Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2019 r.
21:51

Żeliwne słupki z herbem: Żeby nie parkowali na chodniku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
62 33 A A
Odgrodzony od jezdni ma być między innymi chodnik przed centrum handlowym Gala
Odgrodzony od jezdni ma być między innymi chodnik przed centrum handlowym Gala (fot. Krzysztof Mazur)

W pobliżu przebudowanego ronda koło Gali ustawione mają być słupki uniemożliwiające kierowcom wjazd na chodniki i drogi rowerowe. Dodatkowe zabezpieczenia mają kosztować miasto 18 tys. zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żeliwne słupki nie były uwzględnione w pierwotnym projekcie przebudowy ronda Lubelskiego Lipca ’80 i ul. Fabrycznej. Ich montaż został zlecony dopiero teraz, jako dodatkowe zadanie dla wykonawcy robót drogowych.

W oficjalnym ogłoszeniu o zleceniu dodatkowych prac Zarząd Dróg i Mostów wyjaśnia, że słupki zostały uznane za niezbędne i że taką konieczność „zgłosili przedstawiciele Straży Miejskiej”.

– Celem słupków drogowych jest powstrzymanie kierowców przed parkowaniem w miejscach niedozwolonych i przejeżdżaniem przez przejścia dla pieszych – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.

Zarząd Dróg i Mostów zaproponował ustawienie takich przeszkód w pobliżu parkingu zbudowanego na końcu ul. 1 Maja i „na szerokości przejść dla pieszych o obniżonych krawężnikach”. Odgrodzony od jezdni ma być również chodnik przed centrum handlowym Gala. – Od ronda do przejścia dla pieszych – informuje Jędrek.

We wszystkich tych miejscach zamontowane mają być stylowe, pomalowane na czarno słupki z herbem Lublina. Łącznie będzie ich około 60. – Szacunkowy koszt to 18 tys. zł – informuje Urząd Miasta.

Montaż nie nastąpi zbyt szybko, bo produkcja słupków z herbem jest uruchamiana na indywidualne zamówienie. Ratusz przekonuje, że zastosowanie zwykłych, dostępnych od ręki nie wchodziło w grę. – Ponieważ ta przestrzeń znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatora zabytków – wyjaśnia Jędrek. Szacuje jednak, że słupki mogą być zamontowane jeszcze w tym miesiącu.

Samochody nieprzepisowo zaparkowane na chodnikach są częstym widokiem na ulicach śródmieścia, m.in. na * Peowiaków, * Staszica i * Solnej. W ubiegłym roku Zarząd Dróg i Mostów planował ustawić słupki wzdłuż 16 ulic: * Lipowej, * al. Piłsudskiego, * Zamojskiej, * Bernardyńskiej, * Krakowskiego Przedmieścia, * Narutowicza, * Kapucyńskiej, * Konopnickiej, * Chopina, * Orlej, * Solnej, * Kapucyńskiej, * Okopowej, * Mościckiego, * Peowiaków i * Curie-Skłodowskiej.

Z masowego słupkowania chodników nic nie wyszło, bo problemem okazał się brak firm zainteresowanych wykonaniem takich prac.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polak i zapewne patriota / 4 grudnia 2019 r. o 05:42
Co za naród , że  trzeba stawiać słupki,  żeby bydło wiedziało, że na chodnikach się nie jeździ samochodami i nie parkuje. (Nie obrażając bydła).
Avatar
KK / 3 grudnia 2019 r. o 22:41
Słupki potrzebne od zaraz. Już nawet Ukraina nas wyprzedziła i wprowadziła zakaz parkowania na chodnikach jednocześnie zlecając wykonanie zatok do parkowania poza chodnikiem i przebudowy konieczne. Chyba niestety pozostaje to u nas w obszarze marzeń i to przykre raczej .
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 21:59
Bo się ZDiM dopatrzył, że ich nowiutkie chodniki są rozjeżdżane przez chamów w SUVach. Słupki powinny stać wszędzie, na każdej ulicy, którą wymieniono w tym artykule. Nie tylko przy Gali. To, co się dzieje w Lublinie to jest jakiś dramat
Avatar
ttt / 3 grudnia 2019 r. o 23:17
A skąd wiesz że nie płacą? Wyobraź sobie że w tym mieście istnieje co takiego jak aplikacja mobi parking, włączasz w telefonie czas parkowania i płacisz tylko tyle ile stoisz, nie pobierając biletu
 Bo nie muszą płacić. jeśli parkują na nielegalnym - niewyznaczonym miejscu - musi być otoczone białymi liniami, to nie muszą płacić. Owszem teoretycznie dostaną mandat za nielegal, ale płacić opłaty parkingowej nie muszą. Na tym polega problem - prawdopodobieństwo otrzymania mandatu jest żadne, więc lepiej poszukać nielegalnego miejsca niż płacić. I wielu tak robi.
 Bo nie muszą płacić. jeśli parkują na nielegalnym - niewyznaczonym miejscu - musi być otoczone białymi liniami, to nie muszą płacić. Owszem teoretycznie dostaną mandat za nielegal, ale płacić opłaty parkingowej nie muszą. Na tym polega problem - prawdopodobieństwo otrzymania mandatu jest żadne, więc lepiej poszukać nielegalnego miejsca niż płacić. I wielu tak robi. rozwiń
Avatar
resovia / 3 grudnia 2019 r. o 22:00
Burdel w tym mieście jest okropny. Ja płacę za parkowanie na Szopena (czy Chopina) a obok mnie jakieś wypasione i ogromne porsche ładuje się na darmową miejscówkę za słupkami z herbem Lublina, na chodniku. Albo na wąskim chodniku na Okopowej parkują przy samych przejściach dla pieszych na nielegalkach inne samochody. Pól na pół - część płaci a reszta cwaniaczy. To ma być sprawiedliwość i oczekiwana uczciwość ludzi? Kiedy z tym zrobicie porządek?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 01:24
Jestem za.Kierowcy nawet nie wiedzą co oznacza ten dziwny parking na końcu ulicy.Że to jest miejsce do zawracania wywołuje u nich zdziwienie.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 08:58
Na te słupki powinni się złożyć Ci co parkują i niszczą chodniki. A jak? Jest od tego Straż Miejska
Avatar
LU / 3 grudnia 2019 r. o 22:05
I baaaardzo DOBRZE. Kmioty nie rozumieją.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 08:06
Też uważam, że te słupki powinny być wszędzie. Niestety jesteśmy niezdyscyplinowanym narodem. To parkowanie na chodnikach to jakaś plaga. To, że ktoś nie ma biletu za szybą nie oznacza, że nie płaci. Jest aplikacja do parkingów. Jedna na całą Polskę. Polecam
Avatar
świadeq / 3 grudnia 2019 r. o 22:08
Burdel w tym mieście jest okropny. Ja płacę za parkowanie na Szopena (czy Chopina) a obok mnie jakieś wypasione i ogromne porsche ładuje się na darmową miejscówkę za słupkami z herbem Lublina, na chodniku. Albo na wąskim chodniku na Okopowej parkują przy samych przejściach dla pieszych na nielegalkach inne samochody. Pól na pół -  część płaci a reszta cwaniaczy. To ma być sprawiedliwość i oczekiwana uczciwość ludzi? Kiedy z tym zrobicie porządek?
 Te niebieskie Porsche ostatnio dostało mandat, ale tego brązowego SM nie rusza, bo to kolega ratuszego.
 Te niebieskie Porsche ostatnio dostało mandat, ale tego brązowego SM nie rusza, bo to kolega ratuszego. rozwiń
Avatar
PROBLEM LEŻY GDZIE INDZIEJ / 10 grudnia 2019 r. o 06:40
a może by tak zapewnili wystarczającą liczbę miejsc parkingowych. parkingi się tylko likwiduje zamiast zrobić to co oczekują mieszkańcy czyli wybudować wystarczającą liczę do samochodów które mamy. Miasto niby tak wspiera rodziny, szczególnie te wielodzietne, a one jeżdżą samochodami, bo jak się ma dzieci to się niestety tak robi. Nie sposób ogarnąć wyjazdu do centrum mpk-iem bo każde dziecko upilnować jak się ma dużo i jaka strata czasu jechać tymi autobusami w żółwim tempie (bo przystanki co dwieście metrów), czekać na przystanku w mrozie z małymi dziećmi. Poza tym taka podróż jest niebezpieczna, autobusy mocno hamują ruszają. Małe dziecko na nogach się nie może utrzymać, matka wszystkich za rączki nie da rady trzymać a pasów bezpieczeństwa brać. Ludzie z samochodami płacą podatki i są mieszkańcami tego miasta. CHCĄ RÓWNIEŻ ABY IM NIE ZABIERAĆ PARKINGÓW I PASÓW RUCHU. Korkujecie cały Lublin tymi działaniami (droższe bilety parkingowe żeby zwiększyć rotację następna guupota), bo ludzie krążą samochodami szukając miejsca a i przez to spowalnia ruch mpk.
a może by tak zapewnili wystarczającą liczbę miejsc parkingowych. parkingi się tylko likwiduje zamiast zrobić to co oczekują mieszkańcy czyli wybudować wystarczającą liczę do samochodów które mamy. Miasto niby tak wspiera rodziny, szczególnie te wielodzietne, a one jeżdżą samochodami, bo jak się ma dzieci to się niestety tak robi. Nie sposób ogarnąć wyjazdu do centrum mpk-iem bo każde dziecko upilnować jak się ma dużo i jaka strata czasu jechać tymi autobusami w żółwim tempie (bo przystanki co dwieście metrów), czekać na przystanku w mrozie ... rozwiń
Avatar
zwykły obserwator / 4 grudnia 2019 r. o 15:33
Może wilcze doły? żeby kierowcy zapamiętali. Głupota, tak ładnie, bez słupków teraz jest. Albo samopały?
Avatar
dd / 4 grudnia 2019 r. o 15:07
Straż Miejska to niech najlepiej zglosi komu trzeba stan nawierzchni na Podwalu przy skręcie do ich siedziby. Jest tam jeszcze inna wazna instytucja, ale wstydu nie ma nigdzie. Jest jeszcze ZS1, duża szkoła, wielu uczniów, sporo przejeżdżających samochodów. Na końcu ulicy powinien stać warsztat samochodowy że specjalizacją Zawieszenia. A może trzeba szanownych urzędników przepuścić że dwa razy dziennie?
Avatar
KK / 4 grudnia 2019 r. o 14:31
Też uważam, że te słupki powinny być wszędzie. Niestety jesteśmy niezdyscyplinowanym narodem. To parkowanie na chodnikach to jakaś plaga. To, że ktoś nie ma biletu za szybą nie oznacza, że nie płaci. Jest aplikacja do parkingów. Jedna na całą Polskę. Polecam
 Jeśli stoi na miejscu nie wyznaczonym do parkowania to na 100% NIE PŁACI. i tylko nie dobrze że SM sie leni i nie wlepia mandatu każdemu kto tak parkuje. Przeciez to tez pieniadze dla miasta dlaczego nikt nie moze zobowiązać SM do bezwzglednego mandatowania cwaniactwa parkingowego
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 14:17
Czy oni nie mogli zrobić jezdni z czerwonej kostki ? Nie wiem co to za głupia moda nastała aby jezdnie robić z asfaltu. Samochody mają zawieszenie lepsze niż rowery (które poruszają się po kostce na starych drogach rowerowych). No i a razie czego kostka jest praktyczniejsza w razie konieczności dostania się do instalacji podziemnych
Avatar
KK / 4 grudnia 2019 r. o 14:17
Burdel w tym mieście jest okropny. Ja płacę za parkowanie na Szopena (czy Chopina) a obok mnie jakieś wypasione i ogromne porsche ładuje się na darmową miejscówkę za słupkami z herbem Lublina, na chodniku. Albo na wąskim chodniku na Okopowej parkują przy samych przejściach dla pieszych na nielegalkach inne samochody. Pól na pół -  część płaci a reszta cwaniaczy. To ma być sprawiedliwość i oczekiwana uczciwość ludzi? Kiedy z tym zrobicie porządek?
Te niebieskie Porsche ostatnio dostało mandat, ale tego brązowego SM nie rusza, bo to kolega ratuszego.
 Proponuję robić zdjecie w godz 8-15 i wysyłac na tel kom do SM z adresem. Jesli po kilku zgłoszenich dalej bedzie parkowało to zgłosić to gazet lokalnych .
 Proponuję robić zdjecie w godz 8-15 i wysyłac na tel kom do SM z adresem. Jesli po kilku zgłoszenich dalej bedzie parkowało to zgłosić to gazet lokalnych . rozwiń
Avatar
kol90 / 4 grudnia 2019 r. o 13:29
Czy oni nie mogli zrobić ścieżki rowerowej z czerwonej kostki ? Nie wiem co to za głupia moda nastała aby ścieżki robić z asfaltu. Jakby zastosowali kostkę to nie byłoby wtedy różnicy w poziomie nawietrzni miedzy chodnikiem a ścieżką. No i a razie czego kostka jest praktyczniejsza w razie konieczności dostania się do instalacji podziemnych
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 12:12
Określenie Kinszasa, pasuje do miasta z tą różnica, że w Kinszaszy nie ma aż tylu samochodów.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 10:35
"Z masowego słupkowania chodników nic nie wyszło, bo problemem okazał się brak firm zainteresowanych wykonaniem takich prac." - to jest złamanie podstaw ekonomii. Na wolnym rynku, przy swobodzie prowadzenie działalności gospodarczej brak zainteresowania zarobieniem nie jest możliwy. Podejrzewam, że problemem jest tutaj słaba wycena, że nikt nie podjął się tej pracy.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2019 r. o 09:29
Żeby postawić słupki na Peowiaków czy Solnej nie było wykonawcy. A teraz jest, bo stawiają koło Gali. To niech postawi ten sam wykonawca i te pozostałe w mieście. Bo to miasto wygląda jak Kinszasa, a nie miasto europejskiej. Żuk zaniedbał estetykę miasta, tu jest gnój i bajzel. Trawniki przy Skłodowskiej to błotne kałuże
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpital wstrzymał odwiedziny na kilku oddziałach. „Wzrost zachorowań na chorobę infekcyjną”

Szpital wstrzymał odwiedziny na kilku oddziałach. „Wzrost zachorowań na chorobę infekcyjną”

Rosnąca liczba zachorowań na Covid-19 ale i na grypę, zmusiła dyrekcję szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie do czasowego ograniczania odwiedzin na wybranych oddziałach.

Piecze, swędzi, atakuje w nieoczekiwanym momencie. Lubelscy dermatolodzy zapraszają chorych na konsultacje

Piecze, swędzi, atakuje w nieoczekiwanym momencie. Lubelscy dermatolodzy zapraszają chorych na konsultacje

Bąble pojawiające się na skórze przypominają oparzenie pokrzywą. Ale pokrzywka to znacznie poważniejsze schorzenie, które jest bardzo powszechne, a może być nawet bardzo groźne. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Pokrzywki.

Samochód z włączonymi światłami, a w środku człowiek. Nie udało się uratować jego życia

Samochód z włączonymi światłami, a w środku człowiek. Nie udało się uratować jego życia

Do zdarzenia doszło w sobotę po godzinie 17.30 w Sławatyczach.

Kazimierz Dolny. Wspomnienie o poecie Stanisławie Nyczaju
4 października 2022, 13:00

Kazimierz Dolny. Wspomnienie o poecie Stanisławie Nyczaju

4 października o godz. 13 w Domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym odbędzie się spotkanie poświęcone zmarłemu w kwietniu 2022 roku Stanisławowi Nyczajowi. Artystę będą wspominać jego przyjaciele - literaci działający w kołobrzeskim kole Stowarzyszeniu Autorów Polskich.

Zawołani po imieniu po 80 latach. Stracili życie za to, że odważyli się pomagać skazanym na zagładę Żydom
Magazyn
galeria

Zawołani po imieniu po 80 latach. Stracili życie za to, że odważyli się pomagać skazanym na zagładę Żydom

Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Marianna Łubiarz i Anastazja Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat nie żyją już od 80 lat, ale w czwartek w Majdanie Nowym, gdzie zginęli w grudniu 1942 roku, ich imiona i nazwiska odmieniano przez wszystkie przypadki. Zostali „zawołani po imieniu”. Bo stracili życie za to, że odważyli się pomagać skazanym na zagładę Żydom.

Pogoń Siedlce – Wisła Puławy 1:1. Liczyli na więcej

Pogoń Siedlce – Wisła Puławy 1:1. Liczyli na więcej

Czwarty kolejny mecz bez porażki zanotowała w sobotę puławska Wisła. Kibice Dumy Powiśla i tak liczyli pewnie na więcej, bo ich pupile mierzyli się z Pogonią Siedlce, czyli rywalem ze strefy spadkowej. Gospodarze długo prowadzili, ale ostatecznie zawody zakończyły się remisem 1:1.

Azoty Puławy – MKS Zagłębie Lubin 39:27. Upragnione przełamanie [ZDJĘCIA]
galeria

Azoty Puławy – MKS Zagłębie Lubin 39:27. Upragnione przełamanie [ZDJĘCIA]

Po dwóch ligowych porażkach Azoty Puławy wróciły na zwycięską ścieżkę. W sobotę zespól trenera Roberta Lisa pewnie pokonał we własnej hali Zagłębie Lubin

Świdniczanka – Bug Hanna 5:0. Znowu bez straty gola

Świdniczanka – Bug Hanna 5:0. Znowu bez straty gola

Osiem meczów, komplet 24 punktów, a do tego 29 strzelonych bramek i ani jednej straconej. Świdniczanka kontynuuje świetny start w sezonie 2022/2023. W sobotę piłkarze Łukasza Gieresza przedłużyli kapitalną passę po zwycięstwie 5:0 nad Bugiem Hanna. Za tydzień zanosi się na poważniejszy test, bo lider grupy pierwszej zagra z drugim w tabeli Huraganem Międzyrzec Podlaski.

LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3. Horror bez happy endu

LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom 2:3. Horror bez happy endu

W pierwszym meczu nowego sezonu PlusLigi LUK Lublin przegrał po pasjonującym spotkaniu z Cerrad Enea Czarni Radom, ale dopisał pierwszy punkt na swoje konto

Orlęta Spomlek – ŁKS Łagów 0:1. Nie potrafili skruszyć muru

Orlęta Spomlek – ŁKS Łagów 0:1. Nie potrafili skruszyć muru

Po raz kolejny okazało się, że piłkarze z Radzynia Podlaskiego w tym sezonie lepiej radzą sobie na wyjazdach. W pięciu meczach na boiskach rywali Orlęta Spomlek uzbierały aż 11 punktów. Szkoda tylko, że w pięciu u siebie zaledwie sześć. W sobotę, przy okazji tego piątego biało-zieloni musieli uznać wyższość ŁKS Łagów. Trzeba jednak przyznać, że goście bardzo szczęśliwie wygrali 1:0.

Górnik Łęczna – GKS Tychy 3:2. Druga wygrana w sezonie

Górnik Łęczna – GKS Tychy 3:2. Druga wygrana w sezonie

Pięć bramek, ponad 10 minut doliczonego czasu gry w drugiej połowie i druga w tym sezonie wygrana Górnika Łęczna. Po niezwykle emocjonującym spotkaniu zielono-czarni pokonali na swoim stadionie ekipę GKS Tychy 3:2

Chełmianka – Wieczysta Kraków 0:1. Musieli się napracować na punkty

Chełmianka – Wieczysta Kraków 0:1. Musieli się napracować na punkty

Czwarta wizyta w województwie lubelskim i znowu problemy. Wieczysta Kraków po raz kolejny musiała się napracować na trzy punkty. Drużyna Tomasza Złomańczuka wysoko zawiesiła poprzeczkę głównemu faworytowi do awansu. Ostatecznie górą w Chełmie byli jednak goście po „złotym” golu Daniela Hoyo-Kowalskiego.

Zawsze wypala znak MT.  Ma go każda łódź z Basonii koło Józefowa nad Wisłą

Zawsze wypala znak MT. Ma go każda łódź z Basonii koło Józefowa nad Wisłą

Pod żagiel, smukła i żeby pięknie szła. Takie zamówienia składają klienci idealni, którzy wiedzą jakiej łodzi potrzebują. Ale wszyscy, bez względu czy kupują małą czy dużą, są z nią gdy powstaje emocjonalnie związani. Nie mogą się doczekać. Potrafią przyjechać do szkutnika, żeby położyć się na chwilę w jeszcze niegotowej. Po polskich rzekach pływa blisko setka łodzi, które na dziobnicy mają od wewnątrz wypalony napis Basonia i inicjały MT, jak Mateusz Tabaka.

Kto by nie chciał takich bryk w garażu. Moto Session 2022 w Lublinie. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Kto by nie chciał takich bryk w garażu. Moto Session 2022 w Lublinie. Zdjęcia

Jeżeli ktoś nie miał okazji zajrzeć dziś na Moto Session, to ma szansę jeszcze w niedzielę. Jest co podziwiać.

Motor Lublin – Siarka Tarnobrzeg 0:0. Nie poszli za ciosem [zdjęcia]
galeria

Motor Lublin – Siarka Tarnobrzeg 0:0. Nie poszli za ciosem [zdjęcia]

Po dobrym meczu z Hutnikiem kibice Motoru liczyli w sobotę na kolejne zwycięstwo swoich pupili. Niestety, swoje plany miała też Siarka Tarnobrzeg, która na Arenie Lublin udowodniła, że nie jest już tym samym zespołem, co na początku rozgrywek. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i na pewno to był podział punktów ze wskazaniem na gości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty