Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 maja 2019 r.
13:55

"W Lublinie był pomysł łuku triumfalnego albo wieży milenijnej. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu"

0 15 A A

Było w Lublinie kilka inicjatyw wzniesienia czegoś niezwykłego. Był pomysł łuku triumfalnego, albo pomysł wieży milenijnej, ale głównym ich przekazem był jakiś kompleks wobec innych metropolii. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jakiś czas temu jeden z moich wykładów na kierunku Architektura Krajobrazu poświęciłem kategorii, ale zarazem zjawisku landmarku. Dziś chciałbym może go powtórzyć, ale tym razem radnym i włodarzom naszego miasta.

Wieża Eiffla i Manneken Pis

Angielskie słowo landmark ma wiele znaczeń. W architekturze, urbanistyce a nawet w turystyce słowo to oznacza jakiś charakterystyczny obiekt, który jednoznacznie kojarzy się z tym i tylko tym jedynym miejscem, w którym stoi.
Landmark ma wielkie znaczenie w odbiorze i ocenie miasta przez przybyszów. Pozostaje w ich pamięci jak pocztówka utrwalająca dobre, ale czasem bardzo złe wrażenia. Każdy, kto trochę podróżuje, bez trudu może wymienić całą listę landmarków.

Koloseum, wieża Eiffla, Big Ben, statua Wolności, opera w Sydney, Pałac Kultury – to te ogromne budowle, które poznajemy zwykle zanim przed nimi staniemy. Właściwie, to jedziemy do nich, aby je zobaczyć. Ten rodzaj landmarku jest rodzajem etykiety.

Są też landmarki rozmiarów mniejszych jak: Neptun w Gdańsku, Syrenka w Kopenhadze czy brukselski, mierzący 40 cm, siusiający chłopiec zwany Manneken Pis. Wymienione przykłady landmarków należą do kategorii powszechnych symboli kulturowych.

Efekt Bilbao

Wartość atrakcyjnego landmarku dla miasta jest przeogromna, gdyż tworzy w powszechnym odbiorze jego markę. Jest taki publicystyczny termin – efekt Bilbao. Co to jest? Stolica hiszpańskiej Baskonii. Bogata, z wdzięcznym imieniem i ponurą historią terroru separatystów. Miasto z wyglądu odpychające mimo potencjalnie pięknego położenia.

To miasto postanowiło zagrać o najwyższą stawkę, aby przełamać ciążące na nim przekleństwo i wyraziło gotowość przyjęcia w depozyt ogromnej kolekcji sztuki nowoczesnej z nowojorskiego muzeum Guggenheima, które może pokazać tylko małą część swoich zbiorów w niezwykłym budynku autorstwa Wrighta.

Warunek był taki: wypożyczymy wam kolekcję sztuki na zawsze, ale wasz budynek musi być odlotowy. Konkurs wygrał Frak Gehry. Na skraju portowego doku, w otoczeniu starych budynków fabrycznych i portowych, wylądował obiekt jak z kosmosu. Niepodobny do niczego w Bilbao, w Hiszpanii i na świecie. Wynik? W ciągu pierwszego roku działania muzeum odwiedziło prawie milion turystów z całego świata. Rozbudowano lotnisko, powstało prawie tysiąc restauracji i ponad setka hoteli. Nazwano to efektem Bilbao.

Co ma do powiedzenia Lublin

Pora zajrzeć do Lublina. Miast o podobnej skali i charakterze jest bez liku. Są takie, które geografia i historia potraktowała życzliwie i takie, które są atrakcyjne inaczej, albo beznadziejnie nieatrakcyjne. Lublin jest raczej w tej środkowej grupie.

Co Lublin ma do powiedzenia przybyszom?

W wymiarze uniwersalnym ma mit Unii Lubelskiej i Majdanka. To dwie pieśni z przeszłości; pieśń o wielkości i chwale oraz pieśń o tragedii setek tysięcy ludzkich istnień. Mamy też dwa miejsca: plac Litewski i pomnik obok resztek obozu na Majdanku.
Pomnik ten ma już prawie 50 lat i jest wciąż chyba najlepszym martyrologicznym memoriałem na świecie. Kiedy powstawał, lokalne władze nie miały wpływu na jego kształt. Obecnie dla niemałej liczby zagranicznych przybyszów Lublin to miasto leżące koło Majdanka. Za to plac Litewski, w obecnej formie, jest wyłącznym płodem demokratycznej władzy miejskiej. Żałosna mieszanka stylistyk wzbogacona multimedialnymi wytryskami fontanny. Żadnego porządku wartości i ważności, jak otwarta szuflada z różnymi bibelotami.

