Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2003 r.
14:27
Edytuj ten wpis

Dzieci Marii Montessorii

0 1 A A

W tym przedszkolu tradycyjne zabawki zostały zastąpione przez miotełki, śrubki i drewniane klocki. Wszystko zgodnie z metodą wychowawczą Marii Montessorii. Postanowiliśmy sprawdzić, na czym polega metoda i jak z brakiem misia radzą sobie dzieci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Lublin, przedszkole nr 34. Na umówione spotkanie idę z ogromną ciekawością. O metodzie Marii Montessorii wiem niewiele. Na początek rozmowa z Alicją Gębą, dyrektorką placówki, od ponad trzydziestu lat związaną z pedagogiką. Pani Alicja wprowadza mnie w świat dziecka, jego potrzeb, przedstawia historię metody.
Oddziały Montessoriańskie w przedszkolu przy ul. Motorowej funkcjonują od początku lat dziewięćdziesiątych. Początki były trudne.
– Pomoce naukowe są bardzo drogie. Brakowało nam pieniędzy. Pomogli Holendrzy – mówi dyrektorka.
Nie mogę się doczekać chwili, kiedy wejdę na salę i zobaczę tę „inność” przedszkoli stosujących zasadę Marii Montessori. Zauważam ją już w drzwiach:
W tym przedszkolu nie ma żadnej lalki, żadnego samochodu czy innej zabawki!
Są za to małe miotełki, zestawy do czyszczenia butów, globusy, puzzle z częściami świata. Trzyletnia Ola małymi paluszkami trenuje umiejętność dopasowania odpowiedniej nakrętki do śruby. Jest tą czynnością tak pochłonięta, że nawet nie zauważa, jak do niej podchodzę.
– Pomóż mi ułożyć klocki... – mały Jasio chwyta mnie za rękę i ciągnie w stronę swojego dywanika. Dywaniki służą do pracy. Pełna chęci klękam obok Jasia. Chłopiec nie buduje domków. Próbuje dopasować kształty i kolory drewnianych klocków. Zadanie nie jest łatwe.
Przy stoliku grupa pięcioletnich dziewczynek, zaabsorbowanych wsypywaniem łyżkami ziemi do plastykowej doniczki. Posadzą w niej cebulę. Nad wszystkim czuwa nauczycielka.
Mówi się, że nauczyciel Montessori musi być talentem pedagogicznym. I pani Dorota Wróblewska niewątpliwie jest takim talentem. Uśmiechnięta, życzliwa, ma świetny kontakt z maluchami. Rozumie je i wspomaga. Dzień pracy rozpoczyna od powitania dziecka poprzez podanie mu ręki.
Każde dziecko ma swojego kwiatka
Po przyjściu do przedszkola podlewa go i odstawia na parapet. Z łazienki bierze ściereczkę i wyciera kurz ze stolika.
– Składanie ściereczki ćwiczy paluszki, a to pomaga później w nauce pisania – wyjaśnia pani Dorota.
Lekcja zbiorowa. Nauczycielka rozpoczyna układanie drewnianej piramidy w określonym porządku. Zadaniem dzieci jest go odkryć. Czerwone beleczki, brązowe prostopadłościany, różowe sześciany. Skupienie i uśmiech na twarzy, kiedy uda się dopasować prawidłowy element. Tzy- i pięciolatki nie mają z tym żadnych problemów.
Pora na naukę liczenia
Adrianna układa liczby 100, 246. Nie mogę uwierzyć, że ma tylko pięć lat. Niespodzianka jednak dopiero przede mną. Nauczycielka pokazuje na drewnianej tabliczce liczbę 1468! Dziewczynka układa taką właśnie liczbę kulek. Podczas gdy Ada liczy, inne dzieci są zajęte swoimi sprawami. Zuzia ma zawiązane oczy. Do wyciągniętych rączek Jasio wkłada jej kolejne przedmioty wykonane z filcu, metalu i drewna.
– Zimne... Lekkie... Włochate... Miękkie... – dziewczynka opisuje, co wyczuwa.
– Na początku brak zwykłych zabawek dla wszystkich był czymś nowym – mówi Alicja Gęba. – Podzieliśmy salę na dwie połowy. Po jednej stronie zostawiliśmy szafy z lalkami, samochodami, misiami. Drugą część zajęły nowe pomoce. Dzieci dość szybko wybrały te drugie.
– W tygodniu jest jeden dzień, kiedy dzieci przynoszą do przedszkola swoje domowe zabawki. Najczęściej kończy się jednak na samym przyniesieniu... Wybierają te przedszkolne – śmieje się pani Dorota. –Wszystko jest w jednym egzemplarzu. To uczy cierpliwości, kolejności.
I rzeczywiście – nikt się nie kłóci, nie wyrywa zabawki z ręki. Nie ma płaczu i skarżenia. Maluchy są zadowolone i uśmiechnięte.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium