Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2009 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Komuna nadal żywa

Kto nie zna trabanta, syreny albo fiata 125p? Kto nie zasiada przed telewizorem, gdy lecą "Alternatywy 4”, "Miś” albo gdy do akcji wkracza porucznik Borewicz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A kto nie uwielbia "Bolka i Lolka”, "Misia Uszatka” czy "Koziołka Matołka”? Dla wielu Polaków PRL kojarzy się tylko z tym.

Zapytaliśmy kilkoro 20-latków z Lublina (czyli tych, którzy urodzili się w 1989 r.), co kojarzy im się z PRL-em. Odpowiedzi były podobne: filmy Stanisława Barei, serial "07 zgłoś się”, kreskówki, ale także kiczowate teledyski, "dziwne” ubrania i niektóre samochody.

- Oglądałam już dwa razy "Misia” i bardzo mi się podobał. Podobnie, jak "Alternatywy 4”. Można na chwilę przenieść się do zupełnie innych czasów, które są tak różne od współczesnych - mówi Weronika Śledzik z Lublina.
- Ale nie chciałbym urodzić się 20 lat wcześniej - dodaje Marcin Paluchowski, również 20-latek. - Po tym, co zobaczyłem w telewizji, bardzo się cieszę, że nie żyję w PRL-u.

Z przymrużeniem oka

To zasada. Młodzi wiedzą o "czasach słusznie minionych” tyle, ile zobaczą w telewizji, i to nie tylko w filmach. - Wyobrażenia współczesnej młodzieży na temat PRL w dużej mierze kształtowane są przez najaktywniejsze środowiska zaangażowane w spór o przeszłość Polski - tłumaczy dr Mariusz Gwozda, adiunkt w Instytucie Socjologii UMCS. - Z jednej strony mamy obraz państwa niedemokratycznego z kulejącą gospodarką. Z drugiej systemu awansu społecznego, zaspokajającego potrzeby ekonomiczne na miarę możliwości - wyjaśnia Gwozda. - Rzeczowe analizy czy rozprawy historyczne; a tych nie ma zbyt wiele, o lekcjach historii nie wspomnę, nie mają takiej siły argumentacji, jak program telewizyjny i wypowiedzi polityków. W związku z tym, że debata polityczna i publicystyczna nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem młodego pokolenia, wizerunek PRL kształtuje przede wszystkim kinematografia - podkreśla naukowiec. - Współczesny młody widz odbiera przeszłość w konwencji "z przymrużeniem oka”. Filmy i seriale, takie jak "Rejs”, "Miś', "Alternatywy 4” stały się obrazami najbardziej popularnymi.

Zdradziecki imperializm

I choć dla tych, którzy pamiętają PRL, są to raczej filmy dokumentalne niż komediowe, dla młodego pokolenia są dość uproszczonym, ale atrakcyjnym w formule i zabawnym w treści, opisem przypadków z życia ich dziadków i rodziców. - Z podkreśleniem "zabawnym” - zaznacza Gwozda. - Stylistyka ta zdominowała opis przeszłości. Mieści się w lansowanej przez pewną część aktorów sceny politycznej konwencji "PRL to najweselszy barak w całym bloku wschodnim”.

Dowód? Wystarczy wybrać się do klubokawiarni Komitet w centrum Lublina. To prawdziwy bastion PRL-u, w którym można znaleźć wszystko, co kojarzy się z komunizmem.

Na ścianach wiszą plakaty propagujące przodowników pracy, nawołujące do czynu społecznego i ganiące imperialistów. Obok ogromne zdjęcia towarzyszy: od Bieruta, przez Gierka, aż po Gomułkę. W terminarzu m.in. przeboje PRL-u i hity zza żelaznej kurtyny na PRL Party. W menu: wódka z ogórkiem, chleb ze smalcem, kawa z fusami i ciastko, a także "coca-cola, czyli symbol zdradzieckiego imperializmu”. A wśród klientów: praktycznie sami młodzi ludzie.

Na szczęście nie wróci

- Mnie odpowiada ta konwencja - przyznaje Tomasz Medyński, student politologii na UMCS. - Z jednej strony te plakaty i atrybuty PRL-u mają wartość historyczną, dla niektórych mogą być jedyną okazją zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy. A z drugiej, pijąc coś mocniejszego, mogę wznieść toast, że na szczęście to wszystko już nigdy nie wróci.

Są też i tacy, także młodzi, którzy niektóre pamiątki PRL-u pielęgnują, właśnie w obawie, że wkrótce mogą całkiem zginać. Gdy 4 czerwca 1989 roku Polacy szli do urn wyborczych, Tomasz Zwoliński miał 12 lat. - Pamiętam to jak najbardziej - wspomina Zwoliński, który po upadku komunizmu postanowił zadbać o jeden z jego symboli. Założył Klub Użytkowników i Sympatyków Trabanta. Teraz Zwoliński ma 32 lata, ale członkami klubu są ludzie o kilka czy nawet kilkanaście lat młodsi.
- Trabant to po prostu bardzo ciekawe auto. Nie powiem: dobre, bo to pojęcie względne. Ale na pewno ciekawe - tłumaczy. - Jest ich coraz mniej i jeśli o nie nie zadbamy, zginą śmiercią naturalną. Stąd pomysł na taki klub.

Bajka

Wydaje się za to, że nieśmiertelne są bajki stworzone w PRL-u. - Czasem jestem zdumiony, gdy przychodzi do nas grupa dzieciaków, natychmiast rozbiegają się po sali i szukają bohaterów, których znają. I co chwila słychać salwy śmiechu, bo kogoś poznały, bo coś im się przypomniało - mówi Wojciech Janas, założyciel pierwszego w Polsce Muzeum Dobranocek, które powstało w Rzeszowie.
Początkowo miało to być Muzeum Dobranocek PRL-u, a czasem zmieniło się w muzeum wszystkich kreskówek. - Ale te z poprzedniej epoki mają u nas szczególne miejsce - podkreśla Janas. - Można u nas znaleźć m.in. oryginalne lalki bohaterów najważniejszych kreskówek, w tym aż cztery Misia Uszatka.
Młodzi Polacy znają te bajki? - Oczywiście, i to znakomicie - wyjaśnia Janas. - Niektóre zniknęły z anten telewizyjnych 10 albo więcej lat temu, a młodzież doskonale je zna. Już nie wspominając o tych najpopularniejszych: "Bolku i Lolku”, "Misiu Uszatku” czy "Koziołku Matołku”.
Wszystkie te hity powstały w PRL-u.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium