Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2018 r.
17:26

Wojewoda chce zmiany nazwy Muzeum na Majdanku. Ma propozycję. "Obrazkowo do ludzi trzeba mówić"

0 82 A A

Brak przymiotnika „niemiecki” wyśledził dziennikarz, który pojechał na miejsce. Redaktor naczelny TVP Lublin poświęcił temu zagadnieniu cały swój program. A wojewoda śle listy do ministra. – Żadne muzeum utworzone na terenie poobozowym nie ma w swojej oficjalnej nazwie określenia „były niemiecki obóz koncentracyjny” – dziwi się rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o poniedziałkowy program „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzony przez dyrektora i redaktora naczelnego lubelskiego ośrodka TVP Ryszarda Montusiewicza. Poniedziałkowy odcinek był poświęcony muzeum na Majdanku, a konkretnie – że brakuje informacji o tym, że działał tu niemiecki obóz koncentracyjny.

Rozpoczynając program prowadzący podkreślił, że mimo „wielokrotnych zaproszeń”, w studiu nie pojawił się przedstawiciel muzeum. Następnie pokazano zdjęcia placówki i muzealnych broszur. Montusiewicz zarzucił, że w materiałach informacyjnych wydawanych przez muzeum nigdzie nie pojawia się przymiotnik „niemiecki”, a w regulaminie zwiedzania nie ma informacji o tym, jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

– Ze zdumieniem zobaczyliśmy, w jaki absurdalny, nieprawdziwy, niedokładny i nienazywający rzeczy po imieniu informowany jest ktoś, kto przyjeżdża, aby to miejsce poznać – dziwi się redaktor.

Podobna teza przyświecała też twórcy „newsa”, który tego samego dnia został wyemitowany w „Panoramie Lubelskiej”. – O zbrodniach popełnionych przez Niemców i zbudowanych przez nich fabrykach śmierci powinny jednoznacznie informować tablice w miejscach pamięci. Niestety, jak sprawdził nasz reporter, przy wejściu do Państwowego Muzeum na Majdanku brakuje informacji, że był to niemiecki obóz koncentracyjny – tak reklamowano materiał autorstwa Bartłomieja Bałabana, który w lubelskim ośrodku TVP pracuje od końca ubiegłego roku.

Na odpowiedź Państwowego Muzeum na Majdanku nie trzeba było długo czekać. W przesłanym we wtorek do mediów oświadczeniu instytucja wylicza, gdzie sformułowanie o niemieckim obozie można znaleźć (w wydanym w kilku językach informatorze, przewodnikach czy na stronie intermetowej).

– Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozprzestrzenianiu nierzetelnych informacji – pisze Agnieszka Kowalczyk Nowak, rzecznik prasowy placówki.

Muzeum na Majdanku ostro odpowiada TVP 3 Lublin. "Nierzetelne informacje"

Obecna nazwa muzeum razi też lubelskiego wojewodę. W poniedziałkowym programie TVP Lublin Przemysław Czarnek zapowiedział, że wystosuje apel do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianę nazwy.

– Na nazwę, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym. Dlatego, że obrazkowo do ludzi trzeba mówić. Oni przez te wszystkie lata zaniedbań przyjęli narrację, która jednocześnie wychodziła z polskojęzycznych gazet. Należy to zmienić – zapowiada Czarnek.

W piśmie do ministra kultury, które wysłał we wtorek, proponuje nazwę: „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku”. Sugeruje, by zmienić też tabliczkę na Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 22:20
+2
Lublin przeprasza za tego imbecyla !!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:20
+1
Nazewnictwo obiektywne (chyba obecne) jest lepsze. Wymowa ,,niemieckie"; na polskim terenie niemieckie powinno być już dawno zlikwidowane, a jak zostało i zadbane, to z jakich przyczyn, czy dlatego że ,,byłe niemieckie"? Nie, tylko z dużo ważniejszych powodów, z powodów ponadnarodowych. Unarodowienie będzie umniejszeniem rangi z ponadnarodowej, wszechludzkiej, na jakąś marginalną. Komuś pewnie się spodoba.
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:07
+1
To jest pseudo-ustawa, która tak na prawdę nic nie zmienia. Wg art. 55a ust. 3 "Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Czyli reasumując: Można nakręcić film w Hollywood za miliard dolarów budżetu - będzie hitem na całym świecie, w którym Polacy będą przedstawiani jako założyciele "polskich obozów śmierci" gdzie masowo mordowali żydów. Następnie we wrześniu 1939 do Polski wkraczają Niemcy, żeby biednych żydów ratować i walczą z Polakami. Niestety przegrywają i obozy wyzwalają ich sojusznicy z ZSRR. Taka działalność artystyczna nie podlega przepisom ustawy. Książki pisane przez Grossa i podręczniki w wielu krajach (np. w Izraelu) o Jedwabnem też są przecież sztuką lub działalnością artystyczną i nie podlegają ustawie. Nie ma się czym podniecać bo to BUBEL jakich mało.
To jest pseudo-ustawa, która tak na prawdę nic nie zmienia. Wg art. 55a ust. 3 "Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej". Czyli reasumując: Można nakręcić film w Hollywood za miliard dolarów budżetu - będzie hitem na całym świecie, w którym Polacy będą przedstawiani jako założyciele "polskich obozów śmierci" gdzie masowo mordowali żydów. Następnie we wrześniu 1939 do Polski wkraczają Niemcy, żeby biednych ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 19:04
+1
Mam nadzieję, że naród już niedługo się przebudzi i przegoni oszołomów.
Avatar
refleksyjnie.... / 6 lutego 2018 o 18:56
+1
"Skoro nikt z Muzeum nie pojawił się wczoraj w TVP 3 Lublin żeby łaskawie wyjaśnić, dlaczego Muzeum nie chce.."... Dyrekcja tej placówki nie jest od kreowania polityki na potrzeby tłuszczy, tylko do realizowania założeń programowych odpowiedniej instytucji zwierzchniej. W tym wypadku ministerstwa, którego szefem jest osobnik przez własnego brata uważanym za głupca!
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:51
+1
ten naczelny z tvp lublin powinien przyjmowac na abramowickiej ludzie to co ta dzicz wyprawia to juz nie jest smieszne blazen na blaznie i caryco pogania skad ta zgraja wykopoju tych flinstonow
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 18:33
+1
WOJEWODA I NACZELNY TVP LUBLIN POWINNI SWOJE GABINETY PRZENIEŚĆ NA UL. ABRAMOWICKĄ - TAM ICH MIEJSCE NA ODDZIAŁACH DLA MANIAKÓW
Avatar
lublinianka / 10 lutego 2018 o 12:25
0
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentarycjnego ,gdzie widzieliśmy baraki pełne butów, okularów ,ubrań ,  rónych rzeczy nie uporządkowanych asortymetowo ,wszytko to było rozrzucone po prawej i lewej stronie w barakach i  przejście dla zwiedzających .Krematorium zapamiętałam z powykrzywianymi przez ogień  drzwiczkami ,noszami z drutu też powykrzywianymi od ognia  ,na których wkładano do pieca ,leżały jeszcze popioły . Po latach byłam w obozie koncentracyjnym gdzie zastałam odnowione baraki, krematorium z wyszykowanymi piecami . Szok  ,że aż tak zmieniono obraz powojennego  Majdanka  .Teraz rozumiem dlaczego to tylko dla niektórych Muzeum .
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentaryc... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:03
0
Kiedy państwo polskie organizowało "Żegotę", państwo francuskie organizowało wywózki Żydów do niemieckich obozów śmierci, a USA odmówiło przyjęcia statku St. Louis z prawie 1 tys żydów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 14:03
0
Skoro pan wojewoda uważa, że trzeba obrazkowo mówić do ludzi, to niech się weźmie za rysowanie komiksów. Tylko że i do tego potrzeba trochę talentu, samo pozerstwo i paplanina nie wystarczą.
Avatar
lublinianka / 10 lutego 2018 o 12:25
0
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentarycjnego ,gdzie widzieliśmy baraki pełne butów, okularów ,ubrań ,  rónych rzeczy nie uporządkowanych asortymetowo ,wszytko to było rozrzucone po prawej i lewej stronie w barakach i  przejście dla zwiedzających .Krematorium zapamiętałam z powykrzywianymi przez ogień  drzwiczkami ,noszami z drutu też powykrzywianymi od ognia  ,na których wkładano do pieca ,leżały jeszcze popioły . Po latach byłam w obozie koncentracyjnym gdzie zastałam odnowione baraki, krematorium z wyszykowanymi piecami . Szok  ,że aż tak zmieniono obraz powojennego  Majdanka  .Teraz rozumiem dlaczego to tylko dla niektórych Muzeum .
nie wchode w politykę .Artykuł jest sprzed kilku dni ale napisze zapamietane wspomnienia .  Mnie  niestety  nie kojarzy sie Majdanek z Muzeum ,chociaż wiem i przejeżdżam obok  jadąc na  cmentarz .Dzisiaj Majdanek dla niewtajemniczonych to największy komunalny  cmentarz w Lublinie. Nieraz zastanawiałam  sie nieraz nad nazwą  Majdanek Muzeum  , nie miałam skojarzeń z obozem . Jestem od urodzenia Lublininką urodzoną kilka lat po wojnie ,jako małe dzieciaki od przedszkola chodziliśmy ulica nazwaną Droga Męczenników Majdanka  do obozu koncentaryc... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lutego 2018 o 10:03
0
Kiedy państwo polskie organizowało "Żegotę", państwo francuskie organizowało wywózki Żydów do niemieckich obozów śmierci, a USA odmówiło przyjęcia statku St. Louis z prawie 1 tys żydów.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 14:03
0
Skoro pan wojewoda uważa, że trzeba obrazkowo mówić do ludzi, to niech się weźmie za rysowanie komiksów. Tylko że i do tego potrzeba trochę talentu, samo pozerstwo i paplanina nie wystarczą.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 12:09
0
Garnek teraz to prezes da ci poli..ć rowa !! Pis ma niewyczerpane zasoby idiotów !!
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 11:47
0
Bałaban - naczelny propagandysta dobrej zmiany. I wszystko jasne... To już któryś z kolei "sensacyjny" news jego autorstwa. Wcześniej było o instalacji na dziedzińcu Muzeum na Zamku z geniuszem z IPN od swastyk i wygodnego zycia Żydów podczas niemieckiej okupacji.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 10:58
0
Polacy to wiedzą, im nie trzeba tłumaczyć a zagranica właśnie się dowiedziała. I po co to bylo? Zeby sobie trochę elektoratu kupić przed wyborami? Niech wam się nie wydaje, że Polska w świecie coś znaczy. Tkwijcie dalej w tym zacofaniu i antysemityzmie, osamotnieni.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 10:38
0
Wszystkie znajdujące się w Polsce muzea - miejsca męczeństwa powinny mieć przymiotnik "niemiecki", ponieważ zostały utworzone przez Niemców i/lub zarządzane przez Niemców (Auschwitz - to baraki wojskowe, przejęte przez Niemców i zamienione w obóz zagłady). W obozach tych były tablice w języku NIEMIECKIM, a nie "nazistowskim". Nie były to żadne obozy nazistowskie, tylko niemieckie, bo to Niemcy rozpętały wojnę, a nie jakiś nieistniejący kraj o nazwie "Nazizm".
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:43
0
Nazwa jest istotna, ale przekaz chyba jeszcze istotniejszy. Młodzież żydowska przyjeżdża na Majdanek pod eskortą naszej policji, bo rzekomo czeka ich niebezpieczeństwo ze strony polskich antysemitów. Ponadto, ich przewodnicy są "uczniami" Grossa. Nic dziwnego, że ich pobyt w Polsce jest "traumą", po której udają się do Berlina, gdzie mogą bez obaw korzystać z rozrywek cielesnych.
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:36
0
Ale Pan Wojewoda wymyślił nazwę! Idąc tym tokiem rozumowania powinno się zmienić również nazwę jego stanowiska: "Wojewoda Lubelski Nominowany Przez Partię PiS Na Którą w Wyborach Parlamentarnych Głosowało 18,5% Upoważnionych do Głosowania Polaków - Przemysław Czarnek" - ładnie?
Avatar
Gość / 7 lutego 2018 o 09:31
0
Ty Czarnek nie bądź taki hop do przodu. Jedno marzenie - kiedy wreszcie jarek zauważy i doceni.
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 1 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 12 4

