Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Jaś bez Małgosi uczy się lepiej

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Koedukacyjne nauczanie to tylko nieudany epizod w historii edukacji – odkryli właśnie Amerykanie i wprowadzają do szkół publicznych segregację płciową. W Polsce na ten eksperyment trzeba będzie jeszcze poczekać. Wprawdzie psycholodzy i pedagodzy mówią o różnicach rozwojowych dziewczyn i chłopców, ale zamykanie ich w jednej klasie jest rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Jak donosi „Wprost”, dwa lata temu dyrektor najgorszej szkoły w najbiedniejszym okręgu Waszyngtonu zdecydował się na wprowadzenie klas męskich i żeńskich. Już po roku uczniowie zaczęli osiągać wyniki tak dobre, jak ich rówieśnicy z prywatnych szkół na zamożnych przedmieściach.
Obecnie jest blisko pięćdziesiąt szkół publicznych, w których chłopcy i dziewczęta uczą się w osobnych klasach. Prywatnych placówek tego typu jest ponad tysiąc. Podobny proces rozpoczął się także w Australii i Niemczech. Wypromowana na fali feminizmu lat 60. koedukacja powoli uznawana jest za nieudany eksperyment. Psychologowie zaś znajdują coraz to nowe dowody na wyższość segregacji płciowej w szkole.
Chociaż i bez wyrafinowanych badań wiadomo, że najbardziej elitarna placówka edukacyjna w Wielkiej Brytanii to słynny Eton College, czyli połączona z internatem
szkoła dla chłopców.
Została założona w 1440 r. przez Henryka VI dla 70 uzdolnionych chłopców, utrzymywanych z funduszy królewskich. Po kilku wiekach wciąż jest najbardziej prestiżową i największą szkołą średnią w Anglii. Obecnie uczy się w niej ponad tysiąc uczniów, z czego 70, zgodnie z tradycją, jest wyłanianych w drodze egzaminów i otrzymuje stypendia, a reszta pochodzi z najbogatszych, arystokratycznych angielskich rodzin i płaci wysokie czesne. Do szkoły przyjmowani są chłopcy w wieku ok. 13 lat, a po jej ukończeniu wstępują do szkoły wyższej. Angielskie elity, zwłaszcza polityczne i naukowe, to absolwenci Eton.
W Polsce koedukacja wciąż jest przedstawiana jako zdobycz nowoczesnego społeczeństwa. W Lublinie parę dziesiątków lat temu elitarne szkoły dla dziewcząt i chłopców zostały przekształcone w koedukacyjne licea ogólnokształcące. Jedyne podziały, zachowane w szkołach średnich, związane są nie tyle z płcią, co z dawnym systemem szkolnictwa zawodowego. Zasadą było, że mechanika i elektronika są dla chłopców, a
krawiectwo dla dziewcząt.
I mimo że zreformowane placówki wprowadziły licea ogólnokształcące i profilowane – to nadal w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Reymonta w Lublinie – chłopców można policzyć na palcach jednej ręki.
– Trudno u nas szukać potwierdzenia tezy, że segregacja płciowa podnosi efektywność nauczania, skoro przychodzą do nas dziewczyny, które nie dostały się do prestiżowych liceów – mówi dyr. Danuta Florek. – I zwykle w pierwszej klasie uczymy je, jak się uczyć, a do matury przystępuje 85 proc. uczniów. Zdają ją jednak dobrze i dostają się na studia, także na prestiżowe kierunki.
W żeńskiej szkole nie ma typowych problemów wychowawczych. Po prostu dziewczyny są grzeczniejsze... No i bardziej dbają o swój wygląd. Ale nauczyciele zauważają też, że istnieje pewna
rywalizacja o wyniki w nauce,
z chłopcami z mieszczącego się w tym samym budynku Zespołu Szkół nr 5, w którym przeważają chłopcy.
Nauczyciele przywykli jednak i do ich kontaktów na przerwach, i do tego, że uczennice ubierają się w wystrzałowe ciuchy i przychodzą na lekcje lekko umalowane.
– Widziałem na Zachodzie niekoedukacyjne elitarne szkoły, do których uczniowie chodzą w mundurkach – mówi dyrektor Florek. Osobiście uważam to za dobre rozwiązanie, ale u nas taki pomysł zostałby odrzucony, jako zamach na wolność młodzieży i nowoczesne nauczanie.
A dowodem na prawdziwość jej słów jest przypadek Prywatnego Katolickiego LO im. Ks. Gostyńskiego. Szkoła wyrosła z tradycji harcerskich, miała być placówką typowo męską, a także jedyną we wschodniej Polsce, z klasami wojskowymi. Uczniowie, na wzór Eton, ubrani zostali w mundurki, a dyr. Michał Bobrzyński osobiście doglądał nie tylko uczniowskich wyników w nauce, ale i elegancji stroju.
– Ale ekonomia zwyciężyła
– mówi nostalgicznie. – Niektórzy rodzice nie chcieli dawać tu swoich synów, gdy dowiadywali się, że szkoła jest nie tylko katolicka i prywatna, ale również męska.
A dziewczyny, które mogłyby sobie pójść do istniejącego w Lublinie do Katolickiego Żeńskiego LO im. św. Teresy, chciały się uczyć właśnie w Gostyńskim. Dyrektor bezradnie rozkłada tylko ręce, gdy przychodzą w wystrzałowych ciuchach, które, jego zdaniem, nie nadają się na lekcje.
– Chłopakom można po prostu powiedzieć, jak powinni wyglądać. Ale dziewczynom?!
Jednak i w Polsce kwestia segregacji płciowej w szkołach zaczyna być rozpatrywana nie tylko w kategoriach dyskryminacji. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie w statystyce wyników egzaminu gimnazjalistów porównała je również ze względu na
płeć egzaminowanych.
– W części humanistycznej dziewczęta uzyskały wynik o ponad 4 punkty wyższy niż chłopcy – mówi dyr. OKE, Marek Legutko. – Wyniki dziewcząt były lepsze od wyników chłopców w czytaniu i dużo lepsze w pisaniu!
W części matematyczno-przyrodniczej – dziewczęta uzyskały taki sam rezultat jak chłopcy. Wyniki chłopców były nieco lepsze od wyników dziewcząt w wyszukiwaniu i stosowaniu informacji oraz stosowaniu zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Dziewczęta uzyskały lepsze wyniki od chłopców w stosowaniu terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz w wskazywaniu i opisywaniu faktów, związków i zależności.
Na razie jednak nic nie zapowiada, aby władze oświatowe chciały odkryć Amerykę, porzucającą szkolną koedukację. W końcu, co z tego, że dziewczyny uczą się lepiej i lepiej zdają egzaminy niż chłopcy? I tak w najlepszym przypadku zostaną tylko sekretarkami, swoich gorzej wykształconych rówieśników. Takie życie, żadna dyskryminacja.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium