Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2011 r.
19:54
Edytuj ten wpis

Wydał Niemcom żołnierzy Armii Czerwonej. Walczył z komuną?

0 22 A A
Sąd uznał, że mężczyzna został skazany za przestępstwo, które w żadnej mierze nie miało jakiegokolwi
Sąd uznał, że mężczyzna został skazany za przestępstwo, które w żadnej mierze nie miało jakiegokolwi

Chłop spod Lublina trafił w 1953 r. do więzienia za wydanie Niemcom dwóch żołnierzy Armii Czerwonej. Jego rodzina uważa teraz, że był represjonowany za działalność niepodległościową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I domaga się unieważnienia wyroku, co jest pierwszym krokiem do wystąpienia o odszkodowanie.

Takich spraw było najwięcej w latach 90. Ci, którzy byli skazywani w latach 1944–1989 za walkę w komunizmem, występowali najpierw o unieważnienie takich orzeczeń, a potem o odszkodowania za wyrządzone krzywdy. Mogli to zrobić również ich spadkobiercy. Pozwy składali członkowie organizacji podziemnych – ścigani i skazywani za to, że wystąpili przeciw komunistom. Dawała im do tego prawo ustawa "o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego”.

Na te same przepisy powołuje się rodzina Stanisława O., chłopa spod Lublina. W marcu 1953 roku został on skazany przez ówczesny Sąd Wojewódzki w Lublinie na 5,5 roku więzienia i trzyletni okres utraty praw obywatelskich za współpracę z Niemcami.

W 1943 roku wydał żandarmom niemieckim dwóch żołnierzy Armii Czerwonej. Pełnił wówczas wartę tzw. straży obywatelskiej. W nocy we wsi pojawili się dwaj żołnierze Armii Czerwonej, którzy uciekli z obozu jenieckiego. "Strażnicy” zaprowadzili ich do sołtysa, który kazał ich zawieźć furmanką na posterunek policji niemieckiej. Wśród eskorty był właśnie Stanisław O.

Unieważnienie wyroku po latach

Po 10 latach po tym zdarzeniu, chłop trafił do więzienia, a potem pracował przymusowo w kopalni na Śląsku. Po odsiedzeniu wyroku, wrócił do rodzinnej wsi. Kilka lat temu jego rodzina zwróciła się do sądu o unieważnienie wyroku.

Sąd Okręgowy w Lublinie ściągnął dokumenty, które zachowały się do tej pory. I na unieważnienie wyroku się nie zgodził.

– Sąd uznał, że mężczyzna został skazany za przestępstwo, które w żadnej mierze nie miało jakiegokolwiek związku z działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, bo takiej działalności nie prowadził – mówi Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Rodzina rolnika nie dała za wygraną. Odwołała się do Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jego dzieci twierdzą, że nie był zbrodniarzem wojennym, bo nikogo nie zabił. Walczył z Niemcami, a po wojnie był zwolennikiem PSL i Stanisława Mikołajczyka.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Puchatek / 11 lipca 2011 o 18:47
0
Czapę powinno chamisko dostać- sąd powinien go skazać jeszcze raz za jawną współpracę z faszystami
Avatar
Gość / 11 lipca 2011 o 18:21
0
jak oni nie mają wstydu i honoru , pewnie pojęcie honoru jest im zupełnie obce a tak nawiasem mówiac , karą jąka otrzymał była symboliczna , Polskie patriotyczne podziemie dałoby czapę
Avatar
młody / 11 lipca 2011 o 18:16
0
"...dwaj żołnierze Armii Czerwonej, którzy uciekli z obozu jenieckiego". Popełnił zbrodnię kolaboracji a rodzina jeszcze stara się o odszkodowanie? W jakich czasach przyszło nam żyć. Świat się przewartościowuje.Współczuję tej rodzinie
Avatar
crx / 11 lipca 2011 o 17:32
0
Mam cichą nadzieję,że nie przeczytają tego byli więźniowie obozu "Majdanek",którzy wiedzą przed kim uciekali ich oprawcy!Bo nie uwierzyliby ,że mogą być tak tępe jednostki w społeczeństwie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
zorro / 11 lipca 2011 o 16:55
0
Taki wiejski "bohater", wydał Niemcom mojego pradziadka który ukrywał Rosjanina (nie wiem czy ów Rosjanin był czerwony czy nie...), finał był taki że jak przyjechali Niemcy to zastrzelili prababcię i ich córkę. Pan bohatera odnalazła moja rodzina po wojnie w Warszawie, niestety pracował jako wysoki oficer UB i nic nie mogli z tym zrobić. Pan "bohater" pewnie dożył spokojnej starości na mundurowej emeryturce?
Avatar
Daria / 11 lipca 2011 o 16:53
0
Ja chyba nie zwariowałam, choć wydaje mi się, że w takim świecie żyję. Jak można, występować o uniewinienie wyroku i jeszcze domagać się odszkodowania, ale to nie on, ten zdrajca, ale jego przygłupie dzieci. Wydał Polaków, okupantowi. Nie jest istotne, czy to byli żołnierze z AL, to byli Polacy. Rodzina powinna się cieszyć, że gnoja nie ukatrupili. Jaka to mentalność??? Jeszcze trochę, a przeczytam, że kapo w obozie jest skrzywdzony i domaga się odszkodowania, bo walczył o wolną Polskę i unicestwiał ludzi którzy szkodzili Polsce. Jakiej Polsce? Teraz zadaję pytanie, bo tak naprawdę nie wiem JAKIEJ? Czy tej co w chwili obecnej skazuje większość Polaków na bezrobocie, na biedę. Zobaczcie ile jest biednych ludzi na ulicach, ilu bezdomnych, ilu ludzi umiera z głodu. Teraz każdy dba o siebie i punkt widzenia jest od punktu siedzenia. Zarobki dla większości uwładczające godności ludzkiej, nie ma nadziei.
Ja chyba nie zwariowałam, choć wydaje mi się, że w takim świecie żyję. Jak można, występować o uniewinienie wyroku i jeszcze domagać się odszkodowania, ale to nie on, ten zdrajca, ale jego przygłupie dzieci. Wydał Polaków, okupantowi. Nie jest istotne, czy to byli żołnierze z AL, to byli Polacy. Rodzina powinna się cieszyć, że gnoja nie ukatrupili. Jaka to mentalność??? Jeszcze trochę, a przeczytam, że kapo w obozie jest skrzywdzony i domaga się odszkodowania, bo walczył o wolną Polskę i unicestwiał ludzi którzy szkodzili Polsce. Jakiej Pols... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2011 o 16:18
0
ojciec śp. walczył doszedł do Berlina a mama walczyła w AK i co mają z tego, to, że córka i wnukowie nie mają teraz za co żyć z powodu braku pracy, czy warto było, czy warto poświęcać się dla kraju, chyba nie, teraz mają ci dobrze co "umią dbać o siebie". Mama jest w takim stanie że nie rozumie co się teraz dzieje, wymaga opieki 24 godzin na dobę, ojciec nie żyje, i przynajmniej oni nie są świadomi tego, że ich dzieci cierpią.
Avatar
baton / 11 lipca 2011 o 16:04
0
[quote name='Malkom' timestamp='1310390538' post='500106']
Bezczelność ma swoje granice. Za współprace z okupantem powinien dostać czapę i nie ma znaczenia kogo wydał hitlerowcom
[/quote] oczywiście
Avatar
mosquito / 11 lipca 2011 o 16:00
0
kapuś to kapuś
Avatar
polka / 11 lipca 2011 o 15:48
0
Jakby uciekli Niemcy a stacjonowali Ruskie to by zaprowadził szkopów do ruskich. Taka jest zaradność i patrzcie wygrywa PIS wszyscy lecą do Pis-u by otrzymać stołki. Wygrywa PO wszyscy odwracają się od PIS-u opluwając go itp. to się nazywa zaradność Jak wydawali Polaki Żydów najpierw wydoili ich ze złota a później zawiadamiali Niemców by skasować żydków.
Pozdrawiam Polka z kości i krwi
Najgorzej się przyznać i powiedzieć prawdę sąsiad sąsiada wydawał polak polaka aby przychylić się do okupanta.
Avatar
Puchatek / 11 lipca 2011 o 18:47
0
Czapę powinno chamisko dostać- sąd powinien go skazać jeszcze raz za jawną współpracę z faszystami
Avatar
Gość / 11 lipca 2011 o 18:21
0
jak oni nie mają wstydu i honoru , pewnie pojęcie honoru jest im zupełnie obce a tak nawiasem mówiac , karą jąka otrzymał była symboliczna , Polskie patriotyczne podziemie dałoby czapę
Avatar
młody / 11 lipca 2011 o 18:16
0
"...dwaj żołnierze Armii Czerwonej, którzy uciekli z obozu jenieckiego". Popełnił zbrodnię kolaboracji a rodzina jeszcze stara się o odszkodowanie? W jakich czasach przyszło nam żyć. Świat się przewartościowuje.Współczuję tej rodzinie
Avatar
crx / 11 lipca 2011 o 17:32
0
Mam cichą nadzieję,że nie przeczytają tego byli więźniowie obozu "Majdanek",którzy wiedzą przed kim uciekali ich oprawcy!Bo nie uwierzyliby ,że mogą być tak tępe jednostki w społeczeństwie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
zorro / 11 lipca 2011 o 16:55
0
Taki wiejski "bohater", wydał Niemcom mojego pradziadka który ukrywał Rosjanina (nie wiem czy ów Rosjanin był czerwony czy nie...), finał był taki że jak przyjechali Niemcy to zastrzelili prababcię i ich córkę. Pan bohatera odnalazła moja rodzina po wojnie w Warszawie, niestety pracował jako wysoki oficer UB i nic nie mogli z tym zrobić. Pan "bohater" pewnie dożył spokojnej starości na mundurowej emeryturce?
Avatar
Daria / 11 lipca 2011 o 16:53
0
Ja chyba nie zwariowałam, choć wydaje mi się, że w takim świecie żyję. Jak można, występować o uniewinienie wyroku i jeszcze domagać się odszkodowania, ale to nie on, ten zdrajca, ale jego przygłupie dzieci. Wydał Polaków, okupantowi. Nie jest istotne, czy to byli żołnierze z AL, to byli Polacy. Rodzina powinna się cieszyć, że gnoja nie ukatrupili. Jaka to mentalność??? Jeszcze trochę, a przeczytam, że kapo w obozie jest skrzywdzony i domaga się odszkodowania, bo walczył o wolną Polskę i unicestwiał ludzi którzy szkodzili Polsce. Jakiej Polsce? Teraz zadaję pytanie, bo tak naprawdę nie wiem JAKIEJ? Czy tej co w chwili obecnej skazuje większość Polaków na bezrobocie, na biedę. Zobaczcie ile jest biednych ludzi na ulicach, ilu bezdomnych, ilu ludzi umiera z głodu. Teraz każdy dba o siebie i punkt widzenia jest od punktu siedzenia. Zarobki dla większości uwładczające godności ludzkiej, nie ma nadziei.
Ja chyba nie zwariowałam, choć wydaje mi się, że w takim świecie żyję. Jak można, występować o uniewinienie wyroku i jeszcze domagać się odszkodowania, ale to nie on, ten zdrajca, ale jego przygłupie dzieci. Wydał Polaków, okupantowi. Nie jest istotne, czy to byli żołnierze z AL, to byli Polacy. Rodzina powinna się cieszyć, że gnoja nie ukatrupili. Jaka to mentalność??? Jeszcze trochę, a przeczytam, że kapo w obozie jest skrzywdzony i domaga się odszkodowania, bo walczył o wolną Polskę i unicestwiał ludzi którzy szkodzili Polsce. Jakiej Pols... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2011 o 16:18
0
ojciec śp. walczył doszedł do Berlina a mama walczyła w AK i co mają z tego, to, że córka i wnukowie nie mają teraz za co żyć z powodu braku pracy, czy warto było, czy warto poświęcać się dla kraju, chyba nie, teraz mają ci dobrze co "umią dbać o siebie". Mama jest w takim stanie że nie rozumie co się teraz dzieje, wymaga opieki 24 godzin na dobę, ojciec nie żyje, i przynajmniej oni nie są świadomi tego, że ich dzieci cierpią.
Avatar
baton / 11 lipca 2011 o 16:04
0
[quote name='Malkom' timestamp='1310390538' post='500106']
Bezczelność ma swoje granice. Za współprace z okupantem powinien dostać czapę i nie ma znaczenia kogo wydał hitlerowcom
[/quote] oczywiście
Avatar
mosquito / 11 lipca 2011 o 16:00
0
kapuś to kapuś
Avatar
polka / 11 lipca 2011 o 15:48
0
Jakby uciekli Niemcy a stacjonowali Ruskie to by zaprowadził szkopów do ruskich. Taka jest zaradność i patrzcie wygrywa PIS wszyscy lecą do Pis-u by otrzymać stołki. Wygrywa PO wszyscy odwracają się od PIS-u opluwając go itp. to się nazywa zaradność Jak wydawali Polaki Żydów najpierw wydoili ich ze złota a później zawiadamiali Niemców by skasować żydków.
Pozdrawiam Polka z kości i krwi
Najgorzej się przyznać i powiedzieć prawdę sąsiad sąsiada wydawał polak polaka aby przychylić się do okupanta.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 142 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 392 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 23 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 19 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!