oraz pieśń o tragedii setek tysięcy ludzkich istnień. Mamy też dwa miejsca: plac Litewski i pomnik obok resztek obozu na Majdanku.
Pomnik ten ma już prawie 50 lat i jest wciąż chyba najlepszym martyrologicznym memoriałem na świecie. Kiedy powstawał, lokalne władze nie miały wpływu na jego kształt. Obecnie dla niemałej liczby zagranicznych przybyszów Lublin to miasto leżące koło Majdanka. Za to plac Litewski, w obecnej formie, jest wyłącznym płodem demokratycznej władzy miejskiej. Żałosna mieszanka stylistyk wzbogacona multimedialnymi wytryskami fontanny. Żadnego porządku wartości i ważności, jak otwarta szuflada z różnymi bibelotami.

Nie ma, to i nie ma wstydu

Był kiedyś tam prawdziwy landmark, czyli tzw. baobab. Zasługiwał on na to miano, gdyż landmark może mieć także wymiar lokalny. Jest w Lublinie Brama Krakowska, jest Zamek i jest Centrum Onkologii. To obiekty jakoś charakterystyczne dające się zapamiętać jako odrębne od sąsiedztwa, a i też często pokazywane na zdjęciach czy filmach. Wprawdzie ich oryginalność nie powala, ale jakoś funkcjonują.

Było w Lublinie kilka inicjatyw wzniesienia czegoś niezwykłego. Był pomysł łuku triumfalnego, albo pomysł wieży milenijnej, ale głównym ich przekazem był jakiś kompleks wobec innych metropolii. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu.

Z propagandy wyszła magia

Mój ulubiony lubelski landmark to rakieta na osiedlu Mickiewicza. Kto raz tam był – nie zapomni. Nie wiemy nawet, czy projektant tej zjeżdżalni miał pełną świadomość niezwykłości swego dzieła. Rakieta na placu zabaw powstała w latach 60., kiedy polskie dzieci karmione były sukcesami radzieckiej kosmonautyki z Gagarinem na czele. Rakieta wtedy wydawać się mogła wielu dorosłym jakąś wredną propagandą i chyba tak miało być. Ale powstał obiekt niemal magiczny i warto o tym coś powiedzieć.
Wychowałem czterech synów i dla każdego z nich wyjazd z Czechowa na rakietę na LSM był największą atrakcją. Co jest w tej rakiecie? Musiałem sprawdzić.

Kiedy dzieci biegające w słońcu wchodzą przez wąskie drzwi do blaszanego walca ogarnia ich całkowita ciemność i widzą tylko małe okienko na szczycie, wdrapują się po szczebelkach po omacku i nagle widzą świat z wysokości, jakby z kosmosu. Zjazd w dół to banał w porównaniu z doświadczeniem światła i ciemności oraz poziomu ziemi i wysokości. W psychologii percepcji nazywa się to spostrzeżeniem nieciągłym, które musi być wypełnione przez wyobraźnię. Z drogą do góry przez ciemne wnętrze rakiety nie może równać się żadna zjeżdżalnia świata. Miała być propaganda – wyszła magia.

Pieczęci naszych czasów

Dobry landmark więc to coś w przestrzeni, co stale nas pobudza, określa nasze położenie. Jest też hasłem, imieniem albo przezwiskiem, jest kliszą w naszej pamięci.

W ciągu trzydziestu lat wolnej Polski w Lublinie powstał tylko jeden obiekt, który ma cechy landmarku – Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pieczęć naszych czasów i podpis włodarzy miasta.

Powstaje obecnie na Choinach pierwszy wielki terminal komunikacji miejskiej, który ma być także bazą ładowania elektrycznych autobusów. Inwestycja wielomilionowa, kompozycja wjazdów i wyjazdów z centralną wyspą. A na niej? A na niej budka jak szalet rodem z PRL-u. Miejsce idealne na fajny landmark, dowcipny na tyle, aby miał jakieś fajne przezwisko, byśmy na czołach autobusów czytali jego imię…?

Dobrosław Bagiński

* Dobrosław Bagiński. Emerytowany profesor sztuki i projektowania przestrzennego. Wykładał na Wydziale Artystycznym UMCS, Politechnice Lubelskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na KUL. W latach 1994-98 dyrektor TVP Lublin. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin w 2001 roku

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty