Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Jaś bez Małgosi uczy się lepiej

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Koedukacyjne nauczanie to tylko nieudany epizod w historii edukacji – odkryli właśnie Amerykanie i wprowadzają do szkół publicznych segregację płciową. W Polsce na ten eksperyment trzeba będzie jeszcze poczekać. Wprawdzie psycholodzy i pedagodzy mówią o różnicach rozwojowych dziewczyn i chłopców, ale zamykanie ich w jednej klasie jest rozwiązaniem najtańszym i najwygodniejszym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



Jak donosi „Wprost”, dwa lata temu dyrektor najgorszej szkoły w najbiedniejszym okręgu Waszyngtonu zdecydował się na wprowadzenie klas męskich i żeńskich. Już po roku uczniowie zaczęli osiągać wyniki tak dobre, jak ich rówieśnicy z prywatnych szkół na zamożnych przedmieściach.
Obecnie jest blisko pięćdziesiąt szkół publicznych, w których chłopcy i dziewczęta uczą się w osobnych klasach. Prywatnych placówek tego typu jest ponad tysiąc. Podobny proces rozpoczął się także w Australii i Niemczech. Wypromowana na fali feminizmu lat 60. koedukacja powoli uznawana jest za nieudany eksperyment. Psychologowie zaś znajdują coraz to nowe dowody na wyższość segregacji płciowej w szkole.
Chociaż i bez wyrafinowanych badań wiadomo, że najbardziej elitarna placówka edukacyjna w Wielkiej Brytanii to słynny Eton College, czyli połączona z internatem
szkoła dla chłopców.
Została założona w 1440 r. przez Henryka VI dla 70 uzdolnionych chłopców, utrzymywanych z funduszy królewskich. Po kilku wiekach wciąż jest najbardziej prestiżową i największą szkołą średnią w Anglii. Obecnie uczy się w niej ponad tysiąc uczniów, z czego 70, zgodnie z tradycją, jest wyłanianych w drodze egzaminów i otrzymuje stypendia, a reszta pochodzi z najbogatszych, arystokratycznych angielskich rodzin i płaci wysokie czesne. Do szkoły przyjmowani są chłopcy w wieku ok. 13 lat, a po jej ukończeniu wstępują do szkoły wyższej. Angielskie elity, zwłaszcza polityczne i naukowe, to absolwenci Eton.
W Polsce koedukacja wciąż jest przedstawiana jako zdobycz nowoczesnego społeczeństwa. W Lublinie parę dziesiątków lat temu elitarne szkoły dla dziewcząt i chłopców zostały przekształcone w koedukacyjne licea ogólnokształcące. Jedyne podziały, zachowane w szkołach średnich, związane są nie tyle z płcią, co z dawnym systemem szkolnictwa zawodowego. Zasadą było, że mechanika i elektronika są dla chłopców, a
krawiectwo dla dziewcząt.
I mimo że zreformowane placówki wprowadziły licea ogólnokształcące i profilowane – to nadal w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych im. Reymonta w Lublinie – chłopców można policzyć na palcach jednej ręki.
– Trudno u nas szukać potwierdzenia tezy, że segregacja płciowa podnosi efektywność nauczania, skoro przychodzą do nas dziewczyny, które nie dostały się do prestiżowych liceów – mówi dyr. Danuta Florek. – I zwykle w pierwszej klasie uczymy je, jak się uczyć, a do matury przystępuje 85 proc. uczniów. Zdają ją jednak dobrze i dostają się na studia, także na prestiżowe kierunki.
W żeńskiej szkole nie ma typowych problemów wychowawczych. Po prostu dziewczyny są grzeczniejsze... No i bardziej dbają o swój wygląd. Ale nauczyciele zauważają też, że istnieje pewna
rywalizacja o wyniki w nauce,
z chłopcami z mieszczącego się w tym samym budynku Zespołu Szkół nr 5, w którym przeważają chłopcy.
Nauczyciele przywykli jednak i do ich kontaktów na przerwach, i do tego, że uczennice ubierają się w wystrzałowe ciuchy i przychodzą na lekcje lekko umalowane.
– Widziałem na Zachodzie niekoedukacyjne elitarne szkoły, do których uczniowie chodzą w mundurkach – mówi dyrektor Florek. Osobiście uważam to za dobre rozwiązanie, ale u nas taki pomysł zostałby odrzucony, jako zamach na wolność młodzieży i nowoczesne nauczanie.
A dowodem na prawdziwość jej słów jest przypadek Prywatnego Katolickiego LO im. Ks. Gostyńskiego. Szkoła wyrosła z tradycji harcerskich, miała być placówką typowo męską, a także jedyną we wschodniej Polsce, z klasami wojskowymi. Uczniowie, na wzór Eton, ubrani zostali w mundurki, a dyr. Michał Bobrzyński osobiście doglądał nie tylko uczniowskich wyników w nauce, ale i elegancji stroju.
– Ale ekonomia zwyciężyła
– mówi nostalgicznie. – Niektórzy rodzice nie chcieli dawać tu swoich synów, gdy dowiadywali się, że szkoła jest nie tylko katolicka i prywatna, ale również męska.
A dziewczyny, które mogłyby sobie pójść do istniejącego w Lublinie do Katolickiego Żeńskiego LO im. św. Teresy, chciały się uczyć właśnie w Gostyńskim. Dyrektor bezradnie rozkłada tylko ręce, gdy przychodzą w wystrzałowych ciuchach, które, jego zdaniem, nie nadają się na lekcje.
– Chłopakom można po prostu powiedzieć, jak powinni wyglądać. Ale dziewczynom?!
Jednak i w Polsce kwestia segregacji płciowej w szkołach zaczyna być rozpatrywana nie tylko w kategoriach dyskryminacji. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie w statystyce wyników egzaminu gimnazjalistów porównała je również ze względu na
płeć egzaminowanych.
– W części humanistycznej dziewczęta uzyskały wynik o ponad 4 punkty wyższy niż chłopcy – mówi dyr. OKE, Marek Legutko. – Wyniki dziewcząt były lepsze od wyników chłopców w czytaniu i dużo lepsze w pisaniu!
W części matematyczno-przyrodniczej – dziewczęta uzyskały taki sam rezultat jak chłopcy. Wyniki chłopców były nieco lepsze od wyników dziewcząt w wyszukiwaniu i stosowaniu informacji oraz stosowaniu zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Dziewczęta uzyskały lepsze wyniki od chłopców w stosowaniu terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz w wskazywaniu i opisywaniu faktów, związków i zależności.
Na razie jednak nic nie zapowiada, aby władze oświatowe chciały odkryć Amerykę, porzucającą szkolną koedukację. W końcu, co z tego, że dziewczyny uczą się lepiej i lepiej zdają egzaminy niż chłopcy? I tak w najlepszym przypadku zostaną tylko sekretarkami, swoich gorzej wykształconych rówieśników. Takie życie, żadna dyskryminacja.

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium