Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 czerwca 2009 r.
17:24
Edytuj ten wpis

Komuna nadal żywa

0 0 A A

Kto nie zna trabanta, syreny albo fiata 125p? Kto nie zasiada przed telewizorem, gdy lecą "Alternatywy 4”, "Miś” albo gdy do akcji wkracza porucznik Borewicz?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A kto nie uwielbia "Bolka i Lolka”, "Misia Uszatka” czy "Koziołka Matołka”? Dla wielu Polaków PRL kojarzy się tylko z tym.

Zapytaliśmy kilkoro 20-latków z Lublina (czyli tych, którzy urodzili się w 1989 r.), co kojarzy im się z PRL-em. Odpowiedzi były podobne: filmy Stanisława Barei, serial "07 zgłoś się”, kreskówki, ale także kiczowate teledyski, "dziwne” ubrania i niektóre samochody.

- Oglądałam już dwa razy "Misia” i bardzo mi się podobał. Podobnie, jak "Alternatywy 4”. Można na chwilę przenieść się do zupełnie innych czasów, które są tak różne od współczesnych - mówi Weronika Śledzik z Lublina.
- Ale nie chciałbym urodzić się 20 lat wcześniej - dodaje Marcin Paluchowski, również 20-latek. - Po tym, co zobaczyłem w telewizji, bardzo się cieszę, że nie żyję w PRL-u.

Z przymrużeniem oka

To zasada. Młodzi wiedzą o "czasach słusznie minionych” tyle, ile zobaczą w telewizji, i to nie tylko w filmach. - Wyobrażenia współczesnej młodzieży na temat PRL w dużej mierze kształtowane są przez najaktywniejsze środowiska zaangażowane w spór o przeszłość Polski - tłumaczy dr Mariusz Gwozda, adiunkt w Instytucie Socjologii UMCS. - Z jednej strony mamy obraz państwa niedemokratycznego z kulejącą gospodarką. Z drugiej systemu awansu społecznego, zaspokajającego potrzeby ekonomiczne na miarę możliwości - wyjaśnia Gwozda. - Rzeczowe analizy czy rozprawy historyczne; a tych nie ma zbyt wiele, o lekcjach historii nie wspomnę, nie mają takiej siły argumentacji, jak program telewizyjny i wypowiedzi polityków. W związku z tym, że debata polityczna i publicystyczna nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem młodego pokolenia, wizerunek PRL kształtuje przede wszystkim kinematografia - podkreśla naukowiec. - Współczesny młody widz odbiera przeszłość w konwencji "z przymrużeniem oka”. Filmy i seriale, takie jak "Rejs”, "Miś', "Alternatywy 4” stały się obrazami najbardziej popularnymi.

Zdradziecki imperializm

I choć dla tych, którzy pamiętają PRL, są to raczej filmy dokumentalne niż komediowe, dla młodego pokolenia są dość uproszczonym, ale atrakcyjnym w formule i zabawnym w treści, opisem przypadków z życia ich dziadków i rodziców. - Z podkreśleniem "zabawnym” - zaznacza Gwozda. - Stylistyka ta zdominowała opis przeszłości. Mieści się w lansowanej przez pewną część aktorów sceny politycznej konwencji "PRL to najweselszy barak w całym bloku wschodnim”.

Dowód? Wystarczy wybrać się do klubokawiarni Komitet w centrum Lublina. To prawdziwy bastion PRL-u, w którym można znaleźć wszystko, co kojarzy się z komunizmem.

Na ścianach wiszą plakaty propagujące przodowników pracy, nawołujące do czynu społecznego i ganiące imperialistów. Obok ogromne zdjęcia towarzyszy: od Bieruta, przez Gierka, aż po Gomułkę. W terminarzu m.in. przeboje PRL-u i hity zza żelaznej kurtyny na PRL Party. W menu: wódka z ogórkiem, chleb ze smalcem, kawa z fusami i ciastko, a także "coca-cola, czyli symbol zdradzieckiego imperializmu”. A wśród klientów: praktycznie sami młodzi ludzie.

Na szczęście nie wróci

- Mnie odpowiada ta konwencja - przyznaje Tomasz Medyński, student politologii na UMCS. - Z jednej strony te plakaty i atrybuty PRL-u mają wartość historyczną, dla niektórych mogą być jedyną okazją zobaczenia tego wszystkiego na własne oczy. A z drugiej, pijąc coś mocniejszego, mogę wznieść toast, że na szczęście to wszystko już nigdy nie wróci.

Są też i tacy, także młodzi, którzy niektóre pamiątki PRL-u pielęgnują, właśnie w obawie, że wkrótce mogą całkiem zginać. Gdy 4 czerwca 1989 roku Polacy szli do urn wyborczych, Tomasz Zwoliński miał 12 lat. - Pamiętam to jak najbardziej - wspomina Zwoliński, który po upadku komunizmu postanowił zadbać o jeden z jego symboli. Założył Klub Użytkowników i Sympatyków Trabanta. Teraz Zwoliński ma 32 lata, ale członkami klubu są ludzie o kilka czy nawet kilkanaście lat młodsi.
- Trabant to po prostu bardzo ciekawe auto. Nie powiem: dobre, bo to pojęcie względne. Ale na pewno ciekawe - tłumaczy. - Jest ich coraz mniej i jeśli o nie nie zadbamy, zginą śmiercią naturalną. Stąd pomysł na taki klub.

Bajka

Wydaje się za to, że nieśmiertelne są bajki stworzone w PRL-u. - Czasem jestem zdumiony, gdy przychodzi do nas grupa dzieciaków, natychmiast rozbiegają się po sali i szukają bohaterów, których znają. I co chwila słychać salwy śmiechu, bo kogoś poznały, bo coś im się przypomniało - mówi Wojciech Janas, założyciel pierwszego w Polsce Muzeum Dobranocek, które powstało w Rzeszowie.
Początkowo miało to być Muzeum Dobranocek PRL-u, a czasem zmieniło się w muzeum wszystkich kreskówek. - Ale te z poprzedniej epoki mają u nas szczególne miejsce - podkreśla Janas. - Można u nas znaleźć m.in. oryginalne lalki bohaterów najważniejszych kreskówek, w tym aż cztery Misia Uszatka.
Młodzi Polacy znają te bajki? - Oczywiście, i to znakomicie - wyjaśnia Janas. - Niektóre zniknęły z anten telewizyjnych 10 albo więcej lat temu, a młodzież doskonale je zna. Już nie wspominając o tych najpopularniejszych: "Bolku i Lolku”, "Misiu Uszatku” czy "Koziołku Matołku”.
Wszystkie te hity powstały w PRL-u.

Pozostałe informacje

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpcie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpcie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik nie dała rady wiceliderowi we własnej hali

PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzyła się we własnej hali z KPS Siedlce z zamiarem postraszenia wicelidera tabeli. I choć w dwóch setach gospodarze podjęli walkę to wrócili do domów bez choćby jednego punktu

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Jedyne takie centrum w Polsce. Wspólny Świat zbudował kolejny obiekt z myślą o dzieciach

Ostatni obiekt kompleksu Wspólnego Świata z pozwoleniem na użytkowanie. Przy ulicy Powstańców powstała szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem.

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Totalizator Sportowy głównym partnerem koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS poinformował o nawiązaniu współpracy z Totalizatorem Sportowym – właścicielem marki Lotto. Firma została głównym partnerem drużyny koszykarek.

ChKS Chełm był w sobotę blisko sensacyjnej porażki z Olimpią Sulęcin, ale ostatecznie sięgnął po zwycięstwo po tie-break’u

ChKS Chełm wygrał starcie z ligowym outsiderem po siatkarskim horrorze

Kiedy na parkiecie czołowa drużyna rozgrywek ma zmierzyć się z ekipą zajmującą przedostatnie miejsce w stawce kibice mają prawo myśleć o tym, że po obejrzeniu trzech setów udadzą się do domu. Tak się jednak nie stało w sobotę w Chełmie, gdzie tamtejszy ChKS był o włos od kompromitującej porażki. Na szczęście mający nóż na gardle gospodarze pokonali po pięciosetowej batalii Olimpię Sulęcin

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium