Ania Dąbrowska, Spice Gears Team 5883 i Modern-Expo S.A. to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Tegoroczne wyróżnienia poznaliśmy podczas uroczystej gali w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
W tym roku statuetki Ambasadorów zostały wręczone po raz 20. Corocznie tytuły są przyznawane wybitnym osobom, instytucjom i firmom, która wniosły istotny wkład w promowanie naszego regionu w kraju i poza jego granicami.
Laureatów wyłoniła Kapituła Honorowa złożona z członków zarządu województwa, przewodniczącego sejmiku oraz przedstawicieli lokalnych mediów. Wyboru dokonano spośród 30 zgłodzeń nadesłanych przez m.in. jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje i instytucje społeczno-kulturalne, naukowe i gospodarcze.
W kategorii "osoba" uhonorowano Anię Dąbrowską, pochodzącą z Chełma wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów. Artystka w swoim dorobku ma sześć albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce polskiego rankingu najlepiej sprzedających się płyt (OLiS) i uzyskało status platyny. Jest laureatką dziewięciu Fryderyków, w tym dwóch dla wokalistki roku. Dzięki swoim osiągnięciom uznawana jest za jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek.
Tegoroczni zwycięzcy w kategorii instytucja to chyba najmłodsi Ambasadorowie w historii. Zostali nimi członkowie młodzieżowej drużyny robotyki Spice Gears 5883, złożonej z uczniów kraśnickich szkół średnich. Największe sukcesy do tej pory odnieśli reprezentując Polskę podczas olimpiad robo tycznych First Global w Waszyngtonie (2017) i Mexico City (2018). Zespół tworzy obecnie ok. 35 osób.
W gronie firm wyróżniono Modern-Expo S.A. Spółka powstała w 1993 w Lublinie i właśnie kończy tu budowę swojej czwartej fabryki i centrum badawczo-rozwojowego. Pozostałe trzy zakłady produkcyjne mieszczą się na Ukrainie i Białorusi. Firma ma także oddziały m.in. w Berlinie, Londynie, Paryżu i Dubaju. Oferta Modern-Expo obejmuje produkcję elementów wyposażenia dla handlu detalicznego, m.in. regałów, boksów kasowych, rozwiązań dla magazynów itp. Wśród jej klientów są największe światowe firmy, takie jak: Nestle, British Americna Tobacco, PepsiCo, Carrefour, Gazprom czy McDonalds.
W każdej z trzech kategorii nominację otrzymały po trzy zgłoszone propozycje. Oprócz zwycięzców, kapituła wskazała także: uczestnika ubiegłorocznej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 i spektakularnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, szefa Polskiego Himalaizmu Zimowego Piotra Tomalę oraz komentatora sportowego Tomasza Jasinę (osoba), redakcję lubelskiego kwartalnika "Akcent – Literatura i Sztuka" oraz Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskszy (instytucja) a także Fabrykę Cukierków Pszczółka i kraśnicki Gumet (firma).
Podczas gali wręczono także certyfikaty Marka Lubelskie. Otrzymało je siedem firm: Avis Ekologiczne Place Zabaw, Avant Fabryka Porcelitu, Kabis – Dywany Łuszczów, Przedsiębiorstwo Handlowe Conkret, Magdalena Niedziałek "Dąbrówka" – Lubartowska 77, Magiczne Ogrody w Janowcu oraz Pszczelarz Kozacki.