Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 sierpnia 2006 r.
15:13
Edytuj ten wpis

Borowik, starszy brat purchawy?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Lubi pani grzyby?
- Jeść? Mam odpowiedzieć jak grzybiarz czy jak mykolog? Jak mykolog? To można powiedzieć, że byłam na grzybach i znalazłam takie ładne przykłady mikoryzy. Tu jeszcze zielony nalot glonów, a obok piękny porost. A tu dorodny workowiec. Pod mikroskopem będzie widać jeszcze lepiej.
• Tego się chyba nie da ususzyć i zima dodać do sosu... zwykłe patyki. Nie sadzę, żeby ktoś w ogóle te grzyby zauważył. Widziałam ładniejsze rośliny.
- Grzyby to nie rośliny.
• Jak to? mam tu "Świat roślin”, opasłe tomiszcze wydane przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. I jak najbardziej piszą tu o grzybach.
- Proszę to wyrzucić. Wiele lat trwały dyskusje, ale już wiadomo: grzyby nie są roślinami. Tworzą obok królestwa zwierząt i królestwa roślin swoje własne królestwo. Podręczniki szkolne już powinny to uwzględniać. Oczywiście, zdarzają się jeszcze i akademickie publikacje, w których grzyby traktuje się jako rośliny ale to błąd. Na tym etapie wiedzy błąd.
• A dlaczego grzyby to grzyby, a nie rośliny?
- Najprościej mówiąc nie są roślinami, bo nie zawierają chlorofilu. Ściany ich komórek zawierają chitynę.
• Z chityny zbudowane są pancerze owadzie.
- Tak, i niektóre grzyby, o takie jak ten na gałązce kubek prążkowany, są twarde. Pewnie kubek można by było zjeść, ale to zupełnie jakby pani zjadła chrabąszcza.
• To może jednak grzyby to zwierzęta?
- Nie, bo nie mają cechy zwierzęcej, czyli zdolności ruchu. Potrafią rozsiewać zarodniki, ale wykorzystują do tego wiatr, owady, wodę; jakiś środek transportu. Zarodnik sam się nie rusza. Grzyb to grzyb. Dlatego pani książka jest do wyrzucenia. Możliwe, że te, które mamy teraz, za jakiś czas też będą. Mikroskop to mało. Teraz grzybami zajmują się genetycy. Grzyby to jedna z najliczniejszych grup żywych organizmów; są wszędzie.

A ile jest gatunków grzybów?
- Dziś znamy 250 czy 300 tysięcy gatunków grzybów, ale równie dobrze w wraz z rozwojem badań, ta liczba może maleć, bo okaże dię okazać, że grzyby opisane przez nas jako różne, genetycznie są identyczne.
• Grzyb "X” będzie borowikiem, kiedy rośnie pod dębem, a jak pod olchą, to już maslak?? A grzyb raz jest drożdżami, raz purchawką, ale genetycznie będzie tym samym grzybem?
- W dużym uproszczeniu takie właśnie mogą być efekty dalszych badań.
• Sporo tych grzybich tajemnic...
- I tak wszystkich nie poznamy. Grzyby są bardzo trudne do badania, bo można to robić tylko w terenie. Laboratoryjnie nie da się ich hodować, bo nie wszystkim ciepło, pożywienie i wilgoć odpowiada. Rośliny występujące w jakimś miejscu można poznać w czasie trzech-czterech wypraw. A grzyby? Grzybiarze chodzą do lasu późnym latem, jesienią. Ale grzyby tam są cały rok. Tylko jak je znaleźć nie wiedząc w jakiej są fazie rozwoju? Ludzie wiedzą dużo o grzybach z którymi walczą przy uprawie roślin. Zaraza ziemniaczana atakuje ziemniaki i pomidory gdy jest wilgotno. Wiemy, że potrzeba kropli wody by zarodnik zarazy wytworzył pływnię, a w niej po osiem zdolnych do dalszego rozmnażania pływek. Gdy jest sucho pływka jest jedna i zaraza atakuje osiem razy wolniej. Badamy też od lat grzyby zagrażające ludziom i zwierzętom, a reszta? Jakie i jak żyją w wodzie? Jakie zarodniki fruwają w powietrzu, gdy niektóre z nich mogą być wielkości krwinki?
• Chwali pani urodę porostu i pokazuje, że na zwykłej gałązce można zobaczyć jak grzyby z glonami tworzą nowy organizm. Grzyby nie są samotnikami?
- To przede wszystkim organizmy cudzożywne. Żywią się resztkami organicznymi. Jeśli grzyby zniszczyły nam deski czy nawet cały drewniany dom to nie wina grzybów. One sobie po prostu żyją i niczym oczyszczalnia rozkładają martwe części organiczne, dzięki temu ważne pierwiastki znów mogą być wykorzystane. Tak robią saprotrofy. Biotrofy współpracują z innymi organizmami: żyją z nimi w symbiozie lub na nich pasożytują. Współpraca jest bardzo skomplikowana. Czy to nie dziwne, że jeszcze nie ma upraw borowików czy jagód? Nie ma i być nie może. Borowikom potrzebne są określone drzewa, a borówka nie będzie rosła bez grzybów.
• Dzięki grzybom jemy jagody, to miłe z ich strony. Grzyby potrafią coś jeszcze?
- Mnóstwo rzeczy. W swoim interesie zmuszają zboże do tego, by urosło. Zaatakowane przez głownię źdźbło wyrasta ponad inne i zarodniki mogą spokojnie niesione wiatrem się rozsiać.
• ...czyli rozmnożyć. Grzybom tylko seks w głowie? I co one robią zbożu, że rośnie?
- Wytwarzają substancje wzrostowe i zboże rośnie. A rozmnażanie płciowe nie jest tak ważne jak bezpłciowe. Nie ma czasu na płciowe, bo trzeba się wepchnąć i szybko rozmnożyć by zając miejsce do życia. tym bardziej, że chętnych wielu. Ten przeżyje, kto się dostosuje do warunków.

Pozostałe informacje

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium