Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 czerwca 2011 r.
20:02
Edytuj ten wpis

Walka o ESK: Eksperci jadą do miast-kandydatów. Dzisiaj Lublin

0 2 A A
Wczoraj zakończyło się malowanie ogromnego banera (14 na 30 metrów). Dziś od godz. 19 na placu Litew
Wczoraj zakończyło się malowanie ogromnego banera (14 na 30 metrów). Dziś od godz. 19 na placu Litew

Dziś zaczynają się dni prawdy. Czworo ekspertów z 13-osobowej komisji, decydującej o przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, najpierw odwiedzi Lublin. Potem zobaczą pozostałe cztery kandydujące miasta. Decyzja 21 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O godz. 19 przyjdź na Pl. Litewski - daj znać znajomym na FB


Lublin liczy na powtórzenie sukcesu Liverpoolu, gdzie dzięki tytułowi ESK powstało 12 tys. miejsc pracy.

W pierwszej aplikacji* miasto zapowiadało m.in. utworzenie Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego i zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów. Miasto podkreśla akademicki charakter i prezentuje się jako ważny ośrodek współpracy ze Wschodem.

Odwołuje się do dziedzictwa kulturowego, przypomina, że było tyglem wielu kultur i nacji. Eksperci wieczorem spotkają się z mieszkańcami na pl. Litewskim. – Liczymy, że przyjdzie ich jak najwięcej – mówi Michał Karapuda, dyr. Wydziału Kultury w UM.

Wcześniej eksperci zobaczą prawie cały Lublin od Ogrodu Botanicznego po Majdanek. Spotkają się z ludźmi zaangażowanymi w starania o tytuł i przekonają się, że miasto żyje kulturą nie tylko podczas dużych festiwali w centrum, ale także na co dzień i w każdej dzielnicy.


Warszawa

Z Lublina we wtorek eksperci jadą do Warszawy. Stolica stworzyła zespół ambasadorów, wśród nich są m.in. Magdalena Abakanowicz, Jan Englert, Maria Fołtyn, Agnieszka Holland i Krzysztof Penderecki.

Stolica chce integrować lewo- i prawobrzeżną część miasta i wykorzystać Wisłę jako "bogaty korytarz ekologiczny”. Planuje tworzenie promenady i instytucji kultury nad rzeką, symboli łączenia Europy. Stolica kusi systemem grantów dla młodych artystów. Chce zapełniać "przestrzenne pustynie” imprezami, instalacjami, szlakami dla rowerzystów i pieszych oraz ścieżkami tematycznymi.

– Pokażemy ekspertom Warszawę taką, jaka jest: rozkopaną, podzieloną Wisłą na biedniejszą (Pragę) i bogatszą. Powiemy, że chcielibyśmy obie strony wyrównać – mówi Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. ESK.

Wizyta rozpocznie się od Pałacu Kultury, gdzie prezydent Warszawy opowie jak zmieni plac przed pałacem. Powstanie tu m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Muzyczny.

- Są trzy miejsca, które są wizytówką Warszawy w Polsce i na świecie: Pałac Kultury, Palma Rajkowskiej i Złote Tarasy. Pokażemy ekspertom dwa pierwsze. Trzecim nie będziemy się chwalić - dodaje Czeszejko-Sochacka.

Katowice

W środę wizyta w Katowicach. Tam do konkursu idą pod hasłem "Miasto Ogrodów”. Proponują stworzenie miejsca spotkań, zachęcają mieszkańców, by zakładali ogrody, choćby na balkonach; rozdają im nawet darmowe sadzonki. Dużo jest mowy o rewitalizacji dzielnic. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w aglomeracji górnośląskiej.

Katowice uważają się za czarnego konia konkursu, mają poparcie Krakowa, który był już ESK. – Chcemy opowiedzieć, co jest w naszym wniosku. Np. na terenie kopalni "Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego – mówi Piotr Zaczkowski, dyr. katowickiego biura ESK.

– Chcemy pokazać, co już się udało zrealizować. Na pewno ul. Mariacką, gdzie ludzie wieczorem razem spędzają czas. Zaprosimy tutaj twórców i osoby zaangażowane w projekty kulturalne, wolontaryjne, czy społeczne (m.in. Artur Rojek). Nigdy nie szczędziliśmy pieniędzy na gadżety ESK. Dobrze, by było by mieszkańcy tego dnia nie zapomnieli o koszulkach, torbach, smyczach, czy naklejkach na samochody. Będziemy też rozdawać słoneczniki, symbol naszej kandydatury - dodaje Zaczkowski.


Wrocław

Czwartek to czas na Wrocław. "Przestrzenie dla piękna” – takie miałoby być hasło ESK 2016 miasta, który chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Proponują tu wciągnięcie w obieg kultury młodych, bezrobotnych, starszych i niepełnosprawnych poprzez Obligację Kulturalną.

To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek. Powstać ma nowa placówka, Inkubator, ułatwiająca rozwój młodym artystom i przyznająca im stypendia. Nowatorskim pomysłem jest otwarcie w 2016 r. przestrzeni kościelnych dla działań artystycznych.

– Nie przygotowujemy żadnego skomplikowanego programu. Na pewno zabierzemy ekspertów na Nadodrze, dzielnicy w trakcie intensywnej rewitalizacji. Tam powiemy, co nam się w tym procesie podoba, a co chcielibyśmy zrobić inaczej i dlaczego tytuł ESK jest nam potrzebny.– mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK. - Tam też planujemy spotkanie z mieszkańcami. Spotkanie ma charakter otwarty, przyjść może każdy.

Gdańsk

Eksperci zakończą intensywny tydzień w piątek wizytą w Gdańsku. "Wolność Kultury, Kultura Wolności” – to hasło tej kandydatury. W mieście podkreślają, że chcą tworzyć klimat sprzyjający różnorodności narodowej, obyczajowej i religijnej. W komitecie honorowym zasiadają Lech Wałęsa, Václav Havel i Günter Grass.

Tamtejszy sztab ESK twierdzi, że rozpoznawalność miasta może być jego atutem. Podkreśla, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą.

W programie wizyty ekspertów jest spotkanie z osobami zaangażowanymi w projekt. Zobaczą też miejsca, gdzie "dużo się dzieje".

- Na pewno nie będzie to typowa turystyczna wycieczka po Gdańsku. Pokażemy miasto w kontekście Europejskiej Stolicy Kultury – mówi Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK. – Jednym z punktów jest wizyta na osiedlu Zaspa, gdzie od kilku lat powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Tego dnia odbędzie się tu Noc Murali

*Informacje o planach miast na podstawie pierwszych aplikacji. Drugich kandydaci nie zdradzają

Pozostałe informacje

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty