Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2019 r.
16:57

Wiceminister do prezydenta Lublina: Zamiast nowego dworca, pieniądze przesuńmy na COZL

1 48 A A

W styczniu przyszłego roku ma zakończyć się rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Brakuje jednak 120 mln zł na wyposażenie. Uda się je zdobyć przesuwając na później Dworzec Metropolitalny?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mamy zabezpieczone brakujące 11 mln zł na dokończenie rozbudowy. Potrzebujemy natomiast 120 mln zł na wyposażenie (chodzi o oddziały przeszczepowy i endokrynologiczny oraz laboratoriów: immunologicznego i genetycznego – red.) – powiedziała na wczorajszej konferencji prasowej prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL. – Jeśli tylko dostaniemy na to dotację, możemy od razu ruszyć z przetargami. Docelowo cała inwestycja – rozbudowa z wyposażeniem kosztowałaby wówczas pół miliarda złotych – dodała prof. Starosławska.

Skąd wziąć brakujące 120 mln zł?

- Mam propozycję dla pana prezydenta, żeby lubelskie centrum komunikacyjne zrealizować w nowej perspektywie finansowej, a zamiast tego pieniądze przeznaczyć na brakujące wyposażenie COZL – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Lubelskie centrum komunikacyjne to bardzo ważny projekt, ale istnieje zagrożenie, że nie uda się go zrealizować do 2023 roku. Nie ma jeszcze nawet wniosku o płatność, ani dokumentację. Trzeba też wziąć pod uwagę czas potrzebny na budowę. Lepiej więc przeznaczyć pieniądze na coś, co na pewno uda się wykonać – argumentował Soboń.

Do tego stanowiska przychylił się marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Będzie problem, jeśli będziemy musieli oddać do UE 200 mln zł, bo o takich pieniądzach tu mówimy. Po korespondencji w sprawie Dworca Metropolitalnego widzimy, że coś jest nie tak i obawy o jej realizację nie są bezpodstawne – zaznaczył marszałek Stawiarski i dodał, że samorząd województwa zaproponował dodatkowe 37 mln, ale prezydent Lublina oczekiwał ponad 70 mln zł (wtedy kwota na realizację tej inwestycji wzrosłaby z obecnych 136 mln zł do 210 mln zł).

– Nie komentujemy wypowiedzi posła Artura Sobonia – stwierdza Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Podkreśla natomiast, że unijne pieniądze przypisane do nowego dworca nie mogą być tak po prostu przesunięte na inne wydatki. – Są znaczone i możliwe do wykorzystania jedynie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Bez zgody Komisji Europejskiej nie ma możliwości przeniesienia ich na inne zadania. Jeśli nie zostaną wydane w ramach ZIT, nie wrócą do puli Regionalnego Programu Operacyjnego, a bezpośrednio do Brukseli.

W Ratuszu nikt nie ma już wątpliwości, że koszty budowy Dworca Metropolitalnego będą większe niż pierwotnie zakładano ze względu na wzrost cen na rynku budowlanym. – Aktualna wartość projektu wynosi ok. 300 mln zł, z czego zapisane w preumowie środki na dofinansowanie to 136 mln – informuje Jędrek. Oznacza to, że unijna dotacja nawet w połowie nie pokrywa wartości tej inwestycji.

Projekt dworca jest już prawie gotowy. Do końca sierpnia wydana ma być decyzja środowiskowa, dzięki której miasto będzie mogło złożyć wniosek o pozwolenie na budowę dworca oraz zezwolenia na budowę dróg. – Pozyskanie kompletu decyzji i ostateczne podpisanie umowy o dofinansowanie planowane jest do końca 2019 r. Następnie sukcesywnie będą ogłaszane przetargi na realizację inwestycji – informuje Ratusz i dodaje, że miasto sukcesywnie przejmuje nieruchomości pod tę budowę.

- Po dokończonej rozbudowie konieczne będzie zwiększenie finansowania z NFZ. COZL ma być wiodącym ośrodkiem onkologicznym w województwie lubelskim. Nie chodzi o to, żeby blokować rozwój innych ośrodków, bo pacjentów onkologicznych będzie stale przybywać – dodał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Bez wiodącej roli COZL i większego finansowania nie będzie można podejść poważnie do pacjenta. Dlatego rozmowy w tym zakresie są już prowadzone.

Telekonferencje i regeneracja dla pracowników

Gotowy jest już budynek dydaktyczno-administracyjny. Ma pięć kondygnacji. Na parterze i pierwszym piętrze zlokalizowane są aula i sale dydaktyczne z telełącznością. – Dzięki temu będziemy mogli łączyć się np. z USA czy Kanadą i aktywnie uczestniczyć w konferencjach – tłumaczyła prof. Starosławska. – Będą też okulary do tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

W budynku znalazła się też strefa regeneracyjna dla pracowników szpitala. Jest już basen, a w planach są także sauny i siłownie, które powstaną jeśli uda się zdobyć środki na wyposażenie. W budynku będzie się też mieścić szpitalne archiwum.

W listopadzie ma być gotowy kolejny etap rozbudowy – budynek, w którym będą działać poradnie specjalistyczne.

 
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xzz / 5 sierpnia 2019 o 18:00
+36
Co w budżecie państwa nie ma kasy , za dużo rozdaliście . Zasuwaj Soboń w podskokach na Nowogrodzką a nie doić samorządy .
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 17:43
+35
A sobie przesuńcie z datków dla Rydzyka złamasy
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 17:41
+33
Soboń dawajcie więcej kasy Rydzykowi wy nawet pieniądze przeznaczone na zdrowie jemu oddajecie
Avatar
abc / 5 sierpnia 2019 o 18:57
+31
A może nie rezygnować z dworca, tylko wstrzymać dotacje "biznesmena z Torunia"?
Avatar
jacek / 5 sierpnia 2019 o 21:16
+29
Niech Soboń ze Świdnika nie rządzi Lublinem bo to nie jego działka. Wsamraśny Lublin za PiSu wszyscy pamiętają więc wsamraśny dworzec autobusowy pod zamkiem przypominający ten z lat 70-tych ubiegłego wieku i bałagan pod dworcem PKP też dla PiSu jest w porządku przed wyborami jesiennymi? Pieniądze na szpital daje marszałek województwa lub rząd a nie miasto sobie samo funduje. Rząd nie ma pieniędzy wszystko poszło na 500+? Czy PiS ma Lublinian za idiotów?
Avatar
K / 5 sierpnia 2019 o 19:05
+29
Inicjatywa sama w sobie szlachetna, ale coś mi mówi, że to gra wyborcza i nic więcej. Wszystkie koszty PiS zrzuca na samorządy, a potem grzeje się w blasku fleszy na otwarciach inwestycji przygotowanych i sfinansowanych przez innych. A że grają zdrowiem ludzi chorych na nowotwory? PiS już dawno zszedł poniżej dna w walce wyborczej, a jego wyborcy i tak niczego nie rozumieją.
Avatar
bolek / 5 sierpnia 2019 o 20:01
+28
Dorwał sie do stołka ministerialnego to niech wyciągnie pieniądze dla Lublina jak Rydzyk ślubujący Ubostwo jako Redemptorysta. WARA od Dworca TY Pseudo LUBLINIANINIE!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Suweren / 5 sierpnia 2019 o 19:37
+28
Jeżeli ministerstewo szasta pieniędzmi jak w przypadku Rydzyka to nic dziwnego że NIMA
Avatar
Gość / 5 sierpnia 2019 o 19:54
+26
Przecież pieniądze są w budżecie, ponoć wystarczy tylko nie kraść... Kto ukradł te miliardy nadwyżki co rzekomo zostały odzyskane od mafii VATwskiej ?? A może marszałek zamiast uprawiania tanich lotów i pseudo wpłat na caritas by oddał kasę na onkologię ??
Avatar
Kacper / 6 sierpnia 2019 o 05:22
+25
Uwaga po helikopterach pora na onkologię. Soboń atom w akcji, chorzy drżyjcie ! Kiełbasa wyborcza.Nic nie zrobił i nic nie zrobi..
Avatar
Do ''K'' i ''...'' / 6 sierpnia 2019 o 18:42
-2
Oto dwa przykłady kompletnych ignorantów, którzy są oporni na jakąkolwiek wiedzę, której nie rozumieją i jedyne co potrafią to ironizować. Szkoda na was słów, tamten użytkownik od długiego komentarza stwierdził wiele istotnych faktów ale wam to oczywiście bardzo urąga i musicie skrytykować w sposób ironiczny. Kto wam płaci za to ironizowanie i waszą ignorancję? Jesteście lobbystami, macie w tym jakiś interes, biznes? A może błaznujecie towarzysze gratis?. Jesteście żałośni obydwaj, szkoda, że w ogóle zabieracie głos, nie mamy argumentów, nie znamy się ale i tak przejdziemy do ofensywy, tylko pytanie co przez to chcecie osiągnąć? Śmieszni jesteście
Oto dwa przykłady kompletnych ignorantów, którzy są oporni na jakąkolwiek wiedzę, której nie rozumieją i jedyne co potrafią to ironizować. Szkoda na was słów, tamten użytkownik od długiego komentarza stwierdził wiele istotnych faktów ale wam to oczywiście bardzo urąga i musicie skrytykować w sposób ironiczny. Kto wam płaci za to ironizowanie i waszą ignorancję? Jesteście lobbystami, macie w tym jakiś interes, biznes? A może błaznujecie towarzysze gratis?. Jesteście żałośni obydwaj, szkoda, że w ogóle zabieracie głos, nie mamy argumentów, nie... rozwiń
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 11:04
+8
Soboń jest twórca lex developer. To tak dla przypomnienia wszystkim, ktorym pod oknami wybuduja kurnik na 10000 kur czy postawia przemyslową hodowle nierogacizny.. Albo tez wytna drzewa,...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 10:34
+15
A po co najpierw była strefa regeneracyjna ??!! Trzeba było najpierw wyposażać a nie saloniki urządzać. W innych szpitalach tego i nie ma i jakoś pracują. Won od dworca, kombinatorzy z pisuarbandy !!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 09:54
0
Może zrobić referendum co bardziej jest potrzebne ludziom, zarządzenia odgórne mi się nie podobają. Jestem za porządkiem na dworcu PKS wreszcie!!!
juz bylo jedno referendum ktorego wynik został wyrzucony do kosza
A było w nim wymagane 30% głosów osób uprawnionych aby było wiążące ?
tak było w dzielnicach obok górek poza tym prezydent przed referendum twierdził ze uwzględni jego wynik bez względu na frekwencję
Ale referendum dotyczyło całego lublina, a nie okolicznych mieszkańców, którzy po prostu nie chcą nowych sąsiadów. A uwzględnienie wyniku nie oznacza jego przyjęcie...
 A jakie to ma znaczenie? Referendum było zmanipulowane i Żuk podjął decyzję jeszcze przed referendum. Referendum miało być przykrywką dla działań Żuka, ale nie wyszło.
 A jakie to ma znaczenie? Referendum było zmanipulowane i Żuk podjął decyzję jeszcze przed referendum. Referendum miało być przykrywką dla działań Żuka, ale nie wyszło. rozwiń
Avatar
danka / 6 sierpnia 2019 o 09:33
0
Może zrobić referendum co bardziej jest potrzebne ludziom, zarządzenia odgórne mi się nie podobają. Jestem za porządkiem na dworcu PKS wreszcie!!!
juz bylo jedno referendum ktorego wynik został wyrzucony do kosza
A było w nim wymagane 30% głosów osób uprawnionych aby było wiążące ?
tak było w dzielnicach obok górek poza tym prezydent przed referendum twierdził ze uwzględni jego wynik bez względu na frekwencję
 Ale referendum dotyczyło całego lublina, a nie okolicznych mieszkańców, którzy po prostu nie chcą nowych sąsiadów. A uwzględnienie wyniku nie oznacza jego przyjęcie...
 Ale referendum dotyczyło całego lublina, a nie okolicznych mieszkańców, którzy po prostu nie chcą nowych sąsiadów. A uwzględnienie wyniku nie oznacza jego przyjęcie... rozwiń
Avatar
anty / 6 sierpnia 2019 o 08:53
+7
przecież tak dobrze stoi służba zdrowia.!!!! kuchciński niech odda 4 miliony i przekaże na CZOL!!!!!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 08:47
+7
A może zabrać z linii kolejowej w łeczyńskim 10 km?
Avatar
K / 6 sierpnia 2019 o 07:36
+5
COZL jest ważniejsze, bo podobno pierwsze inwestycje pod kątem sieci 5g mają być w Lublinie w 2020 roku, więc do stycznia COZL ma być ukończone. Mieszkańcy nie bądźmy naiwni, wzorem Kazimierza Dolnego zbojkotujmy plany tzw. SmartCity i rozwoju sieci 5g w mieście. Szkoda tutaj nie tylko nas ale przyszłych pokoleń, dzieci, młodzieży, płodów matek w ciąży - nie wiemy jak bardzo może to uszkadzać DNA. Pragnę przypomnieć, że nawet obecne sieci nam szkodzą a także ciągłe narażenie na ekspozycje fal elektromagnetycznych spowodowanych wszechobecnością smartfonów oraz wi-fi. Przykładowo jak kilka-kilkanaście młodych ludzi wejdzie do autobusu ze smartfonami w rękach wytwarza się wówczas takie duże pole elektromagnetyczne, którego nie da się porównać z niczym. Potem narzekamy na szumy uszne, bóle głowy, problemy z koncentracją, problemy ze snem, gorsze samopoczucie. Powinniśmy optować za zmarginalizowaniem użycia urządzeń mobilnych w przestrzeni publicznej a łączność(internet) powinna być poprowadzona kablowo/światłowodowo. Nowoczesne kraje Europy coraz bardziej zaczynają sobie zdawać sprawę ze szkodliwości wi-fi i przechodzą na bez emisyjny internet kablowy/światłowodowy, którego naturalnym miejscem jest komputer domowy albo w miejscu pracy. Co więcej do klasycznego kontaktu krótka rozmowa/sms-y wystarczą w zupełności komórki sieci 2G, 3G, bez internetu i żadnych ściągających uwagę i zjadających czas aplikacji. Jeżeli ktoś nie panuje nad smartfonem i uważa, że to smartfon zaczyna rządzić daną osobą to faktycznie sugerowałbym się przesiąść na zwykłą nudną komórkę, poza tym ze zdumieniem odczuje się pozytywną różnicę - objawi się ona wzrostem czasu, poczucia większej prywatności, a także poprawi się zdrowie psychospołeczne, łatwiej będzie nawiązywać kontakty i relacje międzyludzkie, towarzyskie, a z kolei rodzinne poprawią się. W obecnych zaganianych i stresujących czasach nic tak nie ucieszy ludzi jak oddanie im czasu, prywatności i zdrowia - tych trzech elementów, które w obecnej dekadzie zabrały nam smartfony, wi-fi, Facebook, Instagram - słowem zgnuśniała era kiczu, tandety, sztuczności, powierzchowności i nienaturalnego idealizowania. Poza tym skupmy się na historii postępu - w czasach I rewolucji przemysłowej i dalszych rozwojach przemysłowych przybyło zdecydowanie dużo wynalazków ale nastawione one były na to by jedynie pomagać ludziom a nie ich wyręczać z pracy i myślenia całkowicie, obecne technologie i rozwiązania zaś( smartfony, wi-fi, media społecznościowe, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5g, internet rzeczy) skupione są zaś na bardzo destruktywnych dla społeczeństwa filarach - mianowicie na rozleniwianiu, ogłupianiu i uzależnianiu przy jednoczesnym ograbianiu ludzi z poświęcanego czasu, prywatności oraz zdrowia(w tym psychicznego). Jest to zatem przejaw perfidnego oszustwa lecz społeczeństwu wmawia się, że tego oczekuje, że się zmienia i oczekuje innowacji, co jest bzdurą wyssaną z palca, gdyż badania i analizy rynków są przedstawione na korzyść nie społeczeństwa a biznesu i inwestycji, gdyż są robione na zamówienia korporacji. Marketing w ostatnich latach nie wie co to umiar i prywatność - zbierze wszelkie dane, które może spieniężyć, jeśli potrzeba to i mówiąc kolokwialnie w tyłek ludziom zajrzy i jak nie trudno się domyślać będzie to przy udziale internetu rzeczy, każdy sprzęt RTV i AGD w ramach bycia "smart" "inteligentnym" zostanie podłączony do sieci by zbierać i analizować dane. Sieć 5g wiąże się też z wchłonięciem poprzednich generacji sieci - czyli siłą rzeczy człowiek będzie zmuszony posiadać smartfona i dostęp do wi-fi, gdyż takie będą tylko modele biznesowe typu pobierz aplikację i/lub załóż konto online a za skorzystanie z usługi zapłać bezgotówkowo. Nastąpi agresywna walka z dotychczasowymi starymi dobrymi dokumentami papierowymi, bez loginów i haseł na rzecz ich informatyzacji a także promowanie coraz szersze płatności bezgotówkowych. Teraz jak państwo widzicie smartfony, wi-fi, media społecznościowe, informatyzacja życia i usług, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5g oraz internet rzeczy - wszystko to razem daje nam taki magiczny system, który ja nazywam cyfrowym komunizmem, z tegoż systemu po wejściu sieci 5g odwrotu nie będzie, do bycia zależnymi od wi-fi i smartfona usilnie nas zmuszą.
Weź sobie krzesiwo, hubkę, poszukaj jaskini i się tam zaszyj. I pod żadnym pozorem się nie rozmnażaj! W ten sposób zrobisz coś sensownego dla ludzkości.
Weź sobie krzesiwo, hubkę, poszukaj jaskini i się tam zaszyj. I pod żadnym pozorem się nie rozmnażaj! W ten sposób zrobisz coś sensownego dla ludzkości. rozwiń
Avatar
... / 6 sierpnia 2019 o 07:20
+5
COZL jest ważniejsze, bo podobno pierwsze inwestycje pod kątem sieci 5g mają być w Lublinie w 2020 roku, więc do stycznia COZL ma być ukończone. Mieszkańcy nie bądźmy naiwni, wzorem Kazimierza Dolnego zbojkotujmy plany tzw. SmartCity i rozwoju sieci 5g w mieście. Szkoda tutaj nie tylko nas ale przyszłych pokoleń, dzieci, młodzieży, płodów matek w ciąży - nie wiemy jak bardzo może to uszkadzać DNA. Pragnę przypomnieć, że nawet obecne sieci nam szkodzą a także ciągłe narażenie na ekspozycje fal elektromagnetycznych spowodowanych wszechobecnością smartfonów oraz wi-fi. Przykładowo jak kilka-kilkanaście młodych ludzi wejdzie do autobusu ze smartfonami w rękach wytwarza się wówczas takie duże pole elektromagnetyczne, którego nie da się porównać z niczym. Potem narzekamy na szumy uszne, bóle głowy, problemy z koncentracją, problemy ze snem, gorsze samopoczucie. Powinniśmy optować za zmarginalizowaniem użycia urządzeń mobilnych w przestrzeni publicznej a łączność(internet) powinna być poprowadzona kablowo/światłowodowo. Nowoczesne kraje Europy coraz bardziej zaczynają sobie zdawać sprawę ze szkodliwości wi-fi i przechodzą na bez emisyjny internet kablowy/światłowodowy, którego naturalnym miejscem jest komputer domowy albo w miejscu pracy. Co więcej do klasycznego kontaktu krótka rozmowa/sms-y wystarczą w zupełności komórki sieci 2G, 3G, bez internetu i żadnych ściągających uwagę i zjadających czas aplikacji. Jeżeli ktoś nie panuje nad smartfonem i uważa, że to smartfon zaczyna rządzić daną osobą to faktycznie sugerowałbym się przesiąść na zwykłą nudną komórkę, poza tym ze zdumieniem odczuje się pozytywną różnicę - objawi się ona wzrostem czasu, poczucia większej prywatności, a także poprawi się zdrowie psychospołeczne, łatwiej będzie nawiązywać kontakty i relacje międzyludzkie, towarzyskie, a z kolei rodzinne poprawią się. W obecnych zaganianych i stresujących czasach nic tak nie ucieszy ludzi jak oddanie im czasu, prywatności i zdrowia - tych trzech elementów, które w obecnej dekadzie zabrały nam smartfony, wi-fi, Facebook, Instagram - słowem zgnuśniała era kiczu, tandety, sztuczności, powierzchowności i nienaturalnego idealizowania. Poza tym skupmy się na historii postępu - w czasach I rewolucji przemysłowej i dalszych rozwojach przemysłowych przybyło zdecydowanie dużo wynalazków ale nastawione one były na to by jedynie pomagać ludziom a nie ich wyręczać z pracy i myślenia całkowicie, obecne technologie i rozwiązania zaś( smartfony, wi-fi, media społecznościowe, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5g, internet rzeczy) skupione są zaś na bardzo destruktywnych dla społeczeństwa filarach - mianowicie na rozleniwianiu, ogłupianiu i uzależnianiu przy jednoczesnym ograbianiu ludzi z poświęcanego czasu, prywatności oraz zdrowia(w tym psychicznego). Jest to zatem przejaw perfidnego oszustwa lecz społeczeństwu wmawia się, że tego oczekuje, że się zmienia i oczekuje innowacji, co jest bzdurą wyssaną z palca, gdyż badania i analizy rynków są przedstawione na korzyść nie społeczeństwa a biznesu i inwestycji, gdyż są robione na zamówienia korporacji. Marketing w ostatnich latach nie wie co to umiar i prywatność - zbierze wszelkie dane, które może spieniężyć, jeśli potrzeba to i mówiąc kolokwialnie w tyłek ludziom zajrzy i jak nie trudno się domyślać będzie to przy udziale internetu rzeczy, każdy sprzęt RTV i AGD w ramach bycia "smart" "inteligentnym" zostanie podłączony do sieci by zbierać i analizować dane. Sieć 5g wiąże się też z wchłonięciem poprzednich generacji sieci - czyli siłą rzeczy człowiek będzie zmuszony posiadać smartfona i dostęp do wi-fi, gdyż takie będą tylko modele biznesowe typu pobierz aplikację i/lub załóż konto online a za skorzystanie z usługi zapłać bezgotówkowo. Nastąpi agresywna walka z dotychczasowymi starymi dobrymi dokumentami papierowymi, bez loginów i haseł na rzecz ich informatyzacji a także promowanie coraz szersze płatności bezgotówkowych. Teraz jak państwo widzicie smartfony, wi-fi, media społecznościowe, informatyzacja życia i usług, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5g oraz internet rzeczy - wszystko to razem daje nam taki magiczny system, który ja nazywam cyfrowym komunizmem, z tegoż systemu po wejściu sieci 5g odwrotu nie będzie, do bycia zależnymi od wi-fi i smartfona usilnie nas zmuszą.
  Lecz się na nogi bo na głowe już za późno
  Lecz się na nogi bo na głowe już za późno rozwiń
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2019 o 07:18
+9
Wystarczy 5% za wyprodukowane w Świdniku śmigłowce które obiecywał Soboń ale kolega podpowiada mi ze nie wystarczy
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli

Poniatowa: Jechał z dziećmi i żoną. Był pijany i nie zatrzymał się do kontroli 0 3

42-latek z Poniatowej miał ponad 2 promile alkoholu we krwi w dodatku jechał z dziećmi i żoną. Ponadto nie zatrzymał się do kontroli.

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek

Lubella inwestuje i wprowadza nowe smaki na rynek 0 5

Lubella, jedna z firm będących wizytówką Lubelszczyzny, stawia na zmiany. Po tym, jak w ubiegłym roku uruchomiła nowoczesny kompleks produkcyjno-magazynowy, teraz wprowadza nowe, delikatniejsze smaki.

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy

Parczew: Prowadził samochód kompletnie pijany i w dodatku bez prawa jazdy 0 1

53-latek miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi, a mimo to kierował samochodem. Dodatkowo nie posiadał prawa jazdy. Teraz za jazdę „pod wpływem” grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich

Ksiądz Kachnowicz ukarany suspensą. Nie może wykonywać czynności kapłańskich 32 25

Po tym jak ks. Łukasz Kachnowicz oznajmił, że jest gejem kuria lubelska nałożyła na niego suspensę. Nie może on teraz wykonywać obowiązków kapłańskich. Poinformował za pomocą mediów społecznościowych rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz.

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia]
galeria

Tak było w sobotę podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Sprawdź co się będzie działo w niedzielę [zdjęcia] 0 0

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki?
galeria

Pierogi, sery, kasza. Co było najsmaczniejsze na Festiwalu Gryczaki? 3 0

Szesnaście pierogów gryczanych, czternaście dań na bazie kaszy, dwanaście serów i dwanaście deserów zaprezentowało się na kulinarnym konkursie podczas Festiwalu Gryczaki 2019 w Janowie Lubelskim. Wybraliśmy dla was najbardziej łakome kąski.

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków

Śpiewa Karel Gott jeden z najwybitniejszych czechosłowackich muzyków 0 3

Swoim głosem zawojował Europę i Amerykę lat 60, 70 i 80. W USA był nazywany „Ciekawostką zza żelaznej kurtyny” i „Sinatrą Wschodu”. A w organizację niedawnych 80. urodzin Karela Gotta włączył się osobiście sam prezydent Czech.

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową

Wojna z bolszewikami była sprawą narodową 0 1

Rozmowa z prof. dr. hab. Marcinem Kruszyńskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, kierownikiem Zakładu Historii i Wychowania Patriotycznego LAW w Dęblinie.

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia]
galeria

Śmiertelny wypadek w okolicach Biłgoraja [zdjęcia] 4 7

W okolicach 4 nad ranem BMW uderzyło w ogrodzenie. 27-latek nie żyje. Droga 858 jest zablokowana.

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi

Motor kontra Orlęta Spomlek, czyli już w niedzielę trzecia kolejka III ligi 0 13

Tydzień temu ruszył sezon 2019/2020 w grupie czwartej III ligi. A już w niedzielę odbędzie się trzecia kolejka. Ponownie czeka nas derbowa seria gier. Motor Lublin gra z Orlętami Spomlek (godz. 19), Wisła Puławy z Chełmianką, a Stal Kraśnik podejmuje Avię Świdnik (oba mecze godz. 17).

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni

Nowoczesność wchodzi do oczyszczalni 0 0

Po ponad 20 latach użytkowania jedyna w gminie oczyszczalnia ścieków w Hutkach będzie modernizowana. Pierwsze prace mają się rozpocząć w tym roku.

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej

Radzyń Podlaski: Odwołany prezes nie wyklucza sprawy sądowej 0 3

Odwołany w lipcu prezes radzyńskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sławomir Sałata nie wyklucza sprawy sądowej. Burmistrz Radzynia Podlaskiego odwołanie tłumaczył zatrudnieniem prezesa w konkurencyjnej firmie dla PUK.

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania 3 5

Biblioteka Miejska w Puławach szuka lektorów, którzy chcieliby wziąć udział w akcji "Narodowego Czytania". Odbędzie się ona 7 września przy ul. Głębokiej w Puławach. Czytane będą polskie nowele.

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało?

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało? 0 7

Niecodziennie lądowanie śmigłowca zaobserwował nasz czytelnik.

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane 0 1

Pierwszy żłobek samorządowy w Józefowie przyjmie najmłodszych od 1 września. Wszystkie przetargi, związane z przygotowaniem nowej placówki są rozstrzygnięte, część umów już jest realizowana, a większość pieniędzy na ten cel gmina Józefów pozyskała z Unii Europejskiej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.