Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 lipca 2011 r.
12:53
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku. Mniejsze, droższe i w tajemnicy

0 47 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Ile ma kosztować port lotniczy w Świdniku? Budująca go spółka znała odpowiedź od 2009 roku. Do tego, że lotnisko pochłonie nie 350, a ponad 500 mln zł, przyznała się jednak dopiero w tym tygodniu. – To może być dopiero początek niespodzianek – oceniają nasi rozmówcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Lotnisko w Świdniku będzie kosztować ok. 350 mln zł – tak na pytania o koszty inwestycji odpowiadali do niedawna samorządowcy i władze spółki Port Lotniczy Lublin. Dziś już wiadomo, że nie uwzględniali wszystkich wydatków. Ujrzały one światło dzienne dopiero dzięki aneksowi do umowy o budowie lotniska, podpisanemu przez PLL i Zarząd Województwa. Wnioskowała o to sama spółka. Aneks dotyczył zwiększenia kosztów inwestycji. Z ponad 220 mln przeznaczonych na samą budowę, zrobiło się… 504 mln.

Skąd się wzięły 504 miliony

– Zwiększenie kwoty to wynik połączenia dwóch odrębnych projektów złożonych przez PLL – mówi Katarzyna Olchowska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. Pierwszy z projektów obejmował samą budowę, drugi zapewnienie bezpieczeństwa na lotnisku. Ich łączna wartość to jednak tylko 245 mln zł. Skąd więc kwota 504 mln zł? Okazało się, że władze PLL nie informowały wcześniej opinii publicznej o wszystkich kosztach inwestycji.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, marszałek Krzysztof Hetman nie krył irytacji: Utrzymywanie opinii publicznej w świadomości, że budowa pochłonie ok. 300 mln zł, było od samego początku niepełną informacją. Nie dodawano kosztów, bez których inwestycja nie mogłaby być zrealizowana,
m. in. wykupu gruntów czy dokumentacji – powiedział nam marszałek.

Kosztorys

Ani przedstawiciele spółki lotniczej, ani akcjonariusze nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego już wcześniej nie informowali, ile konkretnie będzie kosztować budowa. – To już kolejna, chyba trzecia zmiana wyceny – mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL. – Zapewne nie jest ostatnia. Nasze założenia budżetowe aktualizujemy w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.

Spółka, przyparta do muru, postanowiła jednak ujawnić aktualne, w miarę szczegółowe, wyliczenia. Wynika z nich, że wartość całego projektu to 504 mln zł. Z tego ok. 94 mln zł to podatek VAT, który wróci na konto firmy. Realne nakłady wyniosą więc 410 mln zł. Sama budowa pochłonie 283,8 mln zł. Dokumentacja to wydatek 11 mln zł. Na zakup gruntów przeznaczono 80,6 mln zł. Sprzęt i wyposażenia lotniska pochłoną ok. 35 mln zł.
Jak pokryć te wydatki? Według spółki, 144 mln zł zapewni Unia Europejska, a kolejne 150 mln zł zdobędziemy z wyemitowanych przez port obligacji. Uzyskana przed trzema laty dotacja to 17 mln zł. Brakujące 99 mln zł stanowi wkład własny miasta i województwa. Uwzględniając zwrot podatku VAT i wartości gruntów wniesionych aportem (33 mln zł), planowany wydatek samorządów wyniesie 66 mln zł.

Wraca Niedźwiada

Taka informacja trafiła we wtorek do udziałowców. Następnego dnia PLL opublikował powyższe dane na pierwszych stronach lubelskich dzienników, w formie płatnych ogłoszeń. Wcześniej władze spółki nie uznały za stosowne poinformować opinię publiczną, że lotnisko będzie kosztowało ponad pół miliarda. Tymczasem o wyższych kosztach firma wiedziała już od blisko dwóch lat.

– Przedstawiane obecnie koszty inwestycji nie przewyższają planu przyjętego przez spółkę w 2009 r. – zapewnia Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.

Plan ten był doskonale znany władzom miasta i województwa.

O lotnisku rozmawialiśmy z człowiekiem, który był blisko tej inwestycji. Przypomina, jak cztery lata temu ważyło się, gdzie powstanie port. Niedźwiada (pow. lubartowski) była już niemal przesądzona, mocno obstawało za nią PSL z ówczesnym marszałkiem województwa Edwardem Wojtasem. Tymczasem nowa koalicja rządząca regionem PO–PiS z Jarosławem Zdrojkowskim na czele wybrała i przeforsowała Świdnik.

– To była dużo lepsza lokalizacja, będzie tańsza również w utrzymaniu – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabczuk (PO), który wówczas również był w zarządzie województwa. Tłumaczy: Wystarczy spojrzeć na dostępność komunikacyjną. Wyobraźmy sobie dojazd do Niedźwiady. A Świdnik jest idealnie skomunikowany. Do lotniska pojedziemy szynobusem, remontujemy ulicę Mełgiewską, będzie wygodny dojazd do obwodnicy Lublina i trasy na przejścia graniczne.

Teraz już trzeba dokończyć

Zwolenników Niedźwiady to nie przekonuje. Zlokalizowanie inwestycji w Świdniku uznają za błąd. – Teraz mamy skutki. Spodziewałem się takich niespodzianek. Szkoda komentować – mówi Marian Starownik, poseł PSL, działający w spółce, która miała budować lotnisko w Niedźwiadzie. – Wcześniej zaniżano koszty i teraz to wszystko zaczyna wychodzić. Niedźwiada byłaby tańsza. Teraz jednak nie ma co rozdzierać szat. Trzeba dokończyć inwestycję. Problem w tym, czy nowe lotnisko w naszym regionie spełni oczekiwania, jakie w nim pokładano. Moim zdaniem, jest za duże.
Jak kilka temu obliczano koszty lotniska w Świdniku? – One były siłą rzeczy szacunkowe. Ówczesne władze samorządowe województwa miały mało czasu, żeby umieścić inwestycję w Regionalnym Programie Operacyjnym. To nie były jednak liczby wyjęte z kapelusza, jednak o konkretnych kwotach można mówić, kiedy powstają szczegółowe plany – przekonuje nasz informator

A te ciągle się zmieniają. W ubiegłym tygodniu okazało się, że spółka złożyła do wojewody wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Według nowych założeń, terminal lotniska w Świdniku będzie o połowę mniejszy. Zlikwidowano jedną kondygnację i piwnice. Nie będzie przeszklonej windy, ruchomych schodów i tarasu widokowego. Z planowanych 23 tys. mkw. zostało tylko 11 tys. mkw powierzchni.

Złośliwość przedwyborcza

To kolejna rzecz, o której władze PLL nie informowały publicznie. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem. Na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiło się obwieszczenie wojewody o postępowaniu w sprawie zmiany pozwolenia na budowę lotniska. – Nie uważam, żeby było to istotne dla mieszkańców naszego miasta – tak sprawę okrojenia projektu skomentował Krzysztof Siczek, dyrektor projektu PLL.

Ujawnione we wtorek koszty inwestycji uwzględniają budowę mniejszego terminalu. To oznaczałoby, że władze spółki zakładały cięcia w projekcie już przed dwoma laty. Po co więc karmiono opinię publiczną spektakularnymi wizualizacjami? Nie wiadomo. Udziałowcy spółki nie chcą komentować poczynań zarządu PLL.

– Trwa kampania wyborcza i gdybym był złośliwy, to bym zauważył, że kontrowersyjne informacje pojawiają się, bo coraz bliżej do wyborów. Przecież wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i członek zarządu Jacek Sobczak, obaj PO, kandydują do Senatu, a marszałek Krzysztof Hetman z PSL do Sejmu – mówi nasz rozmówca.

Wielkie liczby

Ludzie pracujący przy projekcie stwierdzają, że lotnisko to kluczowa inwestycja i nawet jeśli będzie droższa, to trzeba ją zrobić. Przekonują: nie bójmy się wielkich liczb. Tłumaczą, że północna część obwodnicy Lublina pochłonie 4 mld zł, czyli 10 razy więcej niż lotnisko w Świdniku, a samorząd województwa wydaje rocznie 12 mln zł na "Orliki”. Jeden z naszych rozmówców jest jednak przekonany, że im bliżej końca inwestycji, tym więcej będzie problemów. – Przygotowanie i budowa lotniska jest bardzo trudna, a kiedy już widać koniec, to wiele osób chętnie zostałoby prezesem portu lotniczego.

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pawel / 29 lipca 2011 o 22:38
0
[quote name='ktosik' timestamp='1311763560' post='507367']
A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[/quote]
Ty nadinformowany, to właśnie PSL w 2008r za kilka stołków w Sejmiku i Zarządzie Województwa zdradziło swój własny pomysł na Niedźwiadę i weszło w koalicję z PO przyjmując do realizacji lotnisko w Świdniku.Kolejny raz pokazali ,że liczy się tylko kasa(w tym wypadku stanowiska),a nie zasady,program,czy obietnice z kampanii.Ktoś nazwał to prostytucją polityczną.
[quote name='ktosik' timestamp='1311763560' post='507367']
A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[/quote]
Ty nadinformowany, to właśnie PSL w 2008r za kilka stołków w Sejmiku i Zarządzie Województwa zdradziło swój własny pomysł na Niedźwiadę i weszło w koalicję z PO przyjmując do realizacji lotnisko w Świdniku.Kolejny raz pokazali ,że liczy się tylko kasa(w tym wypadku stanowiska),a ... rozwiń
Avatar
ktosik / 27 lipca 2011 o 12:46
0
[quote name='pawel' timestamp='1311625426' post='506667']
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajstwo i tam trochę inaczej to wygląda.
[/quote]

A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[quote name='pawel' timestamp='1311625426' post='506667']
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi ... rozwiń
Avatar
pawel / 25 lipca 2011 o 22:23
0
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajstwo i tam trochę inaczej to wygląda.
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajs... rozwiń
Avatar
obiektywny / 25 lipca 2011 o 20:33
0
[quote name='Gość' timestamp='1311566546' post='506135']
Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[/quote]
Poza frazesem o rzekomo "dziesiątkach przesłanek" nie podajesz choćby jednej przesłanki. Taka jest twoja wiarygodność. Piszę to bezinteresownie, bez korzyści. Wiem, że trudno uwierzyć w to tym, którzy wszystkich mających odmienne od nich zdanie wkładają do jednego worka z władzami PLL.
[quote name='Gość' timestamp='1311566546' post='506135']
Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[/quote]
Poza frazesem o rzekomo "dziesiątkach prze... rozwiń
Avatar
Max / 25 lipca 2011 o 13:56
0
nazywajmy rzeczy po imieniu: [size="7"]KRĘTACZE Z PLL[/size] powinni ponieść odpowiedzialność za matactwa przy projekcie a szanowny pan [size="7"]MARSZAŁEK do dymisji[/size] za kompletny brak nadzoru !!!
Avatar
ktosik / 25 lipca 2011 o 09:52
0
[quote name='wkurzony' timestamp='1311575407' post='506181']
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
[/quote]

Przypominam, że nie wszyscy dali się oszukać, wystarczyło tylko myśleć, a nie ulegać PRL-owskiej propagandzie sukcesu.
Panie Jacku, to Pan powinien się zajmować tematem lotniska od 2007 r., a nie Magdalena Bożko. Wtedy byłaby szansa na w miarę rzetelne informacje.
[quote name='wkurzony' timestamp='1311575407' post='506181']
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
[/quote]

Przypominam, że nie wszyscy dali się oszukać, wystarc... rozwiń
Avatar
wkurzony / 25 lipca 2011 o 08:30
0
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
Avatar
Jozef46 / 25 lipca 2011 o 07:07
0
No i powoli wyłaźi szydło z worka!!!Marszałek nie kryje irytacji??? Ma tam swojego człowieka Jacka Sobczaka,ktory jest od początku przew.RN portu i nie znał sytuacji??? Znał i z premedytacją kłamał łącznie z Grabczukiem!!!Teraz "szczury uciekają z tonącego okrętu",bo już nie ma rozwiązania,trzeba przyznać się do błędu.Oszukiwali radnych poprzedniej kadencji,że lotnisko ruszy w 2011 roku i będzie tańsze od Niedźwiady,bo z wykorzystaniem istniejącego.Jeszcze niech teraz organa kontrolne sprawdzą to jeszcze wyjdą inne kwiatki!A panowie nie do parlamentu tylko na zasiłek,a w województwie -"KOMISARZ"!!!
No i powoli wyłaźi szydło z worka!!!Marszałek nie kryje irytacji??? Ma tam swojego człowieka Jacka Sobczaka,ktory jest od początku przew.RN portu i nie znał sytuacji??? Znał i z premedytacją kłamał łącznie z Grabczukiem!!!Teraz "szczury uciekają z tonącego okrętu",bo już nie ma rozwiązania,trzeba przyznać się do błędu.Oszukiwali radnych poprzedniej kadencji,że lotnisko ruszy w 2011 roku i będzie tańsze od Niedźwiady,bo z wykorzystaniem istniejącego.Jeszcze niech teraz organa kontrolne sprawdzą to jeszcze wyj... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2011 o 06:02
0
[quote name='obiektywny' timestamp='1311541575' post='506107']
Mam świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał.
[/quote]

Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[quote name='obiektywny' timestamp='1311541575' post='506107']
Mam świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał.
[/quote]

Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to wid... rozwiń
Avatar
obiektywny / 24 lipca 2011 o 23:06
0
[quote name='Gość' timestamp='1311534159' post='506040']
Nic z tego nie rozumiem, synku.
Siedzisz w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL ?
Czy jesteś zwykłym kibicem popeliny ?
Nie napisałes ANI SŁOWA merytorycznej wypowiedzi, badziewiaku internetowy.
[/quote]
To jest właśnie ten styl - obrazić, znieważyć, opluć. Taki jest styl dyskusji uprawiany z uporem godnym lepszej sprawy przez ludzi taki9ch jak ty. Żeby jednak uspokoić twoje skołatane mą wypowiedzią nerwy pragnę wyjaśnić, że:
1. Nie jestem "synkiem", co mi imputujesz, choć chciałbym wrócić do czasów dzieciństwa. Wt6edy świat i ludzie byli inni, nie tak naiwni i głupi jak dziś.
2. Nie jestem "kibicem popeliny". To ty i tobie podobni na tym forum kupują popelinę sprzedawaną przez redaktorów DW. Teorie spiskowe, oskarżanie o wszelkie brudy - bez żadnych dowodów winy, w oparciu o pogłoski i plotki, wietrzenie wszędzie i zawsze afer, oczekiwanie natychmiastowych i łatwych rozwiązań, a przy tym malkontenctwo - to jest właśnie wasz świat.
3. Nie siedzę "w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL". Zdziwisz się, nawet nasze poglądy polityczne są różne. Mam, w przeciwieństwie do ciebie i innych "mędrców" na tym forum, świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał. I żal mi ,mali ludzie o małych rozumkach i pustych duszach.
4. Inwektywa o "badziewiaku" świadczy o tobie, a nie o mnie - o twoim stylu i specyficznym pojmowaniu kultury wypowiedzi. Co do faktów, to w sprawie Niedźwiady polecam ci choćby adres:www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100114/PRZEGLADPRASY/768773926
[quote name='Gość' timestamp='1311534159' post='506040']
Nic z tego nie rozumiem, synku.
Siedzisz w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL ?
Czy jesteś zwykłym kibicem popeliny ?
Nie napisałes ANI SŁOWA merytorycznej wypowiedzi, badziewiaku internetowy.
[/quote]
To jest właśnie ten styl - obrazić, znieważyć, opluć. Taki jest styl dyskusji uprawiany z uporem godnym lepszej sprawy przez ludzi taki9ch jak ty. Żeby jednak uspokoić twoje skołatane mą wypowiedzią nerwy pragn... rozwiń
Avatar
pawel / 29 lipca 2011 o 22:38
0
[quote name='ktosik' timestamp='1311763560' post='507367']
A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[/quote]
Ty nadinformowany, to właśnie PSL w 2008r za kilka stołków w Sejmiku i Zarządzie Województwa zdradziło swój własny pomysł na Niedźwiadę i weszło w koalicję z PO przyjmując do realizacji lotnisko w Świdniku.Kolejny raz pokazali ,że liczy się tylko kasa(w tym wypadku stanowiska),a nie zasady,program,czy obietnice z kampanii.Ktoś nazwał to prostytucją polityczną.
[quote name='ktosik' timestamp='1311763560' post='507367']
A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[/quote]
Ty nadinformowany, to właśnie PSL w 2008r za kilka stołków w Sejmiku i Zarządzie Województwa zdradziło swój własny pomysł na Niedźwiadę i weszło w koalicję z PO przyjmując do realizacji lotnisko w Świdniku.Kolejny raz pokazali ,że liczy się tylko kasa(w tym wypadku stanowiska),a ... rozwiń
Avatar
ktosik / 27 lipca 2011 o 12:46
0
[quote name='pawel' timestamp='1311625426' post='506667']
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajstwo i tam trochę inaczej to wygląda.
[/quote]

A Ty niedoinformowany z uporem maniaka obwiniasz PSL. PSL nie przeszkadza, chociaż powinno w podzięce za Niedźwiadę. Rządzi PO, a lotnisko forsuje PO i PiS.
[quote name='pawel' timestamp='1311625426' post='506667']
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi ... rozwiń
Avatar
pawel / 25 lipca 2011 o 22:23
0
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajstwo i tam trochę inaczej to wygląda.
Wszędzie gdzie rządzi PSL wychodzą takie kwiatki.Oni nie chcą niczego zbudować.Oni chcą by inwestycja trwała 20-30 lat i była ciągle w budowie.Przez ten okres można wygrać parę kampanii wyborczych(gdy dzielni PSL-owcy będą wyszarpywać kolejne pieniądze z różnych budżetów).Kolejni działacze pokręcą trochę lodów,a firmy związane z PSL będą mieć robotę przez 20 lat.Tu chyba wychodzi dlaczego wschodnia Polska jest biedna.Proszę zwrócić uwagę,że od 1945r tymi terenami rządził najpierw ZSL,a od 20 lat PSL.Inne rejony już dawno pogoniły to tałatajs... rozwiń
Avatar
obiektywny / 25 lipca 2011 o 20:33
0
[quote name='Gość' timestamp='1311566546' post='506135']
Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[/quote]
Poza frazesem o rzekomo "dziesiątkach przesłanek" nie podajesz choćby jednej przesłanki. Taka jest twoja wiarygodność. Piszę to bezinteresownie, bez korzyści. Wiem, że trudno uwierzyć w to tym, którzy wszystkich mających odmienne od nich zdanie wkładają do jednego worka z władzami PLL.
[quote name='Gość' timestamp='1311566546' post='506135']
Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[/quote]
Poza frazesem o rzekomo "dziesiątkach prze... rozwiń
Avatar
Max / 25 lipca 2011 o 13:56
0
nazywajmy rzeczy po imieniu: [size="7"]KRĘTACZE Z PLL[/size] powinni ponieść odpowiedzialność za matactwa przy projekcie a szanowny pan [size="7"]MARSZAŁEK do dymisji[/size] za kompletny brak nadzoru !!!
Avatar
ktosik / 25 lipca 2011 o 09:52
0
[quote name='wkurzony' timestamp='1311575407' post='506181']
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
[/quote]

Przypominam, że nie wszyscy dali się oszukać, wystarczyło tylko myśleć, a nie ulegać PRL-owskiej propagandzie sukcesu.
Panie Jacku, to Pan powinien się zajmować tematem lotniska od 2007 r., a nie Magdalena Bożko. Wtedy byłaby szansa na w miarę rzetelne informacje.
[quote name='wkurzony' timestamp='1311575407' post='506181']
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
[/quote]

Przypominam, że nie wszyscy dali się oszukać, wystarc... rozwiń
Avatar
wkurzony / 25 lipca 2011 o 08:30
0
istotą sprawy nie są większe koszty budowy, czy mniejszy kontener (kurnik) przylotów/odlotów, lecz to że zarząd PLL i władze województwa i miasta przez co najmniej dwa lata [size="5"]oszukiwali[/size] bezczelnie mieszkańców Lubelszczyzny. Za to wszyscy powinni podać się do dymisji... Gdyby mieli choć odrobinę honoru.
Ja już na nikogo z nich nie zagłosuję.
Avatar
Jozef46 / 25 lipca 2011 o 07:07
0
No i powoli wyłaźi szydło z worka!!!Marszałek nie kryje irytacji??? Ma tam swojego człowieka Jacka Sobczaka,ktory jest od początku przew.RN portu i nie znał sytuacji??? Znał i z premedytacją kłamał łącznie z Grabczukiem!!!Teraz "szczury uciekają z tonącego okrętu",bo już nie ma rozwiązania,trzeba przyznać się do błędu.Oszukiwali radnych poprzedniej kadencji,że lotnisko ruszy w 2011 roku i będzie tańsze od Niedźwiady,bo z wykorzystaniem istniejącego.Jeszcze niech teraz organa kontrolne sprawdzą to jeszcze wyjdą inne kwiatki!A panowie nie do parlamentu tylko na zasiłek,a w województwie -"KOMISARZ"!!!
No i powoli wyłaźi szydło z worka!!!Marszałek nie kryje irytacji??? Ma tam swojego człowieka Jacka Sobczaka,ktory jest od początku przew.RN portu i nie znał sytuacji??? Znał i z premedytacją kłamał łącznie z Grabczukiem!!!Teraz "szczury uciekają z tonącego okrętu",bo już nie ma rozwiązania,trzeba przyznać się do błędu.Oszukiwali radnych poprzedniej kadencji,że lotnisko ruszy w 2011 roku i będzie tańsze od Niedźwiady,bo z wykorzystaniem istniejącego.Jeszcze niech teraz organa kontrolne sprawdzą to jeszcze wyj... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lipca 2011 o 06:02
0
[quote name='obiektywny' timestamp='1311541575' post='506107']
Mam świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał.
[/quote]

Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to widzi (a niektórzy merytorycznie opisują) oprócz ciebie.

Jeśli ktoś tego nie dostrzega to albo jest po prostu ślepy, albo ma z tego korzyść.

P.S. Inflacje mamy max 5 % rocznie, więc nie rozumiem dlaczego "wszystko teraz drożeje".
[quote name='obiektywny' timestamp='1311541575' post='506107']
Mam świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał.
[/quote]

Są dziesiątki przesłanek do tego, że to lotnisko będzie jedną wielka dojarką kasy dla grupy określonych osób.
Każdy to wid... rozwiń
Avatar
obiektywny / 24 lipca 2011 o 23:06
0
[quote name='Gość' timestamp='1311534159' post='506040']
Nic z tego nie rozumiem, synku.
Siedzisz w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL ?
Czy jesteś zwykłym kibicem popeliny ?
Nie napisałes ANI SŁOWA merytorycznej wypowiedzi, badziewiaku internetowy.
[/quote]
To jest właśnie ten styl - obrazić, znieważyć, opluć. Taki jest styl dyskusji uprawiany z uporem godnym lepszej sprawy przez ludzi taki9ch jak ty. Żeby jednak uspokoić twoje skołatane mą wypowiedzią nerwy pragnę wyjaśnić, że:
1. Nie jestem "synkiem", co mi imputujesz, choć chciałbym wrócić do czasów dzieciństwa. Wt6edy świat i ludzie byli inni, nie tak naiwni i głupi jak dziś.
2. Nie jestem "kibicem popeliny". To ty i tobie podobni na tym forum kupują popelinę sprzedawaną przez redaktorów DW. Teorie spiskowe, oskarżanie o wszelkie brudy - bez żadnych dowodów winy, w oparciu o pogłoski i plotki, wietrzenie wszędzie i zawsze afer, oczekiwanie natychmiastowych i łatwych rozwiązań, a przy tym malkontenctwo - to jest właśnie wasz świat.
3. Nie siedzę "w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL". Zdziwisz się, nawet nasze poglądy polityczne są różne. Mam, w przeciwieństwie do ciebie i innych "mędrców" na tym forum, świadomość tego, że lotnisko jest nam potrzebne, że musi kosztować dużo, bo wszystko teraz drożeje, że wreszcie trzeba dać kredyt zaufania tym, którzy podjęli się tego dzieła. Nie oskarżam ich o złodziejstwo tak jak wy, bo nie mam ŻADNYCH DOWODÓW. Czekam cierpliwie na finał. I żal mi ,mali ludzie o małych rozumkach i pustych duszach.
4. Inwektywa o "badziewiaku" świadczy o tobie, a nie o mnie - o twoim stylu i specyficznym pojmowaniu kultury wypowiedzi. Co do faktów, to w sprawie Niedźwiady polecam ci choćby adres:www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100114/PRZEGLADPRASY/768773926
[quote name='Gość' timestamp='1311534159' post='506040']
Nic z tego nie rozumiem, synku.
Siedzisz w kieszeni tych, którzy trzepią kapustę ze spółki PLL ?
Czy jesteś zwykłym kibicem popeliny ?
Nie napisałes ANI SŁOWA merytorycznej wypowiedzi, badziewiaku internetowy.
[/quote]
To jest właśnie ten styl - obrazić, znieważyć, opluć. Taki jest styl dyskusji uprawiany z uporem godnym lepszej sprawy przez ludzi taki9ch jak ty. Żeby jednak uspokoić twoje skołatane mą wypowiedzią nerwy pragn... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 82 17

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 25 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.