Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2019 r.
17:40

Warbus wypowiedział umowę. Jakie będą konsekwencje? ZTM Lublin: "Sytuacja jest bardzo trudna"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
17 41 A A
Ryszard Witkowski z-ca dyrektora, Grzegorz Malec, dyrektor i Sławomir Podsiadły zca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego na konferencji z mediami
Ryszard Witkowski z-ca dyrektora, Grzegorz Malec, dyrektor i Sławomir Podsiadły zca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego na konferencji z mediami (fot. Krzysztof Mazur)

Zmiany tras linii komunikacji miejskiej mogą być jedną z łagodniejszych konsekwencji wypowiedzenia umowy przez jednego z przewoźników autobusowych, warszawską spółkę Warbus, która żąda od miasta 5 mln zł. – Sytuacja jest bardzo trudna – przyznaje Zarząd Transportu Miejskiego, a żądania nazywa bezpodstawnymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warbus to jeden z przewoźników obsługujących linie autobusowe na zlecenie miasta. Na naszych ulicach pojawił się pod koniec 2016 r., gdy zdobył w przetargu ośmioletni kontrakt na wożenie pasażerów.

Nieoczekiwany rozwód

Po 2,5 roku spółka wypowiedziała umowę. Twierdzi, że miasto jest jej winne 5 mln zł z tytułu niewłaściwej waloryzacji stawki za przejechane kilometry. – Umowa przewiduje, że stawka za wozokilometr będzie waloryzowana co kwartał – mówi Paweł Szymonik, dyrektor generalny spółki Warbus. – Wskutek jednej waloryzacji stawka wzrosła z 6 zł do 6,20 zł. Wskutek kolejnej spadła do 6,05 zł.

Miasto odpowiada, że wszyscy przewoźnicy mają aktualizowaną stawkę według takich samych zasad. – Pretensji nie mają – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Nikłe szanse na zgodę

Warbus twierdzi, że skłonny jest wycofać wypowiedzenie. – Tylko niech miasto się z nami rozliczy – stawia warunek Szymonik. Dyrektor ZTM wyklucza jednak spełnienie żądań spółki. – Nie ma żadnej podstawy prawnej – stwierdza Malec. Używa nawet słowa „wyłudzenie”.

Przewoźnik ostrzega, że spółka gotowa jest dochodzić od miasta rekompensaty „innych szkód związanych z wypowiedzeniem umowy z winy gminy Lublin”. Przekonuje, że roszczenia mogą sięgnąć nawet 27 mln zł. ZTM odpowiada, że jeśli spółka rzeczywiście przestanie świadczyć usługi, to miasto nałoży na nią karę za zerwanie umowy. – Około 7,5 mln zł – mówi dyrektor Malec.

Do rangi rozmów ostatniej szansy może urosnąć zaplanowane na 13 spotkanie szefa firmy z prezydentem Lublina. – Przywieziemy dokumenty i pokażemy, kto ma rację – twierdzi Szymonik.

Czarne scenariusze

Jeżeli firma spełni swe zapowiedzi i od września wycofa się z Lublina, to z ulic zniknie 20 autobusów przegubowych oraz 10 krótkich. Szczególnie dotkliwym problemem stanie się wtedy niedobór długich pojazdów, bo nawet Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, czyli największy przewoźnik przyznaje, że nie ma ich nadmiaru.

Jakie rozwiązanie przygotowuje ZTM? – Na pewno myślimy o elektryfikacji pewnych linii, tzn. obsługiwaniu ich trolejbusami – mówi Grzegorz Malec, dyrektor ZTM. Wspomina też o możliwych zmianach tras linii komunikacyjnych. Nieuniknione będzie też wysłanie krótkich pojazdów na kursy ob-sługiwane dotąd przegubowcami.

ZTM nie podaje na razie żadnych konkretnych rozwiązań, chociaż, jak się okazało dzisiaj, Warbus wypowiedział umowę już trzy miesiące temu, w ostatnim dniu lutego.

Milczeli miesiącami

O wypowiedzeniu umowy urzędnicy nie zająknęli się ani słowem przez cały marzec, kwiecień i maj. – Nikt nie robił żadnej ta-jemnicy – zarzeka się Malec.

Jednak sprawa wyszła na jaw dopiero dziś, bo MPK kupiło 28 używanych jelczy, a jako jeden z powodów wskazało konieczność przejęcia kursów, które przestaną być wykonywane przez Warbus.

Warszawska odsiecz

Kupione przez MPK jelcze mastero wycofywane przez warszawskie Miejskie Zakłady Autobusowe mają po 11 i 12 lat. Za każdą sztukę spółka zapłaciła 15 tys. zł brutto.

– Cały pakiet kosztował nas 420 tys. zł. To atrakcyjna cena – przekonuje Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Podkreśla, że cena zapłacona za 28 pojazdów to około 40 proc. ceny jednego nowego autobusu tej długości.

– Nadarzyła się okazja zakupu dobrze utrzymanych wozów, tym bardziej za taką cenę. Trudno było z tego nie skorzystać – twierdzi Opasiak. – Autobusy są dobrze utrzymane i mało awaryjne. Wszystkie są niskopodłogowe w pierwszych i drugich drzwiach, wyposażone są w elektroniczne tablice, mają głosową zapowiedź przystanków i monitoring.

Sprowadzenie jelczy nie rozwiąże w pełni problemu. Po pierwsze dlatego, że MPK chce skasować 19 innych wozów, więc przybędzie nam tylko 9. Po drugie: wspomniane jelcze są krótkie, a nie przegubowe.

Warbus ma problemy

Lubelski ZTM podkreśla, że warszawski przewoźnik od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. Pierwszy raz pasażerowie odczuli to jesienią zeszłego roku, gdy część kierowców przerwała kursy, zjeżdżając do zajezdni w proteście przeciw nieterminowym wypłatom wynagrodzeń.

Szef ZTM przyznał dzisiaj, że na początku tego roku zdarzyło się, że pojazdy przewoźnika nie wyjechały na ulice ze względu na wstrzymane dostawy paliwa.

MPK deklaruje, że w razie wycofania się spółki Warbus z Lublina, może przejąć część jej załogi. – Jesteśmy skłonni zatrudnić dobrych kierowców – zapowiada Tomasz Fulara.

e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lub / 4 czerwca 2019 o 21:32
+18
Lublin to bankrut!!! Wykończyła go budowa stadionów, "zielona" fala i ***rele typu noce kultury, carnivale, betonowanie granitem.
no i jeszcze finansowanie tych wszystkich kampanii propagandowych i płatnych trolli
Z tego co się orientuję koszty lania pro-ratuszowej wazeliny na forach pokrywają deweloperzy.
 No nie wiem. Ta propaganda zaczeła się jeszcze przed wyborami (samorządowymi) i mimo tego, że deweloper ośmieszył się w referendum to trwa nadal (chociaż cześć trolli pisze z Warszawy). To są jakieś niejasne powiązania ratuszowo-deweloperskie.
 No nie wiem. Ta propaganda zaczeła się jeszcze przed wyborami (samorządowymi) i mimo tego, że deweloper ośmieszył się w referendum to trwa nadal (chociaż cześć trolli pisze z Warszawy). To są jakieś niejasne powiązania ratuszowo-deweloperskie. rozwiń
Avatar
Lub / 4 czerwca 2019 o 21:34
+14
I tu się nie ma z czego śmiać, bo trzeba przyznać, że ostatnio warunki podróży znacząco się polepszyły, jak nas po wakacjach czekają ściski w pojazdach to się przypomną minione dekady. A swoją drogą ZTM należą się podziękowania za skierowanie od tego roku( chociaż już po części w 2018) na linie 15,39,40 autobusów przegubowych - te linie są bardzo oblegane i przegubowe pojazdy sprawdzają się tu idealnie, pamiętam jak te linie jeździły sprzed zmiany taboru to była masakra - ludzie w porannych szczytach to dociśnięci byli do szyb, a godzinach szczytu popołudniowego też nie bywało dobrze. To teraz sobie pomyślmy co się stanie jak przegubowce znikną np. z linii 26 albo 31, czy z 10 albo 57? Tutaj dopiero będzie nieciekawie. Perspektywy powrotu do czasów z poprzednich dekad nie napawają optymizmem, oby się jakoś udało z tego wyjść, ostatnie dwa lata komunikacji miejskiej naprawdę poprawiły się na plus, szkoda by było aby nastąpił regres.
 Już nastepuje regres, bo jakiś czas temu ZTM zmiejszył częstotliwość kursowania na niektórych liniach np. 159.
 Już nastepuje regres, bo jakiś czas temu ZTM zmiejszył częstotliwość kursowania na niektórych liniach np. 159. rozwiń
Avatar
Marek / 5 czerwca 2019 o 07:06
+13
O TEMPORA O MORES!! Nie wierze własnym oczom, poniżej cytat z konkurencyjnej lubelskiej gazety, KL, dotychczas niemal bezkrytyczniej wobec Ratusza i Radnych. "To dziwny zakup. Od lat lubelski ratusz podkreśla: stawiamy na ekologiczny transport. - 25 procent lubelskiej komunikacji zbiorowej to transport „zero-emisyjny”. Do końca tej perspektywy finansowej UE (obejmuje lata 2014-2020 - dop. red.) chcemy, aby ten udział wzrósł do trzech czwartych - podkreślał we wrześniu ubiegłego roku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: Kolejne inwestycje w tabor sprawią, że będzie on na takim poziomie, jakiego nie ma w żadnym dużym mieście w Polsce - zapewniał. Nasz Prezydent jest bardzo wiarygodny, podobnie jak formacja której jest twarzą. Duże miasta (w tym przypadku Warszawa) nie ma już tego wysłużonego taboru, przeciwnie pozbyła się go. Prezydent mówi zatem prawdę. Ciekawe jak w innych dużych miastach i jakie normy emisji CO2 mają te pojazdy. A może się nie czepiajmy, przecież to "ZE STOLYCY".
O TEMPORA O MORES!! Nie wierze własnym oczom, poniżej cytat z konkurencyjnej lubelskiej gazety, KL, dotychczas niemal bezkrytyczniej wobec Ratusza i Radnych. "To dziwny zakup. Od lat lubelski ratusz podkreśla: stawiamy na ekologiczny transport. - 25 procent lubelskiej komunikacji zbiorowej to transport „zero-emisyjny”. Do końca tej perspektywy finansowej UE (obejmuje lata 2014-2020 - dop. red.) chcemy, aby ten udział wzrósł do trzech czwartych - podkreślał we wrześniu ubiegłego roku Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: Kolejne... rozwiń
Avatar
twister / 4 czerwca 2019 o 20:36
+13
No i jak tam debilki głosujące na Zuka ? Zadowoleni taki gospodarz ... będziecie jeździć starymi trupami, którymi gardzi już Warszawka... Dobrze wam tak durnie.
Avatar
Obnaża / 4 czerwca 2019 o 18:06
+13
Kupują szrot i jeszcze się tym chwalą ?
Avatar
rejo / 5 czerwca 2019 o 07:51
+12
Żuk wydał 180 mln zł na trakcję trolejbusów a teraz kupuje stare złomy Ktoś powinien siedzieć za marnowanie pieniędzy. To co MPK wyrabia w tym mieście to jest masakra. Wyrzucili pieniądze na trolejbusy za tą kasę można było kupić 30 elektrycznych mercedesów.
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 21:14
+12
co na to zwolennicy eko- propagandy. Jeździjmy autobusami bo to mniej zatruwają miasto i nie powodują korków !!!! Budujmy buspasy !!!!! Kupujmy stare dymiące jelcze !!!!!!!!!!!!!! Wszystko co robi nasz ukochany wódz Kim Dzon Żuk jest dla naszego dobra nawet gdybyśmy mieli chodzić pieszo polnymi drogami w naszym mieście !!!!!!!!!
Avatar
dewelo-titanik tonie / 4 czerwca 2019 o 18:21
+12
Paraliż i anarchia w dewelo-city postępują w zastraszającym tempie. W zeszłym roku zabrakło środków na koszenie trawników, a w tym może się już okazać, że przestanie częściowo działać komunikacja miejska. Degeneracja obejmuje też niegdysiejsze "znaki firmowe" jak Noc Kultury (a wkrótce zobaczymy łabędzi śpiew sztukmistrzów). Tymczasem cała energia "dworu" dewelo-sułtana skoncentrowana jest na działaniach dogadzania deweloperom, co jednak z powodu pustej kasy miasta staje się coraz trudniejsze (vide: racławickie).
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 18:49
+11
Lublin to bankrut!!! Wykończyła go budowa stadionów, "zielona" fala i ***rele typu noce kultury, carnivale, betonowanie granitem.
Avatar
zdziwko? / 5 czerwca 2019 o 11:16
+10
Warszawskie autobusy w Lublinie, a Lubelskie smieciarki w Puławach. Sie POrobiło.
Avatar
ja / wczoraj o 23:15
0
3 m-c milczeli, sprawa dla prokuratury, z uwagi na brak zabezpieczenia w komunikacji publicznej
Avatar
pasażer / wczoraj o 11:04
0
To trzeba aż trzech tumanów za kilkaset tysięcy miesięcznie aby zarządzać garstką połączeń w Lublinie. Jeden koordynator z głową zrobi to o wiele lepiej niż ci polityczni geniusze.
Avatar
lublinianin / wczoraj o 08:20
-1
Żuk wydał na linię trolejbusową 180 mln i gdzie te trolejbusy ??? NIK powinien się tym zająć Wywalili kasę na słupy i dalej nie ma komunikacji bo kupili 12 trolejbusów. Za te pieniądze można było kupić w Lublinie 50 autobusów elektrycznych i nie było by problemu. Zarządzanie miastem przez Żuka to katastrofa MPK w upadku Lotnisko w upadku większość spółek miejskich na granicy bankructwa zadłużone po uszy Jedyne co ma się dobrze to deweloperzy którzy tu robią co chcą. straszne co ten prezydent wyczynia w Lublinie. Prezes MPK jak i prezes Lotniska to ludzie niekompetentni powinni wylecieć na pysk razem z Żukiem..
Żuk wydał na linię trolejbusową 180 mln i gdzie te trolejbusy ??? NIK powinien się tym zająć Wywalili kasę na słupy i dalej nie ma komunikacji bo kupili 12 trolejbusów. Za te pieniądze można było kupić w Lublinie 50 autobusów elektrycznych i nie było by problemu. Zarządzanie miastem przez Żuka to katastrofa MPK w upadku Lotnisko w upadku większość spółek miejskich na granicy bankructwa zadłużone po uszy Jedyne co ma się dobrze to deweloperzy którzy tu robią co chcą. straszne co ten prezydent wyczynia w Lublinie. Prezes MPK jak i prezes Lotni... rozwiń
Avatar
kierowca / 7 lipca 2019 o 14:15
+3
zapomnieliscie chyba o ludziach którzy tam za marne grosze, bez wody w upału tyrali na chleb, tyrali od 4 rano za najnizsza stawke krajowa i co reraz na bruk?
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 15:48
+4
Czytam to i oczom nie wierzę..dyrektor i dwu zastępców nie wiedzą ile płacą Warbusowi :)) używają słowa wyłudzenie :)) A wiedzą może ile płacą Irex-owi za zdezelowane pojazdy? a może kojarzą stawki dla MPK - tej firmy co to paczki na święta dla ratusza kupuje??? :)) 90 zł za wzk?? a jak to geniusz policzył??? taka suma pod publikę nieprawdaż -jak niby przy śmiesznej kwartalnej waloryzacji od kwoty 6,20 wyjdzie 90 zł??? Hej! macie tam jakiegoś co umie liczyć, czy tylko znajomi królika? :)) Przy waloryzacji kwartalnej podpisywany jest aneks na nową stawkę -to w takim razie jaka stawka obowiązuje przy kolejnej waloryzacji??? ta z umowy czy ta z aneksu? Miasto nie dogada się z Warbusem a Warbus nie może dokładać do interesu ot i cala logika -pytanie: czemu miasto nie zamierza uczciwie zapłacić i czemu jak chodzą słuch płaci aż za dużo Irex-owi??? podobno aż o 3mln... Ma ktoś pomysła??? ;)
Czytam to i oczom nie wierzę..dyrektor i dwu zastępców nie wiedzą ile płacą Warbusowi :)) używają słowa wyłudzenie :)) A wiedzą może ile płacą Irex-owi za zdezelowane pojazdy? a może kojarzą stawki dla MPK - tej firmy co to paczki na święta dla ratusza kupuje??? :)) 90 zł za wzk?? a jak to geniusz policzył??? taka suma pod publikę nieprawdaż -jak niby przy śmiesznej kwartalnej waloryzacji od kwoty 6,20 wyjdzie 90 zł??? Hej! macie tam jakiegoś co umie liczyć, czy tylko znajomi królika? :)) Przy waloryzacji kwartalnej podpisywany jest aneks n... rozwiń
Avatar
janusz wąs / 5 czerwca 2019 o 13:42
+5
I jak teraz wyżywić tych wszystkich pracowników co pracowali w marszałkowskim a teraz do miasta przeszli do pracy...
Avatar
LOTO, LATO.. / 5 czerwca 2019 o 12:24
+1
A KLIMATYZACJA jest ?????? ....... to najważniejsze. Inaczej w lecie pasażerowie będą kląć na MPK i ŻUKA.
Avatar
zdziwko? / 5 czerwca 2019 o 11:16
+10
Warszawskie autobusy w Lublinie, a Lubelskie smieciarki w Puławach. Sie POrobiło.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 10:38
+5
W normalnym mieście za coś takiego to już dawno zostaliby zwolnieni dyrektorzy ZTM i MPK.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2019 o 09:28
+2
To co się dzieje po wyborach przechodzi ludzkie pojęcie. Lublin w ruinie?!
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo]
film

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo] 0 0

W internecie pojawił się trailer filmu Top Gun: Maverick. Kontynuacja kultowego hitu sprzed 34 lat będzie miała premierę w przyszłym roku

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam"
film

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam" 0 0

Zmarł Adam Słodowy. Był znanym popularyzatorem majsterkowania, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził w Telewizji Polskiej niezwykle popularny program "Zrób to sam". Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir". Zmarł 19 lipca, miał 95 lat

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo 0 0

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć
alarm24

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć 2 0

249 zł - tyle kosztuje wirtualna wizytówka firmy w internecie sprzedawana przez spółkę PPC System z Poznania. Taką usługę wykupiła u niej jedna z lubelskich firm. Tymczasem Google zapewnia: - Usługa Google Moja Firma jest bezpłatna

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów
21 lipca 2019, 17:00
galeria

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów 0 0

W dziewięciu dzielnicach będzie można oglądać występy klaunów, żonglerów oraz muzyków grających na wiadrach. Od niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów, z którego programu wypadły dwa płatne spektakle.

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program]
19 lipca 2019, 17:00

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program] 0 0

Ponad 50 wydarzeń: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty – i to wszystko w Wojsławicach od piątku (19 lipca) do niedzieli (21 lipca)

Lody tajskie - jak przygotować je w domu?

Lody tajskie - jak przygotować je w domu? 0 0

Na letnie upały najlepsze są lody. Można je kupić w sklepach, cukierniach, kawiarniach i ulicznych budkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko przyrządzić w domu. Można na przykład zdecydować się na modne w naszym kraju od kilku lat lody tajskie.

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć 0 0

Rozmowa z Wojciechem Boruckim, bramkarzem Azotów Puławy i reprezentacji Polski juniorów

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka 59 33

Serdecznie dziękuję radnemu Tomaszowi Pitusze (PiS) za przyozdobienie swoim licem pół Lublina.

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych
20 lipca 2019, 15:00

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych 0 0

Już po raz piąty lokalne zespoły folklorystyczne wezmą udział w organizowanym w Zwierzyńcu Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 20 lipca na Dziecińcu Browaru Zwierzyniec.

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką 3 9

W poniedziałek zamknięty zostanie wyjazd z ul. 1 Maja do przebudowywanego ronda przy Gali. Ruch od strony ul. Kunickiego i Wolskiej w kierunku al. Unii Lubelskiej będzie przełożony na ul. Lubelskiego Lipca ’80 i zostanie tam już na stałe.

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane?

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane? 0 6

Wakacje to okres wzmożonej aktywności remontowej na drogach. Prace nie ominęły także tras należących do powiatu puławskiego

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki?
film

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki? 0 2

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019 0 1

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora 0 0

Wsparcie dla klubu zadeklarowała Politechnika Lubelska

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!