Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 stycznia 2019 r.
18:10

Zawalił się dach salonu samochodowego w Lublinie. Odpowiedzą za katastrofę budowlaną

Autor: Zdjęcie autora jsz
83 24 A A
Do katastrofy w salonie przy Drodze Męczenników Majdanka doszło jesienią 2016 r.
Do katastrofy w salonie przy Drodze Męczenników Majdanka doszło jesienią 2016 r. (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

To źle zaprojektowany strop budynku był przyczyną zawalenia się dachu salonu samochodowego Nissana w Lublinie. Odpowie za to zarówno architekt, jak i urzędnicy odpowiedzialni za budowę. Wszyscy staną przed sądem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prokuratura skierowała właśnie akt oskarżenia w tej sprawie. Zarzuty dotyczą przede wszystkim nieumyślnego spowodowania katastrofy budowlanej. Śledczy oskarżyli sześć osób.

– To projektant, osoby odpowiedzialne za budowę oraz zatwierdzenie projektu – wyjaśnia Jarosław Król, szef Prokuratury Rejonowej w Lublinie. – Z opinii biegłych wynika, że przyczyną katastrofy był wadliwie zaprojektowany strop budynku.

Wśród oskarżonych jest były dyrektor Wydziału Architektury i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Lublin. Miał on wydać pozwolenie na budowę. Zarówno on, jak i pozostali oskarżeni nie przyznają się do winy. Grozi im do 5 lat więzienia.

Do katastrofy w salonie przy Drodze Męczenników Majdanka doszło jesienią 2016 r. W środku nocy zawalił się dach nad częścią wystawienniczą salonu. Ratowników wezwał na miejsce ochroniarz, który na szczęście nie ucierpiał w zdarzeniu.

Jak później ustalono, zawalił się fragment dachu o powierzchni 180 mkw. Zniszczonych zostało również pięć samochodów i część wyposażenia salonu. Straty szacowano wtedy na ok. 700 tys. zł. 

Zawaliła się część dachu na salonie samochodowym Nissana

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lubliniak / 1 stycznia 2019 o 19:32
+38
I teraz pytanie kto ma większą odpowiedzialność lekarz czy inżynier pracujący za 3,5 tys w urzędzie miasta jako inspektor ? Inspektor pójdzie siedzieć a lekarz, który zniszczył zdrowie pacjenta lub nawet nieumyślnie go zabił nigdy nie pójdzie siedzieć.
Avatar
Bcjot / 1 stycznia 2019 o 21:06
+33
Odpowiedzialni to projektant (konstruktor) i wykonawca. Co tu ma urzędnik który wydaje decyzję pozwolenia na budowę na podstawie projektu budowlanego i oświadczenia uprawnionego projektanta o prawidłowości wykonanego projektu budowlanego. Drugi to wykonawca i inspektor nadzoru budowlanego którzy otrzymali wynagrodzenie za wykonanie (prawidłowe) i nadzór także prawidłowy.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 o 18:22
+31
"grozi do 5 lat więzienia" - ale dostaną najwyżej zawiasy, o ile sprawa się nie przedawni. 5 lat to nawet nie dostają w tym chorym kraju kierowcy za zabicie pieszego na pasach
Avatar
adam / 1 stycznia 2019 o 21:34
+29
ten kto pisał ten artykuł nie ma pojęcia o rozróżnieniu projektantów--- największa odpowiedzialnośc przy projekcie ponosi KONSTRUKTOR-- to człowiek który wizję architekta dostosowuje do do wymogów konstrukcyjnych,obciążeń  itd. Skoro wg pismaka winny architekt to pódżmy dalej i do odpowiedzialności pociągnijmy instalatora sanitarnego i elektrycznego bo czemu nie?????Tu zapewne zawalił Wykonawca oszczędzając na jakości mocowań itp....
Avatar
Danglan / 1 stycznia 2019 o 18:41
+16
A tam gowno dostana a nie  5 lat ... Tylko teraz wypadaloby sprawdzic wszystkie budynki na jakie pozwolenia wydal ten pseudo architekt....to jak tykajaca bomba....
Avatar
Gość / 1 stycznia 2019 o 22:10
+10
CO ZA GŁUPOTY ZE STRONY DZIENNIKARZA I KOMENTUJĄCYCH !!!!!!!!!!!!! podpowiem wam tylko. POCZYTAJCIE SOBIE PRAWO BUDOWLANE i tam DOWIECIE się za co kto jest ODPOWIEDZIALNY W PROCESIE INWESTYCYJNYM !!!!!
Avatar
I nic / 1 stycznia 2019 o 19:41
+10
Do katastrofy doszło jesienią 2016 r. Czyli minęło już ponad 2 lata i co ? I nic
Avatar
Robi / 1 stycznia 2019 o 19:28
+8
Urzędnikom nic nie zrobią. Co najwyżej po premii dostaną w pracy.
Avatar
Wladyslaw / 1 stycznia 2019 o 20:15
+5
Kruk królowi oka nie wydziobie
Avatar
lucjan nowosad / 1 stycznia 2019 o 21:50
+3
ZA WSZYSTKO ODPOWIWIADA KIEROWNIK? CHYBA OD ROWERU! I tak ! Za czasow znienawidzonej komuny prowadzilem szereg budow. Z kazdej dostawy betonu,stali etc.Pobieralem porobki ,ktore lezakowaly zabezp. przez min. 5lat.Jesli to przedsiewziecie nie zostalo dopelnione no to niestety panstwowy wikt da czas do przemyslen i nadrobienia niewiedzy.
Avatar
Gość / 7 stycznia 2019 o 17:47
0
Tak się kończy zatwierdzanie dokumentacji obiektu po znajomosci W rozporządzeniu dot projektu budowlanego jak byk pisze schemat statyczny i wyniki obliczeń !!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 03:00
0
Dla kasy podpisza wszystko hmm tak jest w wielu sprawach ale dziwne że teraz dopiero i dlaczego PIP nie karze tak Urzedników jak przedsiebiorców prywatnych tam wymogi pip jak jestem sa nagminnie lamane brak wywieszek plakietek itd.. ale prywaciarz ma mieć?@!!!
Avatar
Lektin / 2 stycznia 2019 o 18:10
-1
Lekarz. Dlatego, że on dosłownie każdego dnia może o wiele wieksze problemy sprawić. Ja za chiny właśnie nie chciałbym byc lekarzem z powodu ludzi takich jak ty. Nie pracuje i nigdy nie bede w Polsce pracował, sam płaciłem za krzatlacenie, bo uważam iż polska nie zasługuje na dobrych lekarzy. Lekarze to ludzie i błędy będą czy ci się to podoba czy nie i tyczy się to każdego kraju nawet USA z tą różnicą, że tam mają sprzęt i jego ilosc jest na zupełnie innym poziomie. Poczekajcie jeszcze 20 lat, a przekonacie się coście właśnie zrobili :) Obecny problem czy brak lekarzy, to nic co was czeka niebawem, powtarzam, nie macie bladego pojęcia co właśnie zrobiliście. Moi znajomi, to również uczestniczyli do prywatnej szkoły, każdy z mojego rocznika, pracuje w USA, Norwegii, Anglii, Japonii i jeszcze kilka w mniejszych krajach. Rozumiesz co to znaczy? To że macie doslownie prze***e. Mój tata jest bardzo znanym nerohirurgiem i wyjechalismy całą rodziną, ocalil życie niezliczonej ilości Polaków, a na dodatek przy jego pracy umarły 3 osoby nie da się każdego uratować, są sytuacje gdzie poprawna operacja nie zawsze oznacza przeżycie, masz często jakiś procent szans, lekarz to nie Bóg. 
Lekarz. Dlatego, że on dosłownie każdego dnia może o wiele wieksze problemy sprawić. Ja za chiny właśnie nie chciałbym byc lekarzem z powodu ludzi takich jak ty. Nie pracuje i nigdy nie bede w Polsce pracował, sam płaciłem za krzatlacenie, bo uważam iż polska nie zasługuje na dobrych lekarzy. Lekarze to ludzie i błędy będą czy ci się to podoba czy nie i tyczy się to każdego kraju nawet USA z tą różnicą, że tam mają sprzęt i jego ilosc jest na zupełnie innym poziomie. Poczekajcie jeszcze 20 lat, a przekonacie się coście właśnie zrobili :) Obe... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2019 o 13:39
0
Ciekawe co z autami stało się. poszły jako nowe....czy złomowanie ?
Avatar
leszek / 2 stycznia 2019 o 12:59
0
Urzędnik odpowie pewnie za to, że budynek nie spełniał wymogów miejscowego planu zagospodarowania lub zaprojektował ktoś bez uprawnień lub nie było tzw. projektu wykonawczego dachu i na budowie wykonali coś innego niż w projekcie budowlanym
Avatar
buhaha / 2 stycznia 2019 o 12:55
+1
180 mkw. dachu, 5 samochodów i wyposażenie i 700 tys. zł strat ? To po ile te samochody tam sprzedają?
Avatar
jan / 2 stycznia 2019 o 12:28
0
to istnieje coś takiego jak zatwierdzenie projektu???
Avatar
Esda / 2 stycznia 2019 o 10:35
0
I tu widać różnicę pomiędzy szpitalem a budową. Tu urzędnicy i inżynierowie co pracują poniżej średniej krajowej za wszystko odpowiadają. W szpitalu umiera wielu, bardzo często z powodu rażących błędów i nikt nikomu nic nie robi a zarobki to kilka a czasem więcej średnich. Do tego tu prokuratura działa sprawnie, są biegli co błędy wskazują a w "służbie" zdrowia znalezienie biegłego co podpiszę się pod wskazaniem błędu medycznego ze świecą szukać.
Avatar
obywatel / 2 stycznia 2019 o 08:57
+2
Jak zwykle prokurator nie ma pojęcia o przepisach prawa... niech sobie poczyta Prawo budowlane... oskarżanie urzędników w tej sytuacji da się wytłumaczyć tylko tym, że Urząd Miasta nie jest w rękach PiS i pisobolszewia na wszelkie sposoby stara się pokazać że UM jest be
Avatar
awans / 2 stycznia 2019 o 08:45
0
jak ma na nazwisko ten dyrektor i czy nadal pracuje w UM Lublin?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego
film

Mistrzostwa świata w Seefeld. Polacy w komplecie awansowali do konkursu indywidualnego 0 0

Markus Eisenbichler okazał się najlepszy w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni Bergisel w Innsbrucku w ramach mistrzostw świata. Niemiec skoczył 128, 5 metra. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – był 11.

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku
alarm24

Jastków: W dolinie Ciemięgi wysypali gruz z rozbiórki budynku 15 1

Zwały gruzu, resztki płyt kartonowo-gipsowych zostały wyrzucone w dolinie Ciemięgi, w Jastkowie – zaalarmował nas czytelnik.

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty

Azoty Puławy grają z Fraikin BM. Granollers. Czas na pierwsze punkty 1 0

W trzeciej kolejce fazy grupowej Pucharu EHF Azoty Puławy zmierzą się z hiszpańskim Fraikin BM. Granollers. Początek sobotniego spotkania w lubelskiej hali Globus o godzinie 15

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach?

Studia 2019 – co studiować, żeby mieć pracę po studiach? 0 0

Uczniowie klas maturalnych coraz częściej biorą udział w spotkaniach prowadzonych przez doradców zawodowych i przedstawicieli różnych branż. Na warsztatach dowiadują się, jakie studia warto wybrać, by w przyszłości nie martwić się o pracę. Niestety - jest jeden problem. Przyszli studenci za każdym razem słyszą coś innego, a ze spotkań wychodzą z coraz większym mętlikiem w głowie. Co warto studiować? Czy istnieje jedyna słuszna recepta? A może czym warto się kierować, by potem nie żałować?

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach
23 lutego 2019, 18:00

Kompozycje Krzysztofa Komedy w Puławach 0 0

POK Dom Chemika zaprasza na wyjątkową muzyczną wędrówkę po świecie Krzysztofa Komedy. Koncert w hołdzie wybitnemu artyście będzie miał miejsce 23 lutego o godz. 18 w Pałacu Czartoryskich w Puławach.

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej
23 lutego 2019, 12:00

Wystawa plakatów Wiesława Wałkuskiego w Galerii Saskiej 0 0

W sobotę, 23 lutego o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie miał miejsce wernisaż wystawy plakatów Wiesława Wałkuskiego. Prace artysty będzie można podziwiać na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego do 6 maja.

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe

Co mają puławscy radni? Najnowsze oświadczenia majątkowe 0 13

Domy, mieszkania, oszczędności i… długi. Co mają starzy wyjadacze, a co debiutanci w radzie miasta? Radni opublikowali swoje oświadczenia majątkowe.

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina?

Puławy: Tory nadal rozgrzebane. Kiedy wrócą pociągi do Warszawy i Lublina? 0 4

Rozgrzebana, porzucona przebudowa i zarastające chwastami torowiska - tak od wielu miesięcy wygląda linia kolejowa nr 7 na odcinku z Lublina, przez Nałęczów i Puławy do Dęblina. Prace, jak zapowiada PKP-PLK mają zostać wznowione w kwietniu tego roku.

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych

Kompletnie pijana kobieta potrąciła dwoje 18-latków na przejściu dla pieszych 0 9

W Puławach pijana kobieta potrąciła dwójkę 18-latków na przejściu dla pieszych. Nastolatkowie trafili do szpitala.

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów

W Kodniu można zobaczyć ikony z czasów Sapiehów 0 0

Przy sanktuarium maryjnym w Kodniu można oglądać zabytkowe ikony pochodzące z czasów Sapiehów.

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki

MKS Perła jedzie na mecz w rywalem z górnej półki 1 1

MKS Perła Lublin w sobotę zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce, aktualnie czwartym zespołem rozgrywek

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!"
galeria

36-latek z Lublina, który oskarża księdza o molestowanie: "Draniom nie wolno stawiać pomników!" 38 20

Rozmowa z Piotrem, 36-latkiem z Lublina, który oskarża księdza Waleriana S. o to, że w dzieciństwie przez wiele lat był przez niego molestowany i gwałcony

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie [zdjęcia] 2 21

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko przyjechali dzisiaj do Lublina.

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski

Trudne zadanie Pszczółek. W niedzielę mecz z mistrzem Polski 1 4

Drużyna z najlepszej „ósemki” Euroligi oraz najlepszy obecnie zespół na polskich parkietach przyjedzie w niedzielę (godz. 19) do Lublina. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się z aktualnym mistrzem Polski – CCC Polkowice