Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2011 r.
15:21
Edytuj ten wpis

Jaki jest nasz region, czyli woj. lubelskie w liczbach

0 5 A A

Ubywa nam mieszkańców, ale wreszcie mamy dodatni przyrost naturalny. Cieszyć może też znaczny wzrost wynagrodzeń i liczba ofert pracy. Cieszymy się też lepszym zdrowiem, a na ulicach jest odrobinę bezpieczniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2009 roku liczba mieszkańców Lubelskiego wynosiła 2 150 000. W ciągu dziesięciu lat ubyło nam ponad 50 000 mieszkańców. Rodzi się też coraz mniej dzieci. W badanym przez statystyków roku 2009 przyszło na świat niecałe 23 000 maluchów. Głównie w rejonie Lublina, Chełma i Zamościa. Znamienne, że coraz więcej dzieci rodzi się w związkach partnerskich. Przed dziesięcioma laty notowano niecałe 2 tys. takich przypadków. Rok temu było ich już ponad 3 tys. Młodzi ludzie coraz rzadziej stają przed ołtarzem. Liczba małżeństw spada od trzech lat.
Mało nas

Spadku ogólnej liczby mieszkańców nie powstrzymuje dodatni przyrost naturalny. W 2009 wyniósł ponad 0,4 promila. Wynika on jednak z faktu, że żyjemy coraz dłużej. W ciągu dziesięciu lat przeciętna długość życia w regionie wzrosła o ponad dwa lata. Mężczyźni żyją dziś średnio prawie 71 lat, czyli 10 lat krócej niż kobiety. Na co umieramy? Największe żniwo zbierają choroby układu krążenia i nowotwory. Cierpią na nie głównie mężczyźni.

Do spadającej liczby mieszkańców przyczyniają się również migracje. Od kilku lat z Lubelskiego wyjeżdża od 3 do 5 tys. osób rocznie.

Mało nam płacą

– Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości.

Główną przyczyną wyjazdów jest zła sytuacja ekonomiczna regionu. – Ludzie będą emigrować, dopóki jest to opłacalne – dodaje Kaczmarczyk. – Jeśli nie będzie lepszej pracy i płac, nie zatrzymamy tego zjawiska. Myślę, że owoce dzisiejszego wzrostu gospodarczego zaobserwujemy najwcześniej za 5 lat.
Według statystyków, Lubelskie robi postępy, ale pod względem wysokości płac nadal jesteśmy w ogonku. Zajmujemy 12 miejsce w kraju. Cieszyć może tylko szybki wzrost wynagrodzeń. Pod tym względem jesteśmy jednym z liderów.

Pracy też mniej

Pracę ma u nas ponad 360 000 osób. Większość mieszka w Lublinie i sąsiednich powiatach. Z końcem 2009 roku średnia pensja w regionie wyniosła ponad 2891 zł brutto. Dla porównania, cztery lata wcześniej zarabialiśmy przeciętnie 2180 zł. Statystycy zbadali zarobki w poszczególnych częściach województwa. Najgorzej jest w rejonie Białej Podlaskiej, gdzie średnia pensja to niecałe 2,5 tys. zł. O prawie 200 zł więcej zarabiają mieszkańcy okolic Zamościa, Chełma i Puław. W Lublinie i pobliskich miastach średnie wynagrodzenie przekroczyło 3,1 tys. zł. Najgorzej zarabia się w powiatach zamojskim, janowskim i kraśnickim. Tam przeciętna pensja mieści się w przedziale od 2350 do 2390 zł brutto.

Ze statystyk wynika, że bez pracy pozostaje blisko 120 000 mieszkańców. W 2009 roku stopa bezrobocia w regionie wyniosła 2,9 proc. Wskaźnik ten rośnie od kilku lat. Na szczęście, nieznacznie i dużo wolniej niż w innych województwach. Tradycyjnie najmniejsze bezrobocie panuje w Lublinie i okolicach. Najgorzej jest w rejonie Białej Podlaskiej, gdzie bez pracy pozostaje blisko 16 proc. osób w tzw. wieku produkcyjnym. Od lat niechlubnym rekordzistą jest powiat włodawski. Poziom bezrobocia przekracza tam 20 proc.. Niewiele lepsza sytuacja panuje w powiecie kraśnickim, gdzie wskaźnik ten wyniósł ponad 17 proc.

Prywatni dają więcej

Większość poszukujących pracy ma nie więcej niż 34 lata. Zwykle legitymują się dyplomem gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej. Najmniejsze kłopoty ze znalezieniem posady mają absolwenci uczelni wyższych i liceów.

Ponad 21 tys. bezrobotnych szuka pracy dłużej niż 2 lata. Blisko 16 000 osób pozostaje w rejestrach pośredniaków przez 12 lat lub dłużej. Ze statystyk wynika, że największe kłopoty mają ludzie z niewielkim doświadczeniem oraz ci, którzy dopiero startują na rynku pracy. Takich osób jest w naszym regionie ponad 60 tys. Blisko jedna trzecia tej grupy mieszka w rejonie Chełma i Zamościa.

W 2009 roku w całym regionie powstało prawie 17 000 nowych miejsc pracy. To głównie zasługa sektora prywatnego. Pracowników potrzebował przede wszystkim przemysł, handel i budownictwo. Pracę w administracji publicznej znalazło ponad 2 tys. osób.

W Chełmie najgorzej

Statystycy przyjrzeli się również lokalnym władzom. Zbadali dochody i wydatki samorządów, w przeliczeniu na mieszkańca. Sprawdzili też, ile z wydawanych funduszy przeznacza się na inwestycje. Okazało się, że gminy są pod kreską. Dochody na jednego mieszkańca wyniosły tam nieco ponad 2330 zł. Wydatki blisko 2500 tys. Z tej kwoty tylko 489 zł przeznaczono na inwestycje.

W miastach i powiatach dochód na jednego mieszkańca wyniósł blisko 460 zł. Wydatki były nieznacznie mniejsze. Na inwestycje najwięcej wydaje Zamość. W przeliczeniu na mieszkańca miasto przeznaczyło na ten cel ponad 890 zł. W stolicy województwa wskaźnik ten osiągnął 767 zł. Niewiele mniej wydano w Białej Podlaskiej.

Najgorzej wypadł Chełm, gdzie wydatki inwestycyjne wyniosły 266 zł na mieszkańca. Warto przy tym dodać, że dochód w przeliczeniu na jednego obywatela jest tam niewiele mniejszy niż w Zamościu. Na jakie cele przeznaczane są pieniądze z publicznej kasy? Głównie na służbę zdrowia. Na drugim miejscu są wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Trzecią pozycję ma utrzymanie samych urzędników. Najmniej pieniędzy trafia do najbiedniejszych. Opieka społeczna zajmuje ostatnie miejsce w rankingu urzędowych wydatków.

Jest bezpieczniej

Z informacji GUS wynika, że w Lubelskiem jest coraz bezpieczniej. W ubiegłym roku liczba przestępstw spadła o 1,1 proc. W tym samym czasie wykrywalność poprawiono o ponad 2 proc. Blisko trzy czwarte sprawców przestępstw udaje się zatrzymać. Szans na uniknięcie odpowiedzialności nie mają sprawcy wypadków drogowych. Najgorzej jest w przypadku przestępstw kryminalnych. Tu policjantom udaje się wykryć tylko ponad połowę sprawców.

To ważne, bo właśnie przestępstwa kryminalne dominują w statystykach. Rocznie popełnia się ich u nas ponad 30 000. Eksperci zbadali, jak wygląda praca policji w poszczególnych miastach i powiatach. Szczegółowe dane na ten temat obejmują 2009 rok. W całym regionie zanotowano wówczas ponad 48 tys. przestępstw, z czego blisko połowę w Lublinie.

Choć policjantów za mało

– To charakterystyczne dla każdej aglomeracji – mówi Janusz Wojtowicz, rzecznik lubelskiej KWP. – W dużym mieście łatwiej o anonimowość. W porównaniu z krajami zachodniej Europy mamy bardzo dobre wyniki. W skali kraju Lublin jest jednym z najbezpieczniejszych miast. Z roku na rok poprawiamy wykrywalność przestępstw.

Największą plagą w stolicy regionu są kradzieże. W Lublinie i okolicznych powiatach zanotowano ich ponad 4500. Do tego należy doliczyć kradzieże z włamaniem, których było o tysiąc mniej. Wojewódzkie statystyki wykrywalności zaniżają właśnie policjanci z Lublina i okolic. Udaje im się zatrzymać nieco ponad połowę sprawców wszystkich przestępstw. W innych miastach wskaźnik ten oscyluje wokół 80 proc.

– Sam Lublin generuje 40 proc. wszystkich przestępstw w regionie – komentuje Wójtowicz. – W przeliczeniu na mieszkańca jest też mniej policjantów niż w innych miastach. Mimo tego poprawiamy wyniki. Również jeśli chodzi o kradzieże.

Złodzieje śpią spokojnie

To najpopularniejsze przestępstwa. Ich sprawcy śpią jednak spokojnie. W powiecie lubelskim udaje się wykryć tylko 17 proc. złodziei. Podobna skuteczność dotyczy ścigania włamywaczy. W znacznie gorszej sytuacji są sprawcy pobić i napadów. Od 50 do 80 proc. z nich udaje się zatrzymać.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł / 19 lutego 2011 o 15:25
0
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy naprawdę nie mogą wyjechać np. mają tu rodzinę, nie znają języka itp.A reszta wyjedzie i nie wróci!
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy ... rozwiń
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:56
0
popieram pytanie przedmówcy.
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:55
0
[quote name='rm' timestamp='1298123281' post='439641']
dołączam się do pytania wyżej...
[/quote]
Avatar
rm / 19 lutego 2011 o 14:48
0
dołączam się do pytania wyżej...
Avatar
mieszkaniec / 19 lutego 2011 o 14:29
0
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona kompletnie rozni sie od sredniej. niech bedzie 1 lub 2 miliarderow w rejonie i beda zawyzac statystyki reszty biedoty.

moje pytanie do redakcji gazety jest takie: JAKA JEST MEDIANA ?!
bo średnia mi nic nie mowi i reszcie ludzi tez
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona komple... rozwiń
Avatar
Paweł / 19 lutego 2011 o 15:25
0
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy naprawdę nie mogą wyjechać np. mają tu rodzinę, nie znają języka itp.A reszta wyjedzie i nie wróci!
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy ... rozwiń
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:56
0
popieram pytanie przedmówcy.
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:55
0
[quote name='rm' timestamp='1298123281' post='439641']
dołączam się do pytania wyżej...
[/quote]
Avatar
rm / 19 lutego 2011 o 14:48
0
dołączam się do pytania wyżej...
Avatar
mieszkaniec / 19 lutego 2011 o 14:29
0
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona kompletnie rozni sie od sredniej. niech bedzie 1 lub 2 miliarderow w rejonie i beda zawyzac statystyki reszty biedoty.

moje pytanie do redakcji gazety jest takie: JAKA JEST MEDIANA ?!
bo średnia mi nic nie mowi i reszcie ludzi tez
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona komple... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 3 0

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 48 32

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 2

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 29 4

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
galeria

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 8 10

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 14 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 35 13

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 47 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!