Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 listopada 2017 r.
13:19

Dysleksja czy zwykłe lenistwo? Rodzice często chcą usprawiedliwiać gorsze stopnie

0 24 A A
Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń
Dr Dariusz Perszko mimo że sam jest dyslektykiem, stara się, by prowadzona przez niego placówka wyjątkowo starannie podchodziła do weryfikacji tego typu zaburzeń (fot. Radosław Szczęch)

Uczniowie w szkołach podstawowych nie zawsze uczą się tak dobrze, jak oczekiwaliby tego ich rodzice. Zdarza się, że winna jest dysleksja, ale często dzieci są po prostu leniwe lub mniej zdolne. Wielu rodziców stara się uzyskać opinię o schorzeniu, które usprawiedliwiałoby gorsze stopnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Każdego roku szkolnego Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Puławach wydaje około 40 opinii o dysleksji oraz 80 dotyczących tzw. obniżonych wymagań edukacyjnych. Zdobycie odpowiedniego dokumentu wiąże się z ułatwieniami dla ucznia. Niestety część rodziców, inspirowanych również przez nauczycieli, stara się zdobyć dokumenty tego rodzaju, nawet wtedy, jeśli ich dzieciom tak naprawdę nic nie dolega.

Idą na skróty, widząc, że brzydko pisze – podejrzewają dysgrafię, gdy nie czyta lektur – dysleksję, a gdy ma problemy z matematyką – dyskalkulię. Jeśli jest nerwowe, tłumaczą to ADHD, a zaburzenia emocjonalne połączone z problemami w szkole – zespołem Aspergera. Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość dzieci na szczęście jest zdrowa, ale orzec to może jedynie wyspecjalizowana placówka.

• Czy obserwuje pan pewnego rodzaju „modę” na dysleksję lub inne schorzenia tego rodzaju, która polega na wzmożonym zainteresowaniu ze strony rodziców wystawianiem konkretnych opinii na temat ograniczeń dotyczących ich dzieci?

Dr Dariusz Perszko, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach: – Oczywiście. Zgłaszają się do nas rodzice, którzy proszą o to, żeby zbadać dziecko w określonym kierunku. Jak pracuję w tym zawodzie 30 lat i przeżyłem już wiele takich „mód” diagnostycznych. One zmieniają się co około trzy lata. Najbardziej popularną z nich była dysleksja, którą już pod koniec lat 90-tych badało większość poradni. Niemal wszyscy prowadzili wtedy badania pedagogiczno-psychologiczne tylko w tym kierunku, z czym osobiście się nie zgadzałem. Potem była moda na ADHD, a teraz popularny staje się zespół Aspergera. Jeszcze pięć lat temu do moich koleżanek w poradni takie dzieci trafiały raz na kwartał, a ostatnio zdarzają się nawet trzy razy w tygodniu.

• Najtrudniejszym zadaniem wydaje się postawienie właściwej diagnozy, czyli uznanie, że dziecko posiada schorzenie danego typu. Jak sobie z tym radzicie?

– Żeby zdiagnozować schorzenie konieczne są dokładne badania lekarskie i my rekomendujemy do tego niektóre placówki badawcze w Lublinie, czy w Warszawie. Jeśli uznają, że dziecko posiada dysleksję, my to na ogół potwierdzamy. Nie może być jednak tak, że przykładowo pani polonistka otworzy sobie prywatny gabinet i będzie orzekała w takich sprawach, bo to są zagadnienia medyczne. Dysleksja to wynik mikrouszkodzenia centralnego układu nerwowego, który objawia się na różne sposoby. Jeżeli dziecko ma obniżony iloraz inteligencji, niższy, niż przeciętny, to wiadomo, że nie ma dysleksji. Po prostu ogólnie jest słabe w nauce i ma trudności szkolne z tym związane.

• Teoretycznie wynik negatywny, czyli brak opinii o schorzeniu, powinien być dla rodziców dziecka dobrą informacją. Pytanie, czy zdarzają osoby zawiedzione taką decyzją poradni.

Oczywiście. Nasi psycholodzy często muszą uświadamiać rodziców, że ich dzieci nie mają dysleksji. Naszym zadaniem jest m.in. odróżnienie lenistwa dziecka od niemożności i my to robimy. Niestety spotyka się to często z niechęcią. Pedagodzy proponują różne ćwiczenia, które pomagają zdiagnozować dane schorzenie, ale rodzice nie zawsze chcą je wykonywać. Bardzo często przychodzą do nas przekonani, że opinię wydamy od ręki. Nie możemy tego zrobić.

• Ale ci najbardziej zdeterminowani mogą zdobyć opinię udając się do poradni prywatnych, więc nawet państwa postawa nie rozwiązuje problemu.

Był czas, kiedy kuratoria pozywały tego rodzaju placówki za zbyt pochopne wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności. Wydawano je naprawdę z byle powodu, np. dlatego, że dziecko było nieśmiałe, rzadko się odzywało, jąkało się itp. Na to wszystko było orzeczenie i decyzja administracyjna, za którą szły pieniądze. Na szczęście resort oświaty wydał już rozporządzenie, które ten problem rozwiązuje. Dzisiaj nie opłaca się już tego robić, bo żeby uzyskać takie orzeczenie, należy przedstawić konkretne dokumenty medyczne.

• Pytanie, jaki wpływ na dziecko wywiera otrzymanie opinii o schorzeniu, którego tak naprawdę nie posiada.

To jest z pewnością krzywdzenie tych dzieci. One wtedy nie muszą się tak starać, przedzierać, zdobywać nowych umiejętności. W dalszym życiu może to mieć dla nich poważne konsekwencje. Niestety w naszym kraju diagnozy tego typu często są jedynie usprawiedliwieniem dla lenistwa, czy zwykłego chamstwa. Agresja może być tłumaczona nadpobudliwością, czy ADHD. W przyszłości takie osoby mogą mieć również skłonności do wchodzenia w rolę ofiary, co rodzi frustrację i może być bardzo niebezpieczne. System oświaty powinien być tak skonstruowany, żeby nie „produkował” tego typu osób, tylko ludzi, którzy będą potrafili poradzić sobie w życiu, nie szukając na każdym kroku różnych rodzajów usprawiedliwienia.

Pozostałe informacje

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Do wykonywania obowiązków prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy został delegowany już w kwietniu. Od jutra, zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Nadzorczej Hubert Kamola będzie oficjalnie zajmował to stanowisko. Został powołany na 3-letnią kadencję,

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Pierwsza decyzja nowego burmistrza. Jego ludzie mają wpływy również w powiecie

Jest pierwsza decyzja nowego burmistrza Radzynia Podlaskiego. Ogłosił ją tuż po oficjalnym zaprzysiężeniu.

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz
Zdjęcia
galeria

Mieli odsunąć PiS od władzy, a zagłosowali ramię w ramię. Wiemy, ile zarobi nowy burmistrz

To obrzydliwy skandal – tak o porozumieniu radnych Platformy Obywatelskiej z klubem nowego burmistrza Świdnika Marcina Dmowskiego mówi Mariusz Wilk z Polski 2050 Szymona Hołowni. To ugrupowanie w wyborach startowało wraz z PO pod szyldem Koalicji 15 Października po to, by odsunąć PiS od władzy w mieście i powiecie. PO za poparcie Dmowskiego w Radzie Miasta już otrzymało funkcję wiceprzewodniczącego dla Roberta Syryjczyka. To jeszcze nie koniec, bo ma dostać także stołek wiceburmistrza!

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów
film

Eurowizja 2024. Luna walczy o finał dla Polski. Liczą się głosy widzów

Luna, jako reprezentantka Polski, a poza nią wokaliści z Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Azerbejdżanu, Finlandii, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii i Słowenii będą dzisiaj wieczorem walczyć o wejście do finału tegorocznej Eurowizji.

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin
11 maja 2024, 20:00

Noc z muzyką Queen w Radiu Lublin

W sobotę (11 maja) w lubelskim Studio im. Budki Suflera zostanie złożony muzyczny hołd dla wyjątkowego zespołu. „A Night At The Radio” to koncert w wykonaniu Queen Band, jednego z najciekawszych tribute bandów tej legendarnej formacji.

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

Motocyklista wylądował w rowie. Zachciało mu się jazdy bez uprawnień

To mogło naprawdę skończyć się tragicznie. Na szczęście życiu 35-latka, który jadąc motocyklem wpadł do rowu, nic nie zagraża. Ale konsekwencje mieszkaniec Warszawy i tak poniesie.

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka
8 maja 2024, 19:00

Majowa edycja "Sceny Ad Hoc" w Chatce Żaka

Już jutro kolejna odsłona „Sceny Ad Hoc” w lubelskiej Chatce Żaka. Na scenie zobaczymy młodych, lubelskich artystów.

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Krzysztof Staruch objął Kraśnik

Na inauguracyjnej sesji Rady Miasta Kraśnik IX kadencji radni oraz nowy burmistrz Krzysztof Staruch złożyli ślubowania. Przewodniczącym został wybrany Jarosław Jamróz, a jego zastępcami Piotr Janczarek i Zbigniew Bartysiak.

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Kolejni zawodnicy pożegnali się z Azotami Puławy, jest też nowy trener

Azoty Puławy straciły głównego sponsora, a to spowodowało, że przyszłość klubu stoi pod dużym znakiem zapytania. We wtorek działacze poinformowali o zmianach, które zaszły ostatnio w drużynie. Wiadomo, że Siergiej Bebeszko nie jest już trenerem zespołu. Jego miejsce w roli szkoleniowca zajął Patryk Kuchczyński. Z drużyny oficjalnie odeszło też kilku zawodników.

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Bartosz Jaworski i Bartosz Bańbor poprowadzili Motor Lublin do pierwszego zwycięstwa w Ekstralidze U24

Trzeci mecz i pierwsza wygrana Motoru w Ekstralidze U24. Lubelskie „Koziołki” we wtorkowy wieczór pokonały w Krośnie tamtejsze Orlen Cellfast Wilki 46:44. Drużynę do sukcesu poprowadzili Bartoszowie: Jawroski i Bańbor. Ten pierwszy zapisał na swoim koncie komplet 15 punktów. Drugi dorzucił 12.

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach
galeria

Polski mają już za sobą. Puławscy maturzyści w dobrych nastrojach

Dzisiaj rano absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Większość uczniów, z którymi rozmawialiśmy wybrała temat dotyczący buntu i jego konsekwencji dla człowieka. Drugim tematem było pytanie o relacje. Nastroje - na razie bardzo dobre.

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Pił, więc jechać nie powinien. Ale zrobił to. Ta przejażdżka dla motorowerzysty zakończyła się wypadkiem.

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

To było wyjątkowe spotkanie. Dzisiaj przedstawiciele Lublina i Wilna mieli okazję zasiąść przy wspólnym stole, ustawionym i zastawionym przed portalem na Placu Litewskim.

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium