Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
8:20

Lublin: Wycinka 220 drzew na górkach czechowskich. Spółka TBV Investment stara się o pozwolenie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
114 32 A A
Do Urzędu Miasta wpłynęły trzy wnioski o pozwolenie na wycinkę: 119 drzew w rejonie ul. Poligonowej i Ducha oraz 79 i 22 rosnących w pobliżu ul. Poligonowej
Do Urzędu Miasta wpłynęły trzy wnioski o pozwolenie na wycinkę: 119 drzew w rejonie ul. Poligonowej i Ducha oraz 79 i 22 rosnących w pobliżu ul. Poligonowej (fot. Maciej Kaczanowski /archiwum)

220 drzew może zniknąć z górek czechowskich. O pozwolenie na taką wycinkę stara się spółka TBV Investment, która pozostaje właścicielem znacznej części dawnego poligonu. Deweloper zamierza też usunąć niemal 500 mkw. rosnących tu krzewów. Tłumaczy to planowanymi inwestycjami budowlanymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zieleń

Do Urzędu Miasta wpłynęły trzy wnioski o pozwolenie na wycinkę. Jeden dotyczy 119 drzew w rejonie ul. Poligonowej i Ducha, w pozostałych dwóch pismach mowa jest o usunięciu 79 i 22 drzew rosnących w pobliżu ul. Poligonowej. Wnioski dotyczą również krzewów zajmujących łącznie powierzchnię niemal 500 mkw.

– Ujęte są jako suma skupisk. Do ich usunięcia wymagane jest zezwolenie – informuje Monika Głazik z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Zieleń ustąpi betonowi

O pozwolenia na wycinkę zieleni stara się spółka TBV Investment. Jest ona właścicielem tych części górek czechowskich, na których zabudowę zgodziła się w lipcu Rada Miasta. Zgodnie z uchwałą (zatwierdzającą tzw. studium przestrzenne) na górkach wyznaczone zostały trzy strefy pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną: dwie od strony ul. Poligonowej, trzecia od ul. Koncertowej. Natomiast u zbiegu ul. Ducha i Poligonowej wskazana została strefa pod zabudowę sportowo-rekreacyjną z dopuszczeniem handlowo-usługowej.

Wszystko wskazuje na to, że deweloper zamierza już karczować drzewa pod nowe budynki.

– Wskazaną we wnioskach przyczyną usunięcia zieleni są planowane prace budowlano-inwestycyjne – przekazuje Monika Głazik.
O jakich inwestycjach mowa? Chcieliśmy o to spytać prezesa TBV Investment, ale był nieuchwytny.

Wizja w terenie

Miejscy urzędnicy nie przesądzają jeszcze, czy zezwolą na wycinkę w takiej skali, o jaką wnioskuje TBV Investment.

– Urząd przeprowadzi wizję w terenie, która pozwoli pracownikom zapoznać się ze stanem drzew i krzewów – zapowiada Głazik. – Wniosek będzie także podlegał analizie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Sprawdzane będzie planowane zagospodarowanie działek pod względem kolizji z roślinnością oraz zgodność z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Obowiązujące plany zagospodarowania nie przewidują na górkach blokowisk, które dopuściło uchwalone w lipcu studium, ale Ratusz już zapowiedział, że plany zostaną dostosowane do tego dokumentu. Poza tym TBV Investment nie musi wcale czekać na zmianę planu zagospodarowania, bo może skorzystać wcześniej z przepisów „lex deweloper” i powołując się na nowe studium poprosić Radę Miasta o zgodę na budowę bloków mieszkalnych pomimo ich niezgodności ze studium obowiązującym.

Uchwała częściowo nieważna

Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego zaskarżona została lipcowa uchwała wyznaczająca na górkach strefy zabudowy, orzekł dzisiaj, że uchwała Rady Miasta jest częściowo nieważna. Wyrok nie jest prawomocny.

Do sądu trafiły dwie skargi: jedną złożyła mieszkanka bloku sąsiadującego z górkami, która przekonuje, że uchwała była podjęta z naruszeniem przepisów. Drugą skargę złożył, podczas swojego urzędowania, poprzedni wojewoda Przemysław Czarnek, którego zdaniem radni przedłożyli interes właściciela terenu nad interes mieszkańców.

e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jak daleko się POsuną? / 30 grudnia 2019 o 10:01
+40
Ciekawe czy PÓjdą na wydrę i wydadzą zgodę na rąbanie pomimo dzisiejszego wyroku WSA w/s nieważności uchwały o Studium w zakresie Górek.
Avatar
L. / 30 grudnia 2019 o 11:08
+32
Gdyby każdy urzędnik za decyzje, które w skutkach okazują się być bezprawne, złe czy  zagrażające zdrowiu lub życiu, odpowiadał cywilnie lub karnie, to może by się jeden z drugim zastanowili... 
Avatar
moi / 30 grudnia 2019 o 09:45
+32
zakompleksiona redakcja DW dalej drąży górki, bo nie można bez tego żyć...
 Zakompleksieni (niektórzy) komentujący nadal czepiaja się dziennikarzy za to, że ci wykonuja swoja pracę. A tymczasem sąd stwierdza nieważnośc lipcowej uchwały rady miasta.
Avatar
ksawyer / 30 grudnia 2019 o 12:05
+31
Ciekawe czy PÓjdą na wydrę i wydadzą zgodę na rąbanie pomimo dzisiejszego wyroku WSA w/s nieważności uchwały o Studium w zakresie Górek.
 Czy ktoś może mieć wątpliwości o co dba UM pod prezydentem Żukiem. Na pewno obce jest mu szansa pozostawienia w mieście naturalnego fragmentu Wyżyny Lubelskiej zagospodarowanej w formie naturalistycznego parku, poprzez który otwierają się piękne panoramy miasta. Liczy się zysk developera, który bezwglednie, barbarzyńsko dąży do zabudowsnia Górek blokowiskiem jaki można wybudować byle gdzie, a nie na Górkach. Jesteśmy świadkami kolejngo aktu niszczenia wartościowej przyrody danej przez naturę, świadkami dehumanizacji lubelskich władz i znaczącej części mieszkańców. 
 Czy ktoś może mieć wątpliwości o co dba UM pod prezydentem Żukiem. Na pewno obce jest mu szansa pozostawienia w mieście naturalnego fragmentu Wyżyny Lubelskiej zagospodarowanej w formie naturalistycznego parku, poprzez który otwierają się piękne panoramy miasta. Liczy się zysk developera, który bezwglednie, barbarzyńsko dąży do zabudowsnia Górek blokowiskiem jaki można wybudować byle gdzie, a nie na Górkach. Jesteśmy świadkami kolejngo aktu niszczenia wartościowej przyrody danej przez naturę, świadkami dehumanizacji lubelskic... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 10:07
+31
Widać metodę faktów dokonanych jak w przypadku strzelnicy - zniszczyć co się da, żeby nie było czego chronić. Gdyby w ratuszu urzędował ktoś dbający o interes miasta, to już dawno doduszony podatkami rudy sam prosiłby miasto o odkupienie górek po kosztach.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 11:33
+27
Przecież tak się tutaj robi parki!! Wyciąć drzewa i posadzić trochę patyczkow i chwalic się, że nowy park powstał. Deweloper nie uwzględnia roślinnosci w zabudowie swojej.
Avatar
Lublinianin MM / 30 grudnia 2019 o 11:03
+26
Kolejna wycinka drzew w Lublinie. Brałem udział w referendum. Głosowałem przeciw zabudowie Górek Czechowskich tak jak większość w referendum. Prezydent i Rada Miasta wybierani przez mieszkańców zlekceważyli te głosy w referendum. Jestem zadowolony, że Sąd uchylił Uchwałę Rady Miasta. Będę wspierał wszystkich i wszelkie działania aby Górki Czechowskie pozostały bez zabudowy.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 09:38
+26
To ma być ten park naturalistyczny?
Avatar
urodzony w Lublinie / 30 grudnia 2019 o 13:42
+23
UM czuje się bezkarny, likwidowane tereny zielone, likwidowanie klinów napowietrzających. Niedługo będziemy mieć powietrze jak w Krakowie. Zabudowa nawet na niedawnych trawnikach. Galerie, deweloperzy, brak kontroli wydatków, przetargów..Wyborcy PO są to wyborcy antyPIS i tyle. A ci sławetni ekolodzy gdzie się schowali? Nie ta opcja polityczna??
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 13:00
+23
Jestem ciekaw czy jak Urząd Skarbowy potraktował zakup przez miasto 70ha gruntów za 1 zł, a wartych rzeczywiście ponad 100mln zł. Miasto powinno zapłacić 2 % podatku od czynności cywilno prawnych. A jeśli kwota jest rażąco niska Urząd Skarbowy wycenia nieruchomość i każe zapłacić podatek. Pewnie jak Kowalski kupiłby mieszkanie za 1 zł warte ponad 300 tys to skarbówka następnego dnia zapukałaby po podatek i jeszcze kare by przywalila
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 12:39
0
Tak czy inaczej wszędzie musimy sadzić więcej drzew. Polecam ***s://pomagam.pl/nasznowylas
Avatar
Takjest / 31 grudnia 2019 o 20:16
+5
Lepiej niech górki dalej stoją i straszą jak przez ostatnich kilkadziesiąt lat... chwasty jeno i butelki po jabolach. Brawo mieszkańcy, dalej będziecie mogli oglądać z okien zielony śmietnik.
 Za ten stan odpowiada tebesrał. Ich psim obowiązkiem jest tam sprzątać. Nie robią tego specjalnie, żeby opłacane przez nich trolle miały o czym pisać. 
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 o 09:47
+5
Prawdopodobieństwo że Dziobie uda się zbudować cokolwiek na Górkach jest bardzo niskie, więc nie ma absolutnie żadnych podstaw żeby wydać pozwolenie na wycinkę 200 drzew!
Avatar
Wojo / 31 grudnia 2019 o 00:56
-7
Lepiej niech górki dalej stoją i straszą jak przez ostatnich kilkadziesiąt lat... chwasty jeno i butelki po jabolach. Brawo mieszkańcy, dalej będziecie mogli oglądać z okien zielony śmietnik.
Avatar
Tomasz / 30 grudnia 2019 o 21:56
+9
Chwila moment, nadal obowiazuje  na górkach plan zagospodarowania wg. Którego  można  zbudować ok. 30% jakimiś sklepami czy kurnikami. Więc  być może  sobie rozpocząć  wycinanie.
 MPZP dla terenu Górek Czechowskich uchwalony przez RM Lublina w 2005 r.nakazuje przeznaczenie terenu cytuję:ZIELEN PUBLICZNA OGÓLNODOSTĘPNA Z INFRASTRUKTURĄ SPORTOWĄ I REKREACYJNĄ.Tak więc TBV może złożyć wniosek do UM Lublina,tylko motywowany zamiarami zgodnymi z tym ściśle nakazanym przeznaczeniem terenu i żadnym innym !!!
Avatar
Kate / 30 grudnia 2019 o 20:05
+7
Prezydent Krzysztof Żuk dostał informację (uszczegółowioną względem Górek Czechowskich) na temat tego jakich dokumentów normatywnych obowiązany jest przestrzegać jako jednostka publiczna, bądź wdrażać poprzez odpowiednie jednostki administracyjne. Dzisiejszym wyrokiem Sąd w Lublinie Polskie i Europejskie prawo potraktował poważnie, dlaczego Prezydent nie chciał zrobić tego samego? ● art. 5 w związku z art. 8 ust. 2, art. 38 i 68 ust. 1 i 4, art. 74 i art. 81 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; ● art. 2, 3 i 5 Konwencji z Aarhus; ● art. 5 Ustaleń Komisji Wspólnot Europejskich ws. Zatrzymania procesu utraty różnorodności biologicznej do roku 2010 i w przyszłości — Utrzymanie usług ekosystemowych na rzecz dobrobytu człowieka {SEC(2006) 607} {SEC(2006) 621}; ● Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, sporządzonej we Florencji dnia 20 października 2000 r.; ● Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, sporządzonej w Bernie 19 września 1979; ● Dyrektywy Rady Europy 92/43/EWG z 21 maja 1992 w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (tzw. Dyrektywa Siedliskowa); ● Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (tzw. Dyrektywa Ptasia); ● Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko; ● Dyrektywy 2014/52/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko; ● Strategicznego Planu Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030, tzw. SPA2020; ● Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) z 1992 r, Protokół z Kioto z 1997 r. ; ● Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880); ● Ustawy z 13 kwietnia 2007 o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie; ● Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.); ● Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.); ● Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin; ● Rozporządzeni Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt; ● Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (13 dyrektywa CAFE) 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008r., w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy; ● Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin; Uchwała nr 359/XXII/2000; ● Ustawa o grobach i cmentarzach wojennych z 28.03.1933 r. (Dz. U. Nr 39, poz. 311 z późn. zm.)
Prezydent Krzysztof Żuk dostał informację (uszczegółowioną względem Górek Czechowskich) na temat tego jakich dokumentów normatywnych obowiązany jest przestrzegać jako jednostka publiczna, bądź wdrażać poprzez odpowiednie jednostki administracyjne. Dzisiejszym wyrokiem Sąd w Lublinie Polskie i Europejskie prawo potraktował poważnie, dlaczego Prezydent nie chciał zrobić tego samego? ● art. 5 w związku z art. 8 ust. 2, art. 38 i 68 ust. 1 i 4, art. 74 i art. 81 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; ● art. 2, 3 i 5 Konwencji z Aarhus; ● art. ... rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 o 19:29
0
A w parku lutowym jest kilka drzew które i tak umierają nie można wyciąć wystarczy aby ktoś że zwykłych ludzi przyszedł i popatrzył chore
Avatar
chomik środkowoeuropejski / 30 grudnia 2019 o 17:55
+4
Dajcie znac jak ci specjalisci z rdosiu będą oceniać stan drzew, przyjde z popcornem sie posmiać
Avatar
Japolan / 30 grudnia 2019 o 16:43
+5
Developer umie podejść urzędników UM i prezydenta wszechczasow,by wyrazili zgodę na wycięcie drzew.
Są urzędy, w których "przykazanie miłości (wobec) dewelopera / deweloperów ma moc "najwyższego prawa".
Avatar
Japolan / 30 grudnia 2019 o 16:41
+12
Jestem ciekaw czy jak Urząd Skarbowy potraktował zakup przez miasto 70ha gruntów za 1 zł, a wartych rzeczywiście ponad 100mln zł. Miasto powinno zapłacić 2 % podatku od czynności cywilno prawnych. A jeśli kwota jest rażąco niska Urząd Skarbowy wycenia nieruchomość i każe zapłacić podatek. Pewnie jak Kowalski kupiłby mieszkanie za 1 zł warte ponad 300 tys to skarbówka następnego dnia zapukałaby po podatek i jeszcze kare by przywalila
Urząd skarbowy, jeżeli chce, potrafi działać bardzo sprawnie. Sporo lat temu (dawno już minął okres przedawnienia) wpłaciłem do urzędu skarbowego pieniądze tytułem samoopodatkowania (dochodu uzyskanego od firmy spoza Polski). Parę dni później na mój ówczesny numer telefonu (numer zastrzeżony) zadzwoniła Panie ze "skarbówki" i poprosiła o wyjaśnienie przyczyny wpłaty. Kwota (w związku z przeliczaniem walut) się zgadzała, ale Pani inaczej, niż ja, widziała szczegółową podstawę opodatkowania - wszystko wyjaśniliśmy telefonicznie, zaś ja miałem w rozliczeniu rocznym wypełnić właściwą rubrykę. Być może "Żukowe transakcje" (grunt za złotówkę + VAT) - czyli realizacja "Żukowego plus" - jest mniej interesująca dla "skarbówki" od płacących podatki obywateli.
Urząd skarbowy, jeżeli chce, potrafi działać bardzo sprawnie. Sporo lat temu (dawno już minął okres przedawnienia) wpłaciłem do urzędu skarbowego pieniądze tytułem samoopodatkowania (dochodu uzyskanego od firmy spoza Polski). Parę dni później na mój ówczesny numer telefonu (numer zastrzeżony) zadzwoniła Panie ze "skarbówki" i poprosiła o wyjaśnienie przyczyny wpłaty. Kwota (w związku z przeliczaniem walut) się zgadzała, ale Pani inaczej, niż ja, widziała szczegółową podstawę opodatkowania - wszystko wyjaśniliśmy te... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lutego 2020 r. 0 0

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM
28 lutego 2020, 18:00

Muzyczne atrakcje w Domu Kultury LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na nadchodzące koncerty, z których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W najbliższym okresie na scenie instytucji wystąpią m.in. Magdalena Stopa Trio i Lubelska Baszta.

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów

LUK Politechnika Lublin – SMS PZPS Spała 3:0. Nie mieli problemów 0 2

W spotkaniu rozegranym awansem LUK Politechnika Lublin pokonała SMS PZPS Spała 3:0.

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą?

Lubelskie: Dron i drukarka 3D dla uczniów. W jakiej szkole tak uczą? 5 1

Czy dron może służyć do nauki i to w szkole rolniczej? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej w powiecie bialskim

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku?

Powiatowy rejestr umów. Co kupowały władze w 2019 roku? 17 9

535 umów zawarły władze powiatu puławskiego w zeszłym roku. Starostwo inwestowało m.in. w nowy sprzęt komputerowy, zamawiało materiały promocyjne i sponsorowane wywiady w mediach.

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie

Lublin: Od rana do nocy o zieleni. Nowy pomysł na górki czechowskie 11 79

Ośrodek dla seniorów ze świątynią zwieńczoną rzeźbą Michała Archanioła – taki pomysł na górki czechowskie pokazali społecznicy przeciwni stawianiu tu bloków. Chcą, by miasto zabrało teren spółce TBV Investment pod budowę proponowanego przez nich ośrodka. Sama spółka tłumaczyła się dzisiaj z działań za blaszanym płotem. Co jeszcze działo się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta?

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu

Niedobre wieści dla szukających mieszkania. Rosną ceny zakupu i wynajmu 1 8

Rosną zarówno ceny zakupu, jak i wynajmu mieszkań. W Lublinie zanotowano rekordowe wzrosty – przekraczające 20 proc. w skali roku. Jeśli mieszkanie jest wynajęte przez całe 12 miesięcy, to rentowność takiej inwestycji wynosi ponad 7 proc. – wyliczają analitycy Expandera.

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie

Uciekał przed policjantami przez trzy powiaty. Zatrzymał się dopiero na blokadzie 0 6

Nocny pościg za pijanym kierowcą poderwał na nogi policjantów w trzech powiatach. 39-latka z Rejowca Fabrycznego zatrzymała dopiero blokada zorganizowana przez policjantów na wjeździe na obwodnicę Piask.

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu
film

Lubelscy kibice żużlowi zebrali 4 tys. podpisów pod petycją w sprawie budowy nowego stadionu 164 75

4 000 podpisów przynieśli do Ratusza kibice żużla popierający budowę stadionu w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Boją się, że jeśli obiekt tam nie powstanie, to żużel zniknie z Lublina. Przeciwna budowie jest Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym

Utrudnienia na ul. Janowskiej w Lublinie. Zmieni się organizacja ruchu pod mostem kolejowym 1 3

Od środy do 20 marca zamknięta ma być połowa jezdni pod mostem kolejowym w rejonie ul. Janowskiej.

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe
28 lutego 2020, 18:00

Filip Springer gościem DDK Czuby Południowe 0 0

W ramach cyklu Ciąg dalszy w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16) zostanie zorganizowane spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Wydarzenie odbędzie się 28 lutego o godz. 19.

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany
film

Wjechał w tłum ludzi w Niemczech. 52 osoby poszkodowane, motyw nadal nieznany 0 3

Volkmarsen, Niemcy. Rzecznik niemieckiej policji poinformował, że w poniedziałkowym zdarzeniu w miejscowości Volkmarsen poszkodowane zostały 52 osoby, w tym 18 dzieci. 29-letni kierowca wjechał samochodem w pochód karnawałowy. Jak dodał Henning Hinn, kierowca był mieszkańcem Volkmarsen.

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener

Adrian Kostrzewski (Górnik Łęczna): Nie wiemy jeszcze na kogo postawi trener 0 0

Rozmowa z Adrianem Kostrzewskim, bramkarzem Górnika Łęczna

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto

Lublin: Konie zostaną na terenie zajmowanym obecnie przez LKJ? Tego chce miasto 23 13

Czy z terenów przy ul. Nadbystrzyckiej całkowicie znikną konie? Obawiają się tego mieszkańcy. Wszystko przez plany budowy w tym miejscu nowego stadionu żużlowego.

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę?

Pieniądze z miejskiej kasy trafią do osób łapiących deszczówkę? 0 0

Nad wprowadzeniem w Lublinie miejskich dotacji dla osób łapiących deszczówkę głosować ma na dzisiejszym posiedzeniu Rada Miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.