Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2003 r.
11:38
Edytuj ten wpis

Feminizm nas upokarza

0 1 A A


Czuję się dyskryminowana, ale przez feministki! – usłyszeliśmy w redakcyjnej słuchawce zdenerwowany głos jednej z czytelniczek, po publikacji wywiadu z Małgorzatą Członkowską, pełnomocnikiem Wojewody Lubelskiego ds. realizacji krajowego programu na rzecz kobiet. - Nie wiem, dlaczego tak utrudniają nam życie, wywalczając jakieś sztuczne prawa czy zmiany stereotypów – dodała już trochę spokojniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wywiad dotyczył rządowego projektu na rzecz kobiet. Projekt zakłada m. in. refundowanie najnowszych środków antykoncepcyjnych, zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, walkę ze stereotypami rodziny, które znajdują się w podręcznikach czy ochronę przed molestowaniem seksualnym w pracy. Przez polityków opozycji określany jest jako uległość rządu wobec środowisk feministycznych. Postanowiliśmy podjąć zasygnalizowany przez czytelniczkę temat. O feminizmie, dyskryminacji i stereotypach zechciały z nami porozmawiać dwie kobiety, które z wykształcenia są psychologami – Helena Pietraszkiewicz lubelska radna oraz Aleksandra Gała, terapeuta, pracownik naukowy KUL w Katedrze Psychologii Wychowawczej i Rodziny.
Miałyśmy dobrze
– Feminizm za gruncie polskim to zdecydowanie twór sztuczny, przeszczepiony z Zachodu. Po raz pierwszy zetknęłam się z tym ruchem, gdy, jeszcze w dość wczesnym kapitalizmie pojechałam z delegacją „Solidarności” do Belgii – opowiada H. Pietraszkiewicz.
My, Polki, zawsze miałyśmy dobrze. Byłyśmy szanowane. Królowe o wysokim statusie. Oddawano cześć macierzyństwu. Owszem, na Zachodzie istnieje problem kwot – tam kobiety są rzeczywiście odsuwane od stanowisk kierowniczych. Jednak sprawa kwot, podnoszona na forum polskim, mnie upokarza. Chcę gdzieś zaistnieć, bo jestem rzeczywiście dobra, a nie dlatego, że w ramach kwot ktoś mi takie miejsce przydzielił –mówi A. Gała. Owszem, jestem w stanie zrozumieć, skąd się biorą niektóre formy feminizmu. Kobiety dość niedawno uzyskały prawa wyborcze. To historycznie uwarunkowane poczucie niższości. Feministki chcą być takie, jakimi są mężczyźni. A mnie, jako kobietę, to upokarza. Ja lubię być i pełnić należną mi funkcję we wszystkich płaszczyznach społecznych. Zastanawia mnie, skąd mają tyle czasu na walkę. Czy warto marnować na nią energię? Sądzę, że lepiej spożytkować ją pozytywnie i w sposób kreatywny wkraczać w zastaną rzeczywistość.
Kobieta – nadpłeć?
Możemy w Polsce zajmować kierownicze stanowiska, czego najlepszym przykładem są moje rozmówczynie, ale faktem jest, że istnieją też rzeczywiste problemy dotykające Polkę, chociażby przemoc w rodzinie. Taki program zatem chyba nie zaszkodzi?
– No właśnie! Zamiast mówić o kobietach, powinniśmy mówić o rodzinie. Tymczasem rządowy program jest wymierzony przeciwko rodzinie i przeciw samej kobiecie! W podtekście kryje się promocja związków homoseksualnych i aborcji – uważa H. Pietraszkiewicz. – Wystarczy nam opieka w postaci praw człowieka. Po co z nas robić nad-płeć? Rząd powinien się skupić na kreowaniu polityki prorodzinnej, której nam potrzeba najbardziej. Po co tworzyć stanowiska kolejnych pełnomocników, którzy nie wiadomo czym bliżej się będą zajmować. Potrzebujemy bardzo konkretnych form pomocy rodzinie – mówi radna.
– Dostrzeganie problemów kobiet jest sprawą istotną. Akty przemocy względem kobiet i dzieci istnieją i to jest to zło, które nie może pozostawać bezkarnie. Sama ochrona prawna nie wystarcza. Potrzebne jest stworzenie sensownego systemu, który by dawał nie tylko wsparcie ofiarom, ale i sprawcom. Istnieje zagrożenie, że takie rozwiązanie odgórne może przesadnie wkraczać w niektóre dziedziny, które przy odpowiednim wsparciu profilaktycznym mogą być rozwiązywane przez samych zainteresowanych – rodziny – mówi dr Aleksandra Gała. – Profilaktyczny program wsparcia twórczego i pozytywnego współistnienia ludzi – to jest to, czego potrzebujemy. Natomiast przesadą jest zakładanie z góry, że każda kobieta jest dyskryminowana.
Mężczyźni do kuchni, kobiety do kopalń?
Wróćmy jednak do tematu stereotypów. Według rządowego programu jedną z przeszkód w osiągnięciu awansu zawodowego przez kobiety są podręczniki szkolne obciążone stereotypami płci, przedstawiające tradycyjny podział ról życiowych mężczyzn i kobiet.
– Każdy stereotyp jest krzywdzący, bo jest pewnego rodzaju uogólnieniem. Wielkim jednak błędem jest walka ze starymi stereotypami poprzez tworzenie nowych. To wywracanie świata do góry nogami –komentuje A. Gała dyrektywy rządu odnośnie zmian w podręcznikach.
– Program proponuje kobiecie rozwiązania sprawiające, że jej życie pozornie staje się łatwiejsze – mówi H. Pietraszkiewicz. – Tymczasem życie każdego człowieka to odpowiedzialność i trud, z którego nie jest w stanie zwolnić najdoskonalszy nawet program. Rozwiązania krótkowzroczne zwrócą się przeciw kobiecie prędzej czy później. Kobieta według tego programu to istota pozbawiona miłości, ciepła. To nowa wersja lalki Barbie. A ja taką nie chcę być!
Chybiona prowokacja
• Małgorzata Członkowska, lubelski pełnomocnik wojewody ds. realizacji krajowego programu na rzecz kobiet uważa, że nie jesteśmy głupsze od mężczyzn i powinnyśmy im o tym mówić, bo mężczyźni tego nie wiedzą. Co panie na to?
– Pewnego psychologa zapytano: Kto jest inteligentniejszy – mężczyzna czy kobieta? – opowiada anegdotę doktor Gała. – Odpowiedział: Zależy który mężczyzna i która kobieta...
I pani doktor pointuje:
– Człowiek, który jest sobą i jest mu z tym dobrze, nie ma potrzeby udowadniania tego innym. Po prostu tak jest.
– A my lubimy być kobietami ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami. I z tym, co ułatwia nam życie i z tym, co niesie problemy i wyzwania – dodaje H. Pietraszkiewicz.
Wiele hałasu o nic?
W Kodeksie Pracy ponad 10 paragrafów poświęconych jest zakazom dyskryminacji ze względu na płeć. Czy Polki wykorzystują chociażby tę możliwość ochrony, którą już posiadają?
– W aktach naszego sądu w ciągu ostatniego roku nie znalazła się żadna sprawa z tytułu dyskryminacji kobiet w pracy! – słyszymy w lubelskim Sądzie Pracy. – Owszem, zdarzyły się dwie, gdzie powódkami z tytułu dyskryminacji były kobiety. W pozwie wnosiły jednak jako dyskryminowany pracownik, a nie jako dyskryminowana kobieta. – mówi Zofia Kubalska, Sędzia Sądu Rejonowego Pracy w Lublinie.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium