Wolne miejsca są jeszcze na wielu kierunkach wszystkich lubelskich uczelni wyższych. Ale warto się pospieszyć, bo większość z nich w tym tygodniu kończy dodatkowy nabór.
- Nabór potrwa mniej więcej do drugiej połowy września. Terminy zakończenia rejestracji są różne w zależności od kierunku - mówi Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. - Do 25 września trwa rejestracja na kierunki uruchamiane w tym roku w Wydziale Zamiejscowym w Puławach: chemię techniczną, administrację publiczną oraz public relations i doradztwo medialne. Do tego czasu należy uzupełnić dane i wnieść opłaty rekrutacyjne - dodaje.
W Lublinie wolne miejsca są m.in. na takich kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia jak: fizyka techniczna, stosunki międzynarodowe, malarstwo, pedagogika, politologia czy filologie: polska, romańska, germańska, rosyjska, ukraińska.
Sporą liczbą wolnych miejsc dysponuje też KUL. Tu także potencjalni studenci mają duży wybór. - Na poszczególnych kierunkach pozostało od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Proponujemy zarówno studia humanistyczne, społeczne jak też z zakresu nauk ścisłych - mówi Lidia Jaskuła, rzeczniczka uczelni.
Dodatkowa rekrutacja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim potrwa do 16 września.
- Kandydatom, którzy zarejestrowali się u nas w pierwszym naborze, a teraz poprawili maturę, przeksięgowujemy opłaty. Jeśli spełniają wszystkie warunki rekrutacji, unikną podwójnych kosztów - zapowiada Agnieszka Wasilak, specjalista ds. promocji uczelni.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym wolne miejsca są na ponad 20 kierunkach. Najwięcej na rolnictwie, ogrodnictwie oraz technice rolniczej i leśnej.
Do 18 września nabór na osiem kierunków wciąż prowadzi Politechnika Lubelska.
- Wolnych miejsc jest od kilku do kilkudziesięciu - mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni i przyznaje, że podobnie jak w przypadku innych szkół wyższych, w tym roku o przyjęcie starała się mniejsza liczba kandydatów. - Ale możemy mówić o sukcesie, jeśli chodzi o rekrutację obcokrajowców. Na studia u nas zdecydowało się 140 osób z zagranicy - zaznacza.
Najmniej problemów z liczbą chętnych miał Uniwersytet Medyczny. Ale i tu wciąż są wolne miejsca na dwóch kierunkach: ratownictwie medycznym i zdrowiu publicznym.
- Na ratownictwie mamy obecnie więcej chętnych niż miejsc. Mniejsze jest zainteresowanie zdrowiem publicznym, gdzie wciąż nie zebraliśmy wymaganej liczby chętnych - mówi Krystyna Walkowska, kierownik biura rekrutacji UM.
Gdzie jeszcze są wolne miejsca?
Katolicki Uniwersytet Lubelski: administracja, administrowanie ochroną zdrowia, analityka społeczna i internetowa, architektura krajobrazu, bezpieczeństwo ekologiczne, biotechnologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edytorstwo, ekonomia, europeistyka, filologia germańska, filologia klasyczna, filologia polska, filologia romańska, filologia słowiańska, filozofia, gerontologia społeczna, gospodarka przestrzenna, historia, historia sztuki, informatyka, inżynieria środowiska (Wydział Zamiejscowy w Stalowej Woli), inżynieria materiałowa (Wydział Zamiejscowy w Stalowej Woli), kognitywistyka, krajoznawstwo i turystyka kulturowa, kulturoznawstwo, matematyka, muzykologia, nauki o rodzinie, ochrona środowiska, pedagogika (Wydział Zamiejscowy w Stalowej Woli), pedagogika, praca socjalna (Wydział Zamiejscowy w Stalowej Woli), praca socjalna, przyrodoznawstwo i filozofia przyrody, retoryka stosowana, socjologia, stosunki międzynarodowe, teksty kultury i animacja sieci, zarządzanie, zarządzanie dokumentacją i archiwistyka.
Uniwersytet Przyrodniczy: architektura krajobrazu, agrobiznes, biologia, bioinżynieria, ekonomia, inżynieria środowiska, rolnictwo, towaroznawstwo, ogrodnictwo, ochrona roślin i kontrola fitosanitarna, zielarstwo i terapie roślinne, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo żywności, ochrona środowiska, zootechnika, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria chemiczna i procesowa, technika rolnicza i leśna, technologia żywności i żywienie człowieka, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria przemysłu spożywczego.
Politechnika Lubelska: elektrotechnika, informatyka, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji, inżynieria środowiska, ochrona środowiska, matematyka, edukacja techniczno-informatyczna.
Uniwersytet Medyczny: zdrowie publiczne, ratownictwo medyczne.