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 2

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 0

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

Biała Podlaska: Dzieła Bazylego Albiczuka w konserwacji

Biała Podlaska: Dzieła Bazylego Albiczuka w konserwacji 2 0

Muzeum Południowego Podlasia podda konserwacji ponad 90 prac Bazylego Albiczuka.

Puławy: Kto przegra, bierze drogę. Miasto - powiat 1:0

Puławy: Kto przegra, bierze drogę. Miasto - powiat 1:0 2 3

Uchwała rady powiatu puławskiego o przekazaniu na rzecz miasta Puławy 3,5-kilometrowego odcinka byłej drogi wojewódzkiej nr 801, została unieważniona przez sąd. To znaczy, że utrzymanie ulic: Dęblińskiej, Piaskowej, Czartoryskich i Głębokiej może spaść na barki powiatu.

"To nie jest dobra zmiana". Prezydent zawetował zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego
film

"To nie jest dobra zmiana". Prezydent zawetował zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego 0 6

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Nowe przedszkole w Lublinie powstanie na parterze podstawówki

Nowe przedszkole w Lublinie powstanie na parterze podstawówki 0 0

48 dzieci będzie mogło pomieścić przedszkole planowane na parterze budynku przy Pogodnej 19, gdzie mieści się podstawówka nr 33. Urząd Miasta szuka firmy, która przebuduje sale lekcyjne na sale zabaw dla małych dzieci. Takie same prace planowane są w szkole przy Kunickiego.

Konkurs Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE w Centrum Spotkania Kultur
7 września 2018, 0:00

Konkurs Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE w Centrum Spotkania Kultur 4 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 7-9 września w centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) przeprowadzony zostanie wielki finał Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE. - Niezwykła energia, niesamowite umiejętności, hipnotyzujące obrazy! - tak imprezę zapowiadają jej organizatorzy.

Lublin: Koncert organowy Marcina Armańskiego
19 sierpnia 2018, 19:30

Lublin: Koncert organowy Marcina Armańskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 19 sierpnia o godz. 19.30 w Kościele pw. Świętego Krzyża, przy ul. Pogodnej 7 wystąpi znakomity organista ze Świdnicy - Marcin Armański.

Czuby: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie stacji paliw

Czuby: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie stacji paliw 35 21

Unieważniona została wydana przez Ratusz zgoda na utworzenie stacji paliw przy ul. Jana Pawła II obok osiedla Skarpa. Jej budowie sprzeciwia się wielu mieszkańców osiedla, a właścicielka sąsiedniej działki skutecznie zaskarżyła decyzję miejskich urzędników, którzy ponownie muszą przemyśleć wniosek inwestora

"Diuna" Davida Lyncha w Warsztatach Kultury
22 sierpnia 2018, 21:00

"Diuna" Davida Lyncha w Warsztatach Kultury 4 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach kolejnej odsłony Miasto movie, w Próbie Cafe (Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a) zobaczymy film Davida Lyncha Diuna. Projekcja odbędzie się 22 sierpnia o godz. 21.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.