Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 kwietnia 2012 r.
12:47
Edytuj ten wpis

Krzysztof Kwapisz: Nie będzie przesytu galeriami handlowymi w Lublinie

Krzysztof Kwapisz (Wojciech Nieśpiałowski)
Krzysztof Kwapisz (Wojciech Nieśpiałowski)

Dlaczego przygotowania do budowy Galerii Echo trwały kilkanaście lat? Jak ma wyglądać nowy kompleks i czy przyniesie dodatkowe korzyści mieszkańcom? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiada Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy tego wszystkiego nie można było zrobić inaczej, kupując ziemię pod galerię i po prostu ją zbudować? Wy kupiliście ziemię nieprzeznaczoną pod taki obiekt, a później zaczęła się PR-owska kampania, jakie to miasto jest złe, bo blokuje inwestycję, nie zgadzając się na zmianę planu zagospodarowania górek. To był dobry styl?

– Na początku sprostowanie: nie prowadziliśmy żadnej PR-owskiej kampanii przeciwko miastu. Kupiliśmy teren na górkach czechowskich, bo taka była oferta na rynku. Przypomnę, że gdy nabyliśmy nieruchomość, nie było ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, a sam handel był na tym terenie przewidziany. Logiczny porządek był zachowany. Dopiero, gdy weszła ustawa definiująca obiekt wielkopowierzchniowy jako ten o pow. 2 tys. mkw., wtedy pojawił się problem formalny. Przed wejściem ustawy nie zaczęliśmy budowy, bo trzeba było całego szeregu uzgodnień, które w Lublinie trudno było nam uzyskać.

• Dlaczego projekt planu różni się od prezentowanej wcześniej koncepcji? Co prawda, plan powstaje w Ratuszu, ale w ścisłej współpracy z wami, więc to i do was pytanie.

– Nie da się rozczłonkować tego kompleksu, a takie propozycje składają przeciwnicy inwestycji, bo to w oczywisty sposób kłóciłoby się z korzystnym wyrazem architektonicznym i wpisaniem obiektu w konfigurację terenu.

• Mówi pan, że pierwszeństwo w dostępie do zlecenia na prace budowlane będą miały lubelskie firmy. W jaki sposób do tego doprowadzicie?

– To będą normalne zasady rynkowe…

• Czyli wygrywa tańszy. A jeśli tańsza będzie np. firma z Warszawy?

– Jeśli warszawska i lubelska zaproponują tę samą cenę, to wygra lubelska.

• Liczycie na przychylność radnych, ale sytuacja polityczna jest napięta. W PiS w siłę rośnie frakcja opowiadająca się za silną krytyką prezydenta z PO, dla której wygodne może być "utrącenie” sprawy górek.

– Mam nadzieję, że czas wykorzystywania projektu Echo Investment do lokalnych rozgrywek politycznych już minął. To zgrana karta. Jestem pewien, że Radzie Miasta w tym składzie zależy na tym ważnym projekcie zagospodarowania górek.

• Jest jakiś plan B?

– Mamy taki plan, oczywiście.

• Są jeszcze możliwe jakieś zmiany projektu?

– Koncepcja została zatwierdzona, dokumentacja jest w fazie zaawansowanych prac projektowych. To efekt uzgodnień z miejskimi planistami i architektami, by wzajemne porozumienie umożliwiło stworzenie satysfakcjonującego obie strony projektu.

• A kiedy będzie gotowa kompletna dokumentacja przebudowy układu drogowego?

– Miasto wyłoniło firmę, która będzie go projektować według koncepcji zaakceptowanej jeszcze w ubiegłym roku. Z informacji, które mam od zastępcy prezydenta Stanisława Kalinowskiego, wynika, że projekt będzie gotowy jesienią.

• Wiadomo, ile będzie kosztować droga?

– Szacunki mówią o ponad 70 mln zł brutto.

• Czy inwestycja nie utrudni wyjazdu z os. Botanik? Nowy układ będzie obsługiwać wjazd do galerii od trasy W-Z, czy nie przyblokuje to drogi z osiedla?

– Ona nie będzie powiązana z tym układem.

• Ile takich centrów handlowych zmieści się jeszcze w Lublinie? Olimp szykuje się do rozbudowy, w przygotowaniu jest jeszcze parę innych projektów, nie będzie przesytu?

– Lublin jest w środku stawki, jeśli chodzi o nasycenie powierzchnią handlową przez tego typu kompleksy. Dlatego można z pełnym spokojem stwierdzić, że przesytu nie będzie.

• A jeśli ktoś zdąży wcześniej? Olimp ma takie plany.

– W obliczeniach uwzględniamy te konkurencyjne obiekty, które są teraz omawiane. Jeśli chodzi o Galerię Olimp, to jest od nas dosyć daleko. Prezentuje również nieco inną ofertę. Myślę, że oba centra znajdą dla siebie miejsce.

• Jak ma wyglądać część rozrywkowa w Echo Lublin?

– To będzie 9 sal kinowych sieci Helios, kręgielnia, klub fitness, będzie towarzyszyła temu część restauracyjna z ok. 20 lokalami.

• Przyglądamy się innym operatorom, każdy kusi kinem i nowymi markami, których jeszcze nie ma w Lublinie…

– Deklaracje to jedno, a konkretne inwestycje to inna sprawa. Samodzielnie zajmujemy się komercjalizacją naszych centrów. Mamy w tym duże doświadczenie. W tej chwili prowadzimy rozmowy z najemcami. Mogę zapewnić, że również w naszej galerii znajdzie się szereg marek, które do tej pory nie były obecne w Lublinie.

• Jakie hipermarkety znajdą się w galerii?

– Jeśli chodzi o sieć spożywczą, to rozmawiamy z siecią Auchan. W sąsiedztwie galerii stanie jeszcze hipermarket typu dom i ogród. Na razie nie mogę jednak zdradzić konkretnej marki. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy.

Pozostałe informacje

Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk w roli państwa Karwowskich
telewizja

Pół wieku od premiery "Czterdziestolatka". Losy inżyniera śledziły miliony widzów

Był 16 maja 1975 roku, kiedy telewizja pokazała pierwszy odcinek sieralu "Czterdziestolatek". Osadzony w realiach szybko rozbudowującej się Warszawy lat 70-tych pokazywał losy inżyniera Karwowskiego i jego rodziny. W głównych rolach wystąpili aktorzy z Lubelszczyzny.

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

Rektor AZ (na pierwszym planie): To świetne zaplecze dydaktyczno-materialne dla Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Cieszy nas to ogromnie, bowiem Wydział ten dynamicznie rozwija się.
galeria

Otworzyli otwarte. Kompleks dydaktyczny AZ za ministerialne miliony

Studenci z nowoczesnych, wyremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeń korzystają już kilka miesięcy. Ale dopiero teraz odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu budynków Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22. Uczelnia kupiła je kilka lat temu od innej, upadającej.

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

W piątek kierowcy będą mogli spróbować swoich sił na profesjonalnym torze jazdy. Przed nami wydarzenie "Bezpieczny kierowca".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium