Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 marca 2005 r.
18:16
Edytuj ten wpis

Małe cuda

0 0 A A

Zostać dawcą szpiku nie jest łatwo. Ale warto się postarać. Wystarczy mieć 18 lat i być zdrowym. Tylko tyle, by komuś uratować życieMichalinka...
...ma 4 latka. Od pół roku nie widziała ani swoich dziadków, ani swojego rodzeństwa. Tata też rzadko ją odwiedza. Bo Michalinka od pół roku jest w szpitalu. Od pół roku nie widzi nic poza szpitalnymi korytarzami, pielęgniarkami, lekarzami. Na szczęście może być przy niej mama. I jest codziennie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Michalinka jest mała, ale rozumie bardzo wiele. Wie, że jest chora. Że wyleczyć może ją tylko przeszczep szpiku. – Taka kroplówka, tylko magiczna – opowiada dziewczynka. – Bo po niej będę zdrowa jak rybka. Nie mogę się doczekać.
Pani Ania, mama Michalinki, nie może wtedy powstrzymać łez. – Wszyscy pocieszają, że dziecko dobrze znosi chorobę, że wszystko będzie w porządku. Ale wystarczy popatrzeć na małą, a łzy same cisną się do oczu.
Michalinka nie ma włosów. Wypadły jej brwi. To efekt leczenia chemią. Dziewczynka ma bardzo duży, wydęty brzuszek, spuchnięte policzki. – Śmieje się, że wygląda jak balonik – dodaje pani Ania. – I że to minie. Tylko żeby ten przeszczep już był. A tu ciągle nie ma dawcy...
Żeby zostać dawcą...
Postanowiłam zostać dawcą szpiku kostnego. To tylko jedno zwykłe badanie krwi. Potem wpisują Cię na listę do banku dawców. I czekasz... Aż znajdzie się ktoś, kto Twojej krwi i Twojego szpiku będzie potrzebował. Może się tak zdarzyć, że z Twojej oferty nie skorzysta nikt. Może się zdarzyć, że uratujesz życie kilku osobom.
Szukam w Internecie banków szpiku. Jest informacja: „Dawcą możesz zostać kontaktując się z najbliższą Wojewódzką Stacją Krwiodawstwa”. Więc się skontaktowałam.
Piotr...
...ma 34 lata. Jest po przeszczepie szpiku. Drugim. Bo pierwszy przeszczep jego organizm odrzucił. Teraz modli się, żeby scenariusz się nie powtórzył. – Bo to będzie oznaczało, że pożegnam się z tym światem. A ja tak bardzo chcę żyć – mówi Piotr.
Zaczęło się niewinnie. Ciągłe zmęczenie, senność, jakieś rozdrażnienie, bóle głowy. – Nie było to specjalnie dokuczliwe, więc się nie przejmowałem. Tylko moja dziewczyna ciągle powtarzała, że za szybko się męczę, że się pocę – opowiada Piotr. – Dla świętego spokoju zrobiłem badania. Potem kolejne, bo pierwsze laborantka poradziła mi powtórzyć. A potem następne, następne, następne... Coraz bardziej inwazyjne. Coraz bardziej bolesne. Coraz bardziej niepokojące.
Miesiące oczekiwania na przeszczep. A w tym czasie chemia. Kilka godzin leżenia pod toksyczną kroplówką. A potem całe dnie męczarni. Wymioty, potworny ból mięśni. – Nie chcę tego pamiętać – mówi Piotr. – Wtedy jedynym moim marzeniem było, żeby zjawił się dawca. Żeby do sali wszedł lekarz i powiedział: „Panie Piotrze, mamy dawcę”.
Chcę, ale nie mogę...
– Proszę pani, chciałam zostać dawcą szpiku – mówię do młodej pielęgniarki, spotkanej na korytarzu centrum krwiodawstwa w Lublinie. – Co muszę zrobić? Gdzie pójść?
– Ale u nas nie można zapisać się do banku szpiku – odpowiada zakłopotana pielęgniarka. – Bo... nie mamy pieniędzy na takie badania, które są potrzebne. Wie pani... ministerstwo zdrowia wprowadziło cięcia. Wcześniej robiliśmy takie badania, ale teraz to już niemożliwe.
Niemożliwe? Bo cięcia, bo brak pieniędzy, bo badania drogie?
Małgorzata...
...ma 42 lata. Jej córka Agnieszka ma 18 lat. Jest już dorosła. Syn Tomek chodzi do gimnazjum. A maleńki, ośmiomiesięczny Jaś od trzech tygodni czeka w domu na mamę. Pani Małgorzata i jej mąż adoptowali najmłodszego synka. Jest z nimi od pięciu miesięcy. – To było cudowne pięć miesięcy – mówi pani Małgorzata. – Ale trzy tygodnie temu mój świat się zawalił.
W szpitalnym holu siedzi Agnieszka. Płacze. – Jak to będzie bez mamy? Jak będziemy bez niej żyć? Życie jest niesprawiedliwe. Tylu dookoła złych ludzi, a musiało trafić akurat na mamę...
– Można zrobić przeszczep – mówi pani Małgorzata. – Tylko trzeba znaleźć dawcę. A to bardzo trudne. Bo szpik dawcy i mój musi być zgodny. Może ma go ktoś z zupełnie innego kraju. Może ktoś, kto mieszka tuż obok. Gdybym wiedziała, uklękłabym przed nim i poprosiła. Odrobina jego krwi dałaby mi życie. A może wcale nie znajdzie się dawca... Poczekam... Nie mogę zrobić nic innego...
Chcieć to móc
– Jeśli pani bardzo chce, to we Wrocławiu jest bank szpiku – mówi pielęgniarka z centrum krwiodawstwa. – I tam można się zapisać.
Wertuję strony internetowe. Jest! Każdy, kto chce zostać dawcą, musi wydrukować formularz zgłoszeniowy. A potem ten formularz przesłać pod podanym adresem. A potem czekać. Na pewno ktoś się skontaktuje. Ale to może potrwać nawet pół roku.
Pół roku to strasznie długo. Nie dla mnie. Dla tych, którzy na szpik czekają. To strasznie długo dla ich rodzin. To pół roku odwiedzania szpitalnych sal, pół roku badań, uważania na siebie. Pół roku obaw, że się nie uda.
Drukuję formularz, wysyłam. I czekam...
Franek...
...ma dzisiaj 17 lat. Tamte dni usiłuje wyrzucić z pamięci, ale zapomnieć nie sposób. Miał wtedy 7 lat. Były wakacje, a on we wrześniu miał zacząć naukę w szkole podstawowej. Ale nie zaczął...
Sierpień przyniósł fatalną wiadomość – Ostra białaczka szpikowa – powiedział lekarz, a Franek nie rozumiał, dlaczego mama zaczęła płakać. Potem zrozumiał. Rozpoczęła się szaleńcza ucieczka przed śmiercią. Leczenie, sterydy, chemia. Franek był opuchnięty, smutny. Był zły. Złościł się bez powodu, kopał lekarzy. Nie chciał nikogo widzieć. Mama, która przez cały czas była z nim w szpitalu, nie wiedziała co ma robić. Było coraz gorzej.
Ale okazało się, że Franek ma szczęście. Dawcą szpiku mógł zostać jego starszy brat. Rodzice uczepili się tej nadziei. Dwa dni przed zabiegiem okazało się, że Franek ma poważnie uszkodzoną wątrobę. Że przeszczep i tak już nic nie da. Lekarze rozłożyli ręce...
I zdarzył się cud! – Pojechałem na kolejne badania do Poznania, bo tak było trzeba – mówi Franek. – A lekarze pobledli. Okazało się, że moja krew była zdrowa. Seria badań i... byłem zdrowy. Po prostu zdrowy! Teraz mam 17 lat i jestem zdrowy!
Cuda zdarzają się codziennie
Cud zdarza się, kiedy człowiek chory na białaczkę, dla którego teoretycznie nie ma nadziei, żyje. Cud zdarza się, kiedy znajdzie się niespokrewniony dawca szpiku. Cud zdarza się, kiedy kropelki czyjejś krwi spływają cienką rurką wprost do chorych żył i rodzą w nich nowe życie. Cud jest wtedy, kiedy chory zaczyna się uśmiechać. To wszystko małe cuda, które składają się na wielki cud życia.

P.S. Imiona bohaterów tekstu zostały zmienione.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium