Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2011 r.
20:02
Edytuj ten wpis

Walka o ESK: Eksperci jadą do miast-kandydatów. Dzisiaj Lublin

0 2 A A
Wczoraj zakończyło się malowanie ogromnego banera (14 na 30 metrów). Dziś od godz. 19 na placu Litew
Wczoraj zakończyło się malowanie ogromnego banera (14 na 30 metrów). Dziś od godz. 19 na placu Litew

Dziś zaczynają się dni prawdy. Czworo ekspertów z 13-osobowej komisji, decydującej o przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, najpierw odwiedzi Lublin. Potem zobaczą pozostałe cztery kandydujące miasta. Decyzja 21 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O godz. 19 przyjdź na Pl. Litewski - daj znać znajomym na FB


Lublin liczy na powtórzenie sukcesu Liverpoolu, gdzie dzięki tytułowi ESK powstało 12 tys. miejsc pracy.

W pierwszej aplikacji* miasto zapowiadało m.in. utworzenie Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego i zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów. Miasto podkreśla akademicki charakter i prezentuje się jako ważny ośrodek współpracy ze Wschodem.

Odwołuje się do dziedzictwa kulturowego, przypomina, że było tyglem wielu kultur i nacji. Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim. – Liczymy, że przyjdzie ich jak najwięcej – mówi Michał Karapuda, dyr. Wydziału Kultury w UM.

Wcześniej eksperci zobaczą prawie cały Lublin od Ogrodu Botanicznego po Majdanek. Spotkają się z ludźmi zaangażowanymi w starania o tytuł i przekonają się, że miasto żyje kulturą nie tylko podczas dużych festiwali w centrum, ale także na co dzień i w każdej dzielnicy.


Warszawa

Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich są m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.

Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako "bogaty korytarz ekologiczny”. Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać "przestrzenne pustynie” imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi.

– Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać – mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. ESK.

Wizyta rozpocznie się od Pałacu Kultury, gdzie prezydent Warszawy opowie jak zmieni plac przed pałacem. Powstanie tu m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Muzyczny.

- Są trzy miejsca, które są wizytówką Warszawy w Polsce i na świecie: Pałac Kultury, Palma Rajkowskiej i Złote Tarasy. Pokażemy ekspertom dwa pierwsze. Trzecim nie będziemy się chwalić - dodaje Czeszejko-Sochacka.

Katowice

W środę wizyta w Katowicach. Tam do konkursu idą pod hasłem "Miasto Ogrodów”. Proponują stworzenie miejsca spotkań, zachęcają mieszkańców, by zakładali ogrody, choćby na balkonach; rozdają im nawet darmowe sadzonki. Dużo jest mowy o rewitalizacji dzielnic. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w aglomeracji górnośląskiej.

Katowice uważają się za czarnego konia konkursu, mają poparcie Krakowa, który był już ESK. – Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. na terenie kopalni "Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego – mówi Piotr Zaczkowski, dyr. katowickiego biura ESK.

– Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas. Zaprosimy tutaj twórców i osoby zaangażowane w projekty kulturalne, wolontaryjne, czy społeczne (m.in. Artur Rojek). Nigdy nie szczędziliśmy pieniędzy na gadżety ESK. Dobrze, by było by mieszkańcy tego dnia nie zapomnieli o koszulkach, torbach, smyczach, czy naklejkach na samochody. Będziemy też rozdawać słoneczniki, symbol naszej kandydatury - dodaje Zaczkowski.


Wrocław

Czwartek to czas na Wrocław. "Przestrzenie dla piękna” – takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną.

To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia. Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych.

– Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze, dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji. Tam powiemy, co nam się w tym procesie podoba, a co chcielibyśmy zrobić inaczej i dlaczego tytuł ESK jest nam potrzebny.– mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK. - Tam też planujemy spotkanie z mieszkańcami. Spotkanie ma charakter otwarty, przyjść może każdy.

Gdańsk

Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. "Wolność Kultury, Kultura Wolności” – to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.

Tamtejszy sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą.

W programie wizyty ekspertów jest spotkanie z osobami zaangażowanymi w projekt. Zobaczą też miejsca, gdzie "dużo się dzieje".

- Na pewno nie będzie to typowa turystyczna wycieczka po Gdańsku. Pokażemy miasto w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK. – Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbędzie się tu Noc Murali

*Informacje o planach miast na podstawie pierwszych aplikacji. Drugich kandydaci nie zdradzają

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty