Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 grudnia 2019 r.
7:50

Ada Tymczak: Łyżwiarstwo figurowe to jest piękny sport [zdjęcia]

5 6 A A

To jest piękny sport. Można w nim bardzo dużo nauczyć się o sobie, o swoim charakterze - ROZMOWA z Adą Tymczak, łyżwiarką figurową, trenerką w klubie MKŁ Libella Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Mówi się, że nie jest ważne, ile razy upadniesz, ważne, ile razy się podniesiesz. W łyżwiarstwie można to potraktować bardzo dosłownie… 

- Tak jest. Ważne, ile razy wstajemy. W łyżwiarstwie upadki się zdarzają, nawet najlepszym. Jak się człowiek nie wywróci, to się nie nauczy jeździć.

• Kiedy ty zaczynałaś jeździć na łyżwach?

- Kiedy miałam siedem lat, czyli bardzo późno. Nigdy nie byłam zawodniczką, która startuje na tzw. zawodach wyczynowych. Zawsze jeździłam amatorsko, ponieważ w Lublinie nie było warunków do tego, aby ten „wyczyn” jednak był. Osoby chcące trenować wyczynowo musiały wyjechać z Lublina. Jedna z moich zawodniczek - Julia Mazur - wyjechała do Warszawy, by trenować codziennie, dwa razy dziennie. Jestem dumna z jej determinacji.

• Siedem lat to już zbyt późno?

- Dla łyżwiarza figurowego to już jest późno. Mówi się, że dobry wiek to jest cztery czy pięć lat. My mamy w klubie nawet trzylatki, ale wiadomo, że one jeszcze się głównie bawią.

• Gdzie w Lublinie można było trenować łyżwiarstwo w ostatnich latach?

- Najpierw lodowisko było na Globusie, potem na Al. Zygmuntowskich. Kolejne otwarto pod „chmurką”, a teraz jeździmy na Icemanii. To wszystko trwało latami, była walka o całoroczne lodowisko. Tak samo, jak jest teraz we Wrocławiu. My go jeszcze nie mamy, ale może kiedyś się uda.

• Co robicie w cieplejsze dni?

- Od tego sezonu w lecie mieliśmy rolki na Rollmanii. To bardzo fajnie, bo można poćwiczyć różne elementy. Podczas wakacji mamy też zawsze obóz łyżwiarski organizowany przez nasz klub.

• Co ci się najbardziej podoba w łyżwiarstwie figurowym?

- To jest piękny sport. Można w nim bardzo dużo nauczyć się o sobie, o swoim charakterze. Jest też bardzo przyjemny, bo nie jest to sport powszechny. Nie każdy potrafi jeździć na łyżwach. Od wielu lat nie trenuję siebie, tylko pracuję z zawodnikami, są to zarówno dorośli, nastolatkowie, jak i dzieci. Właśnie ci ludzie, z którymi pracuję, zatrzymali mnie przy tej dyscyplinie sportu. To jest bardzo przyjemne, kiedy dziecko się czegoś uczy, uśmiecha się. Albo kiedy rodzic płacze ze wzruszenia, patrząc na swoje dziecko. Daje bardzo dużo satysfakcji.

• Ciebie też ktoś przyprowadził na lodowisko czy sama dowiedziałaś się o tym sporcie?

- Na lodowisko zaprowadziła mnie mama mojej siostry ciotecznej. Tak we dwie na nim zostałyśmy.

• Teraz też rodzina przyprowadza dzieci na lodowisko?

- Rodzice bardzo często przyprowadzają dzieci. Natomiast bardzo dużo mamy osób, które są w wieku nastoletnim albo osób dorosłych, które same zobaczyły ten sport w telewizji, jest teraz bardzo dużo reklam z łyżwiarstwem. Swoje robią również filmy animowane, bo wtedy mamy prawdziwy boom.

• „Kraina lodu” robi swoje?

- Tak, dokładnie. Wtedy pojawia się dużo nowych twarzy. Święta też sprzyjają, patrząc po frekwencji, najwięcej dzieci przychodzi w grudniu.

• Duże grupy dzieci trenują w twoim klubie?

- W tym sezonie mamy naprawdę dużo chętnych. Bardzo cieszymy się, że jest ich coraz więcej oraz że nasz klub sprzyja młodym osobom. Ale nie tylko młodym, bo przedział wiekowy jest naprawdę duży. Mam nadzieję, że ten sport będzie się w Lublinie rozwijał. Może będziemy mieć lepsze warunki, dłużej otwarte lodowisko. W weekendy, kiedy mamy zajęcia, dzielimy lodowisko z drugim klubem (UKŁF Salchow Lublin - przyp. aut.). Wtedy jest bardzo dużo osób u nas. Mam nadzieję, że kiedyś będzie tak, że w weekendy będziemy mogli mieć całą taflę.

• Żeby nauczyć się jeździć, to musiałbym się przygotować na kilka bolesnych upadków?

- Nie. To nie jest tak jak na snowboardzie, że kiedy się zaczyna, to wszystko niesamowicie boli. Jeździłam też na snowboardzie i na nartach i wydaje mi się, że na nartach jest łatwiej się nauczyć poruszać. W łyżwiarstwie upadki oczywiście się zdarzają, ale jeżeli jesteśmy pod okiem trenera, to nie jest aż tak strasznie trudne.

• Czyli dosyć szybko można złapać te łyżwiarskie ruchy?

- Równowagę tak. Co do łyżwiarskich ruchów, to bym powiedziała, że trzeba nad tym trochę popracować. Jednak pierwsze kroki w tym sporcie naprawdę nie są trudne.

• Jak to jest ze sprzętem? Są przecież różne rodzaje łyżew?

- Jeżeli chodzi o „figurówki” i „hokejówki”, to ja nie widzę między nimi zbyt dużej różnicy. Oczywiście, jeżeli ktoś jest u mnie po raz pierwszy, to mówię mu, żeby nakładał „figurówki”, bo łatwiej jest się na nich nauczyć jeździć. To jest moja ocena. Natomiast „panczeny” to o wiele dłuższa płoza, coś zupełnie innego. Łyżwy nie mogą być na nas zbyt duże ani zbyt małe, zawsze odradzam łyżwy rozsuwane. Jest też ważne, jakiej klasy jest to sprzęt.

• Czy teraz są tacy zawodnicy w polskim łyżwiarstwie figurowym, jak kiedyś Mariusz i Dorota Siudkowie, którzy jeździli na igrzyska olimpijskie?

- Mieliśmy później olimpijczyka Przemysława Domańskiego. Teraz jest para taneczna z Torunia: Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev, brali oni udział w ostatnich igrzyskach olimpijskich, także coś tam zaczyna się dziać. Mamy również drugą parę taneczną z Torunia - Justyna Plutowska i Jeremie Flemin - która trenuje, bodajże, we Włoszech. Jest też Jekaterina Kurakowa, która wygrała w tym roku Warsaw Cup.

• Ty miałaś swojego łyżwiarskiego idola?

- Moja pierwsza trenerka nauczyła mnie podstaw. Później byli też inni trenerzy. Czy ja miałam takiego prawdziwego idola w łyżwiarstwie figurowym? Chyba nie. Po prostu oglądam ten sport i bardzo podobają mi się przeróżne pary - taneczne czy sportowe - i soliści. Nigdy nie patrzyłam na jednego łyżwiarza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 11:15
+4
Plutowska/Flemin trenują w Kanadzie, można to sprawdzić nawet na wikipedii... Coś takiego jednak autor powinien sprawdzić.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 23:28
+3
Jest też zdecydowana różnica między hokejówkami a figurówkami pani trener
Avatar
Trener / 4 stycznia 2020 r. o 10:13
+1
Niestety takie domniemania może Pan zostawić dla siebie, ponieważ to nie jest takie czarno-białe jak się powierzchownie wydaje. Łyżwiarstwo figurowe jest i będzie matką sportów łyżwiarskich czy się to komuś podoba czy nie, wielu najlepszych hokeistów zaczynało od tej dyscypliny. Przy prawidłowej technice jazdy, o którą musi zadbać trener, ząbki nie mają żadnego znaczenia. Upychanie w hokejówki nie zapewni żadnego prawidłowego nawyku. Co do łyżew, jak ktoś chce poważnie nauczyć się jeździć to musi zainwestować w sprzęt tak po prostu, hokejówki na cenowym poziomie tanich figurówek również można wsadzić do śmietnika.
Niestety takie domniemania może Pan zostawić dla siebie, ponieważ to nie jest takie czarno-białe jak się powierzchownie wydaje. Łyżwiarstwo figurowe jest i będzie matką sportów łyżwiarskich czy się to komuś podoba czy nie, wielu najlepszych hokeistów zaczynało od tej dyscypliny. Przy prawidłowej technice jazdy, o którą musi zadbać trener, ząbki nie mają żadnego znaczenia. Upychanie w hokejówki nie zapewni żadnego prawidłowego nawyku. Co do łyżew, jak ktoś chce poważnie nauczyć się jeździć to musi zainwestować w sprzęt tak po prostu, hokejówk... rozwiń
Avatar
gość / 7 marca 2020 r. o 16:54
0
Nie ma roznicy?? :O Roznic jest tak duzo, i znaczacych ze mozna by dlugo pisac. Chyba ze chodzi o slizgawkowa jazde do przodu czy w kolko i nic ponad to, to faktycznie. Roznica jest chociazby w wysokosci obcasu na piecie, w figurowkach jest wysokie podbicie, co wymusza i umozliwia zupelnie inna postawe korpusu, bardziej wyprostowana, niz pochylona jak na hokejowkach. Drugie to obecnosc zabkow w plozie figurowej, umozliwiajace prawidlowe i bezpieczne ladowanie skokow, krokow na zabkach, wybicia do skokow kopanych. Mozna oczywiscie wynalezc filmik na yt gdzie ktos ogarniajacy temat skacze skok krawedziowy na hokejowkach, ladujac oczywiscie jednak na plaska ploze, nie jak to jest poprawnie i bezpiecznie na zabek - co by sie skonczylo natychmiastowa gleba. No i dalej by gadac co umozliwiaja zabki, ploza figurowa jest dluzsza z tylu i wogole szersza niz hokejowa - z czego wynika inna stabilnosc, zwrotnosc, technika przejcia przez piete itd. Znajdzie sie pewnie sporo elementow figurowych ktore da sie zrobic na hokejowkach stosujac inna technike lub wygladajacych pokracznie, jednak to to samo co grac w figurowkach w hokeja, co rowniez by sie nie sprawdzilo. Zreszta tez na yt mozna znalezc filmiki figure skaters vs hockey players jak jedni i drudzy w innych butach sie nie znajduja i ich umiejetnosci spadaja do nowicjuszy.  A to ze jak ktos bardzo chce to mozna by sie przystososowac do jednych i drugich butow i sie przelaczac na technike/mozliwosci z nimi zwiazane to jest zupelnie inna sprawa...
Nie ma roznicy?? :O Roznic jest tak duzo, i znaczacych ze mozna by dlugo pisac. Chyba ze chodzi o slizgawkowa jazde do przodu czy w kolko i nic ponad to, to faktycznie. Roznica jest chociazby w wysokosci obcasu na piecie, w figurowkach jest wysokie podbicie, co wymusza i umozliwia zupelnie inna postawe korpusu, bardziej wyprostowana, niz pochylona jak na hokejowkach. Drugie to obecnosc zabkow w plozie figurowej, umozliwiajace prawidlowe i bezpieczne ladowanie skokow, krokow na zabkach, wybicia do skokow kopanych. Mozna oczywiscie wynalezc ... rozwiń
Avatar
Ada / 3 stycznia 2020 r. o 21:47
0
Z całym szacunkiem, zdecydowanej różnicy nie ma :)  Pozdrawiam i zapraszam na testy 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 16:32
0
Z tym łatwiej nauczyć jeździć to też zależy. Jak się wsadzi maleńkie dziecko (takie jeszcze nie do konca sluchajace i wspolpracujace) na figurówki to bedzie tendencja do odbijania zabka. Na hokejach sie tak nie da, wiec prawidlowy nawyk mamy sam przez się. U starszych tez zalezy w ktora strone chce sie isc po nauce podstaw - po co upychac w figurowki skoro mamy chlopca ktory na bank chce latac za krazkiem a do nas przyszedl tylko po to zeby opanowac podstawy jazdy? Trzecia sprawa - jakosc sprzetu - hokeje lepsze niz te figurowe o twardosci skarpety (a takie najczesciej sa rekreacyjne figurowe) - bo lepiej trzymaja stope i sa przystepniejsze cenowo niz juz te twarde porzadniejsze figurowe. A technika jazdy jednak troszke sie jednak rozni, to nie jest to samo :)
Z tym łatwiej nauczyć jeździć to też zależy. Jak się wsadzi maleńkie dziecko (takie jeszcze nie do konca sluchajace i wspolpracujace) na figurówki to bedzie tendencja do odbijania zabka. Na hokejach sie tak nie da, wiec prawidlowy nawyk mamy sam przez się. U starszych tez zalezy w ktora strone chce sie isc po nauce podstaw - po co upychac w figurowki skoro mamy chlopca ktory na bank chce latac za krazkiem a do nas przyszedl tylko po to zeby opanowac podstawy jazdy? Trzecia sprawa - jakosc sprzetu - hokeje lepsze niz te figurowe o twardosci... rozwiń
Avatar
gość / 7 marca 2020 r. o 16:54
0
Nie ma roznicy?? :O Roznic jest tak duzo, i znaczacych ze mozna by dlugo pisac. Chyba ze chodzi o slizgawkowa jazde do przodu czy w kolko i nic ponad to, to faktycznie. Roznica jest chociazby w wysokosci obcasu na piecie, w figurowkach jest wysokie podbicie, co wymusza i umozliwia zupelnie inna postawe korpusu, bardziej wyprostowana, niz pochylona jak na hokejowkach. Drugie to obecnosc zabkow w plozie figurowej, umozliwiajace prawidlowe i bezpieczne ladowanie skokow, krokow na zabkach, wybicia do skokow kopanych. Mozna oczywiscie wynalezc filmik na yt gdzie ktos ogarniajacy temat skacze skok krawedziowy na hokejowkach, ladujac oczywiscie jednak na plaska ploze, nie jak to jest poprawnie i bezpiecznie na zabek - co by sie skonczylo natychmiastowa gleba. No i dalej by gadac co umozliwiaja zabki, ploza figurowa jest dluzsza z tylu i wogole szersza niz hokejowa - z czego wynika inna stabilnosc, zwrotnosc, technika przejcia przez piete itd. Znajdzie sie pewnie sporo elementow figurowych ktore da sie zrobic na hokejowkach stosujac inna technike lub wygladajacych pokracznie, jednak to to samo co grac w figurowkach w hokeja, co rowniez by sie nie sprawdzilo. Zreszta tez na yt mozna znalezc filmiki figure skaters vs hockey players jak jedni i drudzy w innych butach sie nie znajduja i ich umiejetnosci spadaja do nowicjuszy.  A to ze jak ktos bardzo chce to mozna by sie przystososowac do jednych i drugich butow i sie przelaczac na technike/mozliwosci z nimi zwiazane to jest zupelnie inna sprawa...
Nie ma roznicy?? :O Roznic jest tak duzo, i znaczacych ze mozna by dlugo pisac. Chyba ze chodzi o slizgawkowa jazde do przodu czy w kolko i nic ponad to, to faktycznie. Roznica jest chociazby w wysokosci obcasu na piecie, w figurowkach jest wysokie podbicie, co wymusza i umozliwia zupelnie inna postawe korpusu, bardziej wyprostowana, niz pochylona jak na hokejowkach. Drugie to obecnosc zabkow w plozie figurowej, umozliwiajace prawidlowe i bezpieczne ladowanie skokow, krokow na zabkach, wybicia do skokow kopanych. Mozna oczywiscie wynalezc ... rozwiń
Avatar
Trener / 4 stycznia 2020 r. o 10:13
+1
Niestety takie domniemania może Pan zostawić dla siebie, ponieważ to nie jest takie czarno-białe jak się powierzchownie wydaje. Łyżwiarstwo figurowe jest i będzie matką sportów łyżwiarskich czy się to komuś podoba czy nie, wielu najlepszych hokeistów zaczynało od tej dyscypliny. Przy prawidłowej technice jazdy, o którą musi zadbać trener, ząbki nie mają żadnego znaczenia. Upychanie w hokejówki nie zapewni żadnego prawidłowego nawyku. Co do łyżew, jak ktoś chce poważnie nauczyć się jeździć to musi zainwestować w sprzęt tak po prostu, hokejówki na cenowym poziomie tanich figurówek również można wsadzić do śmietnika.
Niestety takie domniemania może Pan zostawić dla siebie, ponieważ to nie jest takie czarno-białe jak się powierzchownie wydaje. Łyżwiarstwo figurowe jest i będzie matką sportów łyżwiarskich czy się to komuś podoba czy nie, wielu najlepszych hokeistów zaczynało od tej dyscypliny. Przy prawidłowej technice jazdy, o którą musi zadbać trener, ząbki nie mają żadnego znaczenia. Upychanie w hokejówki nie zapewni żadnego prawidłowego nawyku. Co do łyżew, jak ktoś chce poważnie nauczyć się jeździć to musi zainwestować w sprzęt tak po prostu, hokejówk... rozwiń
Avatar
Ada / 3 stycznia 2020 r. o 21:47
0
Z całym szacunkiem, zdecydowanej różnicy nie ma :)  Pozdrawiam i zapraszam na testy 
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 16:32
0
Z tym łatwiej nauczyć jeździć to też zależy. Jak się wsadzi maleńkie dziecko (takie jeszcze nie do konca sluchajace i wspolpracujace) na figurówki to bedzie tendencja do odbijania zabka. Na hokejach sie tak nie da, wiec prawidlowy nawyk mamy sam przez się. U starszych tez zalezy w ktora strone chce sie isc po nauce podstaw - po co upychac w figurowki skoro mamy chlopca ktory na bank chce latac za krazkiem a do nas przyszedl tylko po to zeby opanowac podstawy jazdy? Trzecia sprawa - jakosc sprzetu - hokeje lepsze niz te figurowe o twardosci skarpety (a takie najczesciej sa rekreacyjne figurowe) - bo lepiej trzymaja stope i sa przystepniejsze cenowo niz juz te twarde porzadniejsze figurowe. A technika jazdy jednak troszke sie jednak rozni, to nie jest to samo :)
Z tym łatwiej nauczyć jeździć to też zależy. Jak się wsadzi maleńkie dziecko (takie jeszcze nie do konca sluchajace i wspolpracujace) na figurówki to bedzie tendencja do odbijania zabka. Na hokejach sie tak nie da, wiec prawidlowy nawyk mamy sam przez się. U starszych tez zalezy w ktora strone chce sie isc po nauce podstaw - po co upychac w figurowki skoro mamy chlopca ktory na bank chce latac za krazkiem a do nas przyszedl tylko po to zeby opanowac podstawy jazdy? Trzecia sprawa - jakosc sprzetu - hokeje lepsze niz te figurowe o twardosci... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 23:28
+3
Jest też zdecydowana różnica między hokejówkami a figurówkami pani trener
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 r. o 11:15
+4
Plutowska/Flemin trenują w Kanadzie, można to sprawdzić nawet na wikipedii... Coś takiego jednak autor powinien sprawdzić.