Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2009 r.
15:05
Edytuj ten wpis

Czas na polowanie

0 5 A A

Jesień tuż-tuż, a wraz nią sezon łowiecki. W całym kraju tradycje myśliwskie były bardzo silne. Jednak do II wojny światowej była to rozrywka elit.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Myślistwo było przywilejem – mówi Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, organizatora sobotnich "Intelektualiów myśliwskich”, podczas których będą znakomite wystąpienia, ciekawe spotkania, ważne rozmowy na ten temat. – Przed wojną jeszcze polowała arystokracja, a także ludzie z tzw. klasy średniej: oficer, lekarz, aptekarz. Niżej już nie.

Z lasu na karty powieści

Pisarze z pewnością mieścili się w grupie elit polujących. A szczególnie ci, którzy już mieli wyrobione nazwisko. – Henryk Sienkiewicz był wielkim amatorem polowań – mówi Izabela Kamińska, która przygotowuje wystąpienie pod tytułem "Polowania według scenariusza Henryka Sienkiewicza”.

– Był to ważny element jego życia. Kiedy tylko nadarzała się okazja polowania z przyjemnością brał w nim udział.

Popularność Sienkiewicza sprawiła, że na polowanie w jego obecności stawiały się znakomite nazwiska. Wizyty wybitnego powieściopisarza dodawały splendoru łowom i wzbudzały sensację w całym powiecie.

– Był zamiłowanym myśliwym – opowiada Izabela Kamińska. – O polowaniach pisał w listach do przyjaciół, zapewne dumny był ze swoich trofeów. Najciekawszą i najtrudniejszą przygodą myśliwską pisarza była z pewnością wyprawa na wyspę Zanzibar w Afryce.

I jak każdy myśliwy, nie znosił porażki. Kiedy na polowaniu zorganizowanym przez Krasińskich w Radziejowicach przepuścił lisa, co stało się tematem karykatury Kazimierza Pochwalskiego, nie omieszkał odciąć się malarzowi nie mniej zgryźliwym żartem

Dla rozrywki i do spiżarni

– Sienkiewicz nie bywał w Kozłówce – mówi Kornacki. – Ale tu tradycja polowań była bardzo silna. Lasy Kozłowieckie obfitowały w kozły i myślę, że stąd też wzięła się nazwa miejscowości.

W pałacu Zamoyscy przebywali latem, po sezonie wyjeżdżali do miasta. Tu wracali na polowania. Liczba zabitej podczas jednego polowania zwierzyny była niemała. Nieraz padało kilkadziesiąt dzików, ponad setka zajęcy. Zwierzyna w całości szła na użytek dworu. Dzikie ptactwo było w codziennym menu, resztę magazynowano w piwnicy wyłożonej lodem.

Wstęp wzbroniony

– To był sposób spędzania wolnego czasu, polowano często nie dla mięsa, a dla przyjemności – powtarza Kornacki. – Mało kto miał radio, nie było telewizji. Polowały także kobiety. Lasy były prywatne i nie było mowy o tym, żeby wchodził do nich ktoś inny niż właściciel. Kiedy Jadwiga Zamoyska konno pojechała na spacer do lasu i spotkała grzybiarza z koszykiem grzybów, kazała mu wszystko wysypać i stratowała to końskimi kopytami. Oczywiście tam gdzie pan miał ziemię chłop też chciał się pożywić i używał wszelkich sposobów, żeby coś skłusować.

Dziś kłusownictwo przybrało inny charakter. Strzelby są bardziej dostępne niż kiedyś, a i pomarli starzy, którzy potrafili robić wnyki. Mimo że wszelakiego mięsiwa jest w sklepach dużo, dziczyzna uchodzi nadal za specjał wyjątkowy.

Zabijanie i ochrona

Dziś, podobnie jak przed stu laty, obowiązują rytuały myśliwskie, a wybierając się na polowanie warto było zaopatrzyć się w specjalną flaszeczkę z alkoholem, należało mieć prochownicę, dobrą strzelbę, a czasem kilka, które nosił za panem chłopak, ładował je i podawał szybko. Przydawał się kordelas, którym dobijano zwierzynę. Oczywiście żaden z myśliwych nie patroszył jej – od tego była służba.

Polowanie to mistyka – twierdzą niektórzy. To więź z naturą, znajomość obyczajów zwierzyny i nie tylko zabijanie, lecz także jej ochrona, przestrzeganie rytuałów i zwyczajów, które są niezrozumiałe dla innych.
A już jutro, w sobotę 5 września, w Pałacu Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa "Intelektualia myśliwskie. O tradycji i o przyszłości”.

Pozostałe informacje

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium