Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 marca 2010 r.
14:06
Edytuj ten wpis

Mam już nową rękę!

0 0 A A

"Skończyły się już smutne dźwięki, będziemy śpiewać ładne piosenki” – te słowa piosenki Muńka Staszczyka z T. Love pasują doskonale do sytuacji zamojskiego rapera. Po latach starań i dzięki pomocy ludzi dobrej woli spełniło się największe jego marzenie: nie miał prawej ręki, a teraz ją ma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tydzień temu 21-latek odebrał w Poznaniu wartą ponad 80 tys. złotych sterowaną myślami protezę. Z wrażenia musiał się napić. – Lewą ręką odkręciłem korek, a nową nalewałem colę z butelki do szklanki. Nie uroniłem nawet kropli! Nie spodziewałem się tak fantastycznych efektów. Po prostu chce się żyć! – relacjonował z siedziby firmy Otto Bock Polska rozanielony Dominik Turczyniak.

Tak to wygląda

W stolicy Wielkopolski spędził prawie tydzień i na bieżąco informował nas o postępach prac nad jego protezą hybrydową prawego przedramienia. – W poniedziałek zrobili mi nowy lej, bo kikut zmienił obwód. Później sprawdzaliśmy jeszcze impulsy i poruszałem dłonią. We wtorek zrobiony został lej właściwy i dopasowano łokieć, w środę trwało dopieszczanie szczegółów, a w czwartek miałem ostatnią przymiarkę.

Tydzień temu odebrał protezę. Tak ją opisywał: Lej z włókna węglowego jest w kolorze czarnym. Do niego przymocowane są szyny, które trzymają przedramię w cielistym kolorze. Tam jest też przycisk do włączania protezy, a w środku cała elektronika. Na dłoń nakładam rękawicę imitującą skórę. Wszystko trzyma się na szelkach prowadzonych przez plecy pod lewą pachę.

Wszyscy trzymali kciuki

Za Dominika trzymali w Zamościu kciuki rodzina i znajomi. – Czekamy z niecierpliwością na powrót syna – mówiła jego mama Janina Turczyniak.

Dominik nie stracił kończyny w wypadku: on po prostu taki się urodził. – Był zdrowym i pogodnym dzieckiem, brakowało mu tylko prawego przedramienia... – wspomina pani Janina. – Lekarze nie potrafili mi wytłumaczyć, dlaczego taki się urodził.

Jak miał 2,5 roku zamknął się w łazience. – Wziął pędzelek pod pachę i pomalował sobie paznokcie u lewej ręki. Od dziecka był bardzo samodzielny, szybko nauczył się czytać – opowiada mama Dominika.

Zawsze był uparty

Ale nie wszyscy rówieśnicy z piaskownicy akceptowali jego defekt. – Ktoś mi doradził, żebym nie dawał sobie w kaszę dmuchać, a dzieciom, które będą się wyśmiewały się ze mnie, odpowiadać, że nie mają mózgu – wspomina Dominik.

Poskutkowało. – Pamiętam jak uparł się, że sam będzie sznurował sobie buty – dodaje jego ojciec Janusz Turczyniak. – Był bardzo uparty, nauczył się.

Jedną ręką pisze, rysuje i trzyma mikrofon, bo Dominik, znany w swoim środowisku jako "Daymos”, jest raperem. – Aby przyzwyczaił się do nowej ręki – martwią się trochę rodzice.
– Na pewno wszystko będzie OK – wierzy Mateusz Maluha, kolega Dominika.

Łańcuszek szczęścia

Dominik o protezie zaczął poważnie myśleć, gdy skończył 18 lat. Ale najnowszej generacji proteza mioelektryczna kosztuje ponad 80 tys. złotych. Rodziny nie stać było na taki wydatek, a chłopak nie ma nawet renty. – Choć protezy podstawowe są refundowane, to za nowocześniejsze pacjent musi sam zapłacić – przyznaje dr Adam Nogalski, szef Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Dwa lata temu zaczęto zbierać pieniądze na protezę. Do akcji włączyły się zamojskie szkoły, firmy i instytucje. Organizowano koncerty charytatywne, młodzież zaczęła spontanicznie zbierać plastikowe nakrętki do butelek.
– Moja młodsza siostra wszędzie ich szukała – wspomina koleżanka 21-latka Roksana Borys. – Ale to wszystko było mało, dlatego teraz wszyscy cieszymy się z Dominikiem, bo wszyscy go lubią.

Tylu ludziom musimy podziękować

Nie wiadomo, czy jego największe marzenie by się spełniło, gdyby nie spotkał na swojej drodze kilku osób. Zaczęło się od sąsiadki, która zaprowadziła go do Dagmary Kozik, zamojskiej tłumaczki i nauczycielki języka włoskiego. – Uruchomiłam wszystkich znajomych, w tym przedstawiciela AISPO (Stowarzyszenie Włoskie dla Solidarności między Narodami – red.) przy szpitalu św. Rafała w Mediolanie – wspomina pani Dagmara.

Ten ostatni skontaktował się z przedstawicielami Polsko-Włoskiej Fundacji św. Rafała w Krakowie, a później z zamojskim szpitalem "papieskim”. – AISPO działało kiedyś w tym szpitalu – przypomina dr Giuliano Brumat, wicedyrektor mediolańskiego stowarzyszenia.
To dzięki temu łańcuszkowi ludzi dobrej woli Dominik otrzymał z fundacji brakujące pieniądze. – Wszystkim chcielibyśmy za wszystko serdecznie podziękować – mówi jednym chórem rodzina Turczyniaków.

Mikrofon w dłoń

Proteza mioelektryczna bazuje na elektrodach reagujących na skurcz. Elektrody podłączone są do mięśni kikuta. Posługiwanie się protezą wymaga długotrwałych ćwiczeń, ale i tak często nie da się na przykład jednocześnie po coś sięgnąć i obrócić tej rzeczy. Przed Dominikiem miesiące żmudnych i długotrwałych ćwiczeń.

Ale już w maju chłopak chce zaśpiewać na zamojskich juwenaliach z mikrofonem w prawej ręce. Liczy, że do tego czasu nauczy się trzymać w prawej dłoni długopis, bo oprócz bukietu kwiatów dla pani Dagmary Kozik obiecał, że nową ręką napiszę specjalnie dla niej list z podziękowaniami.
– Dominik dużo mówił o protezie, ale z czasem zaczął powątpiewać, bo nie było funduszy – wspomina Mateusz. – Ale w końcu spełniło się jego marzenie.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium