Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2012 r.
12:50
Edytuj ten wpis

Drugie życie austina

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
10 0 A A
Grzegorz Soboń z grillem chłodnicy <br />
do austina americana roadstera. (Jacek Świerczyński)
Grzegorz Soboń z grillem chłodnicy
do austina americana roadstera. (Jacek Świerczyński)

Prawdopodobnie jest to jedyny taki weteran w Europie. Austin american roadster jest w Lublinie od lat trzydziestych minionego wieku. Teraz Grzegorz Soboń z Lublina przywraca go do żywych, wyciągając z technicznego niebytu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Historia tego konkretnego samochodu jest zarazem prozaiczna i sensacyjna. – Wiemy o nim sporo. Został kupiony przez mieszkańca Lublina w latach 30-tych XX wieku. Dotarliśmy w archiwum miejskim do danych rejestracyjnych. American był jednym z 270 pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Lublinie w roku 1934. Do 1939 roku miał czterech właścicieli, których dane udało się ustalić – opowiada Soboń. –Nawet udało się ustalić, że w 1939 roku ostatni przedwojenny właściciel zapłacił 18 złotych 40 groszy podatku drogowego.

Masa żelaza

Austin był produkowany w Stanach w latach 1930 – 1935. Do Europy trafiło zaledwie kilkadziesiąt sztuk tych pojazdów. – Prawdopodobnie ten lubelski jest dziś jedyny na Starym Kontynencie – dodaje Soboń.

Po wojnie americanem jeździł pracownik Wytwórni Szczepionek. Potem trafił w ręce sympatyków motoryzacji i ścigał się w zawodach sportowych. Ostatni raz jeździł po drogach w 1973 roku. Potem spoczął pod gruszą na jednej z lubelskich posesji, czekając na lepsze czasy.

Zmienił się ustrój, kalendarz przeskoczył na nowy wiek. – Przypadkowo wypatrzyłem go u kolegi, także sympatyka motoweteranów. I tak w 2010 roku stałem się posiadaczem masy żelaza o nazwie austin american roadster – opowiada Soboń.

Teoria na początek

Austin w 2010 roku trafił w dobre ręce, bo Grzegorz Soboń profesjonalnie zajmuje się min. renowacją zabytkowych pojazdów. – No cóż, można powiedzieć, że jego wartość rynkowa to 4,5 zł za kilogram. Chodziło jednak o duszę tego auta, o wspomnienia i historię. Z tego powodu austin jest bezcenny – dodaje Grzegorz Soboń. Auto po 30 latach wrastania w ziemię było mocno niekompletne. Brakowało błotników, maski, reflektora, chłodnicy, osprzętu silnika, tapicerki, tylnego mostu, kół. Nie było auta, była idea.

Restauracja zaczęła się od poszukiwań literatury i dokumentacji technicznej. – I tu znowu uśmiechnęło się szczęście. Kolega klubowy z Krakowa miał wszystko. To załatwiało niezbędną porcje wiedzy o austinie.

Dlaczego literatura to podstawa? – To proste. Zanim zacznę rekonstrukcję części, trzeba znać jej budowę. Ani demontaż, ani montaż nie może się zacząć bez podbudowy teoretycznej.

Internet, czyli poszukiwanie części

Rekonstrukcja weterana, to ciągłe poszukiwanie oryginalnych części. Z tym jest olbrzymi problem, bo takich austinów w Europie było nie za dużo. – Pozostała nam tylko Ameryka. Bez przerwy "skanuje” portale aukcyjne przeznaczone dla pasjonatów starej motoryzacji. Ale i tam jest trudno o części. Przez półtora roku natknąłem się tylko na 20 pozycji związanych z tym modelem. A znalezienie to połowa sukcesu. Druga, to nakłonienie Amerykanina do wysłania części do Polski. – Z tym bywa różnie, bo Amerykanie boją się, że przesyłka zaginie podczas podróży przez Atlantyk. Taką przygodę też już przeszedłem. Kupiłem w USA części do gaźnika, które gdzieś po drodze rozpłynęły się – przyznaje Soboń.

Dobry rok

Grzegorz Soboń planował, że austin już w maju tego roku ruszy na drogi. Niestety, to się nie uda. – Brakuje nam zbyt wielu części, czasu i co tu dużo mówić, środków. Myślę, że jego renowacja potrwa jeszcze, co najmniej rok. Ale jak już wyjadę na pierwszą jazdę, wtedy poczuję rekompensatę za setki godzin spędzonych w garażu – kończy Grzegorz Soboń.

A Roman Gawędą, nowy szef Koła Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Lubelskiego, zapowiada sporo wydarzeń w świecie weteranów motoryzacji. Sezon rozpocznie się 21 kwietnia Rajdem po szlaku młynów wodnych na rzece Bystra. Kilka dni później przed lubelskim ratuszem odbędzie się światowa prapremiera odbudowanej przez Mirosława Mazura syrenki sport, która 1 maja wyruszy na wyprawę pod Pałac Kultury w Warszawie.

To nie koniec – Nasza sztandarowa impreza, Rajd Pojazdów Zabytkowych, odbędzie się w czerwcu. Tym razem motoweterani będą rywalizować na trasie Kock–Lubartów–Firlej–Kozłówka. Zamierzamy reanimować wyścig uliczny po Lublinie, na wzór imprezy z lat 50-tych minionego wieku – mówi Gawęda. – Ale szczegółów na razie nie mogę zdradzić.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium