Unieważniono przetarg na projekt rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Dopatrzono się błędów. To oznacza co najmniej miesięczne opóźnienie w rozpoczęciu tak potrzebnej inwestycji.
– Uniemożliwiały one zawarcie umowy – mówi lakonicznie Piotr Janczarek, radca prawny centrum onkologii. – Wysłaliśmy już informacje do oferentów. Teraz musimy poczekać na ewentualne odwołania.
Do przetargu stanęły cztery firmy. Mają dziesięć dni na zgłaszanie protestów. Jeśli tego nie zrobią, COZL natychmiast rozpisze kolejny przetarg. Tym razem ma obyć się bez wpadek.
– Trudno powiedzieć, kto ponosi winę za ten błąd – dodaje Janczarek. – Byliśmy zmuszeni unieważnić przetarg, by zachować pełną przejrzystość całej procedury.
Przedstawiciele centrum tłumaczą, że przy tak dużym projekcie nawet drobna nieścisłość na etapie przetargu, mogłaby owocować poważnymi kłopotami w przyszłości. Nie ujawniają jednak, na czym polegał błąd.
Mimo opóźnienia, inwestycja nie jest zagrożona. Budowa ma ruszyć z początkiem przyszłego roku. W sąsiedztwie centrum powstanie 7-piętrowy pawilon na ponad 200 łóżek. Pod ziemią będzie dwupoziomowy parking. Plan zakłada również budowę 6-piętrowego budynku diagnostyczno dydaktycznego. Przebudowany zostanie także pawilon łóżkowy, gdzie wprowadzą się oddziały COZL. Główny gmach zajmie Zespół Poradni Specjalistycznych, rejestracja, apteka i Oddział Chirurgii Jednego Dnia. Budowa zakończy się w 2013 roku.
Wartość inwestycji to ponad 200 mln zł. Władze województwa w ciągu trzech lata wydadzą na ten cel 35 mln zł. Brakującą kwotę dołoży rząd.
By uzyskać to wsparcie, konieczna była zmiana w statucie COZL. Decyzją radnych wojewódzkich centrum stało się jednostką badawczą i dydaktyczną. Dzięki temu może liczyć na pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.