Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 marca 2012 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Dusza wina

0 0 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Hugo Casanovą, potomkiem Giacomo Casanovy, włoskim winiarzem z Chile

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kiedy wynaleziono wino?
– Trzy tysiące lat przed narodzinami Chrystusa na terenie obecnej, środkowowschodniej Azji. Natomiast pierwsze wzmianki o produkcji wina pochodzą z Chin.
• Na freskach w egipskich pałacach znaleziono sceny z winobrania. Grecy dodawali do wina zioła, wodę morską i wielokrotnie go gotowali. Dlaczego?
– Chodziło o jakość wina, nadanie mu kolejnych aromatów. smaków i ochronę przed szybkim utlenieniem. Zmieniały się także naczynia, służące do przechowywania wina. Najpierw wykonywano je z kamienia i gliny, następnie kadzie wykonywano z drewna, stosunkowo późno wynaleziono kadzie stalowe.
• Historia wina wciąż spotyka się z historią człowieka, ludzie poświęcają całe życie, żeby zgłębić tajniki winiarstwa. Co takiego jest w winie?
– Mój ojciec powtarza, że każde wino jest jak syn. Każdy rocznik tego samego wina jest jak syn. Nasza rodzina przybyła z Włoch do Chile w XIX wieku. Reprezentuję czwarte pokolenie winiarzy i z pokolenia na pokolenie staramy się jak najlepiej przekazać naszą wiedzę i doświadczenie swoim dzieciom. Wino jest produktem żywym, porównywalnym z ludzką istotą, która rodzi się, rozwija, wchodzi w wiek dojrzały, potem zaczyna się starzeć i wręcz umierać.
• Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć wino?
– Mamy ten przywilej, żeby starać się zrozumieć istotę wina. To człowiekowi jest dane. Czy skorzysta z tego przywileju, czy zrozumie wino, zależy wyłącznie od niego. Wtedy będzie potrafił sięgnąć po dobre wino. Nauczy się je smakować, znajdować czas na radość z jego degustacji, właściwie ocenić wino. Zarówno pod względem koloru, jak i aromatu, i smaku. Odrobina dobrego wina pozwala przenieść się do lepszego, idealnego świata.
• A dlaczego w Polsce jest tyle kiepskich win?
– Dobry winiarz przekazuje swojemu winu dobre emocje, jego osobowość kształtuje dobroć wina. Za butelką wina stoi obraz tego, kto go wyprodukował. Jeśli za butelką konkretnego wina stoi dobry człowiek z dobrą energią, otwarty na życie i drugiego człowieka, pogodnie nastawiony do świata, z otwartym sercem – to wszystko to odczytamy w winie. Jeśli za butelką wina będzie stał wielki producent masowego taniego wina – to takie wino nie będzie miało ani swojej historii, ani dobroci. Od nas zależy, po które wino sięgniemy.
• W 1954 roku Bela Hamas napisał „Filozofię wina”. Przekonywał, że w dobrym winie mieszka mały aniołek, który wcale nie znika po wypiciu wina, ale dołącza do wielu aniołów, które mieszkają w człowieku.
– Zgadza się, żeby liczyć na przychylność niebios, powinniśmy pić dużo dobrego wina. Wtedy mamy szansę stawać się lepszymi, bardziej pogodnymi ludźmi.
• Dlaczego nie warto kupować podejrzanie tanich win w sklepie?
– Kiedy zdecydujemy się na przygodę z winem, nie powinniśmy jej zaczynać od kupowania drogich, win. Będąc na początku drogi, nie docenimy jakości takiego wina, będziemy natomiast mieli poczucie źle wydanych pieniędzy. Nie powinniśmy także sięgać po wina najtańsze, które produkowane są przez wielkie koncerny, bazują na znanej nazwie z danego regionu i kiepskim produkcie wyjściowym. Nawet nie będąc znawcą wina, już po pierwszej butelce przekonamy się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Dlatego najbezpieczniej sięgnąć po butelkę ze środka przedziału cenowego. Lepiej wypić jedną butelkę lepszego wina niż trzy butelki złego wina w tej cenie.
• Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze wina?
– Na butelkę. Jeśli będzie wymyślna, to znaczy, że jej wyprodukowanie kosztowało więcej, przy niskiej cenie wina, zawartość butelki jest warta grosze. Najważniejszy jest producent wina, a nie nazwa regionu. Jeśli nie znamy producenta, zawsze lepiej sięgnąć po skromniejszą butelkę i etykietę. Dobre wino nie musi rzucać się w oczy. Kiepskie wino z masowej produkcji potrzebuje haczyka w postaci wymyślnej butelki, złota na etykiecie, ozdobnego sznurka i konkursu.
• Jak i gdzie kupować wino?
– Każdy dąży do tego, żeby jak najbezpieczniej wydawać swoje pieniądze i uzyskiwać z tego tytułu jak najwięcej przyjemności. W przypadku wina jest to szczególnie ważne, w Polsce ceny dobrego wina są nadal wysokie, co związane jest z jeszcze niskim spożyciem. Dlatego chcąc uzyskać jak najwięcej satysfakcji z zakupu wina, warto do takiego zakupu się przygotować. Warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie, kupić sobie książkę o winach, uczestniczyć w różnego rodzaju degustacjach i spotkaniach poświęconych winu. Dopiero wtedy możemy samodzielnie kupować wino w sklepach, w których nie ma wykwalifikowanego personelu, takich jak supermarkety i hipermarkety. Inaczej czeka nas rozczarowanie.
• W dobrym winie możemy odnaleźć wiele smaków i aromatów. Jak dostają się do wina?
– Każdy ze szczepów ma zapisany w sobie łańcuch DNA. Po części znajdziemy go też w różnych owocach, warzywach, kwiatach. Ale to jeszcze nie wszystko. Jeżeli weźmiemy jeden z najbardziej popularnych szczepów czerwonej odmiany winorośli, jak Cabernet Savignon, to ten sam szczep posadzony we Francji, Włoszech czy Chile da zupełnie inne wina. Do konkretnego łańcucha DNA dochodzi charakterystyka gleby, na której ten Cabernet Savignon zostanie posadzony, mikroklimat panujący w danej winnicy i jej właściciel, który w odpowiednim czasie zbierze winogrona, użyje odpowiednich kadzi, następnie zamknie wino w dębowych beczkach. A dąb, z którego zrobiono beczkę, rósł długo, swoje przeszedł, smagały go wiatry i deszcze, i w beczce będzie oddawał to, co przeżył – winu. I wtedy takie wino oddaje siłę dębu człowiekowi.
• Wino potrzebuje czasu?
– Tak. Potrzebuje drogi. Potrzebuje czasu na to, żeby nauczyć się wybierać wino. Potrzebuje uważności, bo nie można zasiąść do butelki dobrego wina w biegu. Dopiero wtedy, medytując nad winem, możemy się w nim zagłębić i odnajdywać w nim smaki i aromaty płynące z dębu, szczepu, ziemi i serca winiarza.
Rozmawiał Waldemar Sulisz
W XIX wieku Elizeusz Casanova przybył z Włoch do Chile i posadził tam pierwszą winnicę. W 1939 roku Aldo Casanova kupił winnicę „Vineyard Purisima”. Elizeusz Hugo Casanova rozwinął rodzinną firmę, dziś tradycję kontynuuje Hugo Andres Casanova, w jego winnicy produkuje się rocznie około 1 300 000 litrów wina – w Lublinie można go spróbować w restauracjach „Ulice Miasta” i „Old Pub”

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium