Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 grudnia 2012 r.
15:08
Edytuj ten wpis

Ważą się losy nowego cmentarza w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Cmentarz w pobliżu ul. Poligonowej był przewidywany już od dawna. Jego utworzenie zakładał plan zago
Cmentarz w pobliżu ul. Poligonowej był przewidywany już od dawna. Jego utworzenie zakładał plan zago

W przyszłym roku okaże się, czy miasto zdecyduje się zarezerwować teren w pobliżu ul. Poligonowej pod nowy cmentarz komunalny. Nie wszystkim podoba się ten plan.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nowa nekropolia miałaby zajmować powierzchnię ok. 60 hektarów. To dużo w porównaniu z cmentarzem na Majdanku, który jest największym na wschód od Wisły i zajmuje obecnie ok. 20 hektarów, a do 2015 r. ma być powiększony do 44 ha.

Cmentarz w pobliżu ul. Poligonowej był przewidywany już od dawna. Jego utworzenie zakładał plan zagospodarowania terenu z 1986 roku, który stracił ważność 1 stycznia 2004 r.

– W przyszłym roku nasi urbaniści będą chcieli przystąpić do sporządzenia nowego planu obejmującego m.in. te działki – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.

Magistrat nie przesądza jednak, czy nowy plan nadal będzie przewidywał cmentarz w tym miejscu.

Pomysł budzi sporo kontrowersji.

Inwestycja od samego początku nie podoba się m.in. grupie właścicieli nieruchomości w tej części miasta. Protesty przeciw wyznaczeniu takiego cmentarza trafiały do magistratu m.in. od mieszkańców ul. Dzbenin i Poligonowej. Była też przeciwna propozycja złożona kilka lat temu przez Antyklerykalną Partię Postępu, która chciała, by nekropolii towarzyszyła także spopielania zwłok.

Prezydent już wcześniej dawał sygnał, że teren może być przeznaczony pod budownictwo. Problem w tym, że w tym właśnie miejscu pochówki nie byłyby w stanie zaszkodzić wodom podziemnym, co potwierdziły badania hydrogeologiczne.

– Nie ma już w Lublinie innego terenu, który pod tym względem nadawałby się na cmentarz – przyznaje nieoficjalnie jeden z miejskich urbanistów.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
S Y L W E S T E R / 26 grudnia 2012 r. o 17:20
----------------------------- NASZE CMENTARNE MIEJSCA Z WIELKĄ POWAGĄ!----------------------------------- Nie ma pewności, czy w lubelskim Ratuszu (PO) jest jakaś troska o Lublin i Mieszkańcow Lublina ? . Czy jest honorowany GŁOS LUBLINIAN ? . Spróbujcie "Włodarze" wsłuchać się w głos Lublinian i rozważcie propozycje organizacji Cmentarza Miejskiego na gruntach tanich na peryferiach Miasta i przy jednoczes nym rozbudowaniu Cmentarza na Majdanku rozwiązałoby problemy Naszego pokolenia . Na cmentarzu na Majdanku należy już zastanawiać się na wprowadzenie "cichych busów" wewnątrz Cmentarza gdyż odleg łości już są kilometrowe . Wyznaczyć Strefy i na Strefach przystanki "cichych busów" . Powodzenia...
----------------------------- NASZE CMENTARNE MIEJSCA Z WIELKĄ POWAGĄ!----------------------------------- Nie ma pewności, czy w lubelskim Ratuszu (PO) jest jakaś troska o Lublin i Mieszkańcow Lublina ? . Czy jest honorowany GŁOS LUBLINIAN ? . Spróbujcie "Włodarze" wsłuchać się w głos Lublinian i rozważcie propozycje organizacji Cmentarza Miejskiego na gruntach tanich na peryferiach Miasta i przy jednoczes nym rozbudowaniu Cmentarza na Majdanku rozwiązałoby problemy Naszego pokolenia . Na cmentarzu na Majdanku na... rozwiń
Avatar
prep / 26 grudnia 2012 r. o 16:27
[quote name='jo emerytka' timestamp='1356526822' post='713456']
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
[/quote]

Nie radni tylko miasto. Miasto sprzedając grunty w rejonie Poligonowej pod zabudowę może zarobić na tym miliony do wspólnego budżetu a Majdanek ma pod tym względem zerowy potencjał bo teren i tak jest już spisany na straty.
[quote name='jo emerytka' timestamp='1356526822' post='713456']
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
[/quote]

Nie radni tylko miasto. Miasto sprzedając grunty w rejonie Poligonowej pod zabudowę może zarob... rozwiń
Avatar
jo emerytka / 26 grudnia 2012 r. o 14:00
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
Avatar
inżynier / 26 grudnia 2012 r. o 12:14
Plany po ponad 20/30 latach zawsze trzeba weryfikować jak się mają do zmienionej w międzyczasie rzeczywistości a nie robić "bo tak było w planach". W Lublinie planowano już m.in. sieć tramwajową (lata 80-te), Dworzec PKP Lublin-Czuby (patrz: wiecznie nie skończony wiadukt na Filaretów), halę sportową na Rucie, tunel pod Racławickimi i wiele wiele innych.... Plany po latach często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najlepiej rozbudować Majdanek, dodać wejścia od Walecznych i dalej od strony poligonu przy Męczenników Majdanka.
Avatar
lublinianka / 26 grudnia 2012 r. o 11:13
[quote name='Kasia' timestamp='1356466547' post='713337']
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właśnie wypadałoby pogratulować myślenia długoterminowego.
[/quote]
U nas niestety wszystko przeszkadza... Podobnie było w przypadku osiedla tzw. słoneczny wrotków (ul. Fulmana). Wybudowano tam osiedle, ludzie się wprowadzili i nagle okazało się, że mieszkańcom przeszkadza tor kartingowy... że za głośno, że spaliny itp. I co? Tor kartingowy do likwidacji. A jak ludzie kupowali te mieszkania, to niby nie wiedzieli, ze w pobliżu jest taki tor? W tym miejscu był od dawna, a przy Poligonowej jak na razie były "tylko" plany, więc ludziska sobie protestują. Każdy Panem na swoim według starego powiedzenia "Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie".
[quote name='Kasia' timestamp='1356466547' post='713337']
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzec... rozwiń
Avatar
jedna / 26 grudnia 2012 r. o 09:00
Majdanek już ,,pęka w szwach'', a jedno wejście jest dramatem. Dlaczego nie buduje się spopielarni na cmentarzu?? Na urnę nie trzeba budować nowego grobowca,a w już istniejących chowałyby się całe rodziny.
Avatar
cemour across / 25 grudnia 2012 r. o 22:22
Bez sensu. Lepiej powiększać cmentarz na Majdanku niż wpychać na siłę groby na Botanik. To piękne osiedle, bodaj najładniejsze w Lublinie.
Avatar
Kasia / 25 grudnia 2012 r. o 21:15
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właśnie wypadałoby pogratulować myślenia długoterminowego.
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właś... rozwiń
Avatar
eicd / 25 grudnia 2012 r. o 21:07
Czytajcie ze zrozumieniem, w tym właśnie miejscu (w pobliżu Poligonowej) pochówki nie byłyby w stanie zaszkodzić wodom podziemnym, a w Lublinie nie ma innego terenu, który pod tym względem nadawałby się na cmentarz.
Mnie dziwi jeszcze jedno. Skoro cmentarz w pobliżu ul. Poligonowej był przewidywany już od dawna, a plan zagospodarowania terenu z 1986 roku, stracił ważność 1 stycznia 2004 r., to co robiono przez prawie 9 lat. Plan zagospodarowania tego terenu był niepotrzebny? Chyba realizowano tam jakieś inwestycje, ale tak bez planu? To na jakiej podstawie?
Avatar
judas / 25 grudnia 2012 r. o 21:04
Drogi Alpature - weź pod uwagę że ci "specjaliści" uzmiescili cmentarz w tym miejscu w 1986 roku kiedy miejsce to było z dala od miasta i nikt nie miał pojecia że za 25 lat będzie to duże osiedle - pozatym problemem Polski są ludzie agresywni i tępi - tacy ja Ty - wsłuchaj się w słowa kolęd które tak żarliwie wczoraj śpiewałeś
Avatar
S Y L W E S T E R / 26 grudnia 2012 r. o 17:20
----------------------------- NASZE CMENTARNE MIEJSCA Z WIELKĄ POWAGĄ!----------------------------------- Nie ma pewności, czy w lubelskim Ratuszu (PO) jest jakaś troska o Lublin i Mieszkańcow Lublina ? . Czy jest honorowany GŁOS LUBLINIAN ? . Spróbujcie "Włodarze" wsłuchać się w głos Lublinian i rozważcie propozycje organizacji Cmentarza Miejskiego na gruntach tanich na peryferiach Miasta i przy jednoczes nym rozbudowaniu Cmentarza na Majdanku rozwiązałoby problemy Naszego pokolenia . Na cmentarzu na Majdanku należy już zastanawiać się na wprowadzenie "cichych busów" wewnątrz Cmentarza gdyż odleg łości już są kilometrowe . Wyznaczyć Strefy i na Strefach przystanki "cichych busów" . Powodzenia...
----------------------------- NASZE CMENTARNE MIEJSCA Z WIELKĄ POWAGĄ!----------------------------------- Nie ma pewności, czy w lubelskim Ratuszu (PO) jest jakaś troska o Lublin i Mieszkańcow Lublina ? . Czy jest honorowany GŁOS LUBLINIAN ? . Spróbujcie "Włodarze" wsłuchać się w głos Lublinian i rozważcie propozycje organizacji Cmentarza Miejskiego na gruntach tanich na peryferiach Miasta i przy jednoczes nym rozbudowaniu Cmentarza na Majdanku rozwiązałoby problemy Naszego pokolenia . Na cmentarzu na Majdanku na... rozwiń
Avatar
prep / 26 grudnia 2012 r. o 16:27
[quote name='jo emerytka' timestamp='1356526822' post='713456']
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
[/quote]

Nie radni tylko miasto. Miasto sprzedając grunty w rejonie Poligonowej pod zabudowę może zarobić na tym miliony do wspólnego budżetu a Majdanek ma pod tym względem zerowy potencjał bo teren i tak jest już spisany na straty.
[quote name='jo emerytka' timestamp='1356526822' post='713456']
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
[/quote]

Nie radni tylko miasto. Miasto sprzedając grunty w rejonie Poligonowej pod zabudowę może zarob... rozwiń
Avatar
jo emerytka / 26 grudnia 2012 r. o 14:00
jeżeli chodzi o planowany cmentarz przy Poligonowej to protesty kilku właścicieli są brane pod uwagę,a protest wszystkich mieszkańców okolicy cmentarza na Majdanku calowicie lekceważony.Można z tego wyciągnąćjeden wniosek,za rezygnację z jedynego terenu nie grożącego zatruciem wód podziemnych nasi radni dostaną odpowiedni odsyp
Avatar
inżynier / 26 grudnia 2012 r. o 12:14
Plany po ponad 20/30 latach zawsze trzeba weryfikować jak się mają do zmienionej w międzyczasie rzeczywistości a nie robić "bo tak było w planach". W Lublinie planowano już m.in. sieć tramwajową (lata 80-te), Dworzec PKP Lublin-Czuby (patrz: wiecznie nie skończony wiadukt na Filaretów), halę sportową na Rucie, tunel pod Racławickimi i wiele wiele innych.... Plany po latach często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najlepiej rozbudować Majdanek, dodać wejścia od Walecznych i dalej od strony poligonu przy Męczenników Majdanka.
Avatar
lublinianka / 26 grudnia 2012 r. o 11:13
[quote name='Kasia' timestamp='1356466547' post='713337']
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właśnie wypadałoby pogratulować myślenia długoterminowego.
[/quote]
U nas niestety wszystko przeszkadza... Podobnie było w przypadku osiedla tzw. słoneczny wrotków (ul. Fulmana). Wybudowano tam osiedle, ludzie się wprowadzili i nagle okazało się, że mieszkańcom przeszkadza tor kartingowy... że za głośno, że spaliny itp. I co? Tor kartingowy do likwidacji. A jak ludzie kupowali te mieszkania, to niby nie wiedzieli, ze w pobliżu jest taki tor? W tym miejscu był od dawna, a przy Poligonowej jak na razie były "tylko" plany, więc ludziska sobie protestują. Każdy Panem na swoim według starego powiedzenia "Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie".
[quote name='Kasia' timestamp='1356466547' post='713337']
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzec... rozwiń
Avatar
jedna / 26 grudnia 2012 r. o 09:00
Majdanek już ,,pęka w szwach'', a jedno wejście jest dramatem. Dlaczego nie buduje się spopielarni na cmentarzu?? Na urnę nie trzeba budować nowego grobowca,a w już istniejących chowałyby się całe rodziny.
Avatar
cemour across / 25 grudnia 2012 r. o 22:22
Bez sensu. Lepiej powiększać cmentarz na Majdanku niż wpychać na siłę groby na Botanik. To piękne osiedle, bodaj najładniejsze w Lublinie.
Avatar
Kasia / 25 grudnia 2012 r. o 21:15
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właśnie wypadałoby pogratulować myślenia długoterminowego.
Ale...... budując się ( na tym konkretnym osiedlu) Ci ludzie zaglądali w plan zagospodarowania przestrzennego ( niezależnie w którym roku powstał i czego dotyczył). I im to widocznie wtedy odpowiadało, więc nie rozumiem dlaczego teraz nie odpowiada. Mi nie przyszłoby do głowy budować się (kupować mieszkania), gdy za miedzą w planie zagospodarowania byłby przewidywany cmentarz, czy obwodnica przez mój miałaby przechodzić ( ponieważ mi to subiektywnie rzecz biorąc nie odpowiada). Ale doświadczenie mówi, że są tacy desperaci ...hehe i tym właś... rozwiń
Avatar
eicd / 25 grudnia 2012 r. o 21:07
Czytajcie ze zrozumieniem, w tym właśnie miejscu (w pobliżu Poligonowej) pochówki nie byłyby w stanie zaszkodzić wodom podziemnym, a w Lublinie nie ma innego terenu, który pod tym względem nadawałby się na cmentarz.
Mnie dziwi jeszcze jedno. Skoro cmentarz w pobliżu ul. Poligonowej był przewidywany już od dawna, a plan zagospodarowania terenu z 1986 roku, stracił ważność 1 stycznia 2004 r., to co robiono przez prawie 9 lat. Plan zagospodarowania tego terenu był niepotrzebny? Chyba realizowano tam jakieś inwestycje, ale tak bez planu? To na jakiej podstawie?
Avatar
judas / 25 grudnia 2012 r. o 21:04
Drogi Alpature - weź pod uwagę że ci "specjaliści" uzmiescili cmentarz w tym miejscu w 1986 roku kiedy miejsce to było z dala od miasta i nikt nie miał pojecia że za 25 lat będzie to duże osiedle - pozatym problemem Polski są ludzie agresywni i tępi - tacy ja Ty - wsłuchaj się w słowa kolęd które tak żarliwie wczoraj śpiewałeś