Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
15:15

Lublin: Zapłacimy o wiele więcej za postój w Strefie Płatnego Parkowania [cennik]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 32 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Dzisiaj poznaliśmy projekt nowego cennika Strefy Płatnego Parkowania. Ma być o wiele drożej niż teraz. Dzisiaj strefa jest podzielona na dwie części: tańszą i droższą. Po zmianach mają być aż trzy części, a każda z innymi cenami. Ratusz nie zakłada na razie powiększenia płatnej strefy, ale się do tego przymierza

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyższe stawki nie zaczną obowiązywać od razu. Do końca marca ważna jest umowa pomiędzy miastem a obecnym zarządcą strefy i do tego czasu Ratusz nie może zmieniać reguł. Później mają być nowe zasady i nowe ceny. Ich propozycję przygotował prezydent Lublina. Już w przyszłym tygodniu nad jego pomysłami ma głosować Rada Miasta, by urzędnicy zdążyli z przetargiem na nowego operatora strefy, który będzie potrzebować czasu na ustawienie parkomatów i oznakowanie ulic.

Będą nowe zasady

Przygotowany dla radnych projekt uchwały nie będzie przewidywać poszerzania strefy. – Granice pozostają bez zmian – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta.

Strefa miałaby być jednak przemeblowana. Dziś jest podzielona na tańszą podstrefę A i droższą B. Prezydent chce wydzielić trzecią. Podstrefą C ma zostać rejon Rusałki i ul. Zamojskiej i tu utrzymane miałyby być obecne ceny. Wszędzie indziej ma być drożej. Krzysztof Żuk twierdzi, że obecne ceny są na tyle niskie, że nie motywują kierowców do krótkiego postoju, w efekcie wiele miejsc jest zajętych.

Postój miałby być płatny o godzinę dłużej niż teraz, czyli do godz. 18.

Bilety jednorazowe

W najdroższej podstrefie A opłata za pierwszą godzinę ma wzrosnąć do 3,90 zł, druga ma kosztować 4,60 zł, trzecia 5,50 zł, a każda następna 3,90 zł.

W tańszej części (okrojona podstrefa B) pierwsza godzina ma kosztować 2,50 zł, druga 3 zł, trzecia 3,60 zł, a każda kolejna 2,50 zł.
W najtańszej części (nowa podstrefa C) pierwsza godzina postoju ma kosztować 2 zł, druga 2,40 zł, trzecia 2,80 zł, każda następna 2 zł.

Ceny abonamentów

Jak mają wyglądać ceny ogólnodostępnych abonamentów „A”? Miesięczny karnet w najdroższej strefie miałby kosztować 220 zł, w tańszej 180 zł, a w najtańszej 150 zł. Półroczne kosztowałyby odpowiednio 1000 zł w podstrefie A, 850 zł w podstrefie B oraz 750 zł w podstrefie C. Za roczny karnet musielibyśmy płacić odpowiednio 1800 zł, 1500 zł lub 1300 zł. Abonament parkingowy dla osoby niepełnosprawnej kosztowałby 5 zł miesięcznie (na całą strefę).

Inne ważne zmiany

* Radykalnie wzrosnąć ma opłata dodatkowa za postój bez biletu. Dzisiaj jest to 50 zł, od kwietnia może być trzykrotnie więcej. Ratusz wyjaśnia, że chce, aby opłata dla parkingowych gapowiczów była zbliżona do kar wlepianych gapowiczom w komunikacji miejskiej.

* Prezydent proponuje, by tańsze abonamenty typu „M” w cenie 150 zł rocznie (ważne tylko na wskazanych ulicach) przysługiwały wyłącznie tym mieszkańcom, którzy rozliczają się z podatku dochodowego w Lublinie.

* Kolejna rewolucja dotyczy pojazdów z napędem hybrydowym. Ich kierowcy nie będą już zwolnieni z opłat. W zamian będą mogli kupić tańszy abonament „E” (60 zł miesięcznie za całą strefę), ale tylko pod warunkiem, że rozliczają się z podatku PIT w Lublinie. Taki abonament będzie przeznaczony wyłącznie dla pojazdów hybrydowych o emisji poniżej 100 g/km.

Strefa może urosnąć

Choć uchwała ma na razie utrzymać obecne granice strefy, to Ratusz już zapowiada konsultacje w sprawie jej powiększenia. Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent przyznał, że jej granica może być przesunięta do ul. Ruskiej i nie wykluczył też, że w strefie znajdą się przecznice Lubartowskiej.

Jeżeli decyzje w tej sprawie zapadną odpowiednio wcześnie, to wybrany w przetargu operator będzie zarządzać już powiększoną strefą. Jeśli zapadną później, to zarządzanie nową częścią, co prezydent uznał za bardziej prawdopodobny scenariusz, zostanie zlecone jednej z miejskich spółek.

Konsultacje mają dotyczyć również wprowadzenia odpłatności za parkowanie w weekendy.

e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 16:47
+21
A może umieścić parkomaty za ratuszem na placyku, na którym stają ci, którzy mają tak genialne pomysły?
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 15:36
+14
Już po wyborach A i jego ostatnia kadencja więc zrobi co chce.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 15:38
+13
Do centrum powinien być dojazd wyłącznie autobusem komunikacji miejskiej, a samochodem tylko w ekstremalnych dopuszczonych prawem przypadkach! Szybko by się wtedy Lublin odsmogował!
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 19:22
+12
Beznadziejni rządzący Lublinem, teraz będą mieli tylko takie pomysły, podwyższać co się da, na ich pomysły nie mające nic wspólnego z dobrem mieszkańców trzeba kasy, do wyborów daleko można drenować kieszenie mieszkańców Lublina, zobaczycie Państwo ile krzykną za wywóz śmieci.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 15:22
+10
Kasa miasta pusta, więc Zunio idzie po najmniejszej linii oporu i sięga do kieszeni ludzi. Zdecydowanie lepsze efekty byłyby gdyby tak ograniczyć co nieco ratuszowe bizancjum. Swoją drogą, ciekawe kiedy będzie tak cienko, że opchną LPEC?
Avatar
PP / 12 listopada 2019 o 22:27
+5
Krzysztof Żuk twierdzi, że obecne ceny są na tyle niskie, że nie motywują kierowców do krótkiego postoju, w efekcie wiele miejsc jest zajętych. Co za hipokryzja. Po co mi jechać do centrum? Po to żeby załatwić sprawę w urzędzie, więc niech zacznie motywować swoich podwładnych żeby szybciej obsługiwali petentów.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 17:18
+5
My domagamy się w ramach solidarności z kierowcami podwyżek cen biletów na komunikację miejską !!
Avatar
mar / 12 listopada 2019 o 16:14
+5
Mnie to wisi przestałem jezdzic do centrum . Wybieram firmy poza centrum
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 15:43
+5
I bardzo dobrze centrum miasta powinno być wolne od prywatnych samochodów.
Avatar
obserwator / 13 listopada 2019 o 01:21
+4
Panie Żuk, najlepiej cały Lublin niech będzie strefa a na pewno dużo ludzi wyjedzie stąd na stałe gdzieś pod Lublin, gdzie można spokojnie żyć. 1800 zł abonamentu? Pan chyba oszalał, rozszerzenie strefy? Idzie Pan nie w tym kierunku. To tak samo z podatkami od nieruchomości, domy się starzeją, wymagają remontów, cena ich spada a radni podnoszą podatek. Za kilka lat Lublin opustoszeje.............................
Avatar
Gość / 20 listopada 2019 o 21:56
0
Nie głosowałem na Żuka i nigdy na niego nie zagłosuję tylko dlaczego mam być dojony z pieniędzy przez głupotę upośledzonych na umyśle POpaprańców.
Avatar
podpis / 14 listopada 2019 o 06:30
+1
To zwiększenie rotacji (ludzi będą wracać do domu tego samego dnia i ponownie jechać zaparkować bo taniej wyjdzie paliwo) ma zmniejszyć korki w mieście i emisję spalin? GRATULUJĘ IDIOTYCZNEGO POMYSŁU. Kolejne durne pomysły to te buspasy robione na sztukę którymi d można podetrzeć. Na zachodzie już dawno od tego odchodzą bo się nie sprawdza a w zaścianku Lubelskim takie dorabianie bus pasa co ma 100m - śmiechu warte. Popatrzcie twórcy tego g jak to blokuje miasto. Przed bus pasem wszyscy muszą się zatrzymywać żeby zmieścić się na jednym pasie, a autobus stoi również w tym korku żeby za chwilę skorzystać z 100-300 metrów swojej "wolności". Co z tego że ma swój prawoskręt jak wcześniej w korku kilometr musi stać. Natomiast jakby wszyscy mogli tym prawoskrętem jechać lub całą szerokością jezdni tam gdzie zwężenie przez bus pas to zaraz by się korki rozładowały i wszyscy szybciej by przejechali łącznie z tym autobusem, bo by znacznie zmniejszyło emisję spalin. TAK WŁADZA LUBLINA WARCZY ZE SMOGIEM - PRZEZ ZWIĘKSZENIE EMISJI SPALIN Z SAMOCHODÓW.
To zwiększenie rotacji (ludzi będą wracać do domu tego samego dnia i ponownie jechać zaparkować bo taniej wyjdzie paliwo) ma zmniejszyć korki w mieście i emisję spalin? GRATULUJĘ IDIOTYCZNEGO POMYSŁU. Kolejne durne pomysły to te buspasy robione na sztukę którymi d można podetrzeć. Na zachodzie już dawno od tego odchodzą bo się nie sprawdza a w zaścianku Lubelskim takie dorabianie bus pasa co ma 100m - śmiechu warte. Popatrzcie twórcy tego g jak to blokuje miasto. Przed bus pasem wszyscy muszą się zatrzymywać żeby zmieścić się na jednym pasi... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 07:34
+3
Przecież ulice Śródmieścia to nie tylko miejsce do którego się przyjeżdża. Tutaj też mieszkają ludzie którzy codziennie wracając z pracy rozpaczliwie próbują znaleźć maleńki skrawek naszego Lublina w rozsądnej odległości od domu. Przy tym korkując ulice. (Mam na myśli głównie obrzeża strefy). Co robi Pan Prezydent? Uparcie likwiduje miejsca parkingowe, mając w "poważaniu" mieszkańców swojego folwarku.
Avatar
obserwator / 13 listopada 2019 o 01:21
+4
Panie Żuk, najlepiej cały Lublin niech będzie strefa a na pewno dużo ludzi wyjedzie stąd na stałe gdzieś pod Lublin, gdzie można spokojnie żyć. 1800 zł abonamentu? Pan chyba oszalał, rozszerzenie strefy? Idzie Pan nie w tym kierunku. To tak samo z podatkami od nieruchomości, domy się starzeją, wymagają remontów, cena ich spada a radni podnoszą podatek. Za kilka lat Lublin opustoszeje.............................
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 23:01
+2
banda złodziei
Avatar
PP / 12 listopada 2019 o 22:27
+5
Krzysztof Żuk twierdzi, że obecne ceny są na tyle niskie, że nie motywują kierowców do krótkiego postoju, w efekcie wiele miejsc jest zajętych. Co za hipokryzja. Po co mi jechać do centrum? Po to żeby załatwić sprawę w urzędzie, więc niech zacznie motywować swoich podwładnych żeby szybciej obsługiwali petentów.
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 19:53
+4
A co wy macie na tym krakowskim celebrytow w rurkach? i banda kmiotow żuka?! I jeszcze paru azjatow i Ukraińców
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 19:22
+12
Beznadziejni rządzący Lublinem, teraz będą mieli tylko takie pomysły, podwyższać co się da, na ich pomysły nie mające nic wspólnego z dobrem mieszkańców trzeba kasy, do wyborów daleko można drenować kieszenie mieszkańców Lublina, zobaczycie Państwo ile krzykną za wywóz śmieci.
Avatar
... / 12 listopada 2019 o 17:27
-5
Przy okazji zmiany operatora płatnego parkowania warto uporządkować troszkę ten bałagan parkingowy . Chodzi o Krakowskie Przdmieście i parkujące tam samochody które prawie zawsze wjezdzają głebiej na chodnik niż wyznaczone (słabo widoczne)miejsce do parkowania przez co piesi mają znacznie mniej miejsca i mają wrażenie że są jedynie dodatkiem do tego parkingu po którym chodzą. Separatory parkingowe na koła które uniemozliwiłyby ten wjazd rozwiazałyby problem, ewentualnie parkowanie równoległe do jezdni , ale do tego chyba Lublin nie dojrzał bo to oznacza mniej miejsc parkingowych i parkowanie dla wielu kierowców zbyt trudne. Parkowanie równoległe byłoby bezpieczniejsze dla rowerzystów poruszających się jezdnią i to nie jedyny plus takiego rozwiazania o czym planisci z pewnoscią wiedzą
Przy okazji zmiany operatora płatnego parkowania warto uporządkować troszkę ten bałagan parkingowy . Chodzi o Krakowskie Przdmieście i parkujące tam samochody które prawie zawsze wjezdzają głebiej na chodnik niż wyznaczone (słabo widoczne)miejsce do parkowania przez co piesi mają znacznie mniej miejsca i mają wrażenie że są jedynie dodatkiem do tego parkingu po którym chodzą. Separatory parkingowe na koła które uniemozliwiłyby ten wjazd rozwiazałyby problem, ewentualnie parkowanie równoległe do jezdni , ale do tego chyba Lublin nie dojrzał ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2019 o 17:18
+5
My domagamy się w ramach solidarności z kierowcami podwyżek cen biletów na komunikację miejską !!