Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 grudnia 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Lublinianin pracował przy produkcji "Hobbita"

0 9 A A

- Jako, że pracowałem przy technologii Motion Capture i Motion Editing, mój wkład można znaleźć w większości scen; zwłaszcza tych, gdzie na scenie widzimy setki lub tysiące postaci - mówi Marcin Orłowski z Lublina, który pracował m.in. przy efektach specjalnych do filmu Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jak się zaczęła pańska przygoda z animacją i efektami specjalnymi?

- To dość długa historia. Od kiedy pamiętam, zawsze fascynowały mnie kreskówki, filmy animowane oraz produkcje z efektami specjalnymi, ale nie tylko tymi cyfrowymi. Cała moja edukacja to taka podróż przez lekcje rysunku, malowanie oraz matematykę i programowanie. Bardzo ciężko było mi się zdecydować, którą drogą chciałbym pójść dalej, bo wtedy wydawało mi się, że trudno te dwie skrajności ze sobą połączyć. Z jednej strony sztuka, z drugiej nowoczesne technologie.

• Aż trafił pan do pewnej szkoły...

- Będąc w Stanach w czasie wakacji przypadkowo natknąłem się na artykuł o szkołach VFX. Wtedy wiedziałem, że znalazłem dla siebie wymarzony zawód. Kilka przygód po drodze sprawiło, że trzy miesiące później studiowałem już w Australii. Tam w niesamowicie klimatycznym miasteczku Byron Bay na północy Nowej Południowej Walii zwanym Mekką surferów i hippisów, ktoś postanowił stworzyć szkołę filmową ze specjalnością w animacji i efektach specjalnych. To był czas, gdzie właśnie obok, w Nowej Zelandii, kończyła się praca nad trylogią Władca Pierścieni i można było znaleźć świetną kadrę nauczycieli prosto z planów filmowych. Szkoła ta nie przetrwała długo w takiej formie, ale czasu wystarczyło, by zdobyć tam dyplom.

• Co było dalej?

- Niedługo potem pracowałem już nadzorując tworzenie postaci cyfrowych do nowej produkcji w Brystolu, w legendarnym studio Aardman Animations. To już była pierwsza praca marzeń: praca z twórcami kultowych animacji "Wallace & Gromit” i reżyserem "Uciekających Kurczaków”. Projekt był wyjątkowy dlatego, że łączył w sobie postaci lalkowe animowane metodą poklatkową z postaciami cyfrowymi, które musieliśmy zbudować tak, aby widz myślał, że wszystko to, co widzi, to tylko lalki. Niesamowity rozmiar produkcji sprawił, że w Bristolu spędziłem 2,5 roku pracując przez większość czasu przy produkcji "Piraci”. Później było jeszcze kilka filmów w Kanadzie i USA, np. ostatnia produkcja Laika z Portland w stanie Oregon, która niedawno zagościła u nas w kinach pod tytułem "Pudłaki”. To w skrócie opowieść o małych trollach, które chowają się w pudełkach. Okazało się, że po zbudowaniu wszystkich pudłaków to ja, wraz żoną, spakowaliśmy wszystko do 12 wielkich pudeł, by przenieść się do krainy, gdzie trolle są już trochę większe. Jesteśmy tutaj do dziś.

Przez wszystkie te lata pracowałem już w kilku rolach. Wszystko, co robię, kręci się wokół postaci cyfrowych. To praca głównie przy budowie animowanych postaci, rzeźbieniu i budowie animacji twarzy, samej animacji i efektów specjalnych oraz programowaniu narzędzi do wszystkich tego typu zadań.

• Nad czym pan teraz pracuje?

- Niedawno skończyliśmy prace nad ostatnią - trzecią - częścią Hobbita. Pracowałem przy niej półtora roku, tym razem zajmując się programowaniem narzędzi do technologii Motion Capture. Mamy tutaj zbudowaną ogromną scenę MoCap, gdzie Peter Jackson spędzał mnóstwo czasu reżyserując wszystkie stworzenia, które widać w filmie. Jednego dnia kaskaderzy i aktorzy grali tutaj małpy do Planety Małp, a następnego dnia "przemieniali” się już w golluma, hobbita czy elfa. Ostatnie miesiące to były naprawdę długie dni i noce spędzone w studio. To była ogromna ilość pracy, którą trzeba było wykonać w bardzo krótkim czasie. Wielkie sceny bitewne widać było na ekranach monitorów dosłownie do ostatniej minuty produkcji.

• W najnowszym Hobbicie mamy podobno zobaczyć 45-minutową scenę batalistyczną, która kończy film. Przy niej też pan pracował?

- Jako, że pracowałem przy technologii Motion Capture i Motion Editing, mój wkład można znaleźć w większości scen; zwłaszcza tych, gdzie na scenie widzimy setki lub tysiące postaci. To było nasze największe wyzwanie od strony technicznej, jako że nigdy nie było tutaj scen gdzie tysiące cyfrowych "aktorów” widocznych jednocześnie na ekranie trzeba było wyedytować nie polegając jedynie na zautomatyzowanej symulacji tłumów. Chcieliśmy, aby tutaj zarówno artyści, jak i reżyser, mogli zachować jak największą kontrolę nad każdą walczącą postacią.

• Jak bardzo czasochłonna jest pańska praca?

- Tak, jak powiedziałem wcześniej: pochłania ogromną ilość czasu. Ostatnie miesiące to w większości praca na dwa etaty. Nic nie jest jednak monotonne. Cały czas coś się dzieje i pojawiają się nowe wyzwania. Bardzo miło jednak spojrzeć na efekt końcowy. Właśnie wspólnie z rodzinami mieliśmy niedawno okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz w lokalnym kinie w Wellington.

• Ma pan już kolejne plany związane z wielkimi produkcjami?

- Planów jest sporo i czasem ciężko się zdecydować. Na razie w tym samym studio przygotowujemy wiele nowych projektów, o których niestety nie mogę jeszcze nic opowiedzieć. Każdy wygląda imponująco. I chociaż premiera Hobbita już za nami, to nie do końca pożegnaliśmy się z Krainą Śródziemia. Została jeszcze cała masa dodatkowych scen do dokończenia, które pojawią się dopiero na wydaniu DVD i BluRay.

• A w Polsce jest szansa na podobną pracę?

- W Polsce rynek efektów specjalnych nie jest jeszcze bardzo energiczny. Zdecydowanie więcej pracy jest przy grach komputerowych. Pod tym względem nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów. Naprawdę świetnie się w tym przemyśle odnajdujemy.
Marcin Orłowski studiował matematykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Potem kończył animację na SAE w Australii, a następnie Efekty specjalne na Aula Tematica w Hiszpanii.

Pracował dla Aardman Animations (Anglia), Sony Pictures Imagework w Kanadzie, Digital Domain na Florydzie, Laika w Portalnd. Teraz pracuje dla Weta Digital w Nowej Zelandii. Specjalizuje się w technologiach animacji i budowie postaci.


Hobbit: Bitwa Pięciu Armii

To ostatnia część trylogii w reżyserii Petera Jacksona. Scenariusz: Fran Walsh, Philippa Boyens, Guillermo del Toro i Peter Jackson. W rolach głównych: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Evangeline Lilly, Graham McTavish, James Nesbitt. Polska premiera: 25 grudnia.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jarek Trocki / 28 grudnia 2014 r. o 03:54

Gratulacje! I serdeczne pozdrowienia świąteczno-noworoczne od "KUL-owca" i Lublinianina z urodzenia z... Rockville, w stanie Maryland (US).

Avatar
Aeero / 28 grudnia 2014 r. o 03:03

Brawa oczywiście, miło wiedzieć, że przy tak znanej produkcji pracował nasz rodak, i to z Lublina :D

Oby tak dalej!

Avatar
Andrzej / 28 grudnia 2014 r. o 00:40

gratuluję i pozdrawiam :)

Avatar
Lublinianka / 27 grudnia 2014 r. o 15:24

Super! Piękna praca;))) Jesteśmy wdzięczni, że podzielił się Pan swoimi osiągnięciami z krajanami. Życzymy dalszego rozwoju i realizacji pasji;))))

Avatar
izz / 25 grudnia 2014 r. o 14:47

O proszę... pięknie. Gratulacje dla Pana!

Avatar
piotrek / 24 grudnia 2014 r. o 21:48
Walcie sie krytykujacy malkontenci!!! Ja Panu gratuluję! Dla mnie osiągnął Pan sukces i bardzo się cieszę ze jest Pan z Lublina... trzymam kciuki za Pana dalszą karierę
Avatar
ojoj / 24 grudnia 2014 r. o 13:59

Wiedziałem wchodząc tu że się nie zawiodę. Płacz sprytnych inaczej trwa. Nic nie może się podobać. Nic. Pozdrowienia dla normalnych.

Avatar
Pan Widz / 24 grudnia 2014 r. o 13:27

"Piraci" to dobra produkcja ale kiepskie efekty rzucały się w oczy - a szkoda.

Avatar
Robert / 24 grudnia 2014 r. o 12:45
Te efekty tłumu itd były co najwyżej na średniej półce. Tragedia i jeszcze raz tragedia.... Sony powinno pociągnąć do odpowiedzialności ludzi od efektów specjalnych ponieważ były mierne (same armię czy tzw. tłumy). Nie wiem jak można było tego nie zauważyć. :/ lepiej gdyby premierę przełożyli o rok, a nie wypuszczać półprodukt...
Avatar
Jarek Trocki / 28 grudnia 2014 r. o 03:54

Gratulacje! I serdeczne pozdrowienia świąteczno-noworoczne od "KUL-owca" i Lublinianina z urodzenia z... Rockville, w stanie Maryland (US).

Avatar
Aeero / 28 grudnia 2014 r. o 03:03

Brawa oczywiście, miło wiedzieć, że przy tak znanej produkcji pracował nasz rodak, i to z Lublina :D

Oby tak dalej!

Avatar
Andrzej / 28 grudnia 2014 r. o 00:40

gratuluję i pozdrawiam :)

Avatar
Lublinianka / 27 grudnia 2014 r. o 15:24

Super! Piękna praca;))) Jesteśmy wdzięczni, że podzielił się Pan swoimi osiągnięciami z krajanami. Życzymy dalszego rozwoju i realizacji pasji;))))

Avatar
izz / 25 grudnia 2014 r. o 14:47

O proszę... pięknie. Gratulacje dla Pana!

Avatar
piotrek / 24 grudnia 2014 r. o 21:48
Walcie sie krytykujacy malkontenci!!! Ja Panu gratuluję! Dla mnie osiągnął Pan sukces i bardzo się cieszę ze jest Pan z Lublina... trzymam kciuki za Pana dalszą karierę
Avatar
ojoj / 24 grudnia 2014 r. o 13:59

Wiedziałem wchodząc tu że się nie zawiodę. Płacz sprytnych inaczej trwa. Nic nie może się podobać. Nic. Pozdrowienia dla normalnych.

Avatar
Pan Widz / 24 grudnia 2014 r. o 13:27

"Piraci" to dobra produkcja ale kiepskie efekty rzucały się w oczy - a szkoda.

Avatar
Robert / 24 grudnia 2014 r. o 12:45
Te efekty tłumu itd były co najwyżej na średniej półce. Tragedia i jeszcze raz tragedia.... Sony powinno pociągnąć do odpowiedzialności ludzi od efektów specjalnych ponieważ były mierne (same armię czy tzw. tłumy). Nie wiem jak można było tego nie zauważyć. :/ lepiej gdyby premierę przełożyli o rok, a nie wypuszczać półprodukt...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Straż Miejska jest w Zamościu niepotrzebna – uznał pewien obywatel i petycję w sprawie rozwiązania tej formacji skierował do Rady Miasta. Temat stanie na najbliższej, poniedziałkowej sesji. Nie zanosi się jednak na to, aby propozycja mieszkańca została zrealizowana.

Mieszkańcy miasta mogą płacić mniej. Ruszyły prace nad kartą puławiaka

Mieszkańcy miasta mogą płacić mniej. Ruszyły prace nad kartą puławiaka

29 osób weszło do powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem jest przygotowanie i wdrożenie Puławskiej Karty Mieszkańca. Plastikowy dokument ma zagwarantować puławianom szereg upustów i rabatów na usługi oferowane nie tylko przez samorząd.

Kto pokieruje ośrodkiem wychowawczym? Trwa konkurs

Kto pokieruje ośrodkiem wychowawczym? Trwa konkurs

Zarząd powiatu puławskiego ogłosił konkurs na dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej. Od kwietnia kieruje nim pełniący obowiązki dyrektora Jacek Górczyński, który objął stanowisko po rezygnacji swojego poprzednika, Juliusza Krzaczkowskiego.

Mundial 2022: Anglia – USA 0:0, Iran lepszy od Walii

Mundial 2022: Anglia – USA 0:0, Iran lepszy od Walii

Druga seria gier w grupie B przyniosła w piątek niespodziewane rozstrzygnięcia. Iran pokonał Walię 2:0, a obie bramki zdobył w doliczonym czasie gry, kiedy grał w liczebnej przewadze. Z kolei Anglia, która na inaugurację strzeliła sześć goli tym razem zakończyła spotkanie przeciwko USA z zerowym kątem.

PDPZ 2022. Ewa Dados: Jesteśmy. Zaczynamy. Możemy podzielić się sobą

PDPZ 2022. Ewa Dados: Jesteśmy. Zaczynamy. Możemy podzielić się sobą

Zaczynamy w Lublinie, ale uliczne zbiórki będą także w innych miastach, w Chełmie, Parczewie, Zamościu i Michowie a także w późniejszych terminach aż do 22 grudnia - mówi redaktor Ewa Dados, pomysłodawczyni akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, przewodnicząca Społecznego Komitetu Organizacyjnego przy Radiu Lublin.

Mundial 2022: Holandia – Ekwador 1:1, Senegal lepszy od Kataru

Mundial 2022: Holandia – Ekwador 1:1, Senegal lepszy od Kataru

W piątek została rozegrana druga kolejka spotkań w grupie A na mundialu w Katarze. I wiadomo już, że gospodarze mistrzostw świata zakończą swój udział w turnieju na trzech meczach. W drugim starciu musieli uznać wyższość Senegalu po porażce 1:3. Co ciekawe, Ekwador urwał punkt faworyzowanym Holendrom (1:1). Co więcej, to ekipa z Ameryki Południowej spisała się zdecydowanie lepiej i był to remis ze wskazaniem na drużynę trenera Gustavo Alfaro.

Turcy wybudują nową cześć S17 w Lubelskiem. Polska firma zajmie kolejnym odcinkiem
galeria

Turcy wybudują nową cześć S17 w Lubelskiem. Polska firma zajmie kolejnym odcinkiem

W poniedziałek zostaną podpisane umowy na dwie nowe części drogi ekspresowej numer 17. Zlecenia otrzymają firmy z Turcji i Polski.

PiS górą w lubelskim sejmiku. Apelu do rządu nie będzie

PiS górą w lubelskim sejmiku. Apelu do rządu nie będzie

Sejmik województwa lubelskiego nie zaapeluje do rządu o podjęcie działań w celu odblokowania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Taki apel chcieli wystosować radni Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale głosami Prawa i Sprawiedliwości ten punkt został zdjęty z porządku obrad.

100 tys. zł pomocy dla rodzinom ofiar tragedii w Przewodowie
galeria

100 tys. zł pomocy dla rodzinom ofiar tragedii w Przewodowie

Województwo lubelskie przekaże 100 tys. złotych na pomoc rodzinom ofiar eksplozji w Przewodowie. Radni sejmiku uchwałę w tej sprawie poparli jednogłośnie.

Dzień Patrona i ślubowanie pierwszych klas w I LO [zdjęcia]
galeria

Dzień Patrona i ślubowanie pierwszych klas w I LO [zdjęcia]

W piątek społeczność I LO im. A. J. Czartoryskiego w Puławach obchodziła Dzień Patrona. Uroczystości poprzedziła msza w intencji szkoły, poświęcono jej nowy sztandar, a uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie.

Lublin. Kolejne opóźnienie na budowie nowego dworca. Jeszcze ponad rok prac

Lublin. Kolejne opóźnienie na budowie nowego dworca. Jeszcze ponad rok prac

Niemal do zera spadają szanse na to, że w przyszłym roku otwarty zostanie nowy dworzec autobusowy budowany w Lublinie między ul. Gazową a Młyńską. Jego wykonawca znowu prosi miasto o dodatkowy czas na dokończenie robót

Polski Cukier Start kontra Legia Warszawa. Będą mocniejsi pod koszem

Polski Cukier Start kontra Legia Warszawa. Będą mocniejsi pod koszem

Polski Cukier Start w niedzielę podejmie Legię Warszawa. Oba zespoły przystąpią do tego spotkania po ciężkich meczach w europejskich pucharach.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Liczą na przyjazd Andrzeja Dudy
26 listopada 2022, 16:00

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Liczą na przyjazd Andrzeja Dudy

Na pewno pod patronatem Prezydenta RP, a być może również z udziałem Andrzeja Dudy odbędą się tegoroczne obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny.

Bezpieczna chwilówka – jak zaciągnąć?

Bezpieczna chwilówka – jak zaciągnąć?

Pożyczki pozabankowe są bardzo popularne w Polsce. Korzystają z nich osoby w różnym wieku. Ogromną zaletą jest fakt, że chwilówkę można przeznaczyć na dowolny cel. Zaciągając pożyczkę, upewnij się, że jest ona bezpieczna. Jak zweryfikować wiarygodność firmy pożyczkowej i wybrać dobrą ofertę?

Lekcja w mące. Rzemieślnicy pokazują jak pracują

Lekcja w mące. Rzemieślnicy pokazują jak pracują

Uczniowie piekli bułki własnego projektu, sprawdzali czym się różnią rodzaje mąki i oglądali piekarnię od środka. Taka lekcja to okazja by lokalni rzemieślnicy pokazali na czym polega ich zajęcie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!