Przedstawiamy 27 najciekawszych produktów turystycznych naszego regionu, które walczą o certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej
Carnaval Sztuk-Mistrzów
Chmieloty to trzydniowy festyn paralotniowy, odbywający się podczas Chmielaków w Krasnymstawie. Organizatorzy planują własne "lotnisko” przystosowane do startów paralotni z napędem. Świetna idea, widowiskowa zabawa.
Carnaval Sztuk-Mistrzów w Lublinie to święto nowego cyrku, teatru i sztuki alternatywnej, nawiązujące do postaci Sztukmistrza z Lublina – ikony rozpoznawalnej na całym świecie. Miasto Lublin staje się teatralną dekoracją dla przedstawień i mrożących krew w żyłach pokazów sprawności.
Dwór Sanna w Wierzchowiskach to zabytkowe miejsce, w którym można zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku i aktywnie wypocząć. Wśród proponowanych atrakcji są driving range, rowery, quady, balia hot tub, snowtubing, kuligi. W pobliskim lesie znajduje się jedna z najlepszych na Lubelszczyźnie tras do downhillu, czyli ekstremalnej jazdy rowerem.
Grota Solna i Jacnia
Turystyka zdrowotna robi furorę. Stawia na to Grota Solna w Wólce, która od 2006 roku organizuje integracyjne festyny tematyczne. Można wybierać między ginącymi zawodami, podróżą pirackim szlakiem czy wędrówką z bajkowymi postaciami.
Wyjątkowa atmosfera panująca w hotelu Rusałka w Okunince nad Jeziorem Białym pozwala spędzić czas w łagodnym klimacie Poleskiego Parku Narodowego. To dobre miejsce do wypadów do Włodawy, Zamościa i Chełma.
Stacja Narciarska i Ośrodek Wypoczynkowy Jacnia na Roztoczu zapewnia aktywny wypoczynek przez cały rok. Tereny Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i otuliny Roztoczańskiego Parku Narodowego plus zalew na rzece Jacynka to dobra propozycja dla rodzinnego urlopu.
Józiowa zagroda
Jarmark w Holi to cykliczna impreza masowa organizowana od 16 lat, połączona z uroczystym odpustem w cerkwi św. Antoniego Peczerskiego w Holi. Skansen, w skład którego wchodzą drewniane zabudowania mieszkalne oraz gospodarskie (chałupa, stodoła, wiatrak, kuźnia, kapliczka z krzyżami, ule, studnia z żurawiem i piec do wypału gliny, ściągają turystów z całej Polski.
W Józiowej Zagrodzie (Mikuszewskie 18) znajdziecie obserwatorium astronomiczne, wystawy tematyczne, Izbę Tradycji. Na warsztatach poznacie tajniki prania (kijanką i na tarze) i prasowania (maglowanie i prasowanie żelazkami węglowymi). Można spać w stodole na sianie, a kuchnia jest ziołowa i ekologiczna.
Muzeum Sienkiewicza i rowery
Kto kocha historię, jeździ na Historyczną Majówkę w Zawieprzycach. Romantyczne ruiny zamku, legenda o wielkiej miłości, efektowne pokazy z kostiumami i muzyką mają już fanów w całej Polsce.
W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej spotkacie Sienkiewicza, Nerona i Zagłobę. W dworku stoi fortepian z 1841 roku należący do matki pisarza, na którym grał mały Henryk, salonik z kołyską. Miłośnicy filmów mogą zobaczyć rekwizyty z ekranizowanych filmów, makiety bitew pod Grunwaldem i Zbarażem.
Na tym tle Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu może wydawać się ekscentryczne, ale już o nim głośno w Polsce.
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa jest unikatową atrakcją turystyczną, jedyną na Lubelszczyźnie i jedną z niewielu w Polsce. Podczas sentymentalnej podróży poznacie liczne walory przyrodnicze, kulturowe i historyczne Lubelszczyzny.
Ogród Zoologiczny w Zamościu jest jedyną tego typu placówką w Polsce wschodniej, jedną z 15 w Polsce. W latach 2009–2011 przeprowadzono tu kompleksowy remont i przebudowę, dzięki czemu obiekt ten stał się produktem turystycznym o zupełnie nowej jakości i dużej atrakcyjności.
Ośrodek Wypoczynkowy Leśna Ryba to wyjątkowe miejsce łączące rodzinną atmosferę z różnorodnymi sposobami spędzenia wolnego czasu. 39 domków nad piaszczystą plażą jeziora Gumienek, największy w regionie park linowy, dwa nowoczesne korty tenisowe z syntetyczną trawą, rowery, sprzęt wodny to raj dla turystów.
W ofercie Ośrodka Wczasowego Roztoczanka znajduje się 190 miejsc noclegowych, basen, restauracja z pyszną regionalną i domową kuchnią, zalew, wypożyczalnia rowerów, plac zabaw dla dzieci "Fikolandia”, tradycyjna sauna fińska i park linowy "Roztoczolandia”.
Przygoda zaczyna się tutaj – twierdzą organizatorzy projektu "Bug rajem dla kajakarzy” z Białej Podlaskiej. Na turystów czeka nadbużański tygiel wielokulturowych miejsc na obszarze proponowanych spływów. Podczas spływów można zwiedzić synagogę we Włodawie, pozostałości Olendrów w okolicy Sławatycz, monastyr w Jabłecznej, bazylikę w Kodniu, cmentarz tatarski w Zastawku i cerkiew neounicką w Kostomłotach.
Radzyńska Kraina Serdeczności to turystyczna marka powiatu radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski. Na turystów czekają cztery kierunki: Szlachecka Gościnność, Folklor ze Smakiem, Naturalnie Aktywni i Co Nam w Duszy Gra.
I edycja "Sezonu Lublin” pod hasłem "Zapraszam na szlak. Lublin” odbyła się w terminie od 28 kwietnia do 22 maja 2012 roku. Cykl imprez obejmował 80 wydarzeń, w których łącznie wzięło udział ok. 2300 uczestników.
Główną ideą Spa Orkana w Lublinie jest propagowanie usług rewitalizujących o charakterze prozdrowotnym. Na turystów czekają usługi w Strefie Wody i Saun oraz w Strefie Masaży. Stale rozszerza się oferta w Strefie Masaży i Strefie Beauty.
"System szlaków turystycznych na obszarach chronionych powiatu opolskiego” to propozycja dla rowerzystów. Ze wszystkich szlaków rowerowych na terenie powiatu opolskiego na szczególną uwagę zasługuje szlak rowerowy "Dolina Chodelki”.
Roztoczańska Majówka
"Szlak Kredą Pisany – po atrakcjach ziemi chełmskiej” nawiązuje do unikatowych pokładów kredowych zalegających na terenie ziemi chełmskiej. Można nim wędrować na trzy sposoby, początek i koniec każdej z nich znajduje się w Chełmie.
Impreza Weekend na szlaku UNESCO to propozycja poznania dwóch miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco – Zamościa i Lwowa. Przez cały rok od piątku do niedzieli każda osoba przyjeżdżającą do Zamościa może skorzystać z dwóch noclegów w hotelu, zwiedzić Zamość z przewodnikiem oraz pojechać na wycieczkę do Lwowa.
Na zamku i w Zwierzyńczyku
Muzeum Zamek w Janowcu to dziś nowoczesne muzeum, dziedziniec z wydarzeniami i koncertami, dobra restauracja i ulubione miejsce miłośników sera i wina. XIX-wieczny parki ze starodrzewem to 17 ha malowniczych terenów i urokliwe miasteczko rozłożone u stóp zamku.
Podobne klimaty czekają w "Zwierzyńczyku”. To teren z układem wodnym i opasającymi go oświetlonymi alejkami i kładkami odtworzonymi w ramach "założenia willowego Zwierzyniec” z czasów pierwszego ordynata Jana Zamoyskiego i projektodawcy ordynackich budowli Bernarda Moranda. Zwierzyniec jest magiczny.