Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
20:09

70 mln na kolej, 23 mln na lotnisko. Na co województwo lubelskie wyda pieniądze w 2020 r.?

5 41 A A
– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą – mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski
– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą – mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski (fot. Urząd Marszałkowski)

Dochody w wysokości nieco ponad 1 miliard zł przy wydatkach wyższych o niespełna 60 mln zł – to najważniejsze liczby w budżecie województwa lubelskiego na 2020 rok. W poniedziałek uchwałę w tej sprawie – głosami głównie Prawa i Sprawiedliwości – przyjęli radni sejmiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W porównaniu do kończącego się roku zarówno dochody, jak i wydatki zmalały. Te pierwsze o 200, a drugie – o 300 mln zł.

– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą. Na pewno chciałoby się więcej i lepiej, ale kończymy zadania rozpoczęte przez naszych poprzedników i wydaje nam się, że ten budżet jest realistyczny, nastawiony na rozwój, a nie na stagnację i skrojony na miarę naszych możliwości – uzasadniał marszałek Jarosław Stawiarski, prosząc radnych o poparcie projektu.

– Rok 2020 będzie przedostatnim rokiem Regionalnego Programu Operacyjnego i musi być bardzo oszczędny z tego względu, że nowa perspektywa wydatkowania środków unijnych będzie wymagała kolejnych kredytów – dodała skarbnik województwa Elżbieta Mocior.

– Pozytywną rzeczą jest spadek zadłużenia i mniejszy planowany deficyt. Nie cieszy spadek dochodów i inwestycji, ale wiemy, z czego to wynika – oceniał Krzysztof Bojarski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Zapowiedział jednak, że jego członkowie wstrzymają się od głosu. – Z pewnej ostrożności i chęci oceny, jak będzie wyglądała praca zarządu w kolejnych latach – wyjaśnił.

Według przewodniczącego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Marka Kosa dane dotyczące mniejszych wydatków i dochodów mogą wskazywać na zbliżające się spowolnienie rozwoju regionu. – Ten budżet nie jest tak prorozwojowy jak w poprzednich latach. Dlatego Klub PSL nie poprze go i wstrzyma się od głosu – zapowiedział Kos. Jednak jego klubowa koleżanka Ewa Jaszczuk w trakcie dyskusji stwierdziła, że zagłosuje „za”. – Może ten budżet nie jest bardzo dobry, ale jest realny – tłumaczyła.

Dokument poparli także, co nie dziwi, radni Prawa i Sprawiedliwości, choć w projekcie nie uwzględniono zgłaszanych także przez nich poprawek. – Ale musimy zachować zimną krew i ostrzyć zęby na kolejna perspektywę – mówił szef klubu PiS Leszek Kowalczyk.

Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta głosami 20 radnych. Dziewięcioro z nich wstrzymało się od głosowania, nikt nie opowiedział się przeciwko.

Co znajdziemy w planie przyszłorocznych wydatków województwa? 376 mln zł trafi na inwestycje, z czego aż 258 mln zł na rozbudowę dróg. Na liście są m.in.: trasa z Biłgoraja do granicy z województwem podkarpackim czy obwodnice Stężycy i Dęblina.

Województwo w przyszłym roku dopłaci 70,3 mln zł do regionalnych połączeń kolejowych. 22,9 mln zł zostanie przeznaczonych na wykup kolejnych akcji Portu Lotniczego Lublin. 3 mln zł samorząd przekaże Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, choć w budżecie nie ma zapisanych środków na wyposażenie nowej części centrum. W tym przypadku koszty szacowane są na 120 mln zł, a marszałek liczy na wsparcie z budżetu państwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 23:02
+14
Czy wróciła kasa z CARPATAIR ?
Avatar
SIANOKOSY LOTNISKOWE / 30 grudnia 2019 r. o 21:19
+10
Jaki wpływ mieli politycy ZSL-P0 zasiadający w radzie lotniska na jego spektakularny wręcz rozwój ?
Avatar
gdzie P0szły miliony ? / 30 grudnia 2019 r. o 20:53
+10
a propos LOTNISKA - co z kasą umoczoną w CARPATAIR ?
Avatar
Piotr / 30 grudnia 2019 r. o 21:05
+9
Lotnisko powinno zostać sprzedane albo zlikwidowane. Dlaczego wszyscy mieszkańcy województwa mają sponsorować "wycieczki" emigracji zarobkowej?
 Proponuje jeszcze zlikwidować ,CSK,Zamek Lubelski, teatr Osterwy, komunikacje miejską i jeszcze parę innych rzeczy bo są nie dochodowe i nikomu nie potrzebne. 
Avatar
PKO / 31 grudnia 2019 r. o 09:46
+7
Teraz jak już dyrektorem departamentu gospodarki marszałek zrobił swoją zaufaną Kot z korporacji to województwo się będzie rozwijało że hej... Jak pracuje tam tak jak u nas w banku to nie wróżę dobrze. Pod***anie kolegów, prywata i pogaduchy reszta nieważna. Poco komu znajomość zagadnień jak prościej omamić Stawiara. PKB czy PKD jeden.... 
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 23:05
+7
Z lotniska nie zorganizowano ŻADNYCH SENSOWNYCH WYJAZDÓW WAKACYJNYCH - ani letnich, ani zimowych. Więc skąd ma być kasa?
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 20:49
+6
... - 23 MILIONY DLA KOLESI ZSL-P0 ?!
Avatar
Jack Strong / 31 grudnia 2019 r. o 08:53
+5
Niestety, ale muszę kolegę zasmucić. Będzie obwodnica Kraśnika, czyli DW 833 :)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 06:59
+5
Panie redaktorze Pani Ewa Jaszczuk od wyborów nie jest w klubie PSL.
Avatar
Wykluczony / 30 grudnia 2019 r. o 22:12
+5
Tomaszów i Hrubieszów dalej będą jeździć po dziurawych drogach. Mulawa kasę zabrał do siebie czyli do Biłgoraja. DW 850 i 852 w stanie agonalnym kolejną kadencję.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 2 stycznia 2020 r. o 18:03
+1
@DP Nie do końca, bo koszt wybudowania lotniska to jakies 400 baniek przy 5 miliardach na wspomnianą przeze mnie kolej, z której - jak pisałem - korzysta niewiele więcej osób, co z lotniska. Po drugie wybudowane za 4 miliardy drogi i 5 miliardów kolej tez trzeba utrzymać. OK - wiem ze z innego budzetu ale chodzi o swiadomosc spoleczenstwa, ze utrzymanie drog i torow także kosztuje. Roznica jest taka ze ani GDDKiA ani PKP PLK ani Zarzad Drog Wojewodzkich nie publikuja bilansu a lotnisko, jako spolka miasta i wojewodztwa - a i owszem i bardzo chetnie jest to komentowane "in minus" przez "publikę". Skoro tak, to zestawmy: 1) Koszt wybudowania S17 + koszt utrzymania na rok vs ilość pojazdów i ilość osób przemieszczających się tymi pojazdami 2) Koszt wyremontowania LK7 + roczne koszty utrzymania infrastruktury vs ilość pasażerów na trasie Lublin Warszawa (także w dalszych relacjach - tu jest łatwiej, wspomniałem o ponad 600 tys pasażerów lubelskiego dworca przy czym nie podaje się do publicznej wiadomości ile osob z tej grupy przypada na linie warszawską a ile na pozostałe linie 3) Koszt wybudowania lotniska i splaty obligacji + koszty utrzymania infrastruktury w ciągu roku w przeliczeniu na ilość odprawionych w tym czasie pasazerów 4) Koszty budowy / odtworzenia + utrzymania dróg wojewódzkich i natężenie ruchu plus "obłożenie pasażerami" Wówczas będziemy mieli nieco pełniejszy obraz tego jak wydatkowane sa nasze pieniadze i gdzie te wydatki z podatków generują dodatkowe przychody. Żeby sprawa była jasna: nie jestem fanatykiem lotniska. Korzystam zarówno z naszego lotniska ale tez z dróg lokalnych, wojewódzkich i krajowych. Korzystam tez z innych lotnisk. I jestem za tym, żeby z moich podatków były utrzymywane te właśnie elementy infrastruktury kraju, bo to podnosi moją jakość zycia i stwarza warunki do rozwoju mojego miejsca pracy. Własnie na to powinny być wydawane daniny publiczne, które są od nas pobierane. A skoro ktoś juz w mediach komentuje, to niech komentuje z głową. Koncentrujmy się na faktach i porównujmy rzetelnie.
@DP Nie do końca, bo koszt wybudowania lotniska to jakies 400 baniek przy 5 miliardach na wspomnianą przeze mnie kolej, z której - jak pisałem - korzysta niewiele więcej osób, co z lotniska. Po drugie wybudowane za 4 miliardy drogi i 5 miliardów kolej tez trzeba utrzymać. OK - wiem ze z innego budzetu ale chodzi o swiadomosc spoleczenstwa, ze utrzymanie drog i torow także kosztuje. Roznica jest taka ze ani GDDKiA ani PKP PLK ani Zarzad Drog Wojewodzkich nie publikuja bilansu a lotnisko, jako spolka miasta i wojewodztwa - a i owszem i bardzo ... rozwiń
Avatar
DP / 2 stycznia 2020 r. o 13:14
0
@mieszkaniec Lublina Czemu porównujesz koszty budowy nowych tras kolejowych czy drogowych do corocznych kosztów funkcjonowania wybudowanego już kilka lat temu lotniska? To trochę z dupy porównanie. Artykuł jest o budżecie województwa, więc drugie tyle na podwyższenie kapitału akcyjnego lotniska musi jeszcze wyłożyć Miasto Lublin, największy akcjonariusz tego biznesu...
Avatar
opcja chlew / 2 stycznia 2020 r. o 12:34
0
Czy łysy i spółka wiedzą co chcą i w jakim celu ! Nigdy nie wiedzieli i wiedzieć nie będą, bo nie mają pojęcia co to jest
Avatar
mieszkaniec Lublina / 2 stycznia 2020 r. o 10:37
+2
Artykuł jest o budzecie regionu ale kilku "mądrych inaczej" jak zwykle dopier**la się do lotniska; A ja się pytam: a dlaczego nie sprawdzicie bilansu drogi ekspresowej (z 4,8 mld PLN, 32 MLN/km)? Dlaczego nie zapytacie kiedy zbilansuje się linia kolejowa do Warszawy za 5 mld zł? Powiecie pewnie ze do Warszawy wiecej ludzi jezdzi... Czyzby? To polecam sprawdzic fakty: z lubelskiego dworca korzysta okolo 680 tys pasazerow rocznie (nie wszyscy to pasazerowie do Warszawy, wiec z linii do Warszawy korzysta jeszcze mniej...) Z lotniska korzysta okolo 400 tys pasazerow. Miedzy innymi ja i uwazam, ze jako element infrastruktury regionu, obok drog i kolei lotnisko powinno byc dofinansowywane z moich podatkowych pieniedzy. Korzystam tez z drog ekspresowych, wojewodzkich i powiatowych i one rowniez z moich podatkow powinny byc finansowane.
Artykuł jest o budzecie regionu ale kilku "mądrych inaczej" jak zwykle dopier**la się do lotniska; A ja się pytam: a dlaczego nie sprawdzicie bilansu drogi ekspresowej (z 4,8 mld PLN, 32 MLN/km)? Dlaczego nie zapytacie kiedy zbilansuje się linia kolejowa do Warszawy za 5 mld zł? Powiecie pewnie ze do Warszawy wiecej ludzi jezdzi... Czyzby? To polecam sprawdzic fakty: z lubelskiego dworca korzysta okolo 680 tys pasazerow rocznie (nie wszyscy to pasazerowie do Warszawy, wiec z linii do Warszawy korzysta jeszcze mniej...) Z lotniska k... rozwiń
Avatar
Gucio / 31 grudnia 2019 r. o 21:41
+2
akcji Portu Lotniczego Lublin nikt nie chce wykupywać, tylko miasto musi ? widać jaki to interes
Avatar
Chudy do Grubasa / 31 grudnia 2019 r. o 15:54
0
Ja czekam na obiecane działanie przez Posła Sasina .PiS na prowincji chyba siadł na laurach... nie czuć atmosfery zwycięstwa, tylko wyczekiwanie.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 14:03
+2
Znany lubelski oszust z PO Jacek Sobczak oszukiwał swego czasu sejmik,że już w 3 lata po uruchomieniu lotnisko będzie rentowne i co się okazało ?BLEF , ale on dzierży stanowisko przewodniczącego RN lotniska.Czyli dobrze byc oszustem,bo za to nagradzają!!! Nic dziwnego ,że jest ciąg dalszy tego procederu!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 12:47
+1
Podatnicy wyskakujcie z 23 mln za deficytowe od zawsze (i przez najbliższe 50 lat) lotnisko Żukowo !
Avatar
Ktopytaniebladzi / 31 grudnia 2019 r. o 10:06
+3
Do PKO Ciekawe zatem jak ta pani dotarła do marszałka, znaczy czym zdobyła jego zaufanie? Intelektem nie grzeszy to mało powiedziane. Merytoryka zatem odpada, hmm co by to mogło być? Czyżby ten pan któremu kazali zostać marszałkiem nie wyleczył swojej słabości do kobiet? A miała być dobra zmiana a nie zamiana....
Avatar
PKO / 31 grudnia 2019 r. o 09:46
+7
Teraz jak już dyrektorem departamentu gospodarki marszałek zrobił swoją zaufaną Kot z korporacji to województwo się będzie rozwijało że hej... Jak pracuje tam tak jak u nas w banku to nie wróżę dobrze. Pod***anie kolegów, prywata i pogaduchy reszta nieważna. Poco komu znajomość zagadnień jak prościej omamić Stawiara. PKB czy PKD jeden.... 
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"
11 czerwca 2020, 19:00

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"

11 czerwca o godz. 19 Centrum Spotkania Kultur zaprosi na drugą część webinaru "W obliczeniach był błąd" w ramach cyklu Akademia Kina CSK. To propozycja dla wszystkich wielbicieli historii filmu.

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"
Alarm24
galeria

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"

Chociaż od soboty można otwierać place zabaw, to część z nich wciąż pozostaje zamknięta. Rodzice narzekają na zbyt wolne tempo „odmrażania piaskownic”. Jednak tam, gdzie już można się bawić, nie widać zbyt wielu chętnych

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Rozpoczął się nabór wniosków o miejskie dofinansowanie do instalacji pozwalających zatrzymywać i gromadzić wodę z opadów na swojej posesji. Od miasta można dostać na ten cel nawet 5 tys. zł, ale trzeba się pospieszyć

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

W Białej Podlaskiej powstanie rodzinny dom dziecka. Miasto zaadaptuje do tego celu budynek przy ulicy Łomaskiej 21.

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało dzisiaj nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. Przybyło za to 11 ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w regionie - stan na 2 czerwca.

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Wyłącznie zimną wodę w kranach będą mieli przez cały czwartek mieszkańcy i użytkownicy budynków w znacznej części Czechowa i jego okolicach.

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"
7 czerwca 2020, 18:00

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1) odbędzie się drugi z tegorocznego cyklu koncertów Fonie Lublina. Tym razem słuchacze odkryją pieśni i arie klasyków wiedeńskich. Wydarzenie będzie transmitowane w Internecie.

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Ręce pełne roboty mieli ostatniej majowej nocy chełmscy policjanci. A wszystko przez nastolatków, którzy buszowali w blokowych piwnicach. Jakby tego było mało, mundurowi ścigali także 17-latka, który bez prawa jazdy uciekał volkswagenem. Chłopak nie chciał trafić do ośrodka wychowawczego, do którego skierował go Sąd Rejonowy w Chełmie.

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

- W związku z przeprowadzeniem przez WSSE w Lublinie weryfikacji miejsca zamieszkania osób zakażonych, zawieszamy czasowo publikację mapy pokazującej rozłożenie aktywnych przypadków w powiatach. Nadal będziemy informować o sytuacji epidemicznej województwa lubelskiego, publikując grafikę liczbową – taki komunikat można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie zamiast mapy z aktualnymi danymi epidemicznymi. Ostatnia mapa została opublikowana w sobotę 30 maja.

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"

Nie potrafią żyć samodzielnie, nie mają wykształcenia, pieniędzy, ani pracy. Za to mają depresję i zaburzony obraz rodziny. Młodzi bezdomni są niewidzialni dla społeczeństwa i niewydolnego systemu opieki.

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur
Alarm24

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur

O naprawę nawierzchni ul. Trześniowskiej upomina się jeden z naszych Czytelników. Po ostatnich deszczach droga jest w fatalnym stanie

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy z Markuszowa chcą poszerzyć granice swojej gminy. Spór dotyczy części miejscowości Przybysławice oraz jeziora Duży Ług, które od lat należą do sąsiedniego Garbowa. Władze tego ostatniego niczego oddawać jednak nie chcą. Jeśli aneksja się uda, zmianie ulegną granice dwóch powiatów.

Lubelskie: Strażak po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Lubelskie: Strażak po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Miał blisko 2 promile alkoholu miał w organizmie, a wybrał się na zakupy. Jadącego „wężykiem” przez Strachosław (powiat chełmski) 28-latka wypatrzył strażak. Choć był po służbie, zajechał mu drogę prywatnym autem i zabrał kluczyki. Teraz za wzorową postawę może się spodziewać nagrody od swego komendanta, zaś pijanego kierowcę czeka rozprawa w sądzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.