Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 stycznia 2011 r.
15:10
Edytuj ten wpis

Człowiek, który nawleka koraliki

0 6 A A
Koraliki
Koraliki

Zaczepił mnie pytaniem o kod pocztowy miejsca, w którym mieszkam. Bezbłędnie podał nazwę miejscowości. Zna też daty wszystkich imienin, jakie są w kalendarzu. Jeździ po całym świecie i organizuje warsztaty ozdób koralikowych. Był bezdomny, ale dzięki pracy z plastikowymi ozdobami uzbierał na mieszkanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa Z Dariuszem Gołębiewskim, wykonawcą ozdób z koralików.

• Jak zaczęła się twoja przygoda z koralikami?

– W przedszkolu. Nauczycielka dała mi do nawlekania korale, bo od dziecka jestem niepełnosprawny. Nawlekanie koralików miało mi pomóc w ćwiczeniach chwytania przedmiotów. Na początku było to bardzo łatwe. Nawlekałem koralik za koralikiem. Na trudniejsze rzeczy przyszedł czas.

• Co udało ci się zrobić do tej pory?

– Robię np. zwierzątka z koralików. Kiedyś widziałem u kogoś takiego krokodyla. Pomyślałem, że też mogę spróbować i zrobiłem sobie krokodyla. Siedziałem nad tym dopóki coś z tego nie wyszło. Udało się, ale zajęło mi to dwa tygodnie. Teraz małe zwierzątka robię około 4 godzin, idzie na nie dwa metry żyłki. Robię też gwiazdki na choinkę, serwetki, paski na biodra, podwiązki ślubne i na studniówki. Wykonałem także krywulki łemkowskie. Koraliki kiedyś były trudnym do zdobycia, luksusowym materiałem. Cały czas produkuje się je w Czechach. Do dziś te koraliki, z których ja korzystam, także pochodzą z Czech. Jestem jednym z kilku odbiorców z Polski.

• W domu pewnie pełnio koralików?

– U mnie jest tak: otwierasz jedną szafę i co widzisz? Koraliki. Otwierasz druga, trzecią i kolejne szafy i też widzisz koraliki. Otwierasz dziesiątą szafę i co widzisz? Koraliki. A w jedenastej mam ciuchy... Wykonałem także sukienkę dla Justyny Steczkowskiej. Robiłem ją przez 11 miesięcy. Była to krótka sukienka na ramiączkach, w kolorze ciemnej zieleni. Wszystkie rzeczy, które robię są nawleczone na jeden kawałek żyłki lub nici.

• Co ci dały te koraliki?

– Przez 19 lat byłem bezdomny. Byłem wtedy w Bieszczadach, w Beskidzie, w Rzeszowie, w Tychach, Borach Tucholskich, na Mazurach, w Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie…Wiele było tych miejsc. W końcu wynająłem mieszkanie w Kolnie. Wstawałem codziennie o 5.40 rano i codziennie pracowałem do 1 w nocy. Miałem cel, do którego dążyłem. Pracowałem nawet, gdy miałem gorączkę.

Dzięki robieniu ozdób i sprzedawaniu ich, udało mi się zarobić na mieszkanie. Koraliki są moim jedynym źródłem utrzymania. Poza tym lubię to robić. Rozwijam się, co chwilę wymyślam nowe wzory. W tej chwili mam w domu ponad 300 książek z 30 krajów o koralikach. Nie wyobrażam sobie życia bez robienia koralików.

• Najtrudniejsza rzecz jaką zrobiłeś koralików?

– Rolls-Royce. Miał 60 cm długości, 17 cm szerokości i 14 cm wysokości. Był w kolorze srebrny metalic. Jeździłem do dyrekcji Fiata w Tychach, by pomogli mi włożyć do tego samochodu mały silnik. Oprócz tego działają w nim wycieraczki, a dach i drzwi da się otworzyć. Zrobiłem to na prezent ślubny dla moich przyjaciół. Robiłem go przez 1,5 roku; od 5 rano do pierwszej w nocy.

• Nigdy nie robisz sobie przerwy?

– Robię sobie wolne w tym miesiącu. Lecę do Indii na 3 tygodnie. Będę tam prowadził warsztaty z koralików.

• A dlaczego wszystkie twoje przedmioty kosztują np. 10 złotych i jeden grosz?

– Nie ważne ile rzeczy u mnie kupujesz, zawsze z każdego przedmiotu końcówka wynosi u mnie jeden grosz. Jak idziesz do sklepu, to często ceny mają końcówkę 99 groszy. U mnie masz o te 89 groszy taniej. Jednogroszówki przeznaczę na ślub znajomych. Dam im cały worek monet. Do tego dołożę wielką serwetę 1,5 na 1,5 metra. Oczywiście z koralików.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wioletta / 20 lutego 2012 o 12:32
0
super,widzialam pana Darka w expresie reporterow,wiekszosc ludzi w naszym kraju narzeka,ze niema pracy itp,a on udowodnil wszystkim ,ze trzeba tylko chciec,podziwiam i zazdroszcze wytrwalosci,oby tak dalej
Avatar
paula / 17 października 2011 o 22:39
0
Bo tak to jest, że najlepsze efekty osiąga się ciężką pracą. Ja lubię dużo rzeczy także tworzyć bransoletki, naszyjniki, czasem coś uszyje ręcznie... , najbardziej lubię pisać po <<swojemu artykuły>>. Raz wysłałam do znanego pisma to redaktor była zachwycona lecz później stwierdziła że np. afirmacje czy pozytywne myślenie(o których miedzy innymi pisałam) nie mają wpływu na nasze samopoczucie bo nie jest to udowodnione.I odpuściłam. Podziwiam tego człowieka za upór i wiarę mimo przeciwności.A waszym zdaniem? angeleka7@wp.pl
Avatar
Kuba / 23 lutego 2011 o 21:35
0
Ja poznałem go kiedyś w Węgorzewie. Niesamowity człowiek. Siedziałem z kumplem i piłem piwo, on nawlekał koraliki przy stoliku obok. Zagadnął nas skąd jesteśmy. Odpowiedzieliśmy, że z Warszawy. On na to "a gdzie to jest?". Nie wiedzieliśmy co odpowiedzieć. Przysiedliśmy się do niego i gadaliśmy później z 2 godziny. Miał rację, położenie takiej np Warszawy jest dla nas tak oczywiste, że nie potrafimy zrozumieć, że ktoś mógłby nie wiedzieć i nie wiemy jak to komuś wytłumaczyć... Facet naprawdę zrobił na mnie duże wrażenie.
Avatar
qwerty / 16 stycznia 2011 o 14:05
0
Bardzo pozytywny człowiek, poznałam go kiedyś na jednym z bluesowych festiwali w Ostrowie Wlkp, wtedy był jeszcze bezdomny, miło przeczytać że kupił mieszkanie i dalej robi to co kocha. A robi naprawdę piękne rzeczy z tych koralików ! Oby tak dalej, tacy ludzie jak Darek udowadniają, że jak się chce to można dążyć do celu i marzeń
Avatar
Agis / 16 stycznia 2011 o 12:22
0
A ja gratuluje fajnego, pozytywnego artykułu. Oby więcej takich w naszej prasie! Nie marudzenie a przykład tego że można wszystkim. Bohatera serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Avatar
Skory / 16 stycznia 2011 o 12:12
0
Super!
Podziwiam ludzi takich jak ten "gość".
Szkoda, że sam nie mam takiej wytrwałości w dążeniu do celu :-(
Do tego jeszcze ta pasja...
Robić coś co lubisz i mieć z tego dochody. To chyba każdy dąży do tego w życiu?
Avatar
wioletta / 20 lutego 2012 o 12:32
0
super,widzialam pana Darka w expresie reporterow,wiekszosc ludzi w naszym kraju narzeka,ze niema pracy itp,a on udowodnil wszystkim ,ze trzeba tylko chciec,podziwiam i zazdroszcze wytrwalosci,oby tak dalej
Avatar
paula / 17 października 2011 o 22:39
0
Bo tak to jest, że najlepsze efekty osiąga się ciężką pracą. Ja lubię dużo rzeczy także tworzyć bransoletki, naszyjniki, czasem coś uszyje ręcznie... , najbardziej lubię pisać po <<swojemu artykuły>>. Raz wysłałam do znanego pisma to redaktor była zachwycona lecz później stwierdziła że np. afirmacje czy pozytywne myślenie(o których miedzy innymi pisałam) nie mają wpływu na nasze samopoczucie bo nie jest to udowodnione.I odpuściłam. Podziwiam tego człowieka za upór i wiarę mimo przeciwności.A waszym zdaniem? angeleka7@wp.pl
Avatar
Kuba / 23 lutego 2011 o 21:35
0
Ja poznałem go kiedyś w Węgorzewie. Niesamowity człowiek. Siedziałem z kumplem i piłem piwo, on nawlekał koraliki przy stoliku obok. Zagadnął nas skąd jesteśmy. Odpowiedzieliśmy, że z Warszawy. On na to "a gdzie to jest?". Nie wiedzieliśmy co odpowiedzieć. Przysiedliśmy się do niego i gadaliśmy później z 2 godziny. Miał rację, położenie takiej np Warszawy jest dla nas tak oczywiste, że nie potrafimy zrozumieć, że ktoś mógłby nie wiedzieć i nie wiemy jak to komuś wytłumaczyć... Facet naprawdę zrobił na mnie duże wrażenie.
Avatar
qwerty / 16 stycznia 2011 o 14:05
0
Bardzo pozytywny człowiek, poznałam go kiedyś na jednym z bluesowych festiwali w Ostrowie Wlkp, wtedy był jeszcze bezdomny, miło przeczytać że kupił mieszkanie i dalej robi to co kocha. A robi naprawdę piękne rzeczy z tych koralików ! Oby tak dalej, tacy ludzie jak Darek udowadniają, że jak się chce to można dążyć do celu i marzeń
Avatar
Agis / 16 stycznia 2011 o 12:22
0
A ja gratuluje fajnego, pozytywnego artykułu. Oby więcej takich w naszej prasie! Nie marudzenie a przykład tego że można wszystkim. Bohatera serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!
Avatar
Skory / 16 stycznia 2011 o 12:12
0
Super!
Podziwiam ludzi takich jak ten "gość".
Szkoda, że sam nie mam takiej wytrwałości w dążeniu do celu :-(
Do tego jeszcze ta pasja...
Robić coś co lubisz i mieć z tego dochody. To chyba każdy dąży do tego w życiu?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 132 52

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 10

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!