Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 października 2003 r.
12:23
Edytuj ten wpis

Lepiej się leczyć u weterynarza!

0 3 A A

Gdyby nie to, że chodzi o chorobę lub cierpienie, wizytę u weterynarza - w odróżnieniu od tej u niejednego "ludzkiego” lekarza - można by nazwać przyjemnością. Tu pacjent nie jest intruzem. "Żeby w mojej przychodni traktowano mnie tak, jak mojego psa w lecznicy, to byłoby bardzo dobrze” - coraz częściej słyszy się taką opinię.
Lecznica dla zwierząt przy Drodze Męczenników Majdanka. - Mamy dyżury całodobowe - wyjaśnia lekarz weterynarii Tomasz Balak. - Nawet jeśli ktoś późnym wieczorem przyjdzie po środek na pchły, jest to klient oczekiwany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz,
w niedzielne popołudnie
wraz z doktorem Marcinem Krauze skończyli operować psa. Długo rozmawiają ze zrozpaczoną właścicielką. Tłumaczą, co psu było, jakie mogą być konsekwencje operacji, jakie leki trzeba podawać. Kobieta powoli się uspokaja, nabiera wiary, że wszystko skończy się dobrze. Będzie przywozić psa do kontroli. O każdej porze może zadzwonić, jeśli jego stan budziłby niepokój.
- Dlaczego kochamy zwierzęta? Ktoś musi je kochać - lakonicznie odpowiada Marcin Krauze.
Może dlatego są one nieraz lepiej traktowane niż ludzie. Ludzi trudniej obdarzyć miłością...
Wyposażenie
Dziś wyposażenie lecznic weterynaryjnych odpowiada dobremu wyposażeniu gabinetów lekarskich w przychodniach. Pracownia rentgenowska jest już niemal standardem.
Lubelskie Centrum Małych Zwierząt przy ul. Stefczyka. Chrom, nikiel, nowoczesność. Lepiej niż w niejednej klinice akademickiej.
Lekarz weterynarii Ryszard Iwanicki prowadzi nas do pracowni rentgenowskiej.
- To jest aparat, który służył do wykonywania zdjęć ludziom. Został przystosowany dla zwierząt. Tu mamy doprowadzenie tlenu, który podajemy przy pewnych badaniach np. kręgosłupa albo z podaniem środka kontrastującego.
Obok ultrasonograf produkcji holenderskiej.
- Stosowany w diagnostyce narządów jamy brzusznej - wyjaśnia Iwanicki. - To dziś niemal podstawowe badanie.
Przechodzimy do laboratorium, w którym można wykonać wszystkie analizy, mijamy salę operacyjną z podgrzewanymi stołami i szpital, w którym przebywają zwierzęta po zabiegach Do niektórych klatek dodatkowo podaje się tlen i utrzymuje w nich wyższą, stałą temperaturę. Za wyżywienie i pobyt pacjenta w hotelu/szpitalu płaci się zależnie od gatunku, np. za kota 2 zł za dobę, za psa 6.
Kliniki
Ośrodek, popularnie zwany klinikami, należy do Akademii Rolniczej i jest najstarszą lubelską placówką zajmującą się leczeniem zwierząt. I tych małych, i tych dużych.
Dr hab. Piotr Silmanowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie dyżuruje w niedzielę. Zwierzęta - podobnie jak ludzi - choroba dopada bez względu na święto. W poczekalni dużej kolejki nie ma, pewnie dlatego, że pacjentów przyjmuje się od ręki. Nikt nie czeka godzinami przed drzwiami specjalisty. Pytany o aparaturę diagnostyczną, doktor ma się czym pochwalić:
- Oczywiście posiadamy aparaturę rentgenowską. - Jednak raczej nie należy się spodziewać, że na podstawie jednego zdjęcia postawi się diagnozę, to rzadkie przypadki. Z reguły trzeba ich wykonać więcej. Jedno zdjęcie kosztuje u nas 30 zł. Jeśli nasz pacjent przychodzi później na badania kontrolne, w tym na badanie rtg, płaci tylko za materiał, za usługę nie. Jesteśmy dość elastyczni.
Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego krowie lub koniowi jest droższe - kosztuje ok. 50 zł. Tu w grę wchodzi przygotowanie farmakologiczne.
Kość w gardle
Dumą kliniki jest pracownia endoskopowa. Jak mówi doktor - w tym niewielkim gabinecie znajduje się co najmniej 100 tys. zł.
• Czy tym endoskopem można wykonać badanie człowiekowi?
- Oczywiście! - odpowiada dr Silmanowicz. - Jest taki sam, jak służący ludziom. Szkolili nas zresztą specjaliści z jednej z lubelskich klinik gastrologicznych. Wykonujemy badanie w przypadkach uzasadnionych, a do takich należy np. podejrzenie raka krtani, uwięźnięcie ciała obcego w przełyku. Obraz obserwujemy na ekranie, mamy też możliwość nagrania wszystkiego na kasetę i odtwarzania studentom. Ile kosztuje endoskopia? W granicach 100zł.
Obok umieszczono laserowy aparat do regeneracji wiązadeł i ścięgien. Wyposażenie godne XXI wieku.
Implanty dla psów
Mimo że niedziela, pani doktor Izabela Polkowska przyjęła kilku pacjentów. Do dentysty nie jest trudno się dostać, ale lepiej zadzwonić.
- Zabieg trwa średnio 1,5 godz., a jeśli jest kilka zwierząt dziennie, to warto się wcześniej umówić.
Pani doktor właśnie wróciła z międzynarodowego kongresu w Pizie, na którym mówiono o chorobach przyzębia i leczeniu ubytków oraz o postępowaniu w przypadku złamania żuchwy.
Teraz na stole leży piękny, duży owczarek o imieniu Max. Jego zęby są przerażająco duże i lepiej, żeby się wcześniej nie wybudził. Pani doktor dokonuje dokładnego przeglądu.
- Psy też powinny raz na pół roku mieć robiony przegląd uzębienia - mówi. - Ostatnie lata przyniosły szalony postęp w dziedzinie stomatologii. Usuwanie kamienia jest uznawane za niezbędne dla higieny i zdrowia psa. Dysponujemy specjalistyczną aparaturą, jak w dobrym gabinecie dentystycznym. Robimy wyciski, uzupełniamy ubytki - czyli plombujemy zęby, zakładamy korony. I mamy pacjentów.
Przychodzi suka do doktora
- Wizyta, badanie kliniczne, podanie leku kosztuje w granicach 20 złotych - informuje doktor Tomasz Balak. - Leczenie średniej wielkości psa z podaniem antybiotyków przez ok. tydzień będzie właściciela kosztować ok. 100 zł, choć przy prostych lekach - taniej. Za każdym razem zwierzę jest badane i oglądane. Nie tak, jak u ludzi - recepta w łapę i za dwa tygodnie do kontroli. Albo i nie. Mamy ciągły ogląd sytuacji, na bieżąco kontrolujemy efekt kuracji.
Za zabieg chirurgiczny tu się płaci w granicach 200 złotych.
Pani Maria Pakuła od lat ze swoim psem chodzi do lek. wet. Jana Nowickiego.
- 9 lat temu Cora zachorowała na nosówkę i ten lekarz ją z choroby wyciągnął. Od tej pory jest pod jego stałą opieką. Nigdy nie odmówił przyjęcia psa, nigdy nie odmówił wizyty do domu. Myślę, że tacy właśnie są weterynarze. Często bardziej wrażliwi na cierpienie zwierząt, niż lekarze medycyny na cierpienia ludzi.
Pan Stefan Sawicki, który do weterynarza przyszedł z kotem, powiedział wprost:
- To jedyni lekarze, którzy nie biorą łapówki. Tu każdy pacjent jest zawsze przyjęty i bez wyciągania ręki po kopertę...
Bez funduszu
Utrzymują się sami. Obywają się bez funduszu zdrowia, rozbudowanych struktur administracyjnych i biurokracji. Za własne pieniądze muszą kupić sprzęt - nieraz bardzo drogi - i wyposażenie. Wykonują skomplikowane badania, zabiegi, operacje. Są elastyczni. Wielu spośród nich bierze za usługę tyle, na ile - według ich oceny - stać właściciela zwierzęcia. Dyżurują całą dobę i, zerwani w środku nocy ze snu, nie robią łaski.
Zmienić lekarza?
Przełożenie nie jest proste, choć, oczywiście, można sobie teoretyzować.
• Czy zrobiłby pan zdjęcie rentgenowskie człowiekowi? - pytam doktora Silmanowicza?
- Nie, nie - pada odpowiedź. - Ten aparat nie jest przystosowany, ma nieco inne parametry.
- Czy uzupełniłabym ubytek w zębie człowieka? Ach nie, choć teoretycznie wiem, jak to się robi. Przecież psom leczę zęby, a struktura ludzkich nie jest mi nieznana - śmieje się doktor Polkowska.
Każdy z lekarzy weterynarii, pytany o możliwość leczenia ludzi, jak ognia unika odpowiedzi jednoznacznej. Zasłaniają się niedostosowaniem aparatury, innymi wskaźnikami, a nawet różnicą normalnej temperatury u psa i człowieka. Wygląda na to, że nie chcą wkraczać w kompetencje medycyny człowieka, choć teoretycznie na pewno mogliby. I w dodatku byliby o wiele tańsi niż lekarze medycyny. Wystarczy porównać ceny niektórych usług:

Pies Człowiek
Usg 40 zł 80 zł
Rtg 30 zł 40 zł
Endoskopia 100 zł 120 zł
Morfologia 20 zł 15 zł
Analiza moczu 15 zł 14 zł
Usunięcie kamienia nazębnego 80 zł 70 zł
Plomba od 50 zł od 80 zł
Korona od 90 zł 450 zł
Usunięcie zęba od 40 zł od 80 zł
Maria Dobosiewicz

Serce rośnie i włosy stają dęba...

... gdy się czyta relację Marii Dobosiewicz z lubelskich klinik i lecznic dla zwierząt. Z jednej strony raduje fakt, że tak świetną opiekę mają zapewnione nasze czworonogi, z drugiej człowiekowi chce się wyć, że nie jest psem...
Od kilkunastu lat ONI (wszelkiej barwy i farby politycy i eksperci z bożej łaski oraz medyczne lobby) eksperymentują na nas, ludziach skazanych na korzystanie ze świadczeń nieudolnie zarządzanej i marnującej ogromne społeczne pieniądze tzw. publicznej służby zdrowia, osiągając coraz bardziej opłakany skutek - i wciąż kary na nich nie ma! Czy ujmą byłoby dla nich pójść do dawno sprywatyzowanych lecznic weterynaryjnych, gdzie pracują mądrzy ludzie, którzy wiedzą, jak właściwie zorganizować robotę i jak należy traktować pacjentów? Którzy leczą skutecznie, niedrogo, w swoich (lub dzierżawionych) lokalach, przy użyciu własnego - a nie zakupionego z budżetu czy darowanego przez Owsiaka - sprzętu lekarskiego. Może podpowiedzieliby tym nieudacznikom, jak z sensem zabrać się za leczenie ludzi?
Wiem - to walenie głową w mur. ONI do nikogo po dobrą radę nie pójdą. Nie jest przecież w ich interesie likwidować socjalistyczne stosunki pracy, którymi mogą majstrować zajmując wygodne, doskonale opłacane stołki w przeróżnych pasożytniczych tworach i nowotworach, ubogaconych buńczucznymi przymiotnikami w rodzaju: Narodowy, Fundusz, Zdrowie, Ministerstwo itp. Wielu prominentom i decydentom w lekarskich fartuchach też nie byłoby na rękę rozstanie się z państwową, drogą aparaturą, w którą wyposażone są co nowocześniejsze szpitale, a dzięki której, zajmując państwową posadę, tak pięknie można uprawiać prywatną praktykę... Tak więc agonia trwać będzie nadal. Chyba że...
Czas na rozwiązanie radykalne i rozsądne, choć, jak sądzę, wielu może nieco szokujące. Ale skoro dwunożnych pacjentach praktycznie ostatnia różnica między medycyną a weterynarią została już zatarta (i tu, i tu o celowości, metodach, przebiegu leczenia w przeważającej mierze decyduje ekonomia - w skrajnych przypadkach zwierzęta kieruje się na rzeź, a ludzi skazuje na powolne umieranie, bo nie ma za co ich leczyć) to skończmy z obłudą i niezrozumiałymi uprzedzeniami - pozwólmy lekarzom weterynarii leczyć ludzi! Oczywiście, nie od dziś, czy już od jutra; trzeba zmienić prawo i zorganizować specjalne studia. Myślę, że dodatkowy rok, góra dwa zajęć dla absolwentów Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej plus praktyka w "ludzkiej” klinice w zupełności wystarczą. Proszę mi wierzyć: leczenie zwierząt jest o wiele trudniejsze niż państwu wmawiają, a świnia (bez obrazy - piszę poważnie) pod względem budowy anatomicznej jest bardzo podobna do człowieka...
Władysław Styrczula
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 19 lipca 2018 r. o 23:20
0
Hymm weterynarz to tez lekarz i ba musi sam się utrzymać więc aby mieć pacjentów i pieniążki po prostu musi być dobry bo nikt do niego nie przyjdzie
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 18:42
0
Weterynarze są lekarzami.Od dawna lecza siebie i swoje rodziny z lepszym skutkiem niż podzieleni na wiele specjalności lekarze leczący ludzi.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 06:17
0
porzućcie temat radziwiłłowi. Niech weterynarze odbierają porody i leczą dzieci.
Avatar
gość / 19 lipca 2018 r. o 23:20
0
Hymm weterynarz to tez lekarz i ba musi sam się utrzymać więc aby mieć pacjentów i pieniążki po prostu musi być dobry bo nikt do niego nie przyjdzie
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 18:42
0
Weterynarze są lekarzami.Od dawna lecza siebie i swoje rodziny z lepszym skutkiem niż podzieleni na wiele specjalności lekarze leczący ludzi.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 06:17
0
porzućcie temat radziwiłłowi. Niech weterynarze odbierają porody i leczą dzieci.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Na której ręce należy nosić zegarek? Sprawdź, czy nie popełniasz popularnego błędu!

Na której ręce należy nosić zegarek? Sprawdź, czy nie popełniasz popularnego błędu!

Kwestia poprawnego noszenia czasomierzy od zawsze wzbudza spore kontrowersje. Zwłaszcza w przypadku, kiedy mowa o wyborze ręki, na której ma być umocowany zegarek.

Lublin. Mieszkańcy skarżą się na ryk silników i jazdę motocyklami po chodniku
Alarm 24

Lublin. Mieszkańcy skarżą się na ryk silników i jazdę motocyklami po chodniku

Hałas z silników, pisk opon w dzień i w nocy. Na takie zachowanie kierowców i motocyklistów narzekają mieszkańcy Węglina Południowego w Lublinie. Policjanci zapowiadają, że kierują tam więcej patroli.

Podróżuj w głąb siebie i szanuj swoje zdrowie! Umożliwi to Ajurweda

Podróżuj w głąb siebie i szanuj swoje zdrowie! Umożliwi to Ajurweda

Czasem proste metody samouzdrawiania okazują się bardziej skuteczne, niż złożone zabiegi i kuracje, wykorzystujące drogie środki farmakologiczne.

Co obrazują badania rentgenowskie?

Co obrazują badania rentgenowskie?

Czym jest rentgen? Rentgen (RTG) jest obrazowym badaniem diagnostycznym, zalecanym z reguły przy urazach. Badanie rentgenowskie (badanie RTG) wykorzystuje się też w diagnostyce schorzeń układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowego, mimo iż częściowo zostało wyparte przez bardziej nowoczesne techniki obrazowania, tj. TK i RM. Użytkowanie aparatu rentgena i samo badanie jest proste, jednak do niektórych rodzajów prześwietleń trzeba się odpowiednio przygotować. Działanie aparatu rentgenowskiego opiera się na promieniowaniu jonizującym, dlatego badania nie należy wykonywać np. u kobiet w ciąży. Promieniowanie RTG może niekorzystnie wpływać na rozwijające się dziecko. Nie ma znaczenia, czy chory wykona to badanie odpłatnie, czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Badanie w obu przypadkach wykonywane jest przy pomocy podobnych aparatów. Badanie rentgenowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje je technik, natomiast wyniki interpretuje lekarz. Pacjent stoi lub kładzie się pod głowicą aparatu, w której umieszczona jest płaszczyzna odwzorowująca badany narząd. Uzyskane zdjęcie jest przekazywane do komputera. Całość badania nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Wynik w postaci zdjęcia jest dostępny od razu, natomiast na opis specjalisty trzeba poczekać do kilku dni. Co obrazują badania rentgenowskie? Za pomocą badania rentgenowskiego można zobrazować całe ciało człowieka, lecz szczególnie przydaje się ono w diagnostyce patologii narządu ruchu i w obrębie układu oddechowego. Jest pierwszym i zarazem najczęściej zalecanym badaniem przy urazach, dobrze uwidacznia złamania i zwichnięcia. Wykorzystuje się je także w diagnostyce chorób płuc, zwłaszcza odmy, pylicy, gruźlicy bądź zapalenia płuc lub wysięków i przesięków do opłucnej. Regularne badanie RTG jest też zalecane u nałogowym palaczy, jako badanie przesiewowe, ponieważ uzależnienie od papierosów stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju nowotworów. Badanie rentgenowskie sprawdza się także w rozpoznawaniu patologii układu pokarmowego i moczowego, jednak powinno się ono odbyć po podaniu cieniującego środka kontrastowego. W innym wypadku zdjęcia będą niewyraźne. Po podaniu kontrastu można określić m.in. poziom płynów lub znaczne powiększenie danego narządu. Rentgen, choć został częściowo wyparty przez inne nowoczesne techniki obrazowania, nadal jest jednym z najczęściej zlecanych badań diagnostycznych. Wykonuje się go często przed tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym. Z racji tego, że jego działanie jest oparte na promieniowaniu, badanie wymaga skierowania od specjalisty. Cena prywatnego RTG zależy od badanego obszaru ciała.

Roszada na trenerskiej ławce w Siennicy Różanej

Roszada na trenerskiej ławce w Siennicy Różanej

KEEZA CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Znicz Siennica Różana przygotowuje się do nowego sezonu pod okiem nowego szkoleniowca Mirosława Basińskiego. Dotychczasowy opiekun zespołu Jacek Radelczuk zrezygnował z pracy z seniorami

Body damskie - do czego pasują? Poznaj nasze propozycje i zainspiruj się!

Body damskie - do czego pasują? Poznaj nasze propozycje i zainspiruj się!

Body damskie to wygodne rozwiązanie, które można wykorzystać w wielu stylizacjach. Zawsze chciałaś mieć jakiś model w swojej szafie, lecz nie bardzo wiesz, jak połączyć je z innymi ubraniami? Sprawdź poniżej, czym dokładnie są body damskie i poznaj najciekawsze stylizacje z nimi w roli głównej!

Koronawirus. Nowi chorzy tylko w czterech powiatach

Koronawirus. Nowi chorzy tylko w czterech powiatach

106 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Polsce.

Smart casual na lato - markowa odzież męska na ciepłe dni

Smart casual na lato - markowa odzież męska na ciepłe dni

Upały zachęcają do lekkich, niezobowiązujących strojów. W takie dni, moda biurowa stanowi wyzwanie. Jednak niezależnie czy w Twojej firmie obowiązuje ścisły dress code, czy możesz sobie pozwolić na odrobinę luzu, warto zachować schludny wygląd. Bez względu na pogodę.

Rozjuszony napadł na sklep w Lublinie. Ukradł towar za… 4 zł

Rozjuszony napadł na sklep w Lublinie. Ukradł towar za… 4 zł

Jego celem było 20 małych zaszetek cukru. Wszystko warte kilka złotych.

Tragedia na trasie Łęczna – Lublin. Nie żyje kierowca dostawczego renault
zdjęcia
galeria

Tragedia na trasie Łęczna – Lublin. Nie żyje kierowca dostawczego renault

Auto zjechało z drogi i dachowało. Kierowca zginął na miejscu.

Mistrzostwa Polski U-23 w lekkiej atletyce udane dla zawodników z naszego regionu

Mistrzostwa Polski U-23 w lekkiej atletyce udane dla zawodników z naszego regionu

Siedem medali przywieźli nasi zawodnicy z Mistrzostw Polski U-23, które zostały rozegrane w Suwałkach. Cztery krążki były dziełem AZS UMCS Lublin, dwa Agrosu Zamość, a jeden wywalczył Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska.

Najnowszy sondaż. "To już efekt Tuska"?

Najnowszy sondaż. "To już efekt Tuska"?

Koalicja Obywatelska notuje coraz lepsze wyniki sondażowe. Powoli zbliża się do Prawa i Sprawiedliwości.

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Pytamy lubelskie uczelnie

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Pytamy lubelskie uczelnie

Coraz więcej nowych przypadków COVID-19 i coraz większy udział najbardziej zakaźnego wariantu Delta. W związku ze zbliżającą się czwartą falą epidemii niektóre lubelskie uczelnie wyższe szykują się już do zajęć hybrydowych. Na razie nikt nie przewiduje miejsc w akademikach tylko dla osób zaszczepionych.

Nowa murawa na stadionie w Białej Podlaskiej. Prezydent o krytykach, którzy się "wymądrzali"

Nowa murawa na stadionie w Białej Podlaskiej. Prezydent o krytykach, którzy się "wymądrzali"

Na nowej murawie miejskiego stadionu rozegrano już pierwsze mecze. Przed sezonem była w opłakanym stanie, ale odpowiednie zabiegi przywróciły jej witalność. Jednak, kibice pytają o to, kiedy będą mogli oglądać rozgrywki na trybunach.

Dziś, minutę przed północą koniec z Naszą Klasą

Dziś, minutę przed północą koniec z Naszą Klasą

Popularny przed laty polski serwis społecznościowy zostanie wyłączony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.