Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 marca 2012 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dusza wina

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Hugo Casanovą, potomkiem Giacomo Casanovy, włoskim winiarzem z Chile

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy wynaleziono wino?
– Trzy tysiące lat przed narodzinami Chrystusa na terenie obecnej, środkowowschodniej Azji. Natomiast pierwsze wzmianki o produkcji wina pochodzą z Chin.
• Na freskach w egipskich pałacach znaleziono sceny z winobrania. Grecy dodawali do wina zioła, wodę morską i wielokrotnie go gotowali. Dlaczego?
– Chodziło o jakość wina, nadanie mu kolejnych aromatów. smaków i ochronę przed szybkim utlenieniem. Zmieniały się także naczynia, służące do przechowywania wina. Najpierw wykonywano je z kamienia i gliny, następnie kadzie wykonywano z drewna, stosunkowo późno wynaleziono kadzie stalowe.
• Historia wina wciąż spotyka się z historią człowieka, ludzie poświęcają całe życie, żeby zgłębić tajniki winiarstwa. Co takiego jest w winie?
– Mój ojciec powtarza, że każde wino jest jak syn. Każdy rocznik tego samego wina jest jak syn. Nasza rodzina przybyła z Włoch do Chile w XIX wieku. Reprezentuję czwarte pokolenie winiarzy i z pokolenia na pokolenie staramy się jak najlepiej przekazać naszą wiedzę i doświadczenie swoim dzieciom. Wino jest produktem żywym, porównywalnym z ludzką istotą, która rodzi się, rozwija, wchodzi w wiek dojrzały, potem zaczyna się starzeć i wręcz umierać.
• Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć wino?
– Mamy ten przywilej, żeby starać się zrozumieć istotę wina. To człowiekowi jest dane. Czy skorzysta z tego przywileju, czy zrozumie wino, zależy wyłącznie od niego. Wtedy będzie potrafił sięgnąć po dobre wino. Nauczy się je smakować, znajdować czas na radość z jego degustacji, właściwie ocenić wino. Zarówno pod względem koloru, jak i aromatu, i smaku. Odrobina dobrego wina pozwala przenieść się do lepszego, idealnego świata.
• A dlaczego w Polsce jest tyle kiepskich win?
– Dobry winiarz przekazuje swojemu winu dobre emocje, jego osobowość kształtuje dobroć wina. Za butelką wina stoi obraz tego, kto go wyprodukował. Jeśli za butelką konkretnego wina stoi dobry człowiek z dobrą energią, otwarty na życie i drugiego człowieka, pogodnie nastawiony do świata, z otwartym sercem – to wszystko to odczytamy w winie. Jeśli za butelką wina będzie stał wielki producent masowego taniego wina – to takie wino nie będzie miało ani swojej historii, ani dobroci. Od nas zależy, po które wino sięgniemy.
• W 1954 roku Bela Hamas napisał „Filozofię wina”. Przekonywał, że w dobrym winie mieszka mały aniołek, który wcale nie znika po wypiciu wina, ale dołącza do wielu aniołów, które mieszkają w człowieku.
– Zgadza się, żeby liczyć na przychylność niebios, powinniśmy pić dużo dobrego wina. Wtedy mamy szansę stawać się lepszymi, bardziej pogodnymi ludźmi.
• Dlaczego nie warto kupować podejrzanie tanich win w sklepie?
– Kiedy zdecydujemy się na przygodę z winem, nie powinniśmy jej zaczynać od kupowania drogich, win. Będąc na początku drogi, nie docenimy jakości takiego wina, będziemy natomiast mieli poczucie źle wydanych pieniędzy. Nie powinniśmy także sięgać po wina najtańsze, które produkowane są przez wielkie koncerny, bazują na znanej nazwie z danego regionu i kiepskim produkcie wyjściowym. Nawet nie będąc znawcą wina, już po pierwszej butelce przekonamy się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Dlatego najbezpieczniej sięgnąć po butelkę ze środka przedziału cenowego. Lepiej wypić jedną butelkę lepszego wina niż trzy butelki złego wina w tej cenie.
• Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wina?
– Na butelkę. Jeśli będzie wymyślna, to znaczy, że jej wyprodukowanie kosztowało więcej, przy niskiej cenie wina, zawartość butelki jest warta grosze. Najważniejszy jest producent wina, a nie nazwa regionu. Jeśli nie znamy producenta, zawsze lepiej sięgnąć po skromniejszą butelkę i etykietę. Dobre wino nie musi rzucać się w oczy. Kiepskie wino z masowej produkcji potrzebuje haczyka w postaci wymyślnej butelki, złota na etykiecie, ozdobnego sznurka i konkursu.
• Jak i gdzie kupować wino?
– Każdy dąży do tego, żeby jak najbezpieczniej wydawać swoje pieniądze i uzyskiwać z tego tytułu jak najwięcej przyjemności. W przypadku wina jest to szczególnie ważne, w Polsce ceny dobrego wina są nadal wysokie, co związane jest z jeszcze niskim spożyciem. Dlatego chcąc uzyskać jak najwięcej satysfakcji z zakupu wina, warto do takiego zakupu się przygotować. Warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie, kupić sobie książkę o winach, uczestniczyć w różnego rodzaju degustacjach i spotkaniach poświęconych winu. Dopiero wtedy możemy samodzielnie kupować wino w sklepach, w których nie ma wykwalifikowanego personelu, takich jak supermarkety i hipermarkety. Inaczej czeka nas rozczarowanie.
• W dobrym winie możemy odnaleźć wiele smaków i aromatów. Jak dostają się do wina?
– Każdy ze szczepów ma zapisany w sobie łańcuch DNA. Po części znajdziemy go też w różnych owocach, warzywach, kwiatach. Ale to jeszcze nie wszystko. Jeżeli weźmiemy jeden z najbardziej popularnych szczepów czerwonej odmiany winorośli, jak Cabernet Savignon, to ten sam szczep posadzony we Francji, Włoszech czy Chile da zupełnie inne wina. Do konkretnego łańcucha DNA dochodzi charakterystyka gleby, na której ten Cabernet Savignon zostanie posadzony, mikroklimat panujący w danej winnicy i jej właściciel, który w odpowiednim czasie zbierze winogrona, użyje odpowiednich kadzi, następnie zamknie wino w dębowych beczkach. A dąb, z którego zrobiono beczkę, rósł długo, swoje przeszedł, smagały go wiatry i deszcze, i w beczce będzie oddawał to, co przeżył – winu. I wtedy takie wino oddaje siłę dębu człowiekowi.
• Wino potrzebuje czasu?
– Tak. Potrzebuje drogi. Potrzebuje czasu na to, żeby nauczyć się wybierać wino. Potrzebuje uważności, bo nie można zasiąść do butelki dobrego wina w biegu. Dopiero wtedy, medytując nad winem, możemy się w nim zagłębić i odnajdywać w nim smaki i aromaty płynące z dębu, szczepu, ziemi i serca winiarza.
Rozmawiał Waldemar Sulisz
W XIX wieku Elizeusz Casanova przybył z Włoch do Chile i posadził tam pierwszą winnicę. W 1939 roku Aldo Casanova kupił winnicę „Vineyard Purisima”. Elizeusz Hugo Casanova rozwinął rodzinną firmę, dziś tradycję kontynuuje Hugo Andres Casanova, w jego winnicy produkuje się rocznie około 1 300 000 litrów wina – w Lublinie można go spróbować w restauracjach „Ulice Miasta” i „Old Pub”

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium