Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2011 r.
15:21
Edytuj ten wpis

Jaki jest nasz region, czyli woj. lubelskie w liczbach

0 5 A A

Ubywa nam mieszkańców, ale wreszcie mamy dodatni przyrost naturalny. Cieszyć może też znaczny wzrost wynagrodzeń i liczba ofert pracy. Cieszymy się też lepszym zdrowiem, a na ulicach jest odrobinę bezpieczniej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2009 roku liczba mieszkańców Lubelskiego wynosiła 2 150 000. W ciągu dziesięciu lat ubyło nam ponad 50 000 mieszkańców. Rodzi się też coraz mniej dzieci. W badanym przez statystyków roku 2009 przyszło na świat niecałe 23 000 maluchów. Głównie w rejonie Lublina, Chełma i Zamościa. Znamienne, że coraz więcej dzieci rodzi się w związkach partnerskich. Przed dziesięcioma laty notowano niecałe 2 tys. takich przypadków. Rok temu było ich już ponad 3 tys. Młodzi ludzie coraz rzadziej stają przed ołtarzem. Liczba małżeństw spada od trzech lat.
Mało nas

Spadku ogólnej liczby mieszkańców nie powstrzymuje dodatni przyrost naturalny. W 2009 wyniósł ponad 0,4 promila. Wynika on jednak z faktu, że żyjemy coraz dłużej. W ciągu dziesięciu lat przeciętna długość życia w regionie wzrosła o ponad dwa lata. Mężczyźni żyją dziś średnio prawie 71 lat, czyli 10 lat krócej niż kobiety. Na co umieramy? Największe żniwo zbierają choroby układu krążenia i nowotwory. Cierpią na nie głównie mężczyźni.

Do spadającej liczby mieszkańców przyczyniają się również migracje. Od kilku lat z Lubelskiego wyjeżdża od 3 do 5 tys. osób rocznie.

Mało nam płacą

– Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości.

Główną przyczyną wyjazdów jest zła sytuacja ekonomiczna regionu. – Ludzie będą emigrować, dopóki jest to opłacalne – dodaje Kaczmarczyk. – Jeśli nie będzie lepszej pracy i płac, nie zatrzymamy tego zjawiska. Myślę, że owoce dzisiejszego wzrostu gospodarczego zaobserwujemy najwcześniej za 5 lat.
Według statystyków, Lubelskie robi postępy, ale pod względem wysokości płac nadal jesteśmy w ogonku. Zajmujemy 12 miejsce w kraju. Cieszyć może tylko szybki wzrost wynagrodzeń. Pod tym względem jesteśmy jednym z liderów.

Pracy też mniej

Pracę ma u nas ponad 360 000 osób. Większość mieszka w Lublinie i sąsiednich powiatach. Z końcem 2009 roku średnia pensja w regionie wyniosła ponad 2891 zł brutto. Dla porównania, cztery lata wcześniej zarabialiśmy przeciętnie 2180 zł. Statystycy zbadali zarobki w poszczególnych częściach województwa. Najgorzej jest w rejonie Białej Podlaskiej, gdzie średnia pensja to niecałe 2,5 tys. zł. O prawie 200 zł więcej zarabiają mieszkańcy okolic Zamościa, Chełma i Puław. W Lublinie i pobliskich miastach średnie wynagrodzenie przekroczyło 3,1 tys. zł. Najgorzej zarabia się w powiatach zamojskim, janowskim i kraśnickim. Tam przeciętna pensja mieści się w przedziale od 2350 do 2390 zł brutto.

Ze statystyk wynika, że bez pracy pozostaje blisko 120 000 mieszkańców. W 2009 roku stopa bezrobocia w regionie wyniosła 2,9 proc. Wskaźnik ten rośnie od kilku lat. Na szczęście, nieznacznie i dużo wolniej niż w innych województwach. Tradycyjnie najmniejsze bezrobocie panuje w Lublinie i okolicach. Najgorzej jest w rejonie Białej Podlaskiej, gdzie bez pracy pozostaje blisko 16 proc. osób w tzw. wieku produkcyjnym. Od lat niechlubnym rekordzistą jest powiat włodawski. Poziom bezrobocia przekracza tam 20 proc.. Niewiele lepsza sytuacja panuje w powiecie kraśnickim, gdzie wskaźnik ten wyniósł ponad 17 proc.

Prywatni dają więcej

Większość poszukujących pracy ma nie więcej niż 34 lata. Zwykle legitymują się dyplomem gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej. Najmniejsze kłopoty ze znalezieniem posady mają absolwenci uczelni wyższych i liceów.

Ponad 21 tys. bezrobotnych szuka pracy dłużej niż 2 lata. Blisko 16 000 osób pozostaje w rejestrach pośredniaków przez 12 lat lub dłużej. Ze statystyk wynika, że największe kłopoty mają ludzie z niewielkim doświadczeniem oraz ci, którzy dopiero startują na rynku pracy. Takich osób jest w naszym regionie ponad 60 tys. Blisko jedna trzecia tej grupy mieszka w rejonie Chełma i Zamościa.

W 2009 roku w całym regionie powstało prawie 17 000 nowych miejsc pracy. To głównie zasługa sektora prywatnego. Pracowników potrzebował przede wszystkim przemysł, handel i budownictwo. Pracę w administracji publicznej znalazło ponad 2 tys. osób.

W Chełmie najgorzej

Statystycy przyjrzeli się również lokalnym władzom. Zbadali dochody i wydatki samorządów, w przeliczeniu na mieszkańca. Sprawdzili też, ile z wydawanych funduszy przeznacza się na inwestycje. Okazało się, że gminy są pod kreską. Dochody na jednego mieszkańca wyniosły tam nieco ponad 2330 zł. Wydatki blisko 2500 tys. Z tej kwoty tylko 489 zł przeznaczono na inwestycje.

W miastach i powiatach dochód na jednego mieszkańca wyniósł blisko 460 zł. Wydatki były nieznacznie mniejsze. Na inwestycje najwięcej wydaje Zamość. W przeliczeniu na mieszkańca miasto przeznaczyło na ten cel ponad 890 zł. W stolicy województwa wskaźnik ten osiągnął 767 zł. Niewiele mniej wydano w Białej Podlaskiej.

Najgorzej wypadł Chełm, gdzie wydatki inwestycyjne wyniosły 266 zł na mieszkańca. Warto przy tym dodać, że dochód w przeliczeniu na jednego obywatela jest tam niewiele mniejszy niż w Zamościu. Na jakie cele przeznaczane są pieniądze z publicznej kasy? Głównie na służbę zdrowia. Na drugim miejscu są wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Trzecią pozycję ma utrzymanie samych urzędników. Najmniej pieniędzy trafia do najbiedniejszych. Opieka społeczna zajmuje ostatnie miejsce w rankingu urzędowych wydatków.

Jest bezpieczniej

Z informacji GUS wynika, że w Lubelskiem jest coraz bezpieczniej. W ubiegłym roku liczba przestępstw spadła o 1,1 proc. W tym samym czasie wykrywalność poprawiono o ponad 2 proc. Blisko trzy czwarte sprawców przestępstw udaje się zatrzymać. Szans na uniknięcie odpowiedzialności nie mają sprawcy wypadków drogowych. Najgorzej jest w przypadku przestępstw kryminalnych. Tu policjantom udaje się wykryć tylko ponad połowę sprawców.

To ważne, bo właśnie przestępstwa kryminalne dominują w statystykach. Rocznie popełnia się ich u nas ponad 30 000. Eksperci zbadali, jak wygląda praca policji w poszczególnych miastach i powiatach. Szczegółowe dane na ten temat obejmują 2009 rok. W całym regionie zanotowano wówczas ponad 48 tys. przestępstw, z czego blisko połowę w Lublinie.

Choć policjantów za mało

– To charakterystyczne dla każdej aglomeracji – mówi Janusz Wojtowicz, rzecznik lubelskiej KWP. – W dużym mieście łatwiej o anonimowość. W porównaniu z krajami zachodniej Europy mamy bardzo dobre wyniki. W skali kraju Lublin jest jednym z najbezpieczniejszych miast. Z roku na rok poprawiamy wykrywalność przestępstw.

Największą plagą w stolicy regionu są kradzieże. W Lublinie i okolicznych powiatach zanotowano ich ponad 4500. Do tego należy doliczyć kradzieże z włamaniem, których było o tysiąc mniej. Wojewódzkie statystyki wykrywalności zaniżają właśnie policjanci z Lublina i okolic. Udaje im się zatrzymać nieco ponad połowę sprawców wszystkich przestępstw. W innych miastach wskaźnik ten oscyluje wokół 80 proc.

– Sam Lublin generuje 40 proc. wszystkich przestępstw w regionie – komentuje Wójtowicz. – W przeliczeniu na mieszkańca jest też mniej policjantów niż w innych miastach. Mimo tego poprawiamy wyniki. Również jeśli chodzi o kradzieże.

Złodzieje śpią spokojnie

To najpopularniejsze przestępstwa. Ich sprawcy śpią jednak spokojnie. W powiecie lubelskim udaje się wykryć tylko 17 proc. złodziei. Podobna skuteczność dotyczy ścigania włamywaczy. W znacznie gorszej sytuacji są sprawcy pobić i napadów. Od 50 do 80 proc. z nich udaje się zatrzymać.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Paweł / 19 lutego 2011 o 15:25
0
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy naprawdę nie mogą wyjechać np. mają tu rodzinę, nie znają języka itp.A reszta wyjedzie i nie wróci!
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy ... rozwiń
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:56
0
popieram pytanie przedmówcy.
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:55
0
[quote name='rm' timestamp='1298123281' post='439641']
dołączam się do pytania wyżej...
[/quote]
Avatar
rm / 19 lutego 2011 o 14:48
0
dołączam się do pytania wyżej...
Avatar
mieszkaniec / 19 lutego 2011 o 14:29
0
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona kompletnie rozni sie od sredniej. niech bedzie 1 lub 2 miliarderow w rejonie i beda zawyzac statystyki reszty biedoty.

moje pytanie do redakcji gazety jest takie: JAKA JEST MEDIANA ?!
bo średnia mi nic nie mowi i reszcie ludzi tez
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona komple... rozwiń
Avatar
Paweł / 19 lutego 2011 o 15:25
0
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy naprawdę nie mogą wyjechać np. mają tu rodzinę, nie znają języka itp.A reszta wyjedzie i nie wróci!
"Skutki tego zjawiska zależą od tego, kto, po co i na jak długo wyjeżdża – mówi dr Paweł Kaczmarczyk, zastępca dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami. – Sądzę, że emigrujący za granicę niebawem wrócą. Przywiozą ze sobą nie tylko kapitał, ale i cenne doświadczenia zawodowe. To może zaprocentować w przyszłości."

Hahahah po co mają przyjeżdząć??Jak ktoś wyjedzie i będzie zarabiał po 5 tys na rękę to czy jest sens przyjazdu do Lublina i rycia,zapier..lania za 1,5 tysiąca?? Obudzcie się w końcu Urzędnicy.Zostaną Ci kmtórzy ... rozwiń
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:56
0
popieram pytanie przedmówcy.
Avatar
Blazej / 19 lutego 2011 o 14:55
0
[quote name='rm' timestamp='1298123281' post='439641']
dołączam się do pytania wyżej...
[/quote]
Avatar
rm / 19 lutego 2011 o 14:48
0
dołączam się do pytania wyżej...
Avatar
mieszkaniec / 19 lutego 2011 o 14:29
0
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona kompletnie rozni sie od sredniej. niech bedzie 1 lub 2 miliarderow w rejonie i beda zawyzac statystyki reszty biedoty.

moje pytanie do redakcji gazety jest takie: JAKA JEST MEDIANA ?!
bo średnia mi nic nie mowi i reszcie ludzi tez
LUDZIE POMYŚLCIE co piszecie

ile razy mam mowic ze nie powinno podawac sie samej sredniej, srednai liczy sie dla skarbowki ale nie dla pogladu dla ludzi
co z tego ze jest srednia wyzsza jak ta wyzsza srednia ustanowili ludzie ktorzy naleza do szczytu "piramidy"
czyliu max kilka procent.


oprocz sredniej aby bylo wiarygodnie powinno sie podawac MEDIANE jescze raz powtarzam MEEEEEDDDDIIIAAANNNEE
czyli gdzie wypada polowa populacji miedzy najbogatrzymi i najbiedniejsztymi. a ona komple... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 3 0

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 48 32

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 2

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 29 4

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
galeria

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 8 10

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 14 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 35 13

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 47 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.