Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2019 r.
20:09

70 mln na kolej, 23 mln na lotnisko. Na co województwo lubelskie wyda pieniądze w 2020 r.?

5 41 A A
– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą – mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski
– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą – mówił marszałek województwa Jarosław Stawiarski (fot. Urząd Marszałkowski)

Dochody w wysokości nieco ponad 1 miliard zł przy wydatkach wyższych o niespełna 60 mln zł – to najważniejsze liczby w budżecie województwa lubelskiego na 2020 rok. W poniedziałek uchwałę w tej sprawie – głosami głównie Prawa i Sprawiedliwości – przyjęli radni sejmiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W porównaniu do kończącego się roku zarówno dochody, jak i wydatki zmalały. Te pierwsze o 200, a drugie – o 300 mln zł.

– Nie jesteśmy województwem bogatym, ale staramy się w każdym elemencie działalności pokryć zadania, które do nas należą. Na pewno chciałoby się więcej i lepiej, ale kończymy zadania rozpoczęte przez naszych poprzedników i wydaje nam się, że ten budżet jest realistyczny, nastawiony na rozwój, a nie na stagnację i skrojony na miarę naszych możliwości – uzasadniał marszałek Jarosław Stawiarski, prosząc radnych o poparcie projektu.

– Rok 2020 będzie przedostatnim rokiem Regionalnego Programu Operacyjnego i musi być bardzo oszczędny z tego względu, że nowa perspektywa wydatkowania środków unijnych będzie wymagała kolejnych kredytów – dodała skarbnik województwa Elżbieta Mocior.

– Pozytywną rzeczą jest spadek zadłużenia i mniejszy planowany deficyt. Nie cieszy spadek dochodów i inwestycji, ale wiemy, z czego to wynika – oceniał Krzysztof Bojarski, szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Zapowiedział jednak, że jego członkowie wstrzymają się od głosu. – Z pewnej ostrożności i chęci oceny, jak będzie wyglądała praca zarządu w kolejnych latach – wyjaśnił.

Według przewodniczącego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Marka Kosa dane dotyczące mniejszych wydatków i dochodów mogą wskazywać na zbliżające się spowolnienie rozwoju regionu. – Ten budżet nie jest tak prorozwojowy jak w poprzednich latach. Dlatego Klub PSL nie poprze go i wstrzyma się od głosu – zapowiedział Kos. Jednak jego klubowa koleżanka Ewa Jaszczuk w trakcie dyskusji stwierdziła, że zagłosuje „za”. – Może ten budżet nie jest bardzo dobry, ale jest realny – tłumaczyła.

Dokument poparli także, co nie dziwi, radni Prawa i Sprawiedliwości, choć w projekcie nie uwzględniono zgłaszanych także przez nich poprawek. – Ale musimy zachować zimną krew i ostrzyć zęby na kolejna perspektywę – mówił szef klubu PiS Leszek Kowalczyk.

Ostatecznie uchwała budżetowa została przyjęta głosami 20 radnych. Dziewięcioro z nich wstrzymało się od głosowania, nikt nie opowiedział się przeciwko.

Co znajdziemy w planie przyszłorocznych wydatków województwa? 376 mln zł trafi na inwestycje, z czego aż 258 mln zł na rozbudowę dróg. Na liście są m.in.: trasa z Biłgoraja do granicy z województwem podkarpackim czy obwodnice Stężycy i Dęblina.

Województwo w przyszłym roku dopłaci 70,3 mln zł do regionalnych połączeń kolejowych. 22,9 mln zł zostanie przeznaczonych na wykup kolejnych akcji Portu Lotniczego Lublin. 3 mln zł samorząd przekaże Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, choć w budżecie nie ma zapisanych środków na wyposażenie nowej części centrum. W tym przypadku koszty szacowane są na 120 mln zł, a marszałek liczy na wsparcie z budżetu państwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 41

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 23:02
Czy wróciła kasa z CARPATAIR ?
Avatar
SIANOKOSY LOTNISKOWE / 30 grudnia 2019 r. o 21:19
Jaki wpływ mieli politycy ZSL-P0 zasiadający w radzie lotniska na jego spektakularny wręcz rozwój ?
Avatar
gdzie P0szły miliony ? / 30 grudnia 2019 r. o 20:53
a propos LOTNISKA - co z kasą umoczoną w CARPATAIR ?
Avatar
Piotr / 30 grudnia 2019 r. o 21:05
Lotnisko powinno zostać sprzedane albo zlikwidowane. Dlaczego wszyscy mieszkańcy województwa mają sponsorować "wycieczki" emigracji zarobkowej?
 Proponuje jeszcze zlikwidować ,CSK,Zamek Lubelski, teatr Osterwy, komunikacje miejską i jeszcze parę innych rzeczy bo są nie dochodowe i nikomu nie potrzebne. 
Avatar
PKO / 31 grudnia 2019 r. o 09:46
Teraz jak już dyrektorem departamentu gospodarki marszałek zrobił swoją zaufaną Kot z korporacji to województwo się będzie rozwijało że hej... Jak pracuje tam tak jak u nas w banku to nie wróżę dobrze. Pod***anie kolegów, prywata i pogaduchy reszta nieważna. Poco komu znajomość zagadnień jak prościej omamić Stawiara. PKB czy PKD jeden.... 
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 23:05
Z lotniska nie zorganizowano ŻADNYCH SENSOWNYCH WYJAZDÓW WAKACYJNYCH - ani letnich, ani zimowych. Więc skąd ma być kasa?
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 20:49
... - 23 MILIONY DLA KOLESI ZSL-P0 ?!
Avatar
Jack Strong / 31 grudnia 2019 r. o 08:53
Niestety, ale muszę kolegę zasmucić. Będzie obwodnica Kraśnika, czyli DW 833 :)
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 06:59
Panie redaktorze Pani Ewa Jaszczuk od wyborów nie jest w klubie PSL.
Avatar
Wykluczony / 30 grudnia 2019 r. o 22:12
Tomaszów i Hrubieszów dalej będą jeździć po dziurawych drogach. Mulawa kasę zabrał do siebie czyli do Biłgoraja. DW 850 i 852 w stanie agonalnym kolejną kadencję.
Avatar
Mieszkaniec Lublina / 2 stycznia 2020 r. o 18:03
@DP Nie do końca, bo koszt wybudowania lotniska to jakies 400 baniek przy 5 miliardach na wspomnianą przeze mnie kolej, z której - jak pisałem - korzysta niewiele więcej osób, co z lotniska. Po drugie wybudowane za 4 miliardy drogi i 5 miliardów kolej tez trzeba utrzymać. OK - wiem ze z innego budzetu ale chodzi o swiadomosc spoleczenstwa, ze utrzymanie drog i torow także kosztuje. Roznica jest taka ze ani GDDKiA ani PKP PLK ani Zarzad Drog Wojewodzkich nie publikuja bilansu a lotnisko, jako spolka miasta i wojewodztwa - a i owszem i bardzo chetnie jest to komentowane "in minus" przez "publikę". Skoro tak, to zestawmy: 1) Koszt wybudowania S17 + koszt utrzymania na rok vs ilość pojazdów i ilość osób przemieszczających się tymi pojazdami 2) Koszt wyremontowania LK7 + roczne koszty utrzymania infrastruktury vs ilość pasażerów na trasie Lublin Warszawa (także w dalszych relacjach - tu jest łatwiej, wspomniałem o ponad 600 tys pasażerów lubelskiego dworca przy czym nie podaje się do publicznej wiadomości ile osob z tej grupy przypada na linie warszawską a ile na pozostałe linie 3) Koszt wybudowania lotniska i splaty obligacji + koszty utrzymania infrastruktury w ciągu roku w przeliczeniu na ilość odprawionych w tym czasie pasazerów 4) Koszty budowy / odtworzenia + utrzymania dróg wojewódzkich i natężenie ruchu plus "obłożenie pasażerami" Wówczas będziemy mieli nieco pełniejszy obraz tego jak wydatkowane sa nasze pieniadze i gdzie te wydatki z podatków generują dodatkowe przychody. Żeby sprawa była jasna: nie jestem fanatykiem lotniska. Korzystam zarówno z naszego lotniska ale tez z dróg lokalnych, wojewódzkich i krajowych. Korzystam tez z innych lotnisk. I jestem za tym, żeby z moich podatków były utrzymywane te właśnie elementy infrastruktury kraju, bo to podnosi moją jakość zycia i stwarza warunki do rozwoju mojego miejsca pracy. Własnie na to powinny być wydawane daniny publiczne, które są od nas pobierane. A skoro ktoś juz w mediach komentuje, to niech komentuje z głową. Koncentrujmy się na faktach i porównujmy rzetelnie.
@DP Nie do końca, bo koszt wybudowania lotniska to jakies 400 baniek przy 5 miliardach na wspomnianą przeze mnie kolej, z której - jak pisałem - korzysta niewiele więcej osób, co z lotniska. Po drugie wybudowane za 4 miliardy drogi i 5 miliardów kolej tez trzeba utrzymać. OK - wiem ze z innego budzetu ale chodzi o swiadomosc spoleczenstwa, ze utrzymanie drog i torow także kosztuje. Roznica jest taka ze ani GDDKiA ani PKP PLK ani Zarzad Drog Wojewodzkich nie publikuja bilansu a lotnisko, jako spolka miasta i wojewodztwa - a i owszem i bardzo ... rozwiń
Avatar
DP / 2 stycznia 2020 r. o 13:14
@mieszkaniec Lublina Czemu porównujesz koszty budowy nowych tras kolejowych czy drogowych do corocznych kosztów funkcjonowania wybudowanego już kilka lat temu lotniska? To trochę z dupy porównanie. Artykuł jest o budżecie województwa, więc drugie tyle na podwyższenie kapitału akcyjnego lotniska musi jeszcze wyłożyć Miasto Lublin, największy akcjonariusz tego biznesu...
Avatar
opcja chlew / 2 stycznia 2020 r. o 12:34
Czy łysy i spółka wiedzą co chcą i w jakim celu ! Nigdy nie wiedzieli i wiedzieć nie będą, bo nie mają pojęcia co to jest
Avatar
mieszkaniec Lublina / 2 stycznia 2020 r. o 10:37
Artykuł jest o budzecie regionu ale kilku "mądrych inaczej" jak zwykle dopier**la się do lotniska; A ja się pytam: a dlaczego nie sprawdzicie bilansu drogi ekspresowej (z 4,8 mld PLN, 32 MLN/km)? Dlaczego nie zapytacie kiedy zbilansuje się linia kolejowa do Warszawy za 5 mld zł? Powiecie pewnie ze do Warszawy wiecej ludzi jezdzi... Czyzby? To polecam sprawdzic fakty: z lubelskiego dworca korzysta okolo 680 tys pasazerow rocznie (nie wszyscy to pasazerowie do Warszawy, wiec z linii do Warszawy korzysta jeszcze mniej...) Z lotniska korzysta okolo 400 tys pasazerow. Miedzy innymi ja i uwazam, ze jako element infrastruktury regionu, obok drog i kolei lotnisko powinno byc dofinansowywane z moich podatkowych pieniedzy. Korzystam tez z drog ekspresowych, wojewodzkich i powiatowych i one rowniez z moich podatkow powinny byc finansowane.
Artykuł jest o budzecie regionu ale kilku "mądrych inaczej" jak zwykle dopier**la się do lotniska; A ja się pytam: a dlaczego nie sprawdzicie bilansu drogi ekspresowej (z 4,8 mld PLN, 32 MLN/km)? Dlaczego nie zapytacie kiedy zbilansuje się linia kolejowa do Warszawy za 5 mld zł? Powiecie pewnie ze do Warszawy wiecej ludzi jezdzi... Czyzby? To polecam sprawdzic fakty: z lubelskiego dworca korzysta okolo 680 tys pasazerow rocznie (nie wszyscy to pasazerowie do Warszawy, wiec z linii do Warszawy korzysta jeszcze mniej...) Z lotniska k... rozwiń
Avatar
Gucio / 31 grudnia 2019 r. o 21:41
akcji Portu Lotniczego Lublin nikt nie chce wykupywać, tylko miasto musi ? widać jaki to interes
Avatar
Chudy do Grubasa / 31 grudnia 2019 r. o 15:54
Ja czekam na obiecane działanie przez Posła Sasina .PiS na prowincji chyba siadł na laurach... nie czuć atmosfery zwycięstwa, tylko wyczekiwanie.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 14:03
Znany lubelski oszust z PO Jacek Sobczak oszukiwał swego czasu sejmik,że już w 3 lata po uruchomieniu lotnisko będzie rentowne i co się okazało ?BLEF , ale on dzierży stanowisko przewodniczącego RN lotniska.Czyli dobrze byc oszustem,bo za to nagradzają!!! Nic dziwnego ,że jest ciąg dalszy tego procederu!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2019 r. o 12:47
Podatnicy wyskakujcie z 23 mln za deficytowe od zawsze (i przez najbliższe 50 lat) lotnisko Żukowo !
Avatar
Ktopytaniebladzi / 31 grudnia 2019 r. o 10:06
Do PKO Ciekawe zatem jak ta pani dotarła do marszałka, znaczy czym zdobyła jego zaufanie? Intelektem nie grzeszy to mało powiedziane. Merytoryka zatem odpada, hmm co by to mogło być? Czyżby ten pan któremu kazali zostać marszałkiem nie wyleczył swojej słabości do kobiet? A miała być dobra zmiana a nie zamiana....
Avatar
PKO / 31 grudnia 2019 r. o 09:46
Teraz jak już dyrektorem departamentu gospodarki marszałek zrobił swoją zaufaną Kot z korporacji to województwo się będzie rozwijało że hej... Jak pracuje tam tak jak u nas w banku to nie wróżę dobrze. Pod***anie kolegów, prywata i pogaduchy reszta nieważna. Poco komu znajomość zagadnień jak prościej omamić Stawiara. PKB czy PKD jeden.... 
Zobacz wszystkie komentarze 41

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Azoty Puławy – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 33:25. Wygrana zgodnie z planem [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 33:25. Wygrana zgodnie z planem [zdjęcia]

Pewna wygrana Azotów Puławy w ostatnim domowym meczu pierwszej części sezonu. Ekipa trenera Roberta Lisa wysoko pokonała we własnej hali Piotrkowianina Piotrków Trybunalski

Mundial 2022: Argentyna - Meksyk 2:0. Uciekli spod topora

Mundial 2022: Argentyna - Meksyk 2:0. Uciekli spod topora

Reprezentacja Argentyny mając nóż na gardle wytrzymała presję i pokonała Meksyk 2:0, choć wygrana wcale nie przyszła Albicelestes łatwo. Tym samym ekipa z Ameryki Południowej wróciła do walki o awans z grupy, w której zrobiło się niezwykle ciekawie

Miłosz Bachonko wygrał Mam Talent TVN

Miłosz Bachonko wygrał Mam Talent TVN

12-letni akordeonista wygrał Mam Talent TVN. Zdobył 300 tys. złotych.

Kucharka i biznesmen z USA sami poszli w kamasze. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Kucharka i biznesmen z USA sami poszli w kamasze. Zdjęcia

Chęć zobaczenia wojska „od podszewki”, doskonalenie wcześniej zdobytych umiejętności, poznanie podstaw obrony na wypadek wojny albo po prostu alternatywny sposób spędzenia wolnej soboty – motywacje wśród uczestników trzeciej edycji szkolenia „Trenuj z wojskiem”, zorganizowanego przez 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany były najróżniejsze.

Mundial 2022: Wygrana i awans Francji, Australia niespodziewanie lepsza od Tunezji

Mundial 2022: Wygrana i awans Francji, Australia niespodziewanie lepsza od Tunezji

Dublet Kyliana Mbappe zapewnił Francji zwycięstwo nad Danią i awans do fazy pucharowej już po drugim spotkaniu. Tym samym zespół Les Blues jest pierwszym zespołem, który zapewnił sobie awans do fazy pucharowej tegorocznych mistrzostw świata

Akcja PDPZ i Wielka Uliczna Zbiórka Darów w Lublinie. "Warto pomagać"
zdjęcia
galeria

Akcja PDPZ i Wielka Uliczna Zbiórka Darów w Lublinie. "Warto pomagać"

Wielka Uliczna Zbiórka Darów w Lublinie już zakończona. Teraz trwa licznie tego wszystkiego co przekazali mieszkańcy miasta. Akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, w ramach której odbyła się dzisiejsza zbiórka potrwa do 22 grudnia.

Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych. Pustki, brak klientów, nie ma komu nalać, ale nagle...
galeria

Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych. Pustki, brak klientów, nie ma komu nalać, ale nagle...

Wyglądało na to, że impreza, która zawsze przyciągała tłumy, w tym roku wypada blado. Ale potem na boisko wyszli piłkarze.

RTSHI wygrał Przegląd Muzyki Różnej "STAŚ". Zdjęcia
zdjęcia
galeria

RTSHI wygrał Przegląd Muzyki Różnej "STAŚ". Zdjęcia

Jury miało ogromny problem z przyznaniem głównej nagrody, ale gdy w końcu dokonało wyboru wygrał zespół RTSHI.

Targi ślubne w Lublinie. Zdjęcia na weselu do północy, a później niech się dzieje co chce
zdjęcia
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Zdjęcia na weselu do północy, a później niech się dzieje co chce

Trendy w modzie ślubnej i nie tylko to można sprawdzić na trwających Targach Ona i On.

Polska – Arabia Saudyjska 2:0. Odmienieni Biało-Czerwoni wciąż w grze o awans!

Polska – Arabia Saudyjska 2:0. Odmienieni Biało-Czerwoni wciąż w grze o awans!

Pasja, zaangażowanie i pomysł na grę. Reprezentacja Polski po bardzo dobrze rozegranym spotkaniu pokonała w Al-Rajjan 2:0 Arabię Saudyjską i wciąż jest w grze o awans z grupy C na mistrzostwach świata

Tragedia w Lubelskiem. Pijany kierowca BMW. Nie żyje kobieta

Tragedia w Lubelskiem. Pijany kierowca BMW. Nie żyje kobieta

Dzisiaj w południe na drodze w Sadłowicach doszło do śmiertelnego w skutkach czołowego zderzenia dwóch samochodów. Do wypadku doprowadził pijany kierowca BMW, który prawo jazdy stracił kilka lat temu. Droga jest zablokowana.

Obywatelskie ławki już zamontowane. Kolejne nowości - wiosną

Obywatelskie ławki już zamontowane. Kolejne nowości - wiosną

Zakup nowych elementów małej architektury wygrał tegoroczny budżet obywatelski w Kazimierzu Dolnym. W jego ramach na Rynku ustawiono nowe ławki z oparciami oraz kosze na śmieci. Kolejne nowości, w tym setki roślin ozdobnych, zobaczymy w przyszłym roku.

Lublin. Chcieli wyciąć drzewa, nie dostali zgody Ratusza

Lublin. Chcieli wyciąć drzewa, nie dostali zgody Ratusza

Urząd Miasta nie zezwolił na wycinkę pięciu drzew, które zawadzają części mieszkańców wieżowca przy ul. Niepodległości 3. O pozwolenie na ich usunięcie prosiła Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Motor”. Jej wniosek dotyczył pięciu drzew, które miały nadmiernie ograniczać dostęp światła słonecznego do mieszkań.

Prekampania: pieniądze, problemy i zaufanie do polityków

Prekampania: pieniądze, problemy i zaufanie do polityków

Wyborcy PiS są zdania, że można zrezygnować ze współpracy z tym koalicjantem. Pokazują to ostatnie sondaże, których wyniki mówią, że zdaniem ankietowanych można zakończyć współpracę z partią Ziobry, natomiast nie można sobie pozwolić na utratę unijnych funduszy. Rozmowa z dr Agnieszką Zarębą, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Mundial 2022: Polska - Arabia Saudyjska 2:0. Wygrana z pasją i zaangażowaniem [zapis relacji żywo]

Mundial 2022: Polska - Arabia Saudyjska 2:0. Wygrana z pasją i zaangażowaniem [zapis relacji żywo]

O godzinie 14 reprezentacja Polski zagra swój drugi mecz na mistrzostwach świata. Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską, która w pierwszej kolejce sensacyjnie okazała się lepsza od Argerntyny

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty