Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2019 r.
17:57

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 39 A A

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

228 000 000 zł – taką kwotę, wliczając podwyżkę, chce zebrać z podatku od nieruchomości samorząd Lublina w roku 2020.

– Musimy mieć pieniądze na prowadzenie miasta – tłumaczył radny Bartosz Margul z klubu prezydenta Żuka. Prezydent proponował podniesienie wszystkich stawek podatku od nieruchomości. – Aktualizujemy je o wskaźnik inflacji – zastrzegał Krzysztof Żuk. Podwyżka ma dać miejskiej kasie 3 mln zł.

Radni opozycji przekonywali, że podnoszenie stawek to błąd. – To nieudolność zarządzania – oceniał Eugeniusz Bielak (PiS). – Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje? – proponował radny Stanisław Brzozowski (PiS).

Ostatecznie większość rady poparła prezydencką tabelę na rok 2020. Co to oznacza dla poszczególnych grup podatników?

Dla mieszkających

Roczna stawka za lokal mieszkalny wzrośnie o 2 grosze, do kwoty 79 gr za mkw. powierzchni użytkowej. Natomiast stawka naliczana od „pozostałych gruntów”, jak kwalifikuje się tereny mieszkaniowe, zostanie podniesiona do 49 gr za mkw., czyli o grosz.

Dla właściciela 60-metrowego mieszkania z przynależnym gruntem o powierzchni 30 mkw. będzie to oznaczać wzrost podatku o 1,50 zł rocznie. Bardziej odczują to właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli ktoś ma 800-metrową działkę z domem o powierzchni 140 mkw., to jego podatek wzrośnie o 10,80 zł rocznie.

Dla działających

Więcej zapłacą też sklepy, firmy i przedsiębiorcy. O 42 grosze wzrośnie roczna stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i wykorzystywanych tak części budynków mieszkalnych. W roku 2020 za każdy metr powierzchni użytkowej trzeba będzie płacić 23,18 zł. Podatek za grunty związane z prowadzeniem działalności ma wynosić 95 groszy za mkw. rocznie (wzrost o 4 grosze).

Dla przykładowego budynku produkcyjnego lub handlowego (110 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 30 tys. mkw. gruntu) będzie to oznaczać łączny wzrost podatku o 47 400 zł rocznie. – Za lokal 100-metrowy podatnik będzie płacił rocznie o 42 zł więcej – wylicza Żuk.

Dla służby zdrowia

Stawka za budynki i lokale zajęte pod świadczenie usług medycznych będzie podniesiona o 17 groszy do poziomu 4,87 zł za mkw. rocznie. Dla przykładowej placówki dysponującej budynkiem o powierzchni użytkowej wynoszącej 23 tys. mkw. i 70 tys. mkw. gruntu podatek wzrośnie w przyszłym roku o 6 710 zł.

Dla społeczników

Podwyżka nie ominie organizacji pożytku publicznego prowadzących odpłatną działalność (inne nie płacą), mieszczących się w kategorii „pozostałe budynki”. Roczna stawka za mkw. budynku wzrośnie o 14 groszy do poziomu 7,91 zł. Stawka za „grunty pozostałe”, przypomnijmy, wyniesie 49 gr (wzrost o 1 grosz).

e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 18:18
+37
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie taniego populizmu i nie bądźcie hipokrytami.
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie t... rozwiń
Avatar
chichot losu / 21 listopada 2019 o 18:20
+35
PiS zawsze chce obniżać podatki, ale tylko wtedy gdy jest w opozycji i nie rządzi
Avatar
klakier / 21 listopada 2019 o 18:56
+30
"Może obniżmy podatki, żeby przyciągnąć inwestycje?" Dlaczego takich apeli nie kierują do swoich kolegów z rządu? Wzrosła opłata za składowanie odpadów co przełożyło się na większe opłaty za wywóz śmieci, wzrosną ceny energii, wody, wprowadzono podatek emisyjny i parę innych. Podatek nałożony na sklepy sprawił, że ceny żywności poszybowały w górę. Podatek bankowy miał nie uderzyć w obywateli ale dziwnym trafem wzrosły opłaty w bankach nawet za głupie prowadzenie konta. Panie i Panowie radni z PiS, bądźcie poważni, nie uprawiajcie taniego populizmu i nie bądźcie hipokrytami.
 Nie kłam! PiS nie podnosi żadnych podatków, a co najwyżej DANINY!
 Nie kłam! PiS nie podnosi żadnych podatków, a co najwyżej DANINY! rozwiń
Avatar
wkrótce wesoły emeryt...- / 21 listopada 2019 o 18:32
+30
cholernie przykra wiadomość, ale wybraliśmy sobie rząd obciążający samorządy w stopniu obrzydliwie wysokim i musimy ze spokojem przetrwać kilka kolejnych lat płacąc za wszystkie programy socjalne wymyślone przez te gnidy. Pozostaje nam, osobom starszym i życiowo w miarę nieźle urządzonym, namawiać nasze wykształcone dzieci, aby jak najszybciej wyjeżdżały z kraju celem realizacji własnych aspiracji zawodowych. Moje już od 2 lat z pasją wykonują swój wyuczony zawód w Kanadzie i życzę wszystkim innym tak somo szczęścia...
Avatar
Xayo / 21 listopada 2019 o 18:58
+28
Wybraliście sobie takie władze Lublina - to teraz morda w kubeł i płacić!!!!
 ja tam płakać nie będę, jeśli w Lublinie będą tylko takie podwyżki, tj o niecałe 2 zł w skali roku
Avatar
Marek / 21 listopada 2019 o 19:03
+25
Nie oszukujmy się, dla przeciętnego Kowalskiego to żadna podwyżka. Prawdziwy wstrząs będzie jak podniosą płacę minimalną. Wtedy się zacznie prawdziwe drenowanie kieszeni podatnika.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 19:00
+22
pisiory już pokazały jak obniżać w Lublinie podatki - jak rządził Pruszkowski to przez 8 lat podatki były wyłącznie podnoszone a inwestycji praktycznie nie było żadnych, ot takie wsamraśne miasto
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 18:25
+22
Podwyżki o wskaźnik inflacji to zazwyczaj standardowa procedura
Avatar
brajanek / 21 listopada 2019 o 19:06
+21
A wystarczyło zagłosować na bezrobotnego ministranta z Czechowa, który nie tylko zniósłby wszystkie lokalne podatki ale jeszcze dorzucił każdemu po pińcetce!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 20:38
+17
przecież to jakaś drobnica, już za chwilę pis da każdemu minimum 4 tyś pensji i wszyscy będą żyli jak pączki w maśle a może się mylę i na obietnicach się skończy?
Avatar
Quasimodo / 22 listopada 2019 o 10:18
+5
Skoro radni mówią, że "musimy mieć pieniądze na prowadzenie miasta", to dlaczego nie wprowadzą opłaty za posiadanie psów i kotów, a tylko szuka się kasy od kierowców. W innych cywilizowanych krajach (np. w Holandii) posiadanie psa i kota jest luksusem i płaci się podatek w wysokości 300-500 EURO rocznie. Brak takiej opłaty w Lublinie jest przyczyną niekontrolowanego ich rozmnażania, przepełnienia w ochronkach, podrzucania do lasu, nadmiaru odchodów w miejscach publicznych i pogryzień przechodniów. Najwyższy czas na decyzje w tej sprawie Panie Prezydencie Żuk.
Avatar
lb / 22 listopada 2019 o 07:25
-4
Pis rekami posłów Michałkiewicza i Tułajewa oddał Lublin PO. I mamy to co mamy.
Avatar
Gość / 22 listopada 2019 o 07:22
+11
Lepiej ograniczyć biurokracją, przerosty zatrudnienia w urzędach
Avatar
ms / 22 listopada 2019 o 07:22
+5
Jak sobie wybierzesz, tak masz!
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 22:38
-6
Zagadka matematyczna. Ile podatku nie wpłynie do kasy miasta za 75 ha gruntów na Górkach przejętych przez miasto?
Avatar
. / 21 listopada 2019 o 22:09
+9
przecież to jakaś drobnica, już za chwilę pis da każdemu minimum 4 tyś pensji i wszyscy będą żyli jak pączki w maśle a może się mylę i na obietnicach się skończy?
 Na obietnicach się skończy. Podniesienie płacy minimalnej do tak wysokiego poziomu w tak krótkim czasie zatopi Polskę i rządzący dobrze o tym wiedzą.
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:39
+1
Murem za podwyżką
Avatar
Gość / 21 listopada 2019 o 21:18
+7
Chyba wyburzę swój dom i na 10 lat wynajmę sobie jakieś mieszkanie aby w tym czasie na miejscu starego domu postawić nowy. Jak doktor ekonomi tak robi to musi to być dobry biznes. Tylko dlaczego nikt tak nie robi ???
Avatar
Czytelnik / 21 listopada 2019 o 20:54
+14
Wyjaśniam: W przypadku mieszkania np 60 m podwyżka podatku od nieruchomości wyniesie 1.50 zł ROCZNIE tj 79 gr za metr powierzchni!!!! W przypadku lokalu np o pow 50m w którym prowadzona jest działalność gospodarcza wzrost podatku wyniesie 21 zł ROCZNIE!!!! a przy lokalu np 200 m wzrost wyniesie 84 zł ROCZNIE!!!!
Avatar
Adam / 21 listopada 2019 o 20:46
+13
PiS, czyli partia podnoszenia podatków i wprowadzania nowych nie ma morelnego prawa, żeby odzywać się w tym temacie.
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie występują utrudnienia w ruchu.

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 24 5

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 26 11

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 6

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 7

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 30 21

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 8

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 16 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego
galeria

W Zalewie Zemborzyckim znaleziono ciało zaginionego mężczyzny. Strażacy i policjanci szukają drugiego 48 10

Trwa akcja poszukiwawcza na Zalewie Zemborzyckim. Policjanci i strażacy szukali tam od rana dwóch zaginionych mężczyzn. Ciało jednego z nich już udało się znaleźć.

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób?
Wideo
film

Tragedia w Szczyrku. Kto odpowie za śmierć ośmiu osób? 0 0

Wybuch gazu zrównał ich dom z ziemią. Zginęło osiem osób - dwa małżeństwa oraz czwórka dzieci. Najmłodsze z nich miało trzy lata. Co było przyczyną tragedii, która wstrząsnęła całym krajem?

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej

Lubelskie: Martwy mężczyzna znaleziony w altance działkowej 47 2

Jeden z policjantów włodawskiej komendy odnalazł podczas czynności służbowych mężczyznę, który nie dawał oznak życia.

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Wisła i Azoty Puławy wzięły udział w akcji Szlachetna Paczka [zdjęcia, wideo] 0 2

Kluby sportowe z Puław ponownie przyłączyły się do akcji Szlachetna Paczka. Zakupy dla potrzebujących robili zarówno szczypiorniści Azotów Puławy, jak i piłkarze Wisły.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.