Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2019 r.
17:40

Warbus wypowiedział umowę. Jakie będą konsekwencje? ZTM Lublin: "Sytuacja jest bardzo trudna"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
17 41 A A
Ryszard Witkowski z-ca dyrektora, Grzegorz Malec, dyrektor i Sławomir Podsiadły zca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego na konferencji z mediami
Ryszard Witkowski z-ca dyrektora, Grzegorz Malec, dyrektor i Sławomir Podsiadły zca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego na konferencji z mediami (fot. Krzysztof Mazur)

Zmiany tras linii komunikacji miejskiej mogą być jedną z łagodniejszych konsekwencji wypowiedzenia umowy przez jednego z przewoźników autobusowych, warszawską spółkę Warbus, która żąda od miasta 5 mln zł. – Sytuacja jest bardzo trudna – przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego, a żądania nazywa bezpodstawnymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warbus to jeden z przewoźników obsługujących linie autobusowe na zlecenie miasta. Na naszych ulicach pojawił się pod koniec 2016 r., gdy zdobył w przetargu ośmioletni kontrakt na wożenie pasażerów.

Nieoczekiwany rozwód

Po 2,5 roku spółka wypowiedziała umowę. Twierdzi, że miasto jest jej winne 5 mln zł z tytułu niewłaściwej waloryzacji stawki za przejechane kilometry. – Umowa przewiduje, że stawka za wozokilometr będzie waloryzowana co kwartał – mówi Paweł Szymonik, dyrektor generalny spółki Warbus. – Wskutek jednej waloryzacji stawka wzrosła z 6 zł do 6,20 zł. Wskutek kolejnej spadła do 6,05 zł.

Miasto odpowiada, że wszyscy przewoźnicy mają aktualizowaną stawkę według takich samych zasad. – Pretensji nie mają – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Nikłe szanse na zgodę

Warbus twierdzi, że skłonny jest wycofać wypowiedzenie. – Tylko niech miasto się z nami rozliczy – stawia warunek Szymonik. Dyrektor ZTM wyklucza jednak spełnienie żądań spółki. – Nie ma żadnej podstawy prawnej – stwierdza Malec. Używa nawet słowa „wyłudzenie”.

Przewoźnik ostrzega, że spółka gotowa jest dochodzić od miasta rekompensaty „innych szkód związanych z wypowiedzeniem umowy z winy gminy Lublin”. Przekonuje, że roszczenia mogą sięgnąć nawet 27 mln zł. ZTM odpowiada, że jeśli spółka rzeczywiście przestanie świadczyć usługi, to miasto nałoży na nią karę za zerwanie umowy. – Około 7,5 mln zł – mówi dyrektor Malec.

Do rangi rozmów ostatniej szansy może urosnąć zaplanowane na 13 spotkanie szefa firmy z prezydentem Lublina. – Przywieziemy dokumenty i pokażemy, kto ma rację – twierdzi Szymonik.

Czarne scenariusze

Jeżeli firma spełni swe zapowiedzi i od września wycofa się z Lublina, to z ulic zniknie 20 autobusów przegubowych oraz 10 krótkich. Szczególnie dotkliwym problemem stanie się wtedy niedobór długich pojazdów, bo nawet Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, czyli największy przewoźnik przyznaje, że nie ma ich nadmiaru.

Jakie rozwiązanie przygotowuje ZTM? – Na pewno myślimy o elektryfikacji pewnych linii, tzn. obsługiwaniu ich trolejbusami – mówi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM. Wspomina też o możliwych zmianach tras linii komunikacyjnych. Nieuniknione będzie też wysłanie krótkich pojazdów na kursy ob-sługiwane dotąd przegubowcami.

ZTM nie podaje na razie żadnych konkretnych rozwiązań, chociaż, jak się okazało dzisiaj, Warbus wypowiedział umowę już trzy miesiące temu, w ostatnim dniu lutego.

Milczeli miesiącami

O wypowiedzeniu umowy urzędnicy nie zająknęli się ani słowem przez cały marzec, kwiecień i maj. – Nikt nie robił żadnej ta-jemnicy – zarzeka się Malec.

Jednak sprawa wyszła na jaw dopiero dziś, bo MPK kupiło 28 używanych jelczy, a jako jeden z powodów wskazało konieczność przejęcia kursów, które przestaną być wykonywane przez Warbus.

Warszawska odsiecz

Kupione przez MPK jelcze mastero wycofywane przez warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe mają po 11 i 12 lat. Za każdą sztukę spółka zapłaciła 15 tys. zł brutto.

– Cały pakiet kosztował nas 420 tys. zł. To atrakcyjna cena – przekonuje Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Podkreśla, że cena zapłacona za 28 pojazdów to około 40 proc. ceny jednego nowego autobusu tej długości.

– Nadarzyła się okazja zakupu dobrze utrzymanych wozów, tym bardziej za taką cenę. Trudno było z tego nie skorzystać – twierdzi Opasiak. – Autobusy są dobrze utrzymane i mało awaryjne. Wszystkie są niskopodłogowe w pierwszych i drugich drzwiach, wyposażone są w elektroniczne tablice, mają głosową zapowiedź przystanków i monitoring.

Sprowadzenie jelczy nie rozwiąże w pełni problemu. Po pierwsze dlatego, że MPK chce skasować 19 innych wozów, więc przybędzie nam tylko 9. Po drugie: wspomniane jelcze są krótkie, a nie przegubowe.

Warbus ma problemy

Lubelski ZTM podkreśla, że warszawski przewoźnik od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. Pierwszy raz pasażerowie odczuli to jesienią zeszłego roku, gdy część kierowców przerwała kursy, zjeżdżając do zajezdni w proteście przeciw nieterminowym wypłatom wynagrodzeń.

Szef ZTM przyznał dzisiaj, że na początku tego roku zdarzyło się, że pojazdy przewoźnika nie wyjechały na ulice ze względu na wstrzymane dostawy paliwa.

MPK deklaruje, że w razie wycofania się spółki Warbus z Lublina, może przejąć część jej załogi. – Jesteśmy skłonni zatrudnić dobrych kierowców – zapowiada Tomasz Fulara.

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lub / 4 czerwca 2019 o 21:32
+18
Lublin to bankrut!!! Wykończyła go budowa stadionów, "zielona" fala i ***rele typu noce kultury, carnivale, betonowanie granitem.
no i jeszcze finansowanie tych wszystkich kampanii propagandowych i płatnych trolli
Z tego co się orientuję koszty lania pro-ratuszowej wazeliny na forach pokrywają deweloperzy.
 No nie wiem. Ta propaganda zaczeła się jeszcze przed wyborami (samorządowymi) i mimo tego, że deweloper ośmieszył się w referendum to trwa nadal (chociaż cześć trolli pisze z Warszawy). To są jakieś niejasne powiązania ratuszowo-deweloperskie.
 No nie wiem. Ta propaganda zaczeła się jeszcze przed wyborami (samorządowymi) i mimo tego, że deweloper ośmieszył się w referendum to trwa nadal (chociaż cześć trolli pisze z Warszawy). To są jakieś niejasne powiązania ratuszowo-deweloperskie. rozwiń
Avatar
Lub / 4 czerwca 2019 o 21:34
+14
I tu się nie ma z czego śmiać, bo trzeba przyznać, że ostatnio warunki podróży znacząco się polepszyły, jak nas po wakacjach czekają ściski w pojazdach to się przypomną minione dekady. A swoją drogą ZTM należą się podziękowania za skierowanie od tego roku( chociaż już po części w 2018) na linie 15,39,40 autobusów przegubowych - te linie są bardzo oblegane i przegubowe pojazdy sprawdzają się tu idealnie, pamiętam jak te linie jeździły sprzed zmiany taboru to była masakra - ludzie w porannych szczytach to dociśnięci byli do szyb, a godzinach szczytu popołudniowego też nie bywało dobrze. To teraz sobie pomyślmy co się stanie jak przegubowce znikną np. z linii 26 albo 31, czy z 10 albo 57? Tutaj dopiero będzie nieciekawie. Perspektywy powrotu do czasów z poprzednich dekad nie napawają optymizmem, oby się jakoś udało z tego wyjść, ostatnie dwa lata komunikacji miejskiej naprawdę poprawiły się na plus, szkoda by było aby nastąpił regres.
 Już nastepuje regres, bo jakiś czas temu ZTM zmiejszył częstotliwość kursowania na niektórych liniach np. 159.
 Już nastepuje regres, bo jakiś czas temu ZTM zmiejszył częstotliwość kursowania na niektórych liniach np. 159. rozwiń
Avatar
Marek / 5 czerwca 2019 o 07:06
+13
O TEMPORA O MORES!! Nie wierze własnym oczom, poniżej cytat z konkurencyjnej lubelskiej gazety, KL, dotychczas niemal bezkrytyczniej wobec Ratusza i Radnych. "To dziwny zakup. Od lat lubelski ratusz podkreśla: stawiamy na ekologiczny transport. - 25 procent lubelskiej komunikacji zbiorowej to transport „zero-emisyjny”. Do końca tej perspektywy finansowej UE (obejmuje lata 2014-2020 - dop. red.) chcemy, aby ten udział wzrósł do trzech czwartych - podkreślał we wrześniu ubiegłego roku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: Kolejne inwestycje w tabor sprawią, że będzie on na takim poziomie, jakiego nie ma w żadnym dużym mieście w Polsce - zapewniał. Nasz Prezydent jest bardzo wiarygodny, podobnie jak formacja której jest twarzą. Duże miasta (w tym przypadku Warszawa) nie ma już tego wysłużonego taboru, przeciwnie pozbyła się go. Prezydent mówi zatem prawdę. Ciekawe jak w innych dużych miastach i jakie normy emisji CO2 mają te pojazdy. A może się nie czepiajmy, przecież to "ZE STOLYCY".
O TEMPORA O MORES!! Nie wierze własnym oczom, poniżej cytat z konkurencyjnej lubelskiej gazety, KL, dotychczas niemal bezkrytyczniej wobec Ratusza i Radnych. "To dziwny zakup. Od lat lubelski ratusz podkreśla: stawiamy na ekologiczny transport. - 25 procent lubelskiej komunikacji zbiorowej to transport „zero-emisyjny”. Do końca tej perspektywy finansowej UE (obejmuje lata 2014-2020 - dop. red.) chcemy, aby ten udział wzrósł do trzech czwartych - podkreślał we wrześniu ubiegłego roku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: Kolejne... rozwiń
Avatar
twister / 4 czerwca 2019 o 20:36
+13
No i jak tam debilki głosujące na Zuka ? Zadowoleni taki gospodarz ... będziecie jeździć starymi trupami, którymi gardzi już Warszawka... Dobrze wam tak durnie.
Avatar
Obnaża / 4 czerwca 2019 o 18:06
+13
Kupują szrot i jeszcze się tym chwalą ?
Avatar
rejo / 5 czerwca 2019 o 07:51
+12
Żuk wydał 180 mln zł na trakcję trolejbusów a teraz kupuje stare złomy Ktoś powinien siedzieć za marnowanie pieniędzy. To co MPK wyrabia w tym mieście to jest masakra. Wyrzucili pieniądze na trolejbusy za tą kasę można było kupić 30 elektrycznych mercedesów.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 21:14
+12
co na to zwolennicy eko- propagandy. Jeździjmy autobusami bo to mniej zatruwają miasto i nie powodują korków !!!! Budujmy buspasy !!!!! Kupujmy stare dymiące jelcze !!!!!!!!!!!!!! Wszystko co robi nasz ukochany wódz Kim Dzon Żuk jest dla naszego dobra nawet gdybyśmy mieli chodzić pieszo polnymi drogami w naszym mieście !!!!!!!!!
Avatar
dewelo-titanik tonie / 4 czerwca 2019 o 18:21
+12
Paraliż i anarchia w dewelo-city postępują w zastraszającym tempie. W zeszłym roku zabrakło środków na koszenie trawników, a w tym może się już okazać, że przestanie częściowo działać komunikacja miejska. Degeneracja obejmuje też niegdysiejsze "znaki firmowe" jak Noc Kultury (a wkrótce zobaczymy łabędzi śpiew sztukmistrzów). Tymczasem cała energia "dworu" dewelo-sułtana skoncentrowana jest na działaniach dogadzania deweloperom, co jednak z powodu pustej kasy miasta staje się coraz trudniejsze (vide: racławickie).
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 18:49
+11
Lublin to bankrut!!! Wykończyła go budowa stadionów, "zielona" fala i ***rele typu noce kultury, carnivale, betonowanie granitem.
Avatar
zdziwko? / 5 czerwca 2019 o 11:16
+10
Warszawskie autobusy w Lublinie, a Lubelskie smieciarki w Puławach. Sie POrobiło.
Avatar
ja / wczoraj o 23:15
0
3 m-c milczeli, sprawa dla prokuratury, z uwagi na brak zabezpieczenia w komunikacji publicznej
Avatar
pasażer / wczoraj o 11:04
0
To trzeba aż trzech tumanów za kilkaset tysięcy miesięcznie aby zarządzać garstką połączeń w Lublinie. Jeden koordynator z głową zrobi to o wiele lepiej niż ci polityczni geniusze.
Avatar
lublinianin / wczoraj o 08:20
-1
Żuk wydał na linię trolejbusową 180 mln i gdzie te trolejbusy ??? NIK powinien się tym zająć Wywalili kasę na słupy i dalej nie ma komunikacji bo kupili 12 trolejbusów. Za te pieniądze można było kupić w Lublinie 50 autobusów elektrycznych i nie było by problemu. Zarządzanie miastem przez Żuka to katastrofa MPK w upadku Lotnisko w upadku większość spółek miejskich na granicy bankructwa zadłużone po uszy Jedyne co ma się dobrze to deweloperzy którzy tu robią co chcą. straszne co ten prezydent wyczynia w Lublinie. Prezes MPK jak i prezes Lotniska to ludzie niekompetentni powinni wylecieć na pysk razem z Żukiem..
Żuk wydał na linię trolejbusową 180 mln i gdzie te trolejbusy ??? NIK powinien się tym zająć Wywalili kasę na słupy i dalej nie ma komunikacji bo kupili 12 trolejbusów. Za te pieniądze można było kupić w Lublinie 50 autobusów elektrycznych i nie było by problemu. Zarządzanie miastem przez Żuka to katastrofa MPK w upadku Lotnisko w upadku większość spółek miejskich na granicy bankructwa zadłużone po uszy Jedyne co ma się dobrze to deweloperzy którzy tu robią co chcą. straszne co ten prezydent wyczynia w Lublinie. Prezes MPK jak i prezes Lotni... rozwiń
Avatar
kierowca / 7 lipca 2019 o 14:15
+3
zapomnieliscie chyba o ludziach którzy tam za marne grosze, bez wody w upału tyrali na chleb, tyrali od 4 rano za najnizsza stawke krajowa i co reraz na bruk?
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 15:48
+4
Czytam to i oczom nie wierzę..dyrektor i dwu zastępców nie wiedzą ile płacą Warbusowi :)) używają słowa wyłudzenie :)) A wiedzą może ile płacą Irex-owi za zdezelowane pojazdy? a może kojarzą stawki dla MPK - tej firmy co to paczki na święta dla ratusza kupuje??? :)) 90 zł za wzk?? a jak to geniusz policzył??? taka suma pod publikę nieprawdaż -jak niby przy śmiesznej kwartalnej waloryzacji od kwoty 6,20 wyjdzie 90 zł??? Hej! macie tam jakiegoś co umie liczyć, czy tylko znajomi królika? :)) Przy waloryzacji kwartalnej podpisywany jest aneks na nową stawkę -to w takim razie jaka stawka obowiązuje przy kolejnej waloryzacji??? ta z umowy czy ta z aneksu? Miasto nie dogada się z Warbusem a Warbus nie może dokładać do interesu ot i cala logika -pytanie: czemu miasto nie zamierza uczciwie zapłacić i czemu jak chodzą słuch płaci aż za dużo Irex-owi??? podobno aż o 3mln... Ma ktoś pomysła??? ;)
Czytam to i oczom nie wierzę..dyrektor i dwu zastępców nie wiedzą ile płacą Warbusowi :)) używają słowa wyłudzenie :)) A wiedzą może ile płacą Irex-owi za zdezelowane pojazdy? a może kojarzą stawki dla MPK - tej firmy co to paczki na święta dla ratusza kupuje??? :)) 90 zł za wzk?? a jak to geniusz policzył??? taka suma pod publikę nieprawdaż -jak niby przy śmiesznej kwartalnej waloryzacji od kwoty 6,20 wyjdzie 90 zł??? Hej! macie tam jakiegoś co umie liczyć, czy tylko znajomi królika? :)) Przy waloryzacji kwartalnej podpisywany jest aneks n... rozwiń
Avatar
janusz wąs / 5 czerwca 2019 o 13:42
+5
I jak teraz wyżywić tych wszystkich pracowników co pracowali w marszałkowskim a teraz do miasta przeszli do pracy...
Avatar
LOTO, LATO.. / 5 czerwca 2019 o 12:24
+1
A KLIMATYZACJA jest ?????? ....... to najważniejsze. Inaczej w lecie pasażerowie będą kląć na MPK i ŻUKA.
Avatar
zdziwko? / 5 czerwca 2019 o 11:16
+10
Warszawskie autobusy w Lublinie, a Lubelskie smieciarki w Puławach. Sie POrobiło.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 10:38
+5
W normalnym mieście za coś takiego to już dawno zostaliby zwolnieni dyrektorzy ZTM i MPK.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 09:28
+2
To co się dzieje po wyborach przechodzi ludzkie pojęcie. Lublin w ruinie?!
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo]
film

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo] 0 0

W internecie pojawił się trailer filmu Top Gun: Maverick. Kontynuacja kultowego hitu sprzed 34 lat będzie miała premierę w przyszłym roku

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam"
film

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam" 0 0

Zmarł Adam Słodowy. Był znanym popularyzatorem majsterkowania, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził w Telewizji Polskiej niezwykle popularny program "Zrób to sam". Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir". Zmarł 19 lipca, miał 95 lat

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo 0 0

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć
alarm24

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć 2 0

249 zł - tyle kosztuje wirtualna wizytówka firmy w internecie sprzedawana przez spółkę PPC System z Poznania. Taką usługę wykupiła u niej jedna z lubelskich firm. Tymczasem Google zapewnia: - Usługa Google Moja Firma jest bezpłatna

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów
21 lipca 2019, 17:00
galeria

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów 0 0

W dziewięciu dzielnicach będzie można oglądać występy klaunów, żonglerów oraz muzyków grających na wiadrach. Od niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów, z którego programu wypadły dwa płatne spektakle.

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program]
19 lipca 2019, 17:00

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program] 0 0

Ponad 50 wydarzeń: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty – i to wszystko w Wojsławicach od piątku (19 lipca) do niedzieli (21 lipca)

Lody tajskie - jak przygotować je w domu?

Lody tajskie - jak przygotować je w domu? 0 0

Na letnie upały najlepsze są lody. Można je kupić w sklepach, cukierniach, kawiarniach i ulicznych budkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko przyrządzić w domu. Można na przykład zdecydować się na modne w naszym kraju od kilku lat lody tajskie.

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć 0 0

Rozmowa z Wojciechem Boruckim, bramkarzem Azotów Puławy i reprezentacji Polski juniorów

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka 59 33

Serdecznie dziękuję radnemu Tomaszowi Pitusze (PiS) za przyozdobienie swoim licem pół Lublina.

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych
20 lipca 2019, 15:00

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych 0 0

Już po raz piąty lokalne zespoły folklorystyczne wezmą udział w organizowanym w Zwierzyńcu Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 20 lipca na Dziecińcu Browaru Zwierzyniec.

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką 3 9

W poniedziałek zamknięty zostanie wyjazd z ul. 1 Maja do przebudowywanego ronda przy Gali. Ruch od strony ul. Kunickiego i Wolskiej w kierunku al. Unii Lubelskiej będzie przełożony na ul. Lubelskiego Lipca ’80 i zostanie tam już na stałe.

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane?

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane? 0 6

Wakacje to okres wzmożonej aktywności remontowej na drogach. Prace nie ominęły także tras należących do powiatu puławskiego

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki?
film

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki? 0 2

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019 0 1

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora 0 0

Wsparcie dla klubu zadeklarowała Politechnika Lubelska

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.