Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 sierpnia 2006 r.
15:13
Edytuj ten wpis

Borowik, starszy brat purchawy?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Lubi pani grzyby?
- Jeść? Mam odpowiedzieć jak grzybiarz czy jak mykolog? Jak mykolog? To można powiedzieć, że byłam na grzybach i znalazłam takie ładne przykłady mikoryzy. Tu jeszcze zielony nalot glonów, a obok piękny porost. A tu dorodny workowiec. Pod mikroskopem będzie widać jeszcze lepiej.
• Tego się chyba nie da ususzyć i zima dodać do sosu... zwykłe patyki. Nie sadzę, żeby ktoś w ogóle te grzyby zauważył. Widziałam ładniejsze rośliny.
- Grzyby to nie rośliny.
• Jak to? mam tu "Świat roślin”, opasłe tomiszcze wydane przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe. I jak najbardziej piszą tu o grzybach.
- Proszę to wyrzucić. Wiele lat trwały dyskusje, ale już wiadomo: grzyby nie są roślinami. Tworzą obok królestwa zwierząt i królestwa roślin swoje własne królestwo. Podręczniki szkolne już powinny to uwzględniać. Oczywiście, zdarzają się jeszcze i akademickie publikacje, w których grzyby traktuje się jako rośliny ale to błąd. Na tym etapie wiedzy błąd.
• A dlaczego grzyby to grzyby, a nie rośliny?
- Najprościej mówiąc nie są roślinami, bo nie zawierają chlorofilu. Ściany ich komórek zawierają chitynę.
• Z chityny zbudowane są pancerze owadzie.
- Tak, i niektóre grzyby, o takie jak ten na gałązce kubek prążkowany, są twarde. Pewnie kubek można by było zjeść, ale to zupełnie jakby pani zjadła chrabąszcza.
• To może jednak grzyby to zwierzęta?
- Nie, bo nie mają cechy zwierzęcej, czyli zdolności ruchu. Potrafią rozsiewać zarodniki, ale wykorzystują do tego wiatr, owady, wodę; jakiś środek transportu. Zarodnik sam się nie rusza. Grzyb to grzyb. Dlatego pani książka jest do wyrzucenia. Możliwe, że te, które mamy teraz, za jakiś czas też będą. Mikroskop to mało. Teraz grzybami zajmują się genetycy. Grzyby to jedna z najliczniejszych grup żywych organizmów; są wszędzie.

A ile jest gatunków grzybów?
- Dziś znamy 250 czy 300 tysięcy gatunków grzybów, ale równie dobrze w wraz z rozwojem badań, ta liczba może maleć, bo okaże dię okazać, że grzyby opisane przez nas jako różne, genetycznie są identyczne.
• Grzyb "X” będzie borowikiem, kiedy rośnie pod dębem, a jak pod olchą, to już maslak?? A grzyb raz jest drożdżami, raz purchawką, ale genetycznie będzie tym samym grzybem?
- W dużym uproszczeniu takie właśnie mogą być efekty dalszych badań.
• Sporo tych grzybich tajemnic...
- I tak wszystkich nie poznamy. Grzyby są bardzo trudne do badania, bo można to robić tylko w terenie. Laboratoryjnie nie da się ich hodować, bo nie wszystkim ciepło, pożywienie i wilgoć odpowiada. Rośliny występujące w jakimś miejscu można poznać w czasie trzech-czterech wypraw. A grzyby? Grzybiarze chodzą do lasu późnym latem, jesienią. Ale grzyby tam są cały rok. Tylko jak je znaleźć nie wiedząc w jakiej są fazie rozwoju? Ludzie wiedzą dużo o grzybach z którymi walczą przy uprawie roślin. Zaraza ziemniaczana atakuje ziemniaki i pomidory gdy jest wilgotno. Wiemy, że potrzeba kropli wody by zarodnik zarazy wytworzył pływnię, a w niej po osiem zdolnych do dalszego rozmnażania pływek. Gdy jest sucho pływka jest jedna i zaraza atakuje osiem razy wolniej. Badamy też od lat grzyby zagrażające ludziom i zwierzętom, a reszta? Jakie i jak żyją w wodzie? Jakie zarodniki fruwają w powietrzu, gdy niektóre z nich mogą być wielkości krwinki?
• Chwali pani urodę porostu i pokazuje, że na zwykłej gałązce można zobaczyć jak grzyby z glonami tworzą nowy organizm. Grzyby nie są samotnikami?
- To przede wszystkim organizmy cudzożywne. Żywią się resztkami organicznymi. Jeśli grzyby zniszczyły nam deski czy nawet cały drewniany dom to nie wina grzybów. One sobie po prostu żyją i niczym oczyszczalnia rozkładają martwe części organiczne, dzięki temu ważne pierwiastki znów mogą być wykorzystane. Tak robią saprotrofy. Biotrofy współpracują z innymi organizmami: żyją z nimi w symbiozie lub na nich pasożytują. Współpraca jest bardzo skomplikowana. Czy to nie dziwne, że jeszcze nie ma upraw borowików czy jagód? Nie ma i być nie może. Borowikom potrzebne są określone drzewa, a borówka nie będzie rosła bez grzybów.
• Dzięki grzybom jemy jagody, to miłe z ich strony. Grzyby potrafią coś jeszcze?
- Mnóstwo rzeczy. W swoim interesie zmuszają zboże do tego, by urosło. Zaatakowane przez głownię źdźbło wyrasta ponad inne i zarodniki mogą spokojnie niesione wiatrem się rozsiać.
• ...czyli rozmnożyć. Grzybom tylko seks w głowie? I co one robią zbożu, że rośnie?
- Wytwarzają substancje wzrostowe i zboże rośnie. A rozmnażanie płciowe nie jest tak ważne jak bezpłciowe. Nie ma czasu na płciowe, bo trzeba się wepchnąć i szybko rozmnożyć by zając miejsce do życia. tym bardziej, że chętnych wielu. Ten przeżyje, kto się dostosuje do warunków.

Pozostałe informacje

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium