Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 maja 2019 r.
7:34

Woda zalewa domy przy ul. Wapiennej. Mieszkańcy: To przez elektrownię

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 34 A A
- Odpływy są pozamykane i deszczówka nie spływa do rzeki – mówi Andrzej Pelczar
- Odpływy są pozamykane i deszczówka nie spływa do rzeki – mówi Andrzej Pelczar (fot. Dominik Smaga)

Po ostatnich deszczach podmokły posesje mieszkańców ul. Wapiennej. Niektórzy wręcz wylewają wodę z domów. Mieszkańcy skarżą się, że deszczówka z ich ulicy nie może spływać do rzeki piętrzonej przez elektrownię wodną

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Problem jest niesamowicie duży. Niektórzy mają wodę nawet w domach – mówi Jolanta Białecka, mieszkanka ul. Wapiennej. – W poniedziałek do starszego małżeństwa wezwaliśmy strażaków, bo już pan wodę wiaderkiem wylewał.

– Rzeczywiście, w poniedziałek wypompowywaliśmy wodę z jednej z posesji przy ul. Wapiennej – potwierdza Andrzej Szacoń, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Mieszkańcy skarżą się, że nie mogą swobodnie korzystać ze swoich nieruchomości. – Pan spojrzy na mój ogródek. W ogóle nie da się wejść, woda stoi cały czas – pokazuje Białecka.

Podmokłe są również posesje jej sąsiadów. – Będziemy się starali pomóc mieszkańcom – deklaruje Jerzy Ostrowski z wydziału kryzysowego w Urzędzie Miasta, ale podkreśla, że problemy są nie tylko tutaj. – Po ostatnich anomaliach pogodowych mamy dużo pracy.

Wapiennej dały się we znaki ostatnie, silne opady deszczu. – Bardzo wysoki poziom wód gruntowych uniemożliwia naturalne przesiąkanie wody – stwierdza Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Za Cukrownią. Według niej poziom wód gruntowych podniósł się przez pobliską elektrownię wodną, która piętrzy Bystrzycę niedaleko stadionu. – Jeśli dalej będą tak intensywne opady, to mieszkańcom Wapiennej i Dzierżawnej grozi powódź.

To właśnie po uruchomieniu elektrowni, jak twierdzą mieszkańcy tych rejonów, nasiliły się problemy z odpływem deszczówki. – Przepusty są skonstruowane tak, że, że podnosząca się rzeka domyka je, żeby woda nie cofała się w rejon Wapiennej – wyjaśnia Andrzej Pelczar, członek Rady Dzielnicy Rury. – W efekcie odpływy są pozamykane i ta deszczówka nie spływa do rzeki, zostaje cały czas po stronie Wapiennej.

Niechciana przez sąsiadów elektrownia powstała dzięki pozwoleniu wydanemu kilka lat temu przez Urząd Miasta dla spółki Hydrowatt, ale pod warunkiem budowy drenów chroniących zamieszkałe tereny. Rok temu władze Lublina stwierdziły, że obiekt nie jest zgodny z pozwoleniem, ale nie mogły już cofnąć swej decyzji, bo straciły takie uprawnienia. Obecnie tymi sprawami zajmuje się państwowe gospodarstwo Wody Polskie, które odpowiada za rzeki.

Pod koniec kwietnia urzędnicy od rzek cofnęli pozwolenie spółce Hydrowatt. – Stwierdziliśmy, że urządzenia zabezpieczające zostały wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną i niezgodnie z pozwoleniem – wyjaśniał Jarosław Kowalczyk, rzecznik lubelskiej jednostki Wód Polskich.

Kwietniowa decyzja zakazała piętrzenia rzeki, mimo to Bystrzyca wciąż jest spiętrzana, a elektrownia działa w najlepsze. – Nikt sobie z tego nic nie robi – oburza się Kasprzak-Chachaj.

Dlaczego tak się dzieje? Decyzja o cofnięciu pozwolenia okazała się nieskuteczna, bo spółka skorzystała z przysługującego jej prawa do odwołania. Mieszkańcy mają nadzieję, że Hydrowatt przegra. – To, że woda nie odpływa i jest mokro, to nie jedyny problem – mówi Jerzy Matwiejczuk z ul. Wapiennej. – W nocy te urządzenia po prostu budzą ludzi, huczą. Zwłaszcza jak jest wilgotne powietrze, to ten hałas się niesie.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oko / 22 maja 2019 o 07:44
+24
Przecież te ulice są na naturalnych terenach zalewowych Bystrzycy. Z tego co pamiętam ZAWSZE ich zalewało po większych opadach, szczególnie wiosną.
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 08:02
+20
To są tereny zalewowe. Polsce grożą susze. Zasoby wody mamy tragicznie małe. Bystrzyca została uregulowana, żeby szybciej splywała woda. Powinno się ją przywrócić do stanu naturalnego - meandry, drzewa, szuwary, żeby magazynowala wodę. Wapienna i okolice powinny być okresowo zalewane, żeby też magazynowac wodę. Brzmi radykalnie? Poczekajmy na suche krany...
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 07:39
+19
Czy to te domy postawione bez pozwoleń w sposób nieodpowiedzialny i stanowiące przykład głupoty ludzi tam budujących?
Avatar
Syndrom Kalego / 22 maja 2019 o 09:23
+17
To, że zalewa im domy to rozumiem, że się wkurzają. Ale gdy woda niższa i szamba nie trzeba wywozić to już wtedy nie ma sprawy.
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 09:35
+15
Jak się pobudowali nielegalnie dawno temu to niech teraz się męczą.
Avatar
jj / 22 maja 2019 o 08:16
+15
Domy postawione na zasadzie: jakoś to będzie albo może się uda.
Avatar
j. / 22 maja 2019 o 09:44
+13
Problem ten występuje od zawsze, gdy po obfitych opadach woda nie ma ujścia. I żadne wały ochronne tej sytuacji nie zmienią. Trzeba stamtąd ludzi wyprowadzić a tereny zalewowe przywrócić przyrodzie.
Avatar
ehhh / 22 maja 2019 o 08:15
+13
przecież tam zawsze ich zalewało, dodatkowo w tym roku jest remont zapory nad zalewem i nie można go napełnić awaryjnie, żeby obniżyć stan na bystrzycy poniżej...
Avatar
<> / 22 maja 2019 o 09:12
+12
a to co za idioci się powprowadzali na tą Wapienną - i nie kupili sobie jakichś pomp i zbiorników na wodę?
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 08:55
+12
"Od lat koryto Bystrzycy zarasta różnym zielskiem i nikt z tym nic nie robi." - Zielsko to natura, przyroda, stan naturalny. To, co ty uważasz za dobre - czyli goły kanał - to jest złe. Polska wysycha. Chcesz mieć suche krany, proszę bardzo reguluj rzeki, wycinaj drzewa i to zielsko. Bystrzyca powinna płynąć wolno - meandrować, mieć mnóstwo krzewów, drzew i zielska w korycie. Oraz rozlewać się szeroko. Na swoje tereny zalewowe. W tym na Wapienną.
Avatar
Robi / 23 maja 2019 o 00:20
+1
Jaki tor był zadłużony. Przecież należał do miasta. Tanie mieszkania były to ludzie kupili, wiedzieli, że tor jest. A potem płacz, bo hałas. 
Avatar
Lubelak z dziada pradziada / 23 maja 2019 o 00:15
0
Trzeba się stamtąd wyprowadzić. Tak właśnie piszą ludzie, których rodzice dostali mieszkanie w Lbn za komuny a jeździli i jeżdżą na wieś do swoich gospodarstw. Potem ci niby lubelacy powykupowali za grosze swoje mieszkania i się mądrzą. 90 procent Czubów to ludzie ze wsi. Komuna wam dała a teraz wielcy właściciele.
Avatar
oskar bimber / 22 maja 2019 o 20:14
+5
podziekujcie owadowi i jego trutniom z roju zwanego ratuszem
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 18:04
+2
Slamsy od zawsze tam były, są i będą
Avatar
Gość / 22 maja 2019 o 17:53
+3
To my mamy elektrownię w Lublinie?
Avatar
Ewa / 22 maja 2019 o 16:58
+1
jak sie wieśniaki powprowadzały na Fulmana to im tor samochodowy przeszkadzał - i tor zniknął! to my żądamy żeby rzeka została przesunięta kilometr dalej!
 Tor zniknął nie dlatego, że mieszkańcy protestowali a z powodu zadłużenia. I dlatego został deweloperowi po budowę osiedla sprzedany. 
Avatar
nhbmhbb / 22 maja 2019 o 12:28
0
Zgodzę się. Mieszkałem tam przez cały rok akademicki i wiosny nie wspominam zbyt dobrze. Wapienna jest dużo niżej w stosunku do np akademików i Nadbystrzyckiej. Cała woda spływa na drogę gruntową, a potem dalej na działki w stronę rzeki. Zrobienie tam zwykłej asfaltowej ulicy z odwodnieniem rozwiązałoby problem dużej części tamtejszych mieszkańców, no ale wiadomo - takie rzeczy kosztują, a że jest też to siedlisko barwnych panów, co nawet sobie prowizoryczną altankę z gałęzi w krzakach zrobili i nie jest to droga istotna z perspektywy ekonomicznej to nie jest ona brana za bardzo pod uwage w budżecie ;)
Zgodzę się. Mieszkałem tam przez cały rok akademicki i wiosny nie wspominam zbyt dobrze. Wapienna jest dużo niżej w stosunku do np akademików i Nadbystrzyckiej. Cała woda spływa na drogę gruntową, a potem dalej na działki w stronę rzeki. Zrobienie tam zwykłej asfaltowej ulicy z odwodnieniem rozwiązałoby problem dużej części tamtejszych mieszkańców, no ale wiadomo - takie rzeczy kosztują, a że jest też to siedlisko barwnych panów, co nawet sobie prowizoryczną altankę z gałęzi w krzakach zrobili i nie jest to droga istotna z perspektywy ekonom... rozwiń
Avatar
:) / 22 maja 2019 o 12:14
+7
W temacie. Większość budynków stoi legalnie. Po drugie są to tereny zabudowane co najmniej od kilkudziesięciu lat! Pierwsze budynki stały tam zanim były tu jeszcze granice administracyjne Lublina. Tak rozrastaly się Rury. 3. Cześć mieszkańców przeniosła się tu kiedy wieś wywlaszczano pod LSM,  ludzie za komuny za ziemię i budynki dostawali grosze. 4.  Miasto  to może dac co najwyżej mieszkanie socjalne/ komunalne w bloku albo w starej kamienicy na Lubartowskiej, ludzie, którzy spędzili kilkadziesiąt lat w skromnym to skromnym, ale własnym domku chętnie do bloku nie pójdą. Lubią wyjść na podwórko zapalić papierosa, podlubac przy samochodzie.
 no właśnie o to chodzi, tam ich zawsze zalewało, taki lokalny kolory dzielnicy - zamiast z tym walczyć nich się dostosują i stawiają domki na palach jak na Florydzie czy w Nowym Orleanie - będzie kolejna atrakcja turystyczna w Lublinie :)
 no właśnie o to chodzi, tam ich zawsze zalewało, taki lokalny kolory dzielnicy - zamiast z tym walczyć nich się dostosują i stawiają domki na palach jak na Florydzie czy w Nowym Orleanie - będzie kolejna atrakcja turystyczna w Lublinie :) rozwiń
Avatar
Ania / 22 maja 2019 o 11:48
+2
Przesiedlic ich na Górki Czechowskie, niech tam zrobią osiedle domków zamiast bloków.
Avatar
Dd / 22 maja 2019 o 11:44
+6
W temacie. Większość budynków stoi legalnie. Po drugie są to tereny zabudowane co najmniej od kilkudziesięciu lat! Pierwsze budynki stały tam zanim były tu jeszcze granice administracyjne Lublina. Tak rozrastaly się Rury. 3. Cześć mieszkańców przeniosła się tu kiedy wieś wywlaszczano pod LSM,  ludzie za komuny za ziemię i budynki dostawali grosze. 4.  Miasto  to może dac co najwyżej mieszkanie socjalne/ komunalne w bloku albo w starej kamienicy na Lubartowskiej, ludzie, którzy spędzili kilkadziesiąt lat w skromnym to skromnym, ale własnym domku chętnie do bloku nie pójdą. Lubią wyjść na podwórko zapalić papierosa, podlubac przy samochodzie.
W temacie. Większość budynków stoi legalnie. Po drugie są to tereny zabudowane co najmniej od kilkudziesięciu lat! Pierwsze budynki stały tam zanim były tu jeszcze granice administracyjne Lublina. Tak rozrastaly się Rury. 3. Cześć mieszkańców przeniosła się tu kiedy wieś wywlaszczano pod LSM,  ludzie za komuny za ziemię i budynki dostawali grosze. 4.  Miasto  to może dac co najwyżej mieszkanie socjalne/ komunalne w bloku albo w starej kamienicy na Lubartowskiej, ludzie, którzy spędzili kilkadziesiąt lat w skromnym to skromnym, ale własnym do... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych
Lublin

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych 1 12

Likwidacji ogrodów działkowych przy ul. Bluszczowej obawia się część mieszkańców Ponikwody. Sądzą, że teren może zostać sprzedany deweloperowi, bo obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza go pod budowę bloków. Protestujący domagają się zmiany planu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019 0 0

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół 81 19

We wsi Hanna (pow. włodawski) wprowadzono czasową prohibicję. Wszystko przez rekonsekrację miejscowego kościoła.

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami 1 9

Radni Białej Podlaskiej udzielili absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi (PO). Wiele słów krytyki posypało się na raport o stanie miasta.

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję
galeria

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję 38 130

W środę prezydent Lublina ma ogłosić decyzję ważną m.in. dla górek czechowskich. Chodzi o projekt studium przestrzennego, które określi przeznaczenie tego terenu. Jeśli prezydent przekaże dziś projekt radnym, trafi on pod obrady już 27 czerwca. Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz chce umożliwić tutaj budowę blokowisk

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]
galeria

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia] 6 0

We wtorek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie odbyła się Gala Lubelskich Przedszkolaków

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny
lista

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny 17 6

Fotoradary w Starej Dąbi, Kolonii Rudnik i Polichnie „upolowały” w pierwszym kwartale roku najwięcej piratów drogowych – w sumie 5700! Lada dzień rozpocznie pracę urządzenie w Anusinie na drodze krajowej Lublin–Chełm

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty
galeria

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty 11 12

Były prezes lokalnej wspólnoty gruntowej i kandydat na radnego gminy Wąwolnica z ramienia PSL-u jest podejrzany o sobotni atak koparką na zakład kamieniarski. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Otrzymał policyjny dozór i zakaz zbliżania się do poszkodowanych.

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku 78 10

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody, a niedługo pojawi się na rynku.

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje 6 0

25 czerwca szykuje się mała rewolucja w Panek CarSharing. Firma wprowadzi pakiet zniżek. Będzie dostępny po aktualizacji aplikacji w zakładce „Koszyk Korzyści”.

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa 1 0

DJ Embe, Czarne Lwy z Przedmieścia i Junior Stres z zespołem D'Roots Brothers – zagrają w środę na Święcie Dzielnicy Czuby Południowe.

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy?

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy? 0 12

Szykuje się sporo zmian w Avii Świdnik. Z klubem żegna się trener Tomasz Bednaruk. Nie wiadomo także, czy w zespole zostanie najlepszy strzelec Wojciech Białek

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie 2 8

W martwym punkcie utknął plan budowy miejskich mieszkań przy ul. Składowej (boczna Łęczyńskiej). Spółka, która miała postawić tutaj dwa bloki nie dostała jeszcze decyzji o przyznaniu pieniędzy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bez takiego finansowania nie ma szans na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Wege Festiwal w Lublinie
22 czerwca 2019, 0:00

Wege Festiwal w Lublinie 0 0

Już po raz drugi w Lublinie zagości Wege Festiwal, podczas którego można spróbować dań wegańskich i wegetariańskich restauracji z całej Polski. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15).

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła
film

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła 0 0

Dave Mustaine ma raka gardła. Lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki wydał oświadczenie. - Blisko współpracuję z lekarzami. Opracowaliśmy plan leczenia, który ich zdaniem ma 90% szans na powodzenie - napisał. Wszystkie koncerty zespołu zostały odwołane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.