Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2010 r.
19:19
Edytuj ten wpis

Zatrucie grzybami. Trzyosobowa rodzina zjadła sos z muchomorów

Matka i jej dwóch synów zatruli się sromotnikami. Ich stan jest ciężki. – Byłem pewien, że jemy sos z gołąbków – mówił nam pan Stanisław z Wilkowic pod Izbicą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
86-letnia kobieta oraz jej 54- i 60-letni synowie zjedli grzyby w sobotę rano. – Po kilku godzinach poczuliśmy osłabienie, zaczęła się biegunka i wymioty – opowiada pan Sylwester, młodszy z synów. – Początkowo myśleliśmy, że to zwykła niestrawność.

Najpierw trafili do szpitala w Krasnymstawie. Tam lekarze stwierdzili zatrucie muchomorem sromotnikowym. W poniedziałek cała trójka została przewieziona do Lublina na toksykologię. Są przytomni.

– Ich stan można określić jako ciężki. Trudno w tej chwili mówić o rokowaniach – uważa Leszek Gnyp, zastępca ordynatora Oddziału Toksykologii w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie. Dodaje: Mają uszkodzone narządy. Trucizna zaatakowała przede wszystkim wątrobę starszego z braci.

Pacjenci twierdzą, że od lat chodzą na grzyby i nigdy się nie pomylili. Te, które zjedli w sobotę, znaleźli w lesie pod Izbicą.

– Pierwszy raz coś mnie podkusiło, żeby zebrać gołąbki – mówi pan Stanisław. – Nie przeszło mi przez myśl, że to mogą być muchomory. Teraz już wiem, że najlepiej zbierać sprawdzone gatunki, takie jak prawdziwki czy kozaki – dodaje pacjent.

Lekarze podkreślają, że to pierwszy przypadek tak poważnego zatrucia w tym roku. – Zwykle przypadają na końcówkę sierpnia i wrzesień. W tym sezonie nie ma wysypu grzybów, stąd mniej pacjentów – dodaje dr Gnyp.

Podkreśla, że pierwsze objawy zatrucia pojawiają się od 6 do 12 godzin po spożyciu. – Rokowania zależą od ilości zjedzonych grzybów, od stanu zdrowia, wieku pacjenta i szybkiej pomocy medycznej.

Pracownicy sanepidu przypominają, że każdy, kto chciałby upewnić się, że zebrał grzyby jadalne, może się z nami skonsultować. – Porad udzielamy bezpłatnie – informuje Barbara Radomska, kierownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Uniwersyteckiej w Lublinie. – Jak dotąd nie było wielu osób.

Co ciekawe, pierwszą ofiarą zatrucia grzybami, który trafił na lubelską toksykologię, był w ubiegłym tygodniu pacjent, który zjadł dużą porcję pieczarek i popił alkoholem. A taka mieszanka sprzyja wydzielaniu toksyn.

Pozostałe informacje

Tak dobrej pogody, jak w zeszłym roku (na zdjęciu pole w Pachnolowi) w tym sezonie nie ma. Tegoroczny jest znacznie chłodniejszy z przymrozkami, które zniszczyły część plonów. Owoców z lokalnych plantacji będzie mniej
rolnictwo

W tym roku truskawek będzie znacznie mniej. Plantatorzy liczą straty

Tegoroczny sezon nie będzie udany - przyznają plantatorzy truskawek z powiatu puławskiego. Głównym powodem są przymrozki, które niszczą zbiory. Nie pomaga dość chłodny i deszczowy maj, a także import tańszych owoców z zagranicy.

Bartosz Zmarzlik i koledzy z Orlen Oil Motoru walczą o wygraną na PGE Narodowym [ZDJĘCIA]
galeria

Bartosz Zmarzlik i koledzy z Orlen Oil Motoru walczą o wygraną na PGE Narodowym [ZDJĘCIA]

Na stadionie PGE Narodowym kibice emocjonują się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix

Muzeum na Zamku Lubelskim
galeria

Noc Muzeów w Lublinie: Co jeszcze można zobaczyć?

Muzeum na Zamku Lubelskim będzie czynne aż do północy. Muzeum Wsi Lubelskiej do godziny 23. A ostatnia grupa na Wieżę Trinitarską wuruszy o 22. Co jeszzcze można zwiedzić w Lublinie podczas Nocy Muzeów, w sobotę, 17 maja?

Świdniczanka poprawiła w sobotę swoje szanse na utrzymanie

Arcyważna wygrana Świdniczanki w Lubaczowie

Duży krok w stronę utrzymania zrobiła w sobotę Świdniczanka. Piłkarze trenera Łukasza Gieresza pokonali na wyjeździe beniaminka z Lubaczowa 2:0 i mają teraz tyle samo punktów, co Pogoń-Sokół – 30.

Lublin nie spał! Zobacz nocne szaleństwa w Klubie 30
Foto
galeria

Lublin nie spał! Zobacz nocne szaleństwa w Klubie 30

To była noc pełna tańca, świateł i najlepszych wibracji! Klub 30 znów pokazał, jak robi się imprezy z prawdziwego zdarzenia. Ekipa dopisała, parkiet się palił, a DJ nie dał nikomu usiąść nawet na chwilę. Co tu dużo mówić, było grubo! Zobacz naszą fotogalerię i przekonaj się, kto rozkręcał tę noc na maxa. Może złapaliśmy Cię w kadrze?

Drożdże w kosmosie, czyli polskie eksperymenty na ISS

Drożdże w kosmosie, czyli polskie eksperymenty na ISS

Co jeść podczas kosmicznych podróży? „Yeast TardigradeGene” to jeden z 13 eksperymentów w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS. Już w czerwcu przeprowadzi je dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Partia leku przeciwbólowego wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofania z rynku partii leku przeciwbólowego. Powodem jest „zanieczyszczenia ciałem obcym”.

Wojciech Kalinowski napsuł w sobotę obrońcom KS Wiązownica mnóstwo krwi

Avia nadal w formie, KS Wiązownica rozbity w Świdniku

Trwa dobra passa drużyny Wojciecha Szaconia. Po porażce ze Starem Starachowice Avia Świdnik zanotowała właśnie siódmy mecz z rzędu bez porażki. W sobotę rozbiła u siebie KS Wiązownica 5:0.

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Zabytki z Lubelskiego z szansą na prestiżowe wyróżnienie

Brama Lwowska, aleja kasztanowa, pałace, synagogi i dawne stajnie – lubelskie zabytki zyskują nowe życie i uznanie w całej Polsce. Sześć obiektów z województwa lubelskiego znalazło się na liście nominowanych w tegorocznym konkursie „Zabytek Zadbany”, który od pięciu dekad promuje najlepsze praktyki opieki nad dziedzictwem kulturowym.

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie
HARMONOGRAM

Tego nie wyprodukujesz w laboratorium. Podziel się krwią i uratuj czyjeś życie

Krew jest lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Wybory prezydenckie: pierwsza tura w niedzielę, 18 maja

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń. Dwa przypadki dotyczą posłów

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, które zostały popełnione na terenie całego kraju, głównie w internecie – informuje policja.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

Zdjęcie udostępnione przez Vatican Media. Papież Leon XIV podczas audiencji z członkami Fundacji „Centesimus Annus Pro Pontifice” w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, w sobote, 17 maja

Ostatnie przygotowania do niedzielnej inauguracji pontyfikatu Leona XIV

W Watykanie i w całym Rzymie trwają przygotowania do niedzielnej uroczystej mszy inaugurującej pontyfikat papieża Leona XIV. Oczekuje się, że udział w niej weźmie około 250 tysięcy osób i 200 oficjalnych delegacji.

Padwa Zamość nie miała najmniejszych problemów z ograniem AZS AWF

Padwa łatwo pokonała w derbach AZS AWF Biała Podlaska

W piątek, po raz ostatni w tym sezonie przed własną publicznością wystąpili szczypiorniści Padwy Zamość. Traf chciał, że ich rywalem był AZS AWF Biała Podlaska. Podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego na pożegnanie ze swoimi kibicami łatwo ograli rywali 38:30.

Bartłomiej Korbecki strzelił w piątek swojego 16 gola w tym sezonie

Kiepska passa trwa, Chełmianka przegrała z Koroną II

Na finiszu sezonu 24/25 Chełmianka wyraźnie zgubiła formę. W piątkowy wieczór drużyna Grzegorza Bonina przegrała u siebie z Koroną II Kielce 1:2. To czwarty mecz z rzędu bez wygranej biało-zielonych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

sprzedam działkę nad Jeziorem Piaseczno

Lublin

420 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

32,00 zł

Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

36,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty