W II Liceum Ogólnokształcącym odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą uczniom, którzy zginęli podczas walk o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920.
13 listopada 1918 r. delegaci klas ósmych lubelskich szkół miejskich przyjęli rezolucję, w której postanawiają „niezwłocznie stanąć do szeregów Wojska Polskiego”. Zdania nie zmienili mimo że pięć dni później naczelny dowódca WP, Józef Piłsudski wydał oświadczenie zwalniający uczniów ze służby.
- Młodzież szkół średnich winna w szkole zostać i kończyć nauki, wiedząc, że w ten sposób spełnia również swój obowiązek patriotyczny – pisał marszałek.
20 listopada żegnani przez wznoszących entuzjastyczne okrzyki mieszkańców miasta wyruszył na front lwowski pierwszy batalion pierwszego lubelskiego pułku piechoty. Nie wszyscy powrócili. W bitwie pod Berdówką 16 kwietnia 1919 r. zginęli Jerzy Dobrogojski, Stanisław Kruszewski, Stefan Lipczyński, Włodzimierz Myszkiewicz i Roman Wyrwicz. W 1920 r. w szpitalach na skutek odniesionych ran zmarli Władysław Wolanowski, Paweł Wawer oraz Władysław Burdziński. Na ulicach Lublina zginął Stanisław Podbereski, a na Ukrainie – Konstatny Bagieński i Antoni Bukowski. Pod Sokołowem bez wieści zaginął Arkadiusz Lisowski. Im oraz innym, nie znanym z imienia i nazwiska uczniom szkoły poświęcona jest właśnie pamiątkowa tablica.
Odsłonięcie tablicy oraz zaplanowana na 18 października wystawa „Uczniowie szkół lubelskich w walkach w okresie I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej” w Muzeum Historii Miasta odbywają się w ramach programu „Klasa dla Niepodległej”, jaki prowadzony jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.