Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
17:57

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 39 A A

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

228 000 000 zł – taką kwotę, wliczając podwyżkę, chce zebrać z podatku od nieruchomości samorząd Lublina w roku 2020.

– Musimy mieć pieniądze na prowadzenie miasta – tłumaczył radny Bartosz Margul z klubu prezydenta Żuka. Prezydent proponował podniesienie wszystkich stawek podatku od nieruchomości. – Aktualizujemy je o wskaźnik inflacji – zastrzegał Krzysztof Żuk. Podwyżka ma dać miejskiej kasie 3 mln zł.

Radni opozycji przekonywali, że podnoszenie stawek to błąd. – To nieudolność zarządzania – oceniał Eugeniusz Bielak (PiS). – Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje? – proponował radny Stanisław Brzozowski (PiS).

Ostatecznie większość rady poparła prezydencką tabelę na rok 2020. Co to oznacza dla poszczególnych grup podatników?

Dla mieszkających

Roczna stawka za lokal mieszkalny wzrośnie o 2 grosze, do kwoty 79 gr za mkw. powierzchni użytkowej. Natomiast stawka naliczana od „pozostałych gruntów”, jak kwalifikuje się tereny mieszkaniowe, zostanie podniesiona do 49 gr za mkw., czyli o grosz.

Dla właściciela 60-metrowego mieszkania z przynależnym gruntem o powierzchni 30 mkw. będzie to oznaczać wzrost podatku o 1,50 zł rocznie. Bardziej odczują to właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś ma 800-metrową działkę z domem o powierzchni 140 mkw., to jego podatek wzrośnie o 10,80 zł rocznie.

Dla działających

Więcej zapłacą też sklepy, firmy i przedsiębiorcy. O 42 grosze wzrośnie roczna stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i wykorzystywanych tak części budynków mieszkalnych. W roku 2020 za każdy metr powierzchni użytkowej trzeba będzie płacić 23,18 zł. Podatek za grunty związane z prowadzeniem działalności ma wynosić 95 groszy za mkw. rocznie (wzrost o 4 grosze).

Dla przykładowego budynku produkcyjnego lub handlowego (110 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 30 tys. mkw. gruntu) będzie to oznaczać łączny wzrost podatku o 47 400 zł rocznie. – Za lokal 100-metrowy podatnik będzie płacił rocznie o 42 zł więcej – wylicza Żuk.

Dla służby zdrowia

Stawka za budynki i lokale zajęte pod świadczenie usług medycznych będzie podniesiona o 17 groszy do poziomu 4,87 zł za mkw. rocznie. Dla przykładowej placówki dysponującej budynkiem o powierzchni użytkowej wynoszącej 23 tys. mkw. i 70 tys. mkw. gruntu podatek wzrośnie w przyszłym roku o 6 710 zł.

Dla społeczników

Podwyżka nie ominie organizacji pożytku publicznego prowadzących odpłatną działalność (inne nie płacą), mieszczących się w kategorii „pozostałe budynki”. Roczna stawka za mkw. budynku wzrośnie o 14 groszy do poziomu 7,91 zł. Stawka za „grunty pozostałe”, przypomnijmy, wyniesie 49 gr (wzrost o 1 grosz).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 18:18
+39
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie taniego populizmu i nie bądźcie hipokrytami.
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie t... rozwiń
Avatar
chichot losu / 21 listopada 2019 r. o 18:20
+37
PiS zawsze chce obniżać podatki, ale tylko wtedy gdy jest w opozycji i nie rządzi
Avatar
wkrótce wesoły emeryt...- / 21 listopada 2019 r. o 18:32
+32
cholernie przykra wiadomość, ale wybraliśmy sobie rząd obciążający samorządy w stopniu obrzydliwie wysokim i musimy ze spokojem przetrwać kilka kolejnych lat płacąc za wszystkie programy socjalne wymyślone przez te gnidy. Pozostaje nam, osobom starszym i życiowo w miarę nieźle urządzonym, namawiać nasze wykształcone dzieci, aby jak najszybciej wyjeżdżały z kraju celem realizacji własnych aspiracji zawodowych. Moje już od 2 lat z pasją wykonują swój wyuczony zawód w Kanadzie i życzę wszystkim innym tak somo szczęścia...
Avatar
klakier / 21 listopada 2019 r. o 18:56
+31
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie taniego populizmu i nie bądźcie hipokrytami.
 Nie kłam! PiS nie podnosi żadnych podatków, a co najwyżej DANINY!
 Nie kłam! PiS nie podnosi żadnych podatków, a co najwyżej DANINY! rozwiń
Avatar
Xayo / 21 listopada 2019 r. o 18:58
+29
Wybraliście sobie takie władze Lublina - to teraz morda w kubeł i płacić!!!!
 ja tam płakać nie będę, jeśli w Lublinie będą tylko takie podwyżki, tj o niecałe 2 zł w skali roku
Avatar
Marek / 21 listopada 2019 r. o 19:03
+27
Nie oszukujmy się, dla przeciętnego Kowalskiego to żadna podwyżka. Prawdziwy wstrząs będzie jak podniosą płacę minimalną. Wtedy się zacznie prawdziwe drenowanie kieszeni podatnika.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 19:00
+23
pisiory już pokazały jak obniżać w Lublinie podatki - jak rządził Pruszkowski to przez 8 lat podatki były wyłącznie podnoszone a inwestycji praktycznie nie było żadnych, ot takie wsamraśne miasto
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 18:25
+23
Podwyżki o wskaźnik inflacji to zazwyczaj standardowa procedura
Avatar
brajanek / 21 listopada 2019 r. o 19:06
+21
A wystarczyło zagłosować na bezrobotnego ministranta z Czechowa, który nie tylko zniósłby wszystkie lokalne podatki ale jeszcze dorzucił każdemu po pińcetce!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 20:38
+17
przecież to jakaś drobnica, już za chwilę pis da każdemu minimum 4 tyś pensji i wszyscy będą żyli jak pączki w maśle a może się mylę i na obietnicach się skończy?
Avatar
Quasimodo / 22 listopada 2019 r. o 10:18
+3
Skoro radni mówią, że "musimy mieć pieniądze na prowadzenie miasta", to dlaczego nie wprowadzą opłaty za posiadanie psów i kotów, a tylko szuka się kasy od kierowców. W innych cywilizowanych krajach (np. w Holandii) posiadanie psa i kota jest luksusem i płaci się podatek w wysokości 300-500 EURO rocznie. Brak takiej opłaty w Lublinie jest przyczyną niekontrolowanego ich rozmnażania, przepełnienia w ochronkach, podrzucania do lasu, nadmiaru odchodów w miejscach publicznych i pogryzień przechodniów. Najwyższy czas na decyzje w tej sprawie Panie Prezydencie Żuk.
Avatar
lb / 22 listopada 2019 r. o 07:25
-7
Pis rekami posłów Michałkiewicza i Tułajewa oddał Lublin PO. I mamy to co mamy.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 r. o 07:22
+12
Lepiej ograniczyć biurokracją, przerosty zatrudnienia w urzędach
Avatar
ms / 22 listopada 2019 r. o 07:22
+3
Jak sobie wybierzesz, tak masz!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 22:38
-7
Zagadka matematyczna. Ile podatku nie wpłynie do kasy miasta za 75 ha gruntów na Górkach przejętych przez miasto?
Avatar
. / 21 listopada 2019 r. o 22:09
+11
przecież to jakaś drobnica, już za chwilę pis da każdemu minimum 4 tyś pensji i wszyscy będą żyli jak pączki w maśle a może się mylę i na obietnicach się skończy?
 Na obietnicach się skończy. Podniesienie płacy minimalnej do tak wysokiego poziomu w tak krótkim czasie zatopi Polskę i rządzący dobrze o tym wiedzą.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 21:39
+2
Murem za podwyżką
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 r. o 21:18
+6
Chyba wyburzę swój dom i na 10 lat wynajmę sobie jakieś mieszkanie aby w tym czasie na miejscu starego domu postawić nowy. Jak doktor ekonomi tak robi to musi to być dobry biznes. Tylko dlaczego nikt tak nie robi ???
Avatar
Czytelnik / 21 listopada 2019 r. o 20:54
+14
Wyjaśniam: W przypadku mieszkania np 60 m podwyżka podatku od nieruchomości wyniesie 1.50 zł ROCZNIE tj 79 gr za metr powierzchni!!!! W przypadku lokalu np o pow 50m w którym prowadzona jest działalność gospodarcza wzrost podatku wyniesie 21 zł ROCZNIE!!!! a przy lokalu np 200 m wzrost wyniesie 84 zł ROCZNIE!!!!
Avatar
Adam / 21 listopada 2019 r. o 20:46
+16
PiS, czyli partia podnoszenia podatków i wprowadzania nowych nie ma morelnego prawa, żeby odzywać się w tym temacie.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

W ostatnim meczu fazy grupowej Polska zremisowała z Niemcami 23:23 i zakończyła mundial w grupie drużyn z miejsc 13-16. Z naszej grupy do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania i Węgry.

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu
galeria

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu

W poniedziałek ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w grupie seniorów, którzy skończyli 70 lat. Nie wszyscy będą z nich jednak mogli skorzystać od ręki.

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie
Zdjęcia
galeria

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie

Z obfitych opadów śniegu skorzystali miłośnicy jazdy na sankach. Tradycyjnie wiele osób wybrało się na stoki wąwozu na Kalinie.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe
film

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe

Przemycane papierosy za ponad 120 tys. złotych przechwycili podczas wspólnej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola.

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego
galeria

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego

Ponad dwa tysiące osób zadeklarowało wsparcie dla właściciela ośrodka narciarskiego w Chrzanowie. Piotr Rzetelski zaapelował o pomoc w obliczu grożących mu sankcji za otwarcie stoku w czasie epidemii.

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych
26 stycznia 2021, 18:00

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych

Już po raz siódmy Galeria Labirynt w Lublinie zaprosi na ogólnopolski przegląd wideo studentów i studentek uczelni artystycznych - VideoNews. W tym roku wydarzenie wystartuje online w dniach 26-27 stycznia.

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Już w czwartek lubelscy radni mają zatwierdzić nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.