Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 grudnia 2010 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Krzysztof Hetman: Chcę dobrze wykonać pracę

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 9 A A

Rozmowa z Krzysztofem Hetmanem, marszałkiem województwa i byłym wiceministrem rozwoju regionalnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Odszedł pan z Urzędu Marszałkowskiego po tym, jak w 2006 r. władzę przejęła koalicja PO–PiS. Byli w niej Krzysztof Grabczuk i Jacek Sobczak. Jak się panu teraz z nimi pracuje?

– Nie jestem pamiętliwy i nie robię z tej sprawy problemu. Nie ma niechęci między nami i już nieraz żartowaliśmy z tej sprawy. Z urzędu odszedłem sam. Zorientowałem się, że nie ma popytu na moją wiedzę i nie trzymałem się na siłę stołka. Gdybym był pamiętliwy, to bym nie powtarzał, że trzeba zerwać z myśleniem plemiennym i rozpoczął urzędowanie od czystek w urzędzie.

• Przecież od trzech lat rządzi Platforma i PSL, więc swoich pan nie będzie wyrzucał?

– Jeszcze by się znalazły osoby do usunięcia, ale kiedyś trzeba przerwać ten zaklęty krąg zemsty.

• Po wyborze na marszałka uścisnął pan dłoń kontrkandydata Andrzeja Pruszkowskiego z PiS. Skończy się na ładnym, ale tylko geście?

– Z mojej strony na pewno nie. Będziemy dyskutować z radnymi PiS podczas obrad sejmiku i na komisjach. I nie chodzi o prawienie sobie złośliwości. W szeregach opozycji jest wiele osób merytorycznie przygotowanych i nie widzę powodu, żeby nie korzystać z ich rad czy podpowiedzi. Tylko to się musi odbywać na zasadzie współpracy i wzajemnego zaufania.

• Czy między PO i PSL jest zaufanie? Kilka tygodni temu krytykował pan ówczesnego marszałka Grabczuka za marne wykorzystanie pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Nie odnosiłem się personalnie; krytykowałem urząd i czynnik ludzki. W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego nasza koalicja działa świetnie, wszyscy są nastawieni na realizację celów. Na poziomie lokalnym muszę się do tego przekonać. Trzeba oddzielić politykę od spraw merytorycznych.

- Jeśli widziałem, że wydawanie pieniędzy z RPO idzie słabo, to powinienem o tym mówić. Za to brałem pieniądze w ministerstwie. Tak samo ostro wypowiadałem się o Adamie Struziku, marszałku województwa mazowieckiego, choć jest z PSL.

- Brak koniunkturalizmu udowodniłem przy okazji pieniędzy na baseny w Rykach i Parczewie. Jako wiceminister miałem obowiązek stać na straży prawidłowego podziału środków unijnych i nie miało znaczenia, że w tych miejscowościach rządził PiS, a o pieniądzach decydował zarząd PO-PSL, ale chciałem podkreślić, że w dobrej wierze.

• Przed wyborami samorządowymi taka krytyka była na rękę ludowcom.

– Nie zgodzę się z taką tezą. O kwestiach związanych z wydawaniem pieniędzy z RPO mówiłem jeszcze na początku roku. Nikt wtedy nie myślał o wyborach. Gdybym nie użył mocnych słów, to czy dziś byłaby taka mobilizacja w Urzędzie Marszałkowskim, żeby szybko i sprawnie wydać unijne pieniądze?

• W Niedźwiadzie od lata czeka na zagospodarowanie 180 ha ziemi. Wiadomo, że nie powstanie tam lotnisko. Jaki ma pan pomysł na tę ziemię?

– Najlepiej utworzyć tam podstrefę ekonomiczną. Jednak teraz to jest, niestety, dyskusja akademicka. Na zakup ziemi województwo dostało dotację celową od państwa. Cel nie został zrealizowany.

- Ziemia nam zostanie, ale grozi, że będziemy musieli oddać te pieniądze. Trzeba usiąść do stołu z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i naradzić się, czy te pieniądze można uratować. Taką wstępną dyskusje podjąłem jeszcze jako wiceminister tego resortu, niezobowiązująco, jako marszałek wybrany tydzień temu jeszcze nie miałem okazji

• To zaniechanie poprzedniej ekipy PO–PSL?

– Wszyscy byli tak skoncentrowani na budowie lotniska w Świdniku, że sprawa Niedźwiady została odsunięta na dalszy plan.

• Jak rozwiązać spór między władzami województwa a architektem w sprawie Centrum Spotkania Kultur (Teatru w Budowie)?

– Mam jeszcze zbyt mało informacji, by zająć stanowisko w tej sprawie. Natomiast powiem rzecz niepopularną: trzeba myśleć nie tylko o przecięciu wstęgi na CSK, ale też o tym, jak utrzymać potem ten obiekt. Inwestycja jest prestiżowa i trzeba ją zrobić rozsądnie.

• Ma pan pecha. Rozpoczął pan rządy w momencie, kiedy największe i najważniejsze inwestycje, jakie powstaną na Lubelszczyźnie (np. lotnisko czy CSK), już się rozpoczęły. Będą zapisane na koncie pana poprzedników.

– Nie nazwę tego pechem. Czy powstaje już płyta lotniska? Czy widzi pan sprzęt budowlany na placu przy CSK? Czy stanął most nad Wisłą w Kamieniu i czy przebudowana jest droga dojazdowa? Potrzeba dużo wysiłku i pracy żeby wykonać te inwestycje.

- To nie będzie łatwa kadencja wypełniona tylko przecinaniem wstęg. Nikt dotychczas w województwie lubelskim nie miał 1 mld euro do dyspozycji. Trzeba wydać te pieniądze i rozliczyć, prawidłowo.

-W ciągu najbliższych dwóch lat rozstrzygnie się, jak będzie wyglądała Lubelszczyzna w 2015–2020 r. Ile dostaniemy unijnego wsparcia po 2014 r., na co wydamy te pieniądze.

- Trzeba zbudować sojusz województw ze wschodniej Polski. I nie lamentować, że jesteśmy biedni, bo to na nikim w Brukseli czy Warszawie nie robi wrażenia. Musimy mieć własny pomysł, jak chcemy wykorzystać przyszłe środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej.

• To jak będzie wyglądała Lubelszczyzna w 2014 roku na zakończenie pana kadencji?

– Powstaną "cywilizacyjne” projekty: lotnisko i most na Wiśle, mieszkańcy będą mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu, pokażemy Lubelszczyznę nie tylko od strony fajnych kulinariów, pięknych krajobrazów czy czystego powietrza. Proszę mi wierzyć, o tym w Warszawie wszyscy wiedzą. Z agroturystyki utrzyma się 5–10 proc. mieszkańców, a co z pozostałymi?

- Trzeba pokazać rodzimych przedsiębiorców, tworzyć sieci podstref ekonomicznych, pomagać lokalnym firmom w nawiązywaniu współpracy, wciągać uczelnie do wspólnych działań gospodarczych. Musimy walczyć o zewnętrznych inwestorów, nie tylko z zagranicy, ale i np. Śląska.

- Trzeba inteligentnie promować nasze uczelnie, bo samo ustawienie we Wrocławiu billboardu "Przyjedź na UMCS” nic nie da. Należy postawić na unikatowe kierunki. Np. mało kto wie, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest jedną z dwóch w kraju, która kształci cywilnych pilotów. Chcę, żeby Lubelszczyzna była inteligentnym regionem, a nie Polską B.

• Jaki zostawi pan pomnik po swoim urzędowaniu?

– Nie myślałem o tym w takich kategoriach, chcę dobrze wykonać pracę. Chyba największym sukcesem będzie zmiana wizerunku Lubelszczyzny. Będę zadowolony, jeśli przekonam ludzi do tego, że warto mieszkać, pracować i inwestować w naszym regionie.

- Jeśli sami mieszkańcy uwierzą, że zmiany na lepsze są możliwe, jeśli uda się tchnąć w ludzi optymizm, poparty zrealizowanymi projektami, to będę miał wielką satysfakcję.

Rozmowa była przeprowadzona 6 grudnia
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wincenty / 12 grudnia 2010 r. o 23:18
0
pan Kszysztow Chetman jest nawet lepij wykżtałcony od Pana Anndrzeje Lepera, to bardzo mopndry i uczony człowiek!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2010 r. o 18:45
0
[quote name='KOLEGA' timestamp='1292169025' post='403984']
PSL I PIAST
TO RUINA
DLA WSI I MIAST
[/quote]
Koniczynka energię i siłę ma,
Zwierzę hodowlane smak ten zna.
Avatar
KOLEGA / 12 grudnia 2010 r. o 16:50
0
PSL I PIAST
TO RUINA
DLA WSI I MIAST
Avatar
ziemniak a'la burak / 12 grudnia 2010 r. o 14:00
0
to nie KH zrobił wynik wyborczy dla PSLu na Lubelszczyźnie a właśnie plemienne myślenie.
Avatar
Jozif / 12 grudnia 2010 r. o 13:00
0
"nie ma popytu na moja wiedzę " hahahaha na jaka wiedzę ? Zostal dyrektorem bez przygotowania i wyksztakcenia wczesniej byl asystentem poslow ZSL ! Zartownis z tego Marszałka. Nie było i nie ma popytu na lotnisko w niedźwiedzie i inne pomysły zielonych ludkow, które teraz bedą wprowadzać. Ciekawe co będzie z siecią szerkopoasmowa za które były minister teraz marszałek odpowiadał do niedawna , szykuje sie skandal.
Avatar
Kawlek Programu / 12 grudnia 2010 r. o 11:13
0
Krzysiek to fajny peslowy chłopak, jego i innych peselowcow,zwalniał burakowski wiec już mu zabrał gabinet i funkcje. Krzysiek od 2005 roku sie zmienił teraz interesuje go tylko biznes i cofnięcie urzędu do 2006 roku. Zapewnie wstrzyma budowę lotniska w swidniku i nagle sie okaże ze niedzwiada jest najważniejsza. Zal mi sw. Mikołaja w postaci Pana Samolocika a teraz członka zarządu którego jeszcze nie raz upokorzy, za to ze zwalczal niedzwiada i promował Świdnik.
Avatar
anette / 12 grudnia 2010 r. o 10:04
0
http://www.webyscan.com
Avatar
Lbn / 12 grudnia 2010 r. o 09:37
0
Gość przez kilka lat był wiceministrem rozwoju regionalnego. Przez jego kadencje region tak się rozwinął że wyprzedziły już go inne województwa ze ściany wschodniej:-). <br />
Panie Hetman a co z ekspresówką do Warszawy o której powstanie tak szumnie zapowiadaliscie przed wyborami???
Avatar
Gość / 12 grudnia 2010 r. o 09:33
0
Panie Marszałku województwo lubelskie nie jest lubelszczyzną.Proszę się douczyć zanim Pan się zbłaźni.
Avatar
Wincenty / 12 grudnia 2010 r. o 23:18
0
pan Kszysztow Chetman jest nawet lepij wykżtałcony od Pana Anndrzeje Lepera, to bardzo mopndry i uczony człowiek!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 12 grudnia 2010 r. o 18:45
0
[quote name='KOLEGA' timestamp='1292169025' post='403984']
PSL I PIAST
TO RUINA
DLA WSI I MIAST
[/quote]
Koniczynka energię i siłę ma,
Zwierzę hodowlane smak ten zna.
Avatar
KOLEGA / 12 grudnia 2010 r. o 16:50
0
PSL I PIAST
TO RUINA
DLA WSI I MIAST
Avatar
ziemniak a'la burak / 12 grudnia 2010 r. o 14:00
0
to nie KH zrobił wynik wyborczy dla PSLu na Lubelszczyźnie a właśnie plemienne myślenie.
Avatar
Jozif / 12 grudnia 2010 r. o 13:00
0
"nie ma popytu na moja wiedzę " hahahaha na jaka wiedzę ? Zostal dyrektorem bez przygotowania i wyksztakcenia wczesniej byl asystentem poslow ZSL ! Zartownis z tego Marszałka. Nie było i nie ma popytu na lotnisko w niedźwiedzie i inne pomysły zielonych ludkow, które teraz bedą wprowadzać. Ciekawe co będzie z siecią szerkopoasmowa za które były minister teraz marszałek odpowiadał do niedawna , szykuje sie skandal.
Avatar
Kawlek Programu / 12 grudnia 2010 r. o 11:13
0
Krzysiek to fajny peslowy chłopak, jego i innych peselowcow,zwalniał burakowski wiec już mu zabrał gabinet i funkcje. Krzysiek od 2005 roku sie zmienił teraz interesuje go tylko biznes i cofnięcie urzędu do 2006 roku. Zapewnie wstrzyma budowę lotniska w swidniku i nagle sie okaże ze niedzwiada jest najważniejsza. Zal mi sw. Mikołaja w postaci Pana Samolocika a teraz członka zarządu którego jeszcze nie raz upokorzy, za to ze zwalczal niedzwiada i promował Świdnik.
Avatar
anette / 12 grudnia 2010 r. o 10:04
0
http://www.webyscan.com
Avatar
Lbn / 12 grudnia 2010 r. o 09:37
0
Gość przez kilka lat był wiceministrem rozwoju regionalnego. Przez jego kadencje region tak się rozwinął że wyprzedziły już go inne województwa ze ściany wschodniej:-). <br />
Panie Hetman a co z ekspresówką do Warszawy o której powstanie tak szumnie zapowiadaliscie przed wyborami???
Avatar
Gość / 12 grudnia 2010 r. o 09:33
0
Panie Marszałku województwo lubelskie nie jest lubelszczyzną.Proszę się douczyć zanim Pan się zbłaźni.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto zadba o uczniów. Będą objęci programem ochrony zdrowia psychicznego

Lublin: Miasto zadba o uczniów. Będą objęci programem ochrony zdrowia psychicznego

2 tys. uczniów z pierwszych klas szkół ponadpodstawowych ma być objętych miejskim programem ochrony zdrowia psychicznego. Jego wykonawca zostanie wybrany przez Ratusz w konkursie.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin jedzie na turniej do Torunia

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin jedzie na turniej do Torunia

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczyna dzisiaj zmagania w ostatnim przedsezonowym towarzyskim turnieju. W Toruniu akademiczki wezmą udział w V Memoriale prof. Stanisława Łęgowskiego

Mieszkaniec Puław uciekał rowerem z ukradzionym telewizorem

Mieszkaniec Puław uciekał rowerem z ukradzionym telewizorem

43-latek z Puław w markecie ukradł telewizor. Próbował uciec, odjeżdżając rowerem.

Strażnicy miejscy mogą teraz więcej. Otrzymali nowe uprawnienia

Strażnicy miejscy mogą teraz więcej. Otrzymali nowe uprawnienia

Wydłużyła się lista wykroczeń, za które grozi mandat od Straży Miejskiej. Jej nowe uprawnienia są związane z gospodarką odpadami i ściekami. Teraz strażnicy mogą ukarać np. osobę, która nie złożyła do Urzędu Miasta obowiązkowej deklaracji o wysokości opłaty za wywóz śmieci.

Promocja w Ryanair. Po kupieniu biletu, drugi dają za darmo

Promocja w Ryanair. Po kupieniu biletu, drugi dają za darmo

Ryanair ma promocję na bilety lotnicze. Oferta obowiązuje tylko dziś, czyli 24 września. Z Lublina można z niej skorzystać wybierając się w podróż do Dublina.

Koncert NeoKlez w Kazimierzu Dolnym
26 września 2020, 20:00

Koncert NeoKlez w Kazimierzu Dolnym

W sobotę, 26 września o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert formacji NeoKlez.

Jarosław Kaczyński wejdzie do Rady Ministrów. Będzie nadzorował trzy ministerstwa

Jarosław Kaczyński wejdzie do Rady Ministrów. Będzie nadzorował trzy ministerstwa

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i nadzorować pracę trzech resortów: Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Będzie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Taką informację przekazało Polskiej Agencji Prasowej źródło zbliżone do rządu.

Lubelskie: Wyjechała rowerem wprost pod rozpędzone auto. Zmarła mimo reanimacji

Lubelskie: Wyjechała rowerem wprost pod rozpędzone auto. Zmarła mimo reanimacji

Do tragicznego wypadku doszło we wtorek w godzinach porannych w miejscowości Wilkołaz Pierwszy (pow. kraśnicki). Rowerzystka wyjechała pod rozpędzony samochód, który ją potrącił. Kobieta zmarła na skutek odniesionych obrażeń.

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy
26 września 2020, 19:00

"Bajki dla dorosłych" w Czeskiej Piwnicy

W sobotę, 26 września o godz. 19 w Czeskiej Piwnicy (ul. Grodzka 28) wystąpi Teatr Lukla ze spektaklem improwizowanym "Bajki dla dorosłych".

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Lublin: W tym miejscu miał powstać nowy blok. Sąsiedzi się sprzeciwili

Zielony plac jest obecnie zarezerwowany pod „usługi publiczne”, bo właśnie tak jego przeznaczenie określa plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta 18 lat temu. Faktycznie na części nieruchomości jest trawiaste boisko, a na pozostałej części działa prowizoryczny parking.

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali
Reportaż Uwagi! TVN
film

Muszą zapłacić po kilkanaście tysięcy za wynajem pokoju, w którym nie mieszkali

Muszą płacić nawet po kilkanaście tysięcy złotych za wynajem pokoju lub łóżka w mieszkaniu, do którego nigdy się nie wprowadzili. Jak wyglądało podpisanie umowy najmu z wynajmującym? Sprawdzała to dziennikarka Uwagi! TVN, która przedstawiła się jako osoba szukająca pokoju na wynajem.

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Dobre starty reprezentantów MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

Zawodnicy MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski przygotowywali się do sezonu startując w Beskidach

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

W Kurowie powstanie pierwsza myjnia samochodowa. I będzie gminna

Kurowscy radni wyrazili zgodę na nabycie kilku działek położonych przy ul. Głowackiego. Zgodnie z planem lokalnych władz, w przyszłości stanie na nich pierwsza w miejscowości myjnia bezdotykowa. Inwestorem ma być Zakład Usług Komunalnych.

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa
Po naszym artykule

Pacjent po przeszczepie płuc doczekał się testu na koronawirusa

Pacjent po przeszczepie płuc, który miał kontakt z zakażoną koronawirusem rodziną z powiatu lubelskiego, wreszcie został zbadany pod kątem koronawirusa. Po naszej publikacji we wczorajszym wydaniu Dziennika Wschodniego jeszcze przed południem miał pobrany wymaz.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 września 2020 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!