Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 stycznia 2003 r.
11:26
Edytuj ten wpis

Jak służba zdrowia marnuje nasze pieniądze

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
POCZTA MAGAZYNU

Jestem stałym czytelnikiem Dziennika i śledzę praktycznie całą problematykę poruszaną w gazecie. Ostatnio tematem codziennym jest sprawa służby zdrowia (...).
Po pierwsze:
czy lekarze biorą?
Biorą. Biorą, ale pytanie: kto im daje? Ja mam do czynienia z lekarzami od 17 lat. Do 50-tki miałem bardzo ograniczony kontakt. W tym czasie przeszedłem 5 operacji, i to nie małych (naczyniowe, onkologiczne) i praktycznie nie dałem. Choć raz lekarz, który mnie operował, odwiedził mnie i tłumaczył mi, co mu zawdzięczam i jak ciężki był to zabieg. Było to tak jednoznacznie powiedziane, że moja reakcja okazała się trafną. Podziękowałem mu i oświadczyłem, że on tak samo, jak ja, skończył studia za państwowe pieniądze i ja w swoim zawodzie (inżynier górniczy) jeśli coś źle zrobiłem, to prokurator, a jeśli dobrze, to nie było żadnej alternatywy. Reakcja – obrót na pięcie, odejście ale na drugi dzień na korytarzu pierwszy mi powiedział „dzień dobry”. Głupio mi się zrobiło, że nie pierwszy ja byłem (...).
Inny problem w służbie zdrowia:
gdzie szukać pieniędzy?
Wystarczy prześledzić drogę pacjenta. Po dostaniu się do lekarza pierwszego kontaktu i rozpoznaniu choroby na podstawie analiz wykonanych w laboratoriach przychodni rejonowych (niemały koszt) ta dokumentacja pozostaje w przychodni i lekarz kieruje do specjalisty, który znowu kieruje do „swego” laboratorium na badania, po czym kieruje do szpitala (ja tę drogę skracam).
To, co teraz napiszę, jest kroniką mojego pobytu w klinice. Tu się zaczyna procedura, po odczekaniu w izbie przyjęć, gdzie wykonuje się EKG, rentgen itd. I na oddział – i to wszystko w danym dniu. W tym dniu rozmowa z lekarzem, który jeszcze nic nie wie, wywiad, pielęgniarka, wieczorem lekarz, obiadu nie ma, bo się przyszło późno (to celowo zaznaczam). I to wszystko w pierwszy dzień.
Na drugi dzień ponownie badania krwi, moczu itd. Pierwsze rozpoznanie lekarskie – i czekanie. Czyli: hotel i wcale nie złe wyżywienie
W trzecim dniu dodatkowe badania i nic – czekanie. Wieczorem decyzja, że jutro dodatkowe badania w innej klinice.
W czwartym dniu badanie i nic – czekanie.
W piątym – czekanie.
I sobota, niedziela... Tydzień minął.
Dlaczego lekarz pierwszego kontaktu nie przekazał badań laboratoryjnych specjaliście? Jeśli laboratoria w przychodniach rejonowych, specjalistycznych dla szpitala są niewystarczające, to trzeba podnieść poziom tych usług, a
nie wydawać pieniędzy bez sensu.
Ja, idąc do szpitala, kierowany jestem przez fachowca powinienem być wyposażony w komplet badań wystarczający dla szpitala. Wymaga to po prostu trochę organizacyjnych pociągnięć.
Gdzie jeszcze szukać pieniędzy? Sale operacyjne planowo wykorzystywane są od 8 do 15. W sobotę i niedzielę stoją niewykorzystane, a ludzie w kolejce czekają na zabiegi. Trzyma się ich i karmi. Trudno mówić, że jest mało lekarzy i pielęgniarek. W przypadku kliniki to jest ich na tyle, że uruchomienie sali operacyjnej na trzy zmiany, również w soboty i niedziele, nie powinno być sprawą trudną. Nie musimy szukać pracy dla lekarzy i pielęgniarek za granicą.
Wrócę do jedzenia. W klinice, w której byłem, jedzenie jest wystarczające pod względem jakościowym i ilościowym, bo mimo że zjedzą pacjenci, pełne wyżywienie mają nie tylko pielęgniarki (ja do emerytury nie dostaję całodziennego wyżywienia), ale i salowe, które już nie są pracownikami szpitali tylko mają własną spółkę (...). O czym to świadczy? Nawet 10% składka nie wystarczy na rozrzutność (...).
Piszę to nie anonimowo, proszę jednak o zachowanie mojego nazwiska w redakcji, bo (...) Oni mnie będą leczyć dalej.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium