Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2014 r.
9:45
Edytuj ten wpis

Żrąca sól na chodnikach szkodzi. Ale nie rezygnują z niej, by nie musieć machać łopatą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
3 6 A A

Na posypane solą chodniki narzekają mieszkańcy, którzy niszczą sobie buty. Teoretycznie do "zwalczania śliskości, jak malowniczo nazywają to urzędnicy soli nie powinno się używać, poza określonymi sytuacjami. W praktyce jest zupełnie inaczej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Widok białych, trudnych do usunięcia zacieków na skórzanych butach zna chyba każdy, kto zimą miał okazję przemierzać miejskie chodniki. Pół biedy, gdyby był to tylko problem estetyczny, ale sól po prostu uszkadza buty. Choć to właśnie na butach sól widać najbardziej, to jednak jej szkodliwe działanie nie kończy się na obuwiu.

Chlorek sodu powoduje też korozję samochodowych karoserii, winny jest korozji biegnących pod ziemią rur oraz znajdujących się na powierzchni latarni, barierek i koszy na śmieci, podrażnia łapy wyprowadzanych na spacer psów. Szkodzi również zieleńcom i drzewom.

I to właśnie pryzmy zasolonego śniegu wskazywano jako główną przyczynę obumierania drzewek na deptaku Krakowskiego Przedmieścia. Nadmiar chlorku sodu sprawia, że korzenie nie są w stanie pobierać wody i składników mineralnych.

Po co machać łopatą

- Teraz zimą prawie nikt nie odśnieża, za to wszyscy solą. Pewnie wychodzą z założenia, że po co się namachać szuflą czy miotłą, gdy można wysypać sól. Ale efekt jest taki, że nie sposób dojść na przystanek, żeby nie upaćkać się w żrącej brei - mówi pan Krzysztof z Lublina. - Szczególnie źle jest na asfaltowych chodnikach, gdzie woda nie ma odpływu i na przystankach. Dlaczego u nas nie może być tak jak w Warszawie, gdzie całe fragmenty miasta są strefami z zakazem używania soli?

Mimo to sól nadal sypana jest na chodniki, choć nie powinna być stosowana. - Do zwalczania śliskości na chodnikach ma być stosowany piasek - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. - Jedynie w przypadku wystąpienia oblodzenia albo gołoledzi dopuszczone jest stosowanie mieszaniny piasku z chlorkiem sodu.

Rzeczywistość

Tak teoretycznie powinno być, ale rzeczywistość jest inna. Sól sypana jest w wielu miejscach, niezależnie od tego, czy chodnik pokrywa lód, czy też jest na nim zaledwie śnieg. - Jeżeli gdzieś ktoś używa niewłaściwych materiałów możemy wezwać go do złożenia wyjaśnień - informuje Kieliszek. - W przypadku, gdyby sytuacja się powtarzała możemy rozliczyć wykonawcę z nieprawidłowej realizacji umowy na zimowe utrzymanie chodników.

Nieco inne zasady obowiązują na chodnikach, które nie biegną bezpośrednio przy jezdniach, jak np. na pl. Litewskim. Tu soli nie wolno stosować nawet wtedy, gdy chodniki pokrywa lód. Również teoretycznie.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dawid / 16 grudnia 2014 r. o 13:36

Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

Avatar
a / 16 grudnia 2014 r. o 11:17

Czy Straż Miejska podejmie interwencję po zgłoszeniu, że gospodarz albo zarządca terenu sypie na chodnik sól?

Avatar
Gość / 16 grudnia 2014 r. o 11:06

Sypali, sypią i sypać będą sól na chodniki. Bo to taniej, a i łopatą machać nie trzeba, później walić tyką, aby lód rozbić. Często widzę - drewniana szufla, krzepa w łapie i do roboty. Co za prymitywny kraj... Tak odśnieżać to sobie można ścieżkę od drzwi do bramy na własnej posesji, chociaż ci co majętniejsi to już maszynek używają. Po osiedlu, na którym mieszkam - też jeździ traktorek z pługiem - różnie, raz lemieszowym, raz wirnikowym, także ze szczotami, którymi zamiata resztki śniegu. Od czasu położenia kostki tak jeździ, bo w miare równo... nie to, co płyty chodnikowe drzewiej. Po jezdniach osiedlowych już większa maszyna jeździ i odgarnia śnieg, a pryzmy ładują nią na samochody do wywiezienia. Od dawna już nie widziałem ciecia z drewnianą szuflą... Minusem jest ich warkot jeszcze przed świtem. Piasek - tak, posypują, sól na chodniki - nie.

Ale - blisko okien jest budynek przedszkola z placykiem przed drzwiami wejściowymi - tu już, owszem, sklejka, kij i ciężka tyczka do rozbijania lodu były używane. Te tyczki bardzo niszczyły chodniki... Nie wiem jak będzie tej zimy, bo wiosną zamontowali alarm, kamery i dozorcy już nie widziałem... chyba dogadają się z administracją osiedlową i traktorek będzie też ten placyck odśnieżał?

Sypali, sypią i sypać będą sól na chodniki. Bo to taniej, a i łopatą machać nie trzeba, później walić tyką, aby lód rozbić. Często widzę - drewniana szufla, krzepa w łapie i do roboty. Co za prymitywny kraj... Tak odśnieżać to sobie można ścieżkę od drzwi do bramy na własnej posesji, chociaż ci co majętniejsi to już maszynek używają. Po osiedlu, na którym mieszkam - też jeździ traktorek z pługiem - różnie, raz lemieszowym, raz wirnikowym, także ze szczotami, którymi zamiata resztki śniegu. Od czasu położenia kostki tak jeździ, bo w miare ... rozwiń

Avatar
jnm / 16 grudnia 2014 r. o 10:36

popatrzcie jak w skandynawii radzą sobie z chodnikami i jezdniami. Tam nikt nie soli a jezdnie są zimą zaśnieżona i białe

Avatar
EkoNaCl / 16 grudnia 2014 r. o 10:54

...to zacznijcie używać nieżrącej soli - takiej EkoNaCl.

Avatar
Gość / 16 grudnia 2014 r. o 16:31

Ciekawe czy jakby spółdzielnia mieszkaniowa zarządziła czyn społeczny-"odśnieżanie" to sól by przeszkadzała? Pisze durny redaktorek coś żeby sie tylko czepić

"

Avatar
Gość / 16 grudnia 2014 r. o 16:31

Ciekawe czy jakby spółdzielnia mieszkaniowa zarządziła czyn społeczny-"odśnieżanie" to sól by przeszkadzała? Pisze durny redaktorek coś żeby sie tylko czepić

"

Avatar
Dawid / 16 grudnia 2014 r. o 13:36

Ludzie nie dajcie się więcej oszukiwać polskim bankom. Ciężko dzisiaj znaleźć w internecie rzetelne informacje, ja prowadzę swoją małą prywatną stronkę na której możecie się dowiedzieć o oszustwach banków. Wstawcie kropki w miejsce spacji: polskiebanki cba pl

Avatar
a / 16 grudnia 2014 r. o 11:17

Czy Straż Miejska podejmie interwencję po zgłoszeniu, że gospodarz albo zarządca terenu sypie na chodnik sól?

Avatar
Gość / 16 grudnia 2014 r. o 11:06

Sypali, sypią i sypać będą sól na chodniki. Bo to taniej, a i łopatą machać nie trzeba, później walić tyką, aby lód rozbić. Często widzę - drewniana szufla, krzepa w łapie i do roboty. Co za prymitywny kraj... Tak odśnieżać to sobie można ścieżkę od drzwi do bramy na własnej posesji, chociaż ci co majętniejsi to już maszynek używają. Po osiedlu, na którym mieszkam - też jeździ traktorek z pługiem - różnie, raz lemieszowym, raz wirnikowym, także ze szczotami, którymi zamiata resztki śniegu. Od czasu położenia kostki tak jeździ, bo w miare równo... nie to, co płyty chodnikowe drzewiej. Po jezdniach osiedlowych już większa maszyna jeździ i odgarnia śnieg, a pryzmy ładują nią na samochody do wywiezienia. Od dawna już nie widziałem ciecia z drewnianą szuflą... Minusem jest ich warkot jeszcze przed świtem. Piasek - tak, posypują, sól na chodniki - nie.

Ale - blisko okien jest budynek przedszkola z placykiem przed drzwiami wejściowymi - tu już, owszem, sklejka, kij i ciężka tyczka do rozbijania lodu były używane. Te tyczki bardzo niszczyły chodniki... Nie wiem jak będzie tej zimy, bo wiosną zamontowali alarm, kamery i dozorcy już nie widziałem... chyba dogadają się z administracją osiedlową i traktorek będzie też ten placyck odśnieżał?

Sypali, sypią i sypać będą sól na chodniki. Bo to taniej, a i łopatą machać nie trzeba, później walić tyką, aby lód rozbić. Często widzę - drewniana szufla, krzepa w łapie i do roboty. Co za prymitywny kraj... Tak odśnieżać to sobie można ścieżkę od drzwi do bramy na własnej posesji, chociaż ci co majętniejsi to już maszynek używają. Po osiedlu, na którym mieszkam - też jeździ traktorek z pługiem - różnie, raz lemieszowym, raz wirnikowym, także ze szczotami, którymi zamiata resztki śniegu. Od czasu położenia kostki tak jeździ, bo w miare ... rozwiń

Avatar
EkoNaCl / 16 grudnia 2014 r. o 10:54

...to zacznijcie używać nieżrącej soli - takiej EkoNaCl.

Avatar
jnm / 16 grudnia 2014 r. o 10:36

popatrzcie jak w skandynawii radzą sobie z chodnikami i jezdniami. Tam nikt nie soli a jezdnie są zimą zaśnieżona i białe

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historia klocków LEGO

Historia klocków LEGO

Trudno znaleźć jest osobę, która nie bawiłaby się w dzieciństwie klockami LEGO. Jeszcze trudniej znaleźć jest osobę, która by o nich nie słyszała. Klocki LEGO to zabawka, z którą większość utożsamia swoje dzieciństwo. Nie każdy jednak wie, jaka historia za nimi stoi i jak wyglądały początki LEGO. W tym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię i w skrócie przestawić historię owej firmy.

Koncert piosenek filmowych w Puławach
6 października 2022, 18:00

Koncert piosenek filmowych w Puławach

Dom Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) zaprasza na koncert "Tak jak w kinie" w wykonaniu zespołu STARsi. Wydarzenie odbędzie się 6 października o godz. 18.

Wdowa po Andrzeju Izdebskim przerywa milczenie. Mówi jak wyglądał zakup respiratorów za 200 mln zł

Wdowa po Andrzeju Izdebskim przerywa milczenie. Mówi jak wyglądał zakup respiratorów za 200 mln zł

Mąż nie chciał rozmawiać z mediami. Powiedział, że w ministerstwie obiecali mu, że jak będzie siedział cichutko, to oni mu za to załatwią inny duży kontrakt – mówi Ewa Izdebska, wdowa po właścicielu firmy E&K zamieszanego w jedną z najgłośniejszych afer ostatnich lat.

Męczy cię alergia? Zadbaj o higienę snu z materacami Hilding Anders

Męczy cię alergia? Zadbaj o higienę snu z materacami Hilding Anders

Alergia jest schorzeniem cywilizacyjnym, które jest diagnozowane u coraz większej części społeczeństwa. Dokuczliwe objawy choroby utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także przyczyniają się do obniżenia jakości snu i nocnej regeneracji organizmu. Jednym ze sposobów na zapewnienie alergikowi najlepszych warunków do spania jest zakup materaca o właściwościach przeciwalergicznych. Jakie podłoża o takim działaniu można znaleźć w ofercie marki Hilding Anders?

60-latek zasnął za kierownicą?

60-latek zasnął za kierownicą?

Kierowca opla został ranny w wypadku, do którego doszło minionej nocy w Woli Dużej (powiat biłgorajski).

Jak przestrzegać segregacji odpadów na co dzień?

Jak przestrzegać segregacji odpadów na co dzień?

Codzienna segregacja śmieci wcale nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy zapamiętać podstawowe zasady, jakie rządzą selektywną zbiórką odpadów. Warto również zwracać uwagę na surowce, z których składają się śmieci, tak by nie popełniać nieświadomie błędów nieprawidłowej interpretacji danego odpadu i nie wyrzucać go do kubła, do którego trafić nie powinien.

Motor zagra z Siarką. Trener Goncalo Feio apeluje do kibiców: bądźcie naszym 12 zawodnikiem

Motor zagra z Siarką. Trener Goncalo Feio apeluje do kibiców: bądźcie naszym 12 zawodnikiem

W sobotę na Arenie Lublin spotkają się drużyny, które po zmianie na ławkach trenerskich wyraźnie odżyły. Siarka Tarnobrzeg nie przegrała od trzech kolejek, a Motor w debiucie Goncalo Feio wygrał w Krakowie z Hutnikiem. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17.

Dobry fotograf ślubny – czyli sposób na idealna pamiątkę

Dobry fotograf ślubny – czyli sposób na idealna pamiątkę

Fotograf ślubny to jedna z pierwszych rzeczy, jakie musicie załatwić organizując wymarzone wesele. Dlatego nie warto z tym zwlekać za długo, aby termin u wymarzonego fotografa nie przepadł. Z pewnością zdjęcia ślubne są bardzo ważną sprawa! Przede wszystkim jest to piękna pamiątka z Waszego najważniejszego dnia w życiu!

Zamość. Pediatria już jest, ale szpitalny oddział jeszcze nie działa

Zamość. Pediatria już jest, ale szpitalny oddział jeszcze nie działa

Teoretycznie od soboty 1 października, ale w praktyce dopiero ponad dwa tygodnie później zacznie na dobre pracować oddział pediatryczny utworzony w szpitalu "papieskim" w Zamościu.

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli zagrać tak, jak z Chorwatami

Azoty Puławy kontra Zagłębie Lubin, czyli zagrać tak, jak z Chorwatami

W piątej kolejce Azoty Puławy zmierzą się z Zagłębiem Lubin. Początek rywalizacji w puławskiej hali w sobotę, o godzinie 15

Motor Lublin: droga do złota
Magazyn
galeria

Motor Lublin: droga do złota

Nie mieli sobie równych w rundzie zasadniczej. W fazie play-off musieli mierzyć się z przeciwnościami losu i odrabiać 12 punktów straty z pierwszego meczu finałowego. Dla żużlowców Motoru Lublin – świeżo koronowanych Drużynowych Mistrzów Polski – nie ma rzeczy niemożliwych. Droga do złota nie była jednak usłana różami.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"
30 września 2022, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [30.09-02.10]. "Niewidzialna wojna" i "Uśmiechnij się"

Patryk Vega powraca na ekrany kin z kolejnym filmem. Tym razem o... samym sobie. Wśród nowości w lubelskich kinach znajdziemy jednak nie tylko autobiografię kontrowersyjnego reżysera. Wśród premier m.in. horror "Uśmiechnij się". Będzie także premiera sceniczna - "Diabelski młyn" w Teatrze Osterwy. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Lublin. To ostatnia szansa by kupić abonament parkingowy taniej

Lublin. To ostatnia szansa by kupić abonament parkingowy taniej

Od soboty wzrosną opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Jeszcze dziś można kupić abonament w starej cenie.

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew i chcą wygrać z mistrzem

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew i chcą wygrać z mistrzem

Edach Budowlani zagrają z Orkanem Sochaczew. Pierwszy gwizdek spotkania na boisku przy ul. Magnoliowej, w niedzielę, o godz. 14. Transmisję przeprowadzi stacja TVP Sport

Czy niebieskie światło jest szkodliwe i jak wpływa na zdrowie?

Czy niebieskie światło jest szkodliwe i jak wpływa na zdrowie?

Niebieskie światło jest wszechobecne - dociera do nas z ekranów telefonów, komputerów czy z żarówek. Czy jest ono szkodliwe dla naszego zdrowia? Czy możemy się przed nim uchronić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!