Nie ma, to i nie ma wstydu

Był kiedyś tam prawdziwy landmark, czyli tzw. baobab. Zasługiwał on na to miano, gdyż landmark może mieć także wymiar lokalny. Jest w Lublinie Brama Krakowska, jest Zamek i jest Centrum Onkologii. To obiekty jakoś charakterystyczne dające się zapamiętać jako odrębne od sąsiedztwa, a i też często pokazywane na zdjęciach czy filmach. Wprawdzie ich oryginalność nie powala, ale jakoś funkcjonują.

Było w Lublinie kilka inicjatyw wzniesienia czegoś niezwykłego. Był pomysł łuku triumfalnego, albo pomysł wieży milenijnej, ale głównym ich przekazem był jakiś kompleks wobec innych metropolii. Dobrze, że ich nie ma, to i nie ma wstydu.

Z propagandy wyszła magia

Mój ulubiony lubelski landmark to rakieta na osiedlu Mickiewicza. Kto raz tam był – nie zapomni. Nie wiemy nawet, czy projektant tej zjeżdżalni miał pełną świadomość niezwykłości swego dzieła. Rakieta na placu zabaw powstała w latach 60., kiedy polskie dzieci karmione były sukcesami radzieckiej kosmonautyki z Gagarinem na czele. Rakieta wtedy wydawać się mogła wielu dorosłym jakąś wredną propagandą i chyba tak miało być. Ale powstał obiekt niemal magiczny i warto o tym coś powiedzieć.
Wychowałem czterech synów i dla każdego z nich wyjazd z Czechowa na rakietę na LSM był największą atrakcją. Co jest w tej rakiecie? Musiałem sprawdzić.

Kiedy dzieci biegające w słońcu wchodzą przez wąskie drzwi do blaszanego walca ogarnia ich całkowita ciemność i widzą tylko małe okienko na szczycie, wdrapują się po szczebelkach po omacku i nagle widzą świat z wysokości, jakby z kosmosu. Zjazd w dół to banał w porównaniu z doświadczeniem światła i ciemności oraz poziomu ziemi i wysokości. W psychologii percepcji nazywa się to spostrzeżeniem nieciągłym, które musi być wypełnione przez wyobraźnię. Z drogą do góry przez ciemne wnętrze rakiety nie może równać się żadna zjeżdżalnia świata. Miała być propaganda – wyszła magia.

Pieczęci naszych czasów

Dobry landmark więc to coś w przestrzeni, co stale nas pobudza, określa nasze położenie. Jest też hasłem, imieniem albo przezwiskiem, jest kliszą w naszej pamięci.

W ciągu trzydziestu lat wolnej Polski w Lublinie powstał tylko jeden obiekt, który ma cechy landmarku – Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, pieczęć naszych czasów i podpis włodarzy miasta.

Powstaje obecnie na Choinach pierwszy wielki terminal komunikacji miejskiej, który ma być także bazą ładowania elektrycznych autobusów. Inwestycja wielomilionowa, kompozycja wjazdów i wyjazdów z centralną wyspą. A na niej? A na niej budka jak szalet rodem z PRL-u. Miejsce idealne na fajny landmark, dowcipny na tyle, aby miał jakieś fajne przezwisko, byśmy na czołach autobusów czytali jego imię…?

Dobrosław Bagiński

* Dobrosław Bagiński. Emerytowany profesor sztuki i projektowania przestrzennego. Wykładał na Wydziale Artystycznym UMCS, Politechnice Lubelskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na KUL. W latach 1994-98 dyrektor TVP Lublin. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin w 2001 roku

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Tak ma wyglądać scena
film

Telewizja Republika już promuje swój "wystrzałowy Sylwester" w Chełmie

Telewizja Republika potwierdza i odkrywa karty. Wiadomo już, kto wystąpi na imprezie sylwestrowej w Chełmie. Królować będzie disco-polo.

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna latem tego roku przeszedł gruntowną przebudowę, a jej głównym architektem był Pavol Stano, który po odejściu z klubu jego legendy – Veljko Nikitovicia – poza funkcją trenera wziął na siebie również rolę dyrektora sportowego. Jesień w wykonaniu zielono-czarnych miała różne fazy. Zaczęło się od mało efektownej gry i zwycięstw by później przez długi okres sytuacja się odwróciła. Rezultaty były gorsze, a postawał piłkarzy całkiem niezła. W końcówce roku udało się jednak wrócić do strefy barażowej

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To ważna decyzja, która otwiera furtkę do budowy kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Powstanie tu węzeł międzynarodowych tras.

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty