Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2018 r.
11:33

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018. OKE podsumowuje egzaminy, jak wypadli uczniowie?

Autor: Zdjęcie autora ask

Egzamin z języka angielskiego gimnazjaliści z Lubelszczyzny zdali nieco gorzej niż ich koledzy w całym kraju. Testy z języka polskiego i matematyki wypadły „porównywalnie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tegorocznego egzaminu gimnazjalnego w kwietniu podchodziło blisko 20 tysięcy gimnazjalistów z województwa lubelskiego, w tym 2944 osób z Lublina. Na wyniki musieli czekać aż do piątku. Wtedy Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała listy. Każdy uczeń może sprawdzić, jak poszedł mu egzamin (wyniki podawane sa procentowo i na skali centylowej, a więc w porównaniu z innymi zdającymi).

Uczniowie z województwa lubelskiego zdawali średnio egzamin z języka polskiego uzyskując 69 proc. (w całej Polsce to średnio 68 proc), a z matematyki na 52 proc. (tyle samo wyniosła średnia ogólnopolska). Historia i wiedza o społeczeństwie przyniosła naszym gimnazjalistom 59 proc. (w całym kraju), a przedmioty przyrodnicze – 56 proc. (takie same były rezultaty ogólnopolskie).

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji – czytamy w komunikacie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. - Większości gimnazjalistów nie przysporzyło również problemów zadanie z historii sprawdzające umiejętność analizy i interpretacji źródła kartograficznego. 

Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością odczytywania i interpretowania informacji przedstawionych za pomocą wykresów funkcji, a z biologii − umiejętnością posługiwania się podstawowymi pojęciami z zakresu genetyki.

Znacznie słabiej gimnazjaliści opanowali w części humanistycznej egzaminu funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej, a z historii zadanie dotyczące chronologii historycznej. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie na dowodzenie, które wymagało znajomości pojęcia mediany, a także samodzielnej analizy problemu i przedstawienia argumentacji matematycznej. Z geografii najwięcej uczniów źle rozwiązało zadanie dotyczące związku głównych cech klimatu Polski z czynnikami je kształtującymi.

Gorzej wypadł egzamin z języków

Z angielskiego na poziomie podstawowym gimnazjaliści z regionu otrzymali średnio 66 proc., a na poziomie rozszerzonym - 49 proc. Średnia krajowa wyniosła odpowiednio 68 i 52 proc. 

Uczniowie z Lubelszczyzny na egzaminie językowym na poziomie podstawowym uzyskali średnio:  z języka francuskiego – 70 proc. punktów, z języka hiszpańskiego – 70 proc. punktów, z języka niemieckiego – 52 proc. punktów, z języka rosyjskiego – 61 proc. punktów, a z języka włoskiego – 59 proc. punktów. W przypadku języka rosyjskiego, francuskiego oraz hiszpańskiego zdający najlepiej poradzili sobie z zadaniami sprawdzającymi rozumienie ze słuchu, a z języka niemieckiego najwyższe wyniki uzyskali za rozwiązanie zadań sprawdzających znajomość środków.

Na poziomie rozszerzonym średni wynik z języka francuskiego i hiszpańskiego wyniósł – 78 proc,  z języka niemieckiego – 42 proc., z języka rosyjskiego – 48 proc., z języka włoskiego – 78 proc. punktów.

-  Analiza wyników egzaminu pokazuje, że w przypadku trzech języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego uczniowie lepiej opanowali umiejętności związane z rozumieniem wypowiedzi: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych niż z tworzeniem wypowiedzi – podsumowują pracownicy OKE. - W przypadku języka francuskiego i hiszpańskiego średnie wyniki za umiejętności receptywne i produktywne są bardziej wyrównane. Najsłabiej opanowaną umiejętnością jest stosowanie środków językowych.

Pozostałe informacje

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów
film

Ostatni dzień kampanii: kto zyskał, a kto stracił? Ekspert ocenia szanse kandydatów

Do urn pójdziemy już w niedzielę. Kampania prezydencka 2025 wchodzi w decydującą fazę, a dziś ostatni dzień, w którym kandydaci mogą zabiegać o głosy. Co przyniosły ostatnie tygodnie? Kto najlepiej wykorzystał końcówkę kampanii, a kto stracił szansę na mobilizację wyborców?

Wisła Puławy w piątek zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

Wisła Puławy zagra na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec

W piątek o godz. 20, na inaugurację 31. kolejki Wisła Puławy zmierzy się na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec. Dla obu drużyn będzie to niezwykle istotne spotkanie, choć cele obu zespołów są kompletnie inne

Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk w roli państwa Karwowskich
telewizja

Pół wieku od premiery "Czterdziestolatka". Losy inżyniera śledziły miliony widzów

Był 16 maja 1975 roku, kiedy telewizja pokazała pierwszy odcinek sieralu "Czterdziestolatek". Osadzony w realiach szybko rozbudowującej się Warszawy lat 70-tych pokazywał losy inżyniera Karwowskiego i jego rodziny. W głównych rolach wystąpili aktorzy z Lubelszczyzny.

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

32,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

36,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty