Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 sierpnia 2012 r.
14:12
Edytuj ten wpis

Festiwal Kaszy "Gryczaki” 2012: Wielkie gotowanie

0 2 A A
Grzegorz Łapanowski: Ugotuję co najmniej 5 potraw z różnych kasz, pokażę bogactwo ich smaku i z przy
Grzegorz Łapanowski: Ugotuję co najmniej 5 potraw z różnych kasz, pokażę bogactwo ich smaku i z przy

Chce by jedzenie było lepsze. Na co dzień świeże, lokalne i tradycyjne. Dlatego z radością będzie w niedzielę 12 sierpnia gotował dla was na Festiwalu Kaszy "Gryczaki” 2012. Ale już w sobotę czekają na was w Janowie Lubelskim niezwykłe atrakcje. Na festiwal wybiera się 10 tysięcy poszukiwaczy smaków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co roku w drugi weekend sierpnia Janów Lubelski jest kulinarną stolicą Polski. Na organizowany tu przez Janowski Ośrodek Kultury Festiwal Kaszy "Gryczaki” przyjeżdżają smakosze kaszy z całego kraju.

– Pokazujemy zdrową tradycyjną kuchnię, silnie opartą o kulinarne dziedzictwo regionu – mówi Łukasz Drewniak, dyrektor JOK, pomysłodawca i organizator imprezy. Na jego zaproszenie podczas "Gryczaków” gotowali m.in. Bożena Dykiel, Grzegorz Russak, Maciej Kuroń, Karol Okrasa, Theofilos Vafidis, Ewa Wachowicz która po mistrzowsku przygotowała kaszę gryczaną na kilka sposobów i Stefano Terrazino.

To idzie młodość

W tym roku do Janowa Lubelskiego przyjedzie Grzegorz Łapanowski z Dzień Dobry TVN.
– Gotowałem od najmłodszych lat, najpierw w domu, a z biegiem lat w restauracjach. W sumie było ich kilkanaście: miałem przy tym okazję pracować z najlepszymi, jakich znam: Kurtem Schellerem, Robertem Sową, Modestem Amaro. To im, – choć i wielu innym – zawdzięczam kulinarną wiedzę i pasję – mówi Grzegorz Łapanowski.

Jest młody, zdolny i ostro idzie do przodu. Z redakcją Dzień Dobry udało mu się zrealizować kilkadziesiąt materiałów poświęconych kuchni, w Kuchni TV prowadzi Ł'apetyt, autorski program o tradycji i nowoczesności w kuchni. Ostatnio prowadził Warsztaty smaku Kuchni+, jego teksty możecie przeczytać na łamach Magazynu Kuchnia i serwisu Ugotuj to. Grzegorz prowadzi także blog na www.natemat.pl – i wciąż ma apetyt na więcej.

Jego najnowszy projekt nazywa się "Szkoła na widelcu”, Grzegorz walczy o zdrowe jedzenie dla dzieci. – Chcę by jedzenie było lepsze. Na co dzień świeże, sezonowe i lokalne, tradycyjne i nowoczesne za razem, możliwe ekologiczne, choć nie lubię tego słowa. Zdrowe i pyszne. W końcu nie ma nic piękniejszego, niż dzielenie się z bliskimi tym, co najlepsze. To właśnie nadaje życiu pełnię smaku – pisze na swej stronie internetowej.

Zagrody pełne smaku

Organizatorzy szacują, że już w sobotę 11 sierpnia w Parku Miejskim na Nowym Rynku pojawi się kilka tysięcy ludzi. Przebojem są wiejskie zagrody. Od janowskiej, przez łążkowską, momocką, bialską, rudzieńską. Na festiwalu pojawiają się suto zastawione stoły z Potoka Wielkiego i Kocudzy, swoje stoiska smaku mają także Stowarzyszenie Agroturystyczne i Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego.

W tym roku stoły będą uginać się od słynnych jaglaków i gryczaków, kaszanek, wędlin, w tym bezkonkurencyjnej kiełbasy wędzonej z kaszy gryczanej. Nie zabraknie karpia z kopciuchy. – Oraz białych i żółtych serów zagrodowych, które silnie promujemy w tym roku – mówi Łukasz Drewniak.

Na deser będą słodkości, naturalne miody, żurawinówka w kilkunastu smakach i inne nalewki, w tym ta najsłynniejsza wytwarzana przez zespół Jarzębina z Kocudzy, która zresztą wystąpi na tegorocznym świecie kaszy. Na dużej scenie usłyszycie ich w niedzielę 12 sierpnia o godz. 17.
Zagrodom towarzyszą kramy dominikańskie z kiermaszem sztuki ludowej. Będzie można kupić obrazy, hafty, wyroby z korzenia sosnowego, wyroby z rogożyny, korzenioplastykę, rzeźbę, wyroby z bibuły i plastykę obrzędową. W sumie swoje dzieła zaprezentuje ponad 50 artystów z Polski.

Konkursy i dużo dobrej zabawy

W przerwie od degustowania będzie można nacieszyć oko pokazami ginących zawodów. Pokazy garncarskie, kucie przez kowala podków na szczęście, robienie bukietów, kwiatów i ozdób ze słomy – takie pokazy od lat cieszą się wielkim wzięciem wśród gości z całej Polski.
A na scenie będą się odbywać malownicze konkursy. Od konkursu ubijania kaszy w stępie, przez pokaz ubijania masła, po konkursy kulinarne. Wśród nich najważniejszy jest konkurs na najlepszą potrawę regionalną na bazie kaszy i na najlepszą nalewkę. Po rozstrzygnięciu konkursu na scenie przygotowane potrawy można będzie degustować.

– Żyję by jeść, gotuję by żyć. I kocham to, co robię – mówi Grzegorz Łapanowski, który też będzie chciał spróbować, jak smakuje Polska w Janowie Lubelskim.

Poszukiwanie regionalnych smaków

W tym roku Festiwal Kaszy wyraźnie odmłodniał. Oprócz dużej sceny, gdzie będą odbywać się główne koncerty, pojawi się mała scena. W sobotę i niedzielę, od 13.30 do 17 odbywać się będzie na niej poszukiwanie regionalnych smaków.

– Będziemy gotować i częstować non stop. Na małej scenie pojawią się uczniowie szkół gastronomicznych, zawodowi restauratorzy, a nawet myśliwi – mówi Łukasz Drewniak. Pokazy na małej scenie będą odwoływać się do idei Zoom Natury, a ponieważ Janów Lubelski nazywany jest Leśnym Skarbcem, to na patelniach i w garnkach pojawią się grzyby, a nawet dziczyzna. – To może być istny raj dla największych smakoszy. Zapraszam do Janowa Lubelskiego.

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium