Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2013 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Zarabiamy coraz więcej, ale ubywa miejsc pracy

0 21 A A
W listopadzie przeciętna pensja w regionie wyniosła 3390 zł brutto (Archiwum)
W listopadzie przeciętna pensja w regionie wyniosła 3390 zł brutto (Archiwum)

Bez zatrudnienia jest blisko 130 tys. mieszkańców regionu. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Okazuje się, że poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach spadł w ciągu roku o ponad 1 procent. Na jedną ofertę pracy przypada 97 bezrobotnych. Etaty redukowano głównie w przemyśle, budownictwie i handlu. Zatrudniała przede wszystkim branża transportowa i gastronomiczna.

Jak wyliczają statystycy, tylko w listopadzie zeszłego roku (wczoraj GUS przedstawił dane za ten miesiąc – red.) w rejestrach powiatowych pośredniaków figurowało ponad 125 tys. osób. Połowa tej grupy to kobiety. W ciągu miesiąca do urzędów pracy zgłosiło się 14 tys. ludzi. Wśród bezrobotnych jest ponad 20 proc. młodych ludzi, do 25 roku życia. Wreszcie jednak udział tej grupy zaczyna się kurczyć.

Jeśli ktoś szuka pracy w naszym regionie, powinien unikać wschodnich powiatów. W rejonie Włodawy czy Hrubieszowa bezrobocie przekracza bowiem 20 proc. Największe szanse na zatrudnienie są w rejonie Lublina, Łęcznej i Biłgoraja. W tym powiecie stopa bezrobocia nieznacznie przekracza 8 proc.

W listopadzie przeciętna pensja w regionie wyniosła 3390 zł brutto. To o 4,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ważne, nasze wynagrodzenia rosły szybciej od inflacji. Ta bowiem wyniosła 2,8 proc.

Pod względem wysokości płac, jesteśmy na 8 miejscu w kraju. Najwyższe wynagrodzenia tradycyjnie oferuje Mazowsze. Na szarym końcu znalazły się województwa podkarpackie i warmińsko- mazurskie.
Źle, ale nie najgorzej
Stopa bezrobocia w Lubelskiem sięgnęła 13,5 proc. Podobny wynik zanotowało województwo łódzkie, opolskie i dolnośląskie. Znacznie gorzej niż u nas jest na Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem.

Kto u nas śpi na pieniądzach
W Lubelskiem najlepiej zarabiają przedstawiciele takich branż, jak informacja i komunikacja. Blisko 40 proc. powyżej wojewódzkiej średniej. Tyle samo brakuje pracownikom gastronomii, by ich zarobki zrównały się z przeciętną pensją w regionie.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lopez majonez / 11 stycznia 2013 o 14:12
0
Qtwa to niech przestaną pisać te nieznajace życia pisamki o średniej krajowej , tylko niech piszą o rzeczywistych pensjach ludzi na szczeblu podstawowym a nie łącznie z prezesem czy dyrektorem naczelnym. Kazdy wie, że lubelskie firmy do obozy pracy. 1500 brutto albo WON !!! Do tego chamstwo, poniżanie i zastraszanie ludzi, donosicielstwo i ogólna pogarda dla człowieka i praw pracowniczych.
Avatar
to-to / 11 stycznia 2013 o 14:08
0
[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
[/quote]

[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
[/quote]No tak...-prawie mądrze gadasz. Ale "cieszeniem się z małych rzeczy" rodziny nie wykarmisz ani czynszu nie opłacisz! O jakim wykształceniu i doświadczeniu Ty gadasz? -za granicą nawet renciści i bezrobotni maja kilka razy większe renty/ zasiłki niż w Polsce! Może i Tobie wystarcza to, co zarabiasz -pod warunkiem, że dodatkowo rodzice lub/i dziadziusie Cię sponsorują.
[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych... rozwiń
Avatar
statystyk / 11 stycznia 2013 o 12:48
0
...głodny i najedzony to średnio...
Avatar
wilo / 11 stycznia 2013 o 12:45
0
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy ... rozwiń
Avatar
k / 11 stycznia 2013 o 11:07
0
co wy p.... . Rozumiecie znaczenie słowa średnia ??? To, że piszą że srednia wynosi okolo 3500 to nie znaczy ze wszyscy macie tyle zarabiać a jak nie zarabiacie to znaczy że można zwyzywac autora od najgorszych.

Przeczytajcie ze zrozumieniem a jak macie z tym problem to poproście dziecko by wam wyjasnilo czym jest srednia i co oznacza a czego nie oznacza a dopiero potem wylewajcie swoje żale
Avatar
LK / 11 stycznia 2013 o 11:04
0
Za każdym razem, gdy pojawia się jakiś artykuł o średnim wynagrodzeniu, to odzywają się oburzeni, którzy nie wiedzą, że podawana kwota odnosi się do wynagrodzeń brutto i do średniej arytmetycznej, która zaciemnia obraz - należało by raczej podawać medianę wynagrodzeń netto, ale oczywiście sama kwota nie wyglądała by już tak dobrze.
Avatar
Kobieta charująca / 11 stycznia 2013 o 10:59
0
te podwyżki to mają chyba tylko ci co wyciągają średnią krajową. Średnia wygórowana przez wszystkie "dyrektory i prezesy", a plebs niech się cieszy, że ma pracę i najniższą krajową
Avatar
mgr inż / 11 stycznia 2013 o 10:34
0
No ja tez dostałem podwyżkę z 1500 na 1600 brutto. Trzeba było iśc na rolniczą anie na polibudę przynajmniej nie trzeba się byłoby uczyć.
Avatar
wesołek / 11 stycznia 2013 o 10:25
0
[quote name='urzędnik' timestamp='1357891337' post='718859']
Dlaczego kłamiecie!!!!Pracuję w budżetówce i mam 1500 na rekę i 4 lata żadnej podwyżki!!!!!!!!!!!Jak bym tyle zarabiała to bym była wniebowzieta! Nie wiem jak można takie brednie wypisywać
[/quote] Spoko.Nie ma się co podniecać,i tak nikt nie wierzy mediom.Społeczeństwo traktuje ich wypociny jak dobry dowcip.Z rana jak pooglądam tv i przeczytam parę bzdur w internecie,od razu czuję się jakbym wyszedł z kabaretu.
Avatar
Czarna / 11 stycznia 2013 o 10:19
0
Ludzie, czego Wy nie rozumiecie? Oni podają średnią!!! Tyle żyjecie, uczyliście się i nie wiecie co oznacza średnia? A Pan, Panie "urzędniku"? Pani od matmy umarła w pierwszej klasie ?
Jeśli u mnie w firmie kadra zarządzająca zarabia 10tys brutto a pracownicy 2,5 tys brutto, to średnia wychodzi u mnie 3750,00zł brutto. Tyle w temacie nauki o wyliczaniu średniej!
Po co ta piana.
W jednych firmach sa podwyżki, a w wielu nie ma. Oni podają UŚREDNIONE dane!
Avatar
lopez majonez / 11 stycznia 2013 o 14:12
0
Qtwa to niech przestaną pisać te nieznajace życia pisamki o średniej krajowej , tylko niech piszą o rzeczywistych pensjach ludzi na szczeblu podstawowym a nie łącznie z prezesem czy dyrektorem naczelnym. Kazdy wie, że lubelskie firmy do obozy pracy. 1500 brutto albo WON !!! Do tego chamstwo, poniżanie i zastraszanie ludzi, donosicielstwo i ogólna pogarda dla człowieka i praw pracowniczych.
Avatar
to-to / 11 stycznia 2013 o 14:08
0
[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
[/quote]

[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
[/quote]No tak...-prawie mądrze gadasz. Ale "cieszeniem się z małych rzeczy" rodziny nie wykarmisz ani czynszu nie opłacisz! O jakim wykształceniu i doświadczeniu Ty gadasz? -za granicą nawet renciści i bezrobotni maja kilka razy większe renty/ zasiłki niż w Polsce! Może i Tobie wystarcza to, co zarabiasz -pod warunkiem, że dodatkowo rodzice lub/i dziadziusie Cię sponsorują.
[quote name='wilo' timestamp='1357904726' post='718955']
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych... rozwiń
Avatar
statystyk / 11 stycznia 2013 o 12:48
0
...głodny i najedzony to średnio...
Avatar
wilo / 11 stycznia 2013 o 12:45
0
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy są jakie są raz lepiej raz gorzej, sam byłem zmuszony zmienić pracę i zarabiam poniżej średniej ale NIE NARZEKAM, bo zawsze może być gorzej.
Nie chce wyjść na jakiegoś szalonego psychologa ale CIESZCIE SIĘ Z MAŁYCH RZECZY.Tak jest w życiu łatwiej.

Pozdrawiam.
Swoją drogą podawanie pensji brutto to jak podawanie długości, delikatnie to nazwijmy,przyrodzenia razem z kręgosłupem...
I do wszystkich oburzonych średnią, jeśli uważacie że zasługujecie na lepszą pensję to powiedzcie to swojemu pracodawcy że was nie docenia i chcecie podwyżkę jak jesteście tak niesamowici za jakich się uważacie to zmieńcie pracę na taką która da Wam wynagrodzenie "na które zasługujecie".
A do wszystkich oburzonych magistrów: wykształcenie to jedno a doświadczenie to zupełnie inna bajka.
Czasy ... rozwiń
Avatar
k / 11 stycznia 2013 o 11:07
0
co wy p.... . Rozumiecie znaczenie słowa średnia ??? To, że piszą że srednia wynosi okolo 3500 to nie znaczy ze wszyscy macie tyle zarabiać a jak nie zarabiacie to znaczy że można zwyzywac autora od najgorszych.

Przeczytajcie ze zrozumieniem a jak macie z tym problem to poproście dziecko by wam wyjasnilo czym jest srednia i co oznacza a czego nie oznacza a dopiero potem wylewajcie swoje żale
Avatar
LK / 11 stycznia 2013 o 11:04
0
Za każdym razem, gdy pojawia się jakiś artykuł o średnim wynagrodzeniu, to odzywają się oburzeni, którzy nie wiedzą, że podawana kwota odnosi się do wynagrodzeń brutto i do średniej arytmetycznej, która zaciemnia obraz - należało by raczej podawać medianę wynagrodzeń netto, ale oczywiście sama kwota nie wyglądała by już tak dobrze.
Avatar
Kobieta charująca / 11 stycznia 2013 o 10:59
0
te podwyżki to mają chyba tylko ci co wyciągają średnią krajową. Średnia wygórowana przez wszystkie "dyrektory i prezesy", a plebs niech się cieszy, że ma pracę i najniższą krajową
Avatar
mgr inż / 11 stycznia 2013 o 10:34
0
No ja tez dostałem podwyżkę z 1500 na 1600 brutto. Trzeba było iśc na rolniczą anie na polibudę przynajmniej nie trzeba się byłoby uczyć.
Avatar
wesołek / 11 stycznia 2013 o 10:25
0
[quote name='urzędnik' timestamp='1357891337' post='718859']
Dlaczego kłamiecie!!!!Pracuję w budżetówce i mam 1500 na rekę i 4 lata żadnej podwyżki!!!!!!!!!!!Jak bym tyle zarabiała to bym była wniebowzieta! Nie wiem jak można takie brednie wypisywać
[/quote] Spoko.Nie ma się co podniecać,i tak nikt nie wierzy mediom.Społeczeństwo traktuje ich wypociny jak dobry dowcip.Z rana jak pooglądam tv i przeczytam parę bzdur w internecie,od razu czuję się jakbym wyszedł z kabaretu.
Avatar
Czarna / 11 stycznia 2013 o 10:19
0
Ludzie, czego Wy nie rozumiecie? Oni podają średnią!!! Tyle żyjecie, uczyliście się i nie wiecie co oznacza średnia? A Pan, Panie "urzędniku"? Pani od matmy umarła w pierwszej klasie ?
Jeśli u mnie w firmie kadra zarządzająca zarabia 10tys brutto a pracownicy 2,5 tys brutto, to średnia wychodzi u mnie 3750,00zł brutto. Tyle w temacie nauki o wyliczaniu średniej!
Po co ta piana.
W jednych firmach sa podwyżki, a w wielu nie ma. Oni podają UŚREDNIONE dane!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 4 3

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 29 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 36 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 7 